Diş Eti İltihabı Neden Olur, Nasıl Geçer?

diş eti iltihabı neden olur, nasıl geçer?
diş eti iltihabı neden olur, nasıl geçer?

Ağızda biriken bakterilerinin sebep olduğu diş eti iltihabı, oldukça acı veren hatta diş ağrısına dahi yol açan bir rahatsızlıktır. Diş eti iltihabı birçok sebebe bağlı olarak gelişir. Ancak genellikle ağız bakımının düzenli yapılmamasından kaynaklanır. Dolayısıyla ağız ve diş bakımını düzenli ve yeterli düzeyde yapmak, diş eti iltihabı riskini oldukça azaltır. Fakat bazı durumlarda ağız bakımını aksatmadan yapmak da diş eti iltihabını önlemez. Ciddiye alınmadığı takdirde ağızda kötü kokuya, diş çürüklerine hatta diş kaybına bile neden olur. Eğer siz de benzer sorunlar yaşıyor; diş eti iltihabı neden olur, nasıl geçer sorularına yanıt arıyorsanız yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Diş etlerinde yaşanan rahatsızlıklar, önlem alınmadığı takdirde diş çürüklerine neden olur. Bu çürükler ise dayanması oldukça zor, şiddetli ağrılara yol açar. Eğer diş eti iltihabı yanı sıra diş ağrılarınız da varsa diş ağrısına ne iyi gelir yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. Bu yazımızda sadece diş eti iltihabı neden olur, nasıl geçer ve diş iltihabına karşı bitkisel çözümler nelerdir gibi sorulara yanıt bulabileceksiniz.

Diş Eti İltihabı Neden Olur?

diş eti iltihabı neden olur?
diş eti iltihabı neden olur?

Dişi çevreleyen kemik ve diş eti dokusunda oluşan iltihaplanmaya diş eti iltihaplanması denir. Diş eti iltihabı tek bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmaz. Ancak en sık karşılaştığımız sebep, ağız bakımının yeterli düzeyde yapılmamasıdır. Ağız bakımı düzgün yapılmadığında diş eti diplerinde biriken yiyecek kalıntıları bakteri üreme alanlarına dönüşür. Bu bakteriler de diş etlerinizin hastalanmasına neden olur. Hafif kızarıklıkla başlayan ve zamanla ilerleme kaydeden diş eti iltihabını ciddiye almak gerekir. İhmal etmeniz durumunda ise daha ciddi sorunlarla karşılaşmanız olasıdır. Bu sebeple diş eti iltihabı neden olur iyi bilmek ve ona göre önlem almak gerekir.

Diş Eti İltihabı Nedenleri:

 • Dişlerin düzenli fırçalanmaması
 • Sert diş fırçası kullanımı
 • Dişlerin yanlış fırçalanması
 • Stres
 • Diş ipi kullanmamak
 • Hormonal bozukluklar ya da hamilelik
 • Kemik erimesi
 • Diyabet
 • Beslenme düzensizliği ve vitamin eksikliği
 • Antibiyotik kullanımı

Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer?

diş eti iltihabı nasıl geçer?
diş eti iltihabı nasıl geçer?

Söz konusu rahatsızlık zamanla ortaya çıkar ve bazı belirtiler gösterir. Sağlıklı bir insanın diş eti rengi pembedir. Ancak diş etlerinde iltihaplanma başlamış ise önce hafif kızarıklık olarak kendini hissetirir. Ardından da diş eti kırmızı bir renk alır. Ayrıca enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak da şişlikler meydana gelir. Bununla birlikte diş fırçalarken diş etlerinize iğne batar gibi bir his oluşur. Son aşamada ise diş eti üzerinde beyaz lekeler oluşur. Ancak bu aşamaya kadar ilerlemesine izin vermemek gerekir. Diş eti iltihabı nasıl geçer, sorusuna verdiğimiz yanıtları dikkatle incelerseniz diş eti problemlerinize önlem alabilirsiniz.

Diş eti iltihabında tedavi süreci diş plağının ve tartarların temizlenmesi ile başlar. Böylece diş ve diş etlerine zarar veren oluşumlardan kurtulmuş olursunuz. Bunun yanı sıra diş hekiminiz ağız ve diş eti üzerinde yuvalanmış bakterilerin yok edilmesine yönelik birtakım tedaviler de uygulayabilir. Diş eti iltihabı tedavisi tamamlandıktan sonra tekrar yaşanmayacağı anlamına gelmez. Dolayısıyla tedaviden sonra ağız ve diş sağlığına gereken önem verilmelidir. Dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve diş aralarına kaçan yemek artıkları ise diş ipi ile mutlaka temizlenmelidir.

Diş Eti İltihabı Belirtileri

diş eti iltihabı belirtileri
diş eti iltihabı belirtileri

Vücudumuz bir saat gibi işler. Herhangi bir sorun ile karşılaştığında ise bizi uyarır. Bu durum diş eti iltihabında da geçerlidir. Enfeksiyon diş etine yayılmadan önce diş eti iltihabı belirtilerini fark edebilirseniz sorunu büyümeden çözme şansınız olur.

