Doğum Lekesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

doğum lekesi neden olur, nasıl geçer?
doğum lekesi neden olur, nasıl geçer?

Doğum lekesi, bazı bebeklerin vücudunun herhangi bir yerinde doğum sonrası görülen lekelerdir. Birçok insan bu lekelerin doğumla birlikte ortaya çıktığını düşünür. Ancak durum öyle değildir. Bazıları doğar doğmaz ortaya çıktığı gibi bazı doğum lekeleri doğumdan kısa bir süre sonra da görülebilir. Aynı zamanda bu lekeler zamanla kaybolabildiği gibi bazı lekeler ise kişinin hayatı boyunca taşıyabileceği bir iz olarak kalır. Dolayısıyla oldukça karışık bir konudur. Bu sebeple bu konuya bir netlik kazandırmak için doğum lekesi neden olur, nasıl geçer sorularına yanıt hazırladık. Yazımızı dikkatle okuyarak bu sorulara ve daha fazlasına yanıt bulabilirsiniz.

Konu Başlıkları

Doğum Lekesi Nedir?

doğum lekesi nedir?
doğum lekesi nedir?

Bebeklerin vücutlarının herhangi bir yerinde rastladığımız ciltteki renk ya da ton değişikliği doğum lekesi nedir sorusuna cevaptır. Doğum lekelerine en çok göz kapaklarında, alında ya da ensede rastlarız. Buralardaki doğum lekeleri, genellikle ince kan damarlarının genişlemesi sonucu oluşmaktadır. Bu lekeler sıklıkla kırmızı lekeler şeklindedir.

Doğum lekelerinin sıklıkla oluştuğu bir başka bölge ise göz çevresi ve alındır. Bu bölgelerde oluşan lekeler belirli bir süre sonra genellikle kaybolurlar. Ancak ensede oluşan doğum lekeleri çoğunlukla kalıcı olmaktadır. Doğum lekeleri bebeklerde yaygın olarak rastladığımız bir durumdur. Bununla beraber çoğu doğum lekesi zararsızdır. Ancak yine de bebeği doktor muayenesinden geçirtmek gerekir. Nadir de olsa bazı durumlarda müdahale gerekmektedir.

Doğum Lekesi Neden Olur?

doğum lekesi neden olur?
doğum lekesi neden olur?

Bu konuda bilimsel araştırmalar devam etmekle birlikte doğum lekesi neden olur sorusu için henüz kesin bir sonuç elde edilmiş değildir. Ancak bazı genetik durumların doğum lekesine neden olabileceği güçlü ihtmaller arasındadır. Uzmanlar, doğum lekelerinin cilt hücrelerinin gelişim ve yerleşiminden kaynaklı bir sorundan kaynaklandığı üzerinde durmaktadır. Bunun yanında kan damarlarının istem dışı genişlemesi ve çoğalmasının da doğum lekelerine neden olduğunu ifade etmektedirler. Kan damarlarındaki bu olağan dışı genişleme ve çoğalma da deriye rengini veren pigmentçiklerin aşırı birikimine neden olmaktadır.

Ancak maalesef halk arasında doğum lekesi neden olur sorusuna tamamen gerçek dışı cevaplar verenler de vardır. Örneğin, anne adayının izin almadan yediği yiyeceklerin doğum lekesine neden olduğu düşünülmektedir. Bir başka yanlış düşünceye göre ise anne adayının aşerdiği bir yiyeceği yiyememesi doğum lekesine neden olmaktadır. Halk arasında dolaşan bu söylentilerin hiçbir bilimsel geçerliliği yoktur. Bununla birlikte başta da söylediğimiz gibi doğum lekelerinin oluşma sebebi tam olarak bilinmemektedir.

Doğum Lekesi Türleri

doğum lekesi türleri
doğum lekesi türleri

Sebepleri konusunda henüz bilimsel bir sonuç elde etmiş olmasak da oluşan doğum lekesi türleri hakkında yeterli bilgiye sahibiz. Doğum lekesi türlerini; şarap lekesi, somon lekesi, çilek lekesi ve mongol lekesi olmak üzere dört başlıkta inceleyebiliriz.

Şarap Doğum Lekesi

Özellikle yüz ve boyun bölgesinde rastladığımız şarap doğum lekesi genellikle pembe veya kırmızı renktedir. Yenidoğan bebeklerde genellikle yüz bölgesinde görmekteyiz. Bazı durumlarda bebeğin ten renginden dolayı farkedilemeyecek kadar açık trenkte bile olabilirler. Şarap doğum lekesi (nevus flammeus) zamanla mor renge dönüşür. Belli bir süre sonra geçmez veya tedavi edilmezse rengi genellikle koyulaşır. Şarap lekeleri cilde çok yakın olan kılcal kan damarları nedeniyle oluşur. Bu lekeler kalıcı olduğunda ileri yaşlarda lazer tedavisi uygulayarak yok etmek mümkündür. Bazı yerlerde şarap doğum lekesine Gorbaçov lekesi de denildiği bilinmektedir.

Somon Doğum Lekesi

Genellikle açık tenli bebeklerde görmekteyiz. Somon doğum lekesine daha çok gözler arasında, göz kapaklarında, burun kenarında, alın ve boyunda rastlamaktayız. Somon doğum lekelerinin oluşma nedeni deri altındaki kılcal damarlardaki genişlemedir. Bu lekelere halk arasında leylek ısırığı ya da melek öpücüğü denildiği de görülmektedir. Somon doğum lekeleri genellikle kendiliğinden solar ve geçer. Göz kapağında birkaç ayda kaybolabilen somon lekeleri, alında ise daha uzun sürede kaybolur. Çoğunlukla da tıbbi müdahale gerektirmeden kendiliğinden geçer.

Çilek Doğum Lekesi

Şekli çileği andırdığı için halk arasında çilek doğum lekesi olarak bilinir. Ancak tıptaki karşılığı kavernöz hemanjiyomdur. Bu lekeler; sıklıkla süngerimsi ve hafif kabarık yapıda olmakla birlikte pembe, kırmızı ya da mavi renkte karşımıza çıkarlar. Çilek doğum lekelesi uzun süre kalıcı olabilir. Bu lekelere en fazla baş, boyun, kol ve bacakta rastlarız.

Çilek doğum lekesi, göz kapağında görülüyorsa zamanla görme problemlerine neden olabilir. Ayrıca kişinin vücudunda birden çok yerde görüldüğü de olur. Böyle durumlarda kesinlikle doktor kontrolü gerekir. Çünkü çilek doğum lekesi birden fazla ya da büyük ise iç organlarda bulunma riski de vardır. Bununla birlikte çilek doğum lekesi genellikle kalıcı değildir. Sıklıkla bir yaşında kendiliğinden kaybolur.

Mongol Doğum Lekesi

Özellikle buğday tenli bebeklerde rastladığımız bir leke türüdür. Mongol doğum lekesi genellikle sırtın alt taraflarında, kuyruk sokumu ve kalça kısmında görülmektedir. Renk olarak mavimsi ya da gri tonlar şeklinde görülen mongol doğum lekesi, 4-5 yaşına kadar kaybolup giderler. Kuyruk sokumunda 4-5 yaşlarına kadar kaybolmadıysa idrar kaçırmaya neden olabilir. Bunun yanı sıra omurga sorunlarına da neden olmaktadır. Böyle durumlarda uzman bir doktora göstermekte fayda vardır.

Doğum Lekeleri Nasıl Geçer?

doğum lekesi nasıl geçer?
doğum lekesi nasıl geçer?

Bu konuda tek bir tedavi yönteminden bahsetmek mümkün değildir. Dolayısıyla doğum lekeleri nasıl geçer, sorusuna tek bir cevap vermek doğru değildir. Doğum lekelerinin tedavi yöntemini; lekenin tipi, bulunduğu yer, aciliyeti gibi durumlar belirler.

Birçok doğum lekesi kendiliğinden geçmektedir. Herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek yoktur. Özellikle çilek doğum lekesi, mongol ve somon doğum lekesi çoğu zaman kendiliğinden geçer. Ancak yine de herhangi bir doğum lekesi ile karşılaşıldığında uzman bir doktora göstermekte fayda vardır. Doğum lekeleri nasıl geçer konusunda en doğru kararı hekimler verir. 

Doğum Lekesi Tedavisi

Birçok doğum lekesi kendiliğinden geçse de bazı durumlarda tedavi gerekebilir. Doğum lekesi tedavisine siz değil uzman doktor karar vermelidir. Eğer bu konuda endişeleriniz var ise muayene olmak için cilt uzmanından (dermatolog) randevu almalısınız. Peki, doğum lekesi tedavisi nasıl yapılır, kaç çeşit yöntem vardır, anlatalım.

Lazer tedavisi: Lazer tedavisi genellikle şarap doğum lekeleri için kullanılır. Lazer tedavisi dermatolog ya da cerrah tarafından uygulanır. Bu tedavi yöntemiyle doğum lekelerinin giderilmesi konusunda oldukça başarılı sonuçlar elde edilir. Lazer tedavisinde en çok dikkat edilmesi gereken, doku kaybına neden olacak müdahalelerde bulunulmamasıdır.

Cerrahi Yöntem: Doğum lekelerinde cerrahi yöntem genellikle son seçenek olarak düşünülür. Lazer tedavisi gibi seçeneklerden sonuç alınamadıysa cerrahi müdahale yapılır. Doğum lekelerinde cerrahi müdahale olduğunda çoğu zaman hastaneye yatış gerektirmez. Ancak doğum lekeleri tedavisinde lazer tedavisi esaastır. Cerrahi yöntem oldukça az ve son çare olarak uygulanan bir yöntemdir.

Doğum Lekesi Sildirme

Bir tedavi yöntemi olan doğum lekesi sildirme aynı zamanda estetik kaygılarla da uygulanmaktadır. Söz konusu tedavide lekeye neden olan kan hücreleri yakılmaktadır. Yakılan kan damarları zamanla kaybolmakta, böylece lekeler solmaktadır.

Doğum lekesi sildirme işlemi uzman doktor tarafından yapılmalıdır. Bu konuda dikkatli davranmanızı, doktor tavsiyesi dışında hareket etmemenizi öneririz.

 

ÖNEMLİ!!! Biobilgi.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

 

Önceki İçerikFırında Ispanaklı Patates Tarifi, Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikUyurgezerlik Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.