Diş Eti Çekilmesi Tedavisi, Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

diş eti çekilmesi tedavisi diş eti çekilmesi neden olur
diş eti çekilmesi tedavisi diş eti çekilmesi neden olur

Özellikle 40 yaş ve üzerinde sıklıkla karşılaşılan ancak çocuklarda da görülen bir ağız sağlığı sorunudur. Diş eti çekilmesi, dişi saran dokunun çeşitli sebeplere bağlı olarak geri çekilmesidir. Diş ve diş köklerini sararak koruyan bu dokudaki çekilmeler, diş köklerini ortaya çıkaracağı için diş kayıplarına neden olur. Ayrıca diş eti çekilmesi sonucu oluşan boşluklar bakterilerin yuvalanma alanları olur. Tedavi edilmediği takdirde diş kaybı, kemik yıkımı ve çeşitli enfeksiyonlar kaçınılmazdır. Son olarak sizi ve çevrenizdeki insanları son derece rahatsız eden ağız kokusunun da başlıca sebeplerindendir. Dilerseniz şimdi diş eti çekilmesi tedavisi, diş eti çekilmesi neden olur sorularına hatta fazlasına cevaplar arayalım.

Konu Başlıkları

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Kısaca dişleri saran ve çeneye kadar uzanan pembe yumuşak dokunun zarar görmesidir.  Bilimsel karşılığı periodontitis olan bu hastalık muhakkak tedavi edilmelidir. Tedavi edilmediği takdirde diş kayıplarının yanı sıra çene kemiğine de zarar verecek bir enfeksiyondur. Hatta kemik kaybına dahi neden olabilir. Dolayısıyla diş eti çekilmesi nedir sorusu ciddiye alınmalıdır. Genellikle düzenli ağız bakımı yapılmamasından kaynaklanan bu hastalığın sebepleri şunlardır:

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

diş eti çekilmesi neden olur
diş eti çekilmesi neden olur

Dişlerinizin hatta diş etlerimizin en büyük dostu düzenli ağız ve diş bakımı yapmaktır. Ağız sağlığıyla ilgili sorunlar yaşayanların büyük bir bölümünün düzenli diş fırçalamadığı görülmüştür. Başka bir deyişle bu sorunun en yaygın cevabı ağız bakımı yapmamaktır.

Diş Eti Kanaması Neden Olur

Her gün iki kez dişlerini fırçalayan ve diş ipi kullanan bireylerde ağız sağlığı korunur. Böylelikle diş eti çekilmesi gibi enfeksiyon kaynaklı hastalıklardan uzak olursunuz. Ne var ki bununla sınırlı değildir. Diş eti çekilmesine neden olan diğer faktörler şöyledir:

 • Diş Plakları / Diş Taşları

Özellikle şekerli ya da nişasta oranı yüksek besinler dişlerimiz için büyük risk oluşturmaktadır. Çünkü bakteriler şeker ve nişastayı diş plağına dönüştürürler. Eğer bu diş plağı temizlenmezse zamanla çoğalır ve diş taşı oluşumuna neden olurlar. Böylelikle bu alanlar bakteri yuvası haline gelir. Zamanla da diş etlerinde enfeksiyona ve diş eti çekilmesine sebep olurlar. Özetle, dişlerinizde diş taşı oluşumu varsa vakit kaybetmeden bir diş hekiminden yardım istemelisiniz.

 • Dişlerin Hatalı fırçalanması

Diş eti çekilmesi ciddi bir rahatsızlıktır ve günde iki kez diş fırçalamak bunu önler. Ancak dişlerinizi fırçalarken kullandığınız fırçadan tutun da fırçalama biçiminize kadar önemli noktalar vardır. Dişlerinizi çok sert bir biçimde ve yanlış yöne doğru fırçalıyorsanız diş etlerinize zarar verirsiniz. Bu da zamanla diş eti çekilmelerine neden olur. Açıkçası ülkemizde diş fırçalama tekniği sıklıkla yanlış uygulanmaktadır. Diş fırçalamadaki asıl amaç yiyecek kalıntılarını diş eti ve dişlerden uzaklaştırmaktır. Yukarı aşağı yönlü diş fırçalamalar yiyecek kalıntılarını diş etlerine doğru iter ve diş enfeksiyonlarına neden olur. Zamanla da diş eti çekilmesi kaçınılmaz olur. Dişlerinizi yiyecek kalıntılarının diş ile diş etinin buluştuğu noktalarda birikmesine engel olacak şekilde fırçalamalısınız.

 • Yetersiz Ağız Bakımı

Diş eti çekilmesi neden olur sorusunun cevabı genellikle ağız içindeki bakteri kaynaklıdır. Ne var ki sadece diş fırçalamak bu bakterileri ağızdan uzaklaştırmak için yeterli olmayabilir. Ağız çalkalama suları veya tuzlu su ile ağız içi dezenfekte edilmelidir. Ağzı hijyeninin tam sağlanmadığı durumlarda diş eti çekilmesi görülme sıklığı artar.

 • İlaç Kullanımı

Diş eti çekilmesi bazı ilaçları kullananlarda daha sık görülmektedir. Özellikle antidepresan ilaç kullanan kişiler düzenli olarak diş hekimine görünmelidirler.

 • Sigara, Çay ve Kahve Tüketimi

Diş eti çekilmesi nedenleri arasında sigara kullanımı ve aşırı derece de çay, kahve tüketimi de yar almaktadır. Sigara, çay veya kahve diş yüzeyinde bir katman oluşturarak diş plağına neden olur. Diş plakları da diş eti çekilmesinde en sık görülen sorundur.

 • Genetik Faktörler

Bu hastalığın yaşanmasında diğer bir sebep ise genetik faktörlerdir. Kişi her türlü önlemi alsa da genetik faktörlere bağlı olarak diş eti çekilmesi sorununu yaşama riski vardır. Ancak bu sizi yanıltmamalıdır. Genetik faktörlere bağlı diş et çekilmesi yaşayan kişilerin ağız sağlığına daha fazla dikkat etmesi gerekir.

 • Hormonal Değişiklikler

Ergenlik, hamilelik, menopoz gibi dönemler insan vücudunun hassas olduğu dönemlerdir. Bu dönemlerde vücudumuzda ciddi hormonal değişiklikler olur. Bu değişim dönemlerinde diş etleri daha hassas olduğu için diş eti çekilmesi görülme oranı artmaktadır. Yani diş eti çekilmesi hormonal değişikliklere bağlı olarak da ortaya çıkar.

 • Diyabet/ Şeker Hastalığı

Bu hastalığa sahip kişiler ağız sağlığına özellikle dikkat etmelidir. Diş eti çekilmesi diyabet hastalarında sıklıkla görülür.

diş eti çekilmesi
diş eti çekilmesi
 • Düzensiz / Yetersiz Beslenme

Vücudumuzun sağlığı için ihtiyaç duyduğumuz besinleri düzenli olarak tüketmeliyiz. Düzensiz beslenmeler birçok rahatsızlığa kapı açtığı gibi diş eti çekilmelerine de neden olabilir. Kısacası, diş eti çekilmesi neden olur sorusuna düzensiz beslenme de cevap olarak verilebilir.

 • Yaşlılık

Vücudumuz yaş ilerledikçe yıpranır ya da vücudumuzun kendini yenileme yeteneği azalır. Diş ve diş etlerimiz de yaşlılığa bağlı olarak yıpranırlar. Yaşlılıkta diş eti çekilmesi görülmesi muhtemeldir.

 • Diş Sıkma/ Diş Gıcırdatma

Özellikle uykuda dişleri sıkmak ya da gıcırdatmak diş ve diş etlerine yüksek basınç uygular. Bu da zamanla diş eti çekilmesine neden olabilir.

 • Stres ya da Psikolojik Sorunlar

Her şeyden önce stres ve buna ağlı ruh halleri kişinin bağışıklık sistemine zarar vermektedir. Diş eti çekilmesi de enfeksiyon kaynaklı bir hastalıktır. Stresli bir ruh hali bağışıklığı düşüreceği için diş etlerinde de enfeksiyonu tetikleyebilir. Yani diş eti çekilmesine neden olabilir.

 • Diş Yapısı

Ağız ya da diş yapısı düzgün olmayan insanlar diş eti çekilmesi konusunda daha dikkatli olmalıdır. Çünkü çarpık dişlere sahip kişiler diş etlerine, bölgesel de olsa, daha fazla basınç uygularlar. Söz konusu bu yüksek basınç zamanla diş eti çekilmesine neden olabilir.

Diş Eti Çekilmesi Belirtileri

Hastalıklarda en etkili tedavi yöntemi erken tanıdır. Bu, diş eti çekilmesi hastalığı için de geçerlidir. Diş eti çekilmesi belirtileri önceden görülürse tedavisi çok daha kolay olur. Aksi takdirde diş kayıpları hatta ameliyatlarla karşı karşıya kalmanız söz konusu olabilir.

Aşağıda sıraladığımız diş eti çekilmesi belirtileri dikkatle incelenmeli, kendinizde gördüğünüz belirti varsa doktora başvurmalısınız.

Diş eti çekilmesi belirtileri şunlardır:

 • Diş Eti Kanamaları

Özellikle dişlerinizi fırçalarken diş eti kanamalarıyla karşılaşıyorsanız bu ciddi bir belirti olabilir.

 • Ağzı Kokusu

Diş çürükleri ya da diş eti çekilmesine bağlı ağız kokusu çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bu kişiler, ağız bakımı yapsalar dahi bu kokudan kurtulamazlar.

 • Diş ve Diş Etlerinde Hassasiyet

Sıcak ya da çok soğuk yiyecek, içecek tüketirken dikkatli olmalısınız. Her şeyden önce aşırı sıcak veya soğuk yiyecekler diş etlerini tahriş eder. Hastalıklara kapı açar. Ayrıca soğuk yada sıcak gıdalar, diş etlerinizde ağrılara neden oluyorsa bu diş eti çekilmesi belirtileri arasında gösterilebilir.

 • Diş Etlerinde Kızarıklık

Eğer diş etlerinizde kızarıklık fark ettiyseniz bu iyiye işaret değildir. Bu durum, diş etlerinizde en iyi ihtimalle enfeksiyon başlangıcı olduğunun habercisidir. Diş etlerinizdeki enfeksiyon ise diş eti çekilmesine neden olmaktadır.

 • Diş Çürükleri

Kaliteli bir yaşam için diş sağlığı son derece önemlidir. Diş çürükleri sadece diş kaybına neden olmaz. Günlük yaşamda ağrı yaşayana kadar çok da önemsemediğimiz bu durum diş eti çekilmelerine hatta çene kemiği erimelerine dahi sebep olabilir.

 • Diş Köklerinin Görünür Olması

Erken tedavi şansı kaybedildiğinde ya da ilerleyen durumlarda yani artık son evrede görülen bir diğer belirti de dışarıdan görünür şekilde diş etlerinin çekilmesidir. Bu artık son evredir. Ve bu aşamadan sonra tedavi alınmaz ise ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

diş eti çekilmesi tedavisi
diş eti çekilmesi tedavisi

Daha önce de belirtiğimiz gibi diş eti çekilmesinin en önemli sebebi diş diplerinde oluşan diş taşlarıdır. Bu oluşumlar, bakterilerin diş ve diş etlerinize daha kolay tutunmasını sağlar ve zamanla enfeksiyonlara neden olur. Diş eti çekilmesi tedavisi eğer erken fark edildiyse kolaydır. Diş hekiminiz dişlerde ve diş eti diplerinde oluşan diş tartarı veya diş taşını özenle temizler. Sonra bu alanları bakterilerin tekrar yuvalanmasını önlemek için düzgünleştirir. Enfeksiyon söz konusu değilse düzenli ağız bakımı tavsiyesiyle tedavi sona erer. Yine de diş hekiminiz enfeksiyon şüphesi görürse antibiyotik tedavisi de söz konusu olur.

Ne var ki diş eti çekilmesi tedavisi bazen bu kadar basit olmayabilir. Söz konusu sorun görmezden gelindiyse ya da geç fark edildiyse yukarı bahsettiğimiz tedavinin yeterli olmadığı durumlar da söz konusu olur. Çünkü diş eti çekilmesine bağlı derin hasar riski vardır. Hatta çenede kemik kaybı başlama riski ortaya çıkar. Böyle bir durumda diş eti çekilmesi tedavisi için ameliyat gündeme gelir… Tabi ki tüm bunların hepsi uzman bir diş hekimi kontrolü sonrasında netleşecektir.

Diş Eti Çekilmesine Ne İyi Gelir?

diş eti çekilmesine ne iyi gelir
diş eti çekilmesine ne iyi gelir

Bir ağız sağlığı sorunu olan diş eti çekilmesi ciddiye alınmalıdır. Belirtileri fark edildiği an diş hekimine başvurun, böylelikle gerekli tedaviye hemen başlayın. Ancak çoğu zaman diş eti çekilmesi ciddi boyutlara varmadan fark edilmez. Ne yazık ki böyle durumlarda diş kayıpları yaşanır hatta tedavi daha da zorlaşır. Özetle, bu tür problemleri yaşamadan birtakım önlemler almak gerekir. Dolayısıyla da yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Öncelikle dişlerinizi günde iki kez fırçalamalısınız. Ayrıca kullandığınız fırça da önemlidir. Yumuşak veya orta sertlikle bir fırça tercih etmelisiniz. Dişlerinizi fırçalarken çok bastırmamalısınız. Bunun yanı sıra sağlıklı bir hayat sürmelisiniz. Düzenli bir uyku, sağlıklı bir beslenme düzeni şarttır. Özellikle süt, peynir, yoğurt ve sebzeye beslenmenizde muhakkak yer vermelisiniz. Bunlar diş eti çekilmesine ne iyi gelir sorusuna öncelikli cevaplardır.

Bunların yanı sıra diş eti çekilmesine doğal yöntemlerle önlem almanız ya da hastalığın ilerleyişini durdurmanız mümkün hale gelir.

Diş eti çekilmesine ne iyi gelir sorusuna doğal çözümler şöyledir:

 • Karanfil Yağı

Diş çekilmesinin en önemli sebebi ağızda biriken bakterilerdir. Bu bakterilerin ağızdan uzaklaştırılması hem diş etlerinizi koruyacak hem de enfeksiyonları önleyecektir. Karanfil yağı da bu konuda çok iyi bir tercihtir. İçerdiği maddeler sayesinde doğal bir antiseptiktir. Bakterileri yok etmede neredeyse daha etkili doğal bir yöntem yoktur. Gün içinde birkaç kez hassas bölgelere karanfil yağı sürmek diş eti çekilmesine etkili bir önlemdir. Ayrıca uyuşturucu etkisi sayesinde diş ve diş eti ağrılarına da iyi gelir.

 • Tuzlu Su

Diş eti çekilmesini durdurmak ya da yavaşlatmak için tuzlu su da etkili bir yöntemdir. Sabah akşam diş fırçaladıktan sonra ağzınızı tuzlu suyla çalkalayın. Böylelikle ağız içini bakterilerden arındırmış, enfeksiyonları önlemiş olursunuz. Ağız çalkalama suyu yapmak için bir çay bardağı suya bir çay kaşığı tuz yeterlidir.

 • Kekik Yağı

Diğer bir doğal antiseptik ise kekik yağıdır. Bu soruya en fazla verilen cevaplardan biridir. Kekik yağı da tuzlu su veya karanfil yağı gibi antiseptiktir. Gün içinde birkaç kez kullanabilirsiniz. Böylece ağız içini bakterilerden arındırmış olursunuz. 

 • Meyan Kökü

Diş eti çekilmesi tedavisi denildiğinde akla gelen doğal yöntemlerden biridir. Yapılan araştırmalar diş eti çekilmesini önlemede etkili bir bitki olduğunu gösteriyor.

 • Yeşil Çay

Doğru çay tercihiyle diş eti çekilmesine önlem alabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, çayın çok sıcak tüketilmemesi gerektiğidir. Aşırı sıcak yiyecek, içecekler diş etlerine zarar verir. Gün içinde bir ya da iki fincan yeşil çay diş etlerinize iyi gelecektir. Ayrıca yeşil çayı demleyip gargara suyu olarak da kullanabilirsiniz.

 • Sirke

Vücudumuz için birçok faydası yanında diş eti çekilmesinde de etkili bir besindir. Gün içinde birkaç kez ağzınızı sirke ile çalkalayıp bakterilerden arındırabilirsiniz. Böylece diş eti çekilmesine engel olabilirsiniz.

 • Ada Çayı

Ada çayı antimikrobiyal özellikleri sayesinde enfeksiyonları önlemede etkili bir bitkidir.

 • Karbonatlı Su

Özellikle diş ağrılarını hafifletmede sıklıkla gündeme gelen yöntem karbonatlı sudur. Bununla beraber ağız içini de dezenfekte ederek diş eti çekilmesi nedenlerini ortadan kaldırır.

 • Limon Suyu

Bağışıklık sistemimizi koruma da önemli bir C vitamini deposudur. Ayrıca ağız sağlığını korumada da etkili bir meyvedir. Limon suyunu ağzınızda bir süre tutmak ya da onunla gargara yapmak enfeksiyonları önlemede yardımcı olur. Böylece diş eti çekilmesine karşı etkili bir çözüm olur.

Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bu konuda size en iyi ve doğru yardımı diş hekiminizin yapabileceğini hatırlatmak isteriz. Çünkü sağlığınız ihmale gelmez. Bu uyarıyı yaptıktan sonra bu soruyu cevaplandırabiliriz. En azından doktor randevunuza kadar olan sürede ağrılarınızı dindirecek tavsiyelerde bulunabiliriz.

 • Öncelikle uzman tavsiyesi doğrultusunda ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz.
 • Diğer bir yöntem ise karanfil yağıdır. Doğal bir antiseptik ve ağrı kesicidir. Üstelik diş hekimleri de hala bu yöntemi kullanmaktadır. Ancak karanfil yağına her zaman ulaşmak mümkün olmaz. Buna alternatif olarak karanfil tohumu çiğneyebilirsiniz. İçeriğindeki antiseptik ve doğal uyuşturucu madde çiğnemeyle de açığa çıkacaktır.
 • Diş eti ağrısı için sarımsak da etkili bir cevaptır. Üstelik sarımsak doğal bir antibiyotik olduğu için ağız içindeki bakterilerle de savaşır.
 • Bir diğer doğal ağrı kesici ise aloe veradır. Tıpta da sıklıkla kullanılan bu bitki ağrılarınızı dindirmede yararlı etkileri vardır.
 • Bunların yanı sıra kekik yağı, fesleğen otu, soğan suyu, ada çayı da oldukça faydalıdır. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki diş eti ağrısı olağan bir durum değildir. Altında yatan ciddi sebepler vardır. Dolayısıyla önerdiğimiz yöntemler sorunu tamamen çözmeye yetmez. Bu konuda en doğru tavır, bir diş hekimine vakit kaybetmeden görünmektir.
Önceki İçerikMobbing Nedir, İş Yerinde Mobbing Nasıl İspatlanır?
Sonraki İçerikSevim Ak Kimdir, Yazarın Hayatı ve Eserleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.