Belirtileri görmeye başlamış ancak önemsememişseniz daha ciddi sorunlarla karşılaşırsınız. Haliyle de tedavi süreci olması gerekenden daha uzun sürer. Dolayısıyla diş eti iltihabı belirtilerini ciddiye almanızı ve hemen tedavi sürecini başlatmanızı tavsiye ederiz. Peki; bu belirtileri nelerdir, şimdi birlikte inceleyelim.

 • Diş eti iltihabının belirtileri arasında en belirgin olanı diş etlerindeki kızarıklıktır. İlerleyen dönemlerde kırmızı hatta mor renge dönüşecektir.
 • Diş etlerindeki hassaiyet de belirtiler arasındadır. Elle temasta ya da diş fırçalarken hassalık hissediyorsanız hemen tedavi olmanızı tavsiye ederiz.
 • Ağız bakımı yaparken diş etlerinde kanama oluyorsa bu durum da ciddi bir belirtidir.
 • Diş etlerinde şişlik varsa belirtiden de öte enfeksiyon oldukça artmış demektir.
 • Çürük dişiniz olmamasına rağmen ağız kokusundan şikayetçi iseniz sebebi iltihaplı diş etleri olabilir. Bu ve diğer belirtileri görmeniz durumunda en kısa zamanda diş hekiminizle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Diş Eti İltihabına Doğal Çözüm

diş eti iltihabına doğal çözüm
diş eti iltihabına doğal çözüm

Eğer diş eti iltihabından şikayetçi iseniz öncelikle bir diş hekiminden yardım istemelisiniz.  Ancak diş eti iltihabının neden olduğu ağrıyı veya sancıyı dindirmek için ya da tedavi sonra diş etlerinizi korumak için bitkilerden yararlanabilirsiniz. Diş eti iltihabına doğal çözüm önerilerimize geçmeden önce tekrar hatırlatmakta fayda var ki ağız bakımı yapmadığınız sürece hiçbir bitkisel ürün etkili olmayacaktır.

Diş Eti İltihabı için Papatya: Papatya gerçekten mucizevi bir bitkidir. Bu çiçeğin içinde bulunan antiseptik ve antibakteriyel özler, iltihaba neden olan bakterileri yok edecektir. 1 bardak sıcak suyun içine 2 çay kaşığı ya da bir tutam papatya ekleyerek demlenmesini bekleyin. Ardından hazırladığınız bu su ile ağız gargarası yapın. Böylece iltihaba neden olan bakterilerin azalmasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte papatya özlü ağız bakım suyu ya da diş macunları da diş eti iltihabının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Diş Eti İltihabı Ekinezya Otu: Ekinezya otu da diş sağlığını koruyan ayrıca diş eti iltihaplarına iyi gelen doğal bitkilerden biridir. Antibakteriyel özelliğe sahip olan ekinezya otu, ağız içindeki bakterilerin yok olmasını sağlar.

Diş Eti İltihabı için Meyan Kökü: Meyan kökünde bol miktarda magnezyum bulunur. Magnezyum ise diş diplerinde plak oluşum riskini azaltır ve dişleri güçlendirir. Diş eti iltihabından korunmak ve diş eti rahatsızlıklarına neden olan bakterileri yok etmek için meyan kökü çayı içebilirsiniz.

Diş Eti İltihabı için Semizotu: Magnezyum aynı zamanda C vitamini zengini olan semizotu, diş eti ve diş sağlığına iyi gelen bitkilerden biridir. İçerdiği magnezyum ile dişleri güçlendirir plak oluşumu riskini azaltır.

Diş Eti İltihabı için Adaçayı: Doğal bir antiseptik olan adaçayını birçok amaçla tüketmek mümkündür. Genellikle soğuk algınlığında boğazı dezenfekte etmek için kullanılsa da diş eti  sağlığı içinde oldukça faydalıdır. Antibakteriyel özler içeren adaçayı, diş ve diş eti üzerindeki bakterilerin çoğalmasını engellemektedir.

Diş Eti İltihabına Bitkisel Çözüm

Ağız bakımı sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için oldukça önemlidir. Düzenli olarak ağız bakımı yapmanız durumunda sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olabilirsiniz. Ayrıca ağızda bakteri oluşumunu engellmek veya ağzı bakterilerden arındırmak için birçok doğal ürün kullanabilirsiniz. Yazımızın bu bölümünde diş eti iltihabına bitkisel çözüm önerilerinden bahsedeceğiz. Ancak unutmamlısınız ki olası bir enfeksiyonda size en sağlıklı yardımı diş hekiminiz sunacaktır.

Diş Eti İltihabına Nane: Diş eti iltihabı ve diş sağlığı için en faydalı ve en bilindik otlardan biri de nanedir. Nane özlü diş macunu ya da ağız bakım suları hem dişleri temizler hem de ağız kokusunu giderir. Diş eti iltihabı riskini azaltmak için çiğ nane çiğnenebilir. Nane, dişlerdeki bakterilerin yok olmasını sağlar ve plak oluşumunu azaltır.

Diş Eti İltihabına Isırgan Otu: Magnezyum bakımından zengin bitkilerden biri olan ısırgan otu, diş eti iltihabına da iyi gelmektedir. Ayrıca magnezyum içeriği ile dişleri güçlendirir ve plak oluşumunu azaltır.

 

ÖNEMLİ!!! Biobilgi.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır. Zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

Önceki İçerikFırında Tavuk Patates Tarifi, Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.