Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, Diş Ağrısı Nasıl Geçer
Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Diş ağrısına ne iyi gelir, kesin çözüm olarak ne yapılmalı, diş ağrısı için ilaç alırken nelere dikkat edilmeli ve hangi ilaçlar kullanılır sorularını Diş Hekimi İnan KINALI okuyucularımız için cevapladı.

Şiddetli Diş Ağrısı

Hastalar için katlanılması en zor ağrılardan biri şiddetli diş ağrısıdır. Ancak bu şiddetli ağrılar  bir anda ortaya çıkmaz. Yani her şiddetli diş ağrısı öncesinde bir hikayesi vardır. Dişlerde başlayan soğuk ya da sıcak hassasiyeti bir süre sonra meydana gelecek şiddetli ağrının habercisi olabilir. Ya da önemsemediğimiz, belli aralıklarla oluşan hafif sızlama veya hafif ağrılar bir süre sonra katlanılmaz bir hal alabilir.

Bu hafif ağrı, sızlama ve hassasiyetler kısa süre sonra geçtiğinde sorunun ortadan kalktığını düşünerek bir çözüm üretmediğimizde zamanla sıklaşır ve şiddetlenir. Bu nedenle dişlerde meydana gelen hassasiyet, hafif ağrı ya da sızlama gibi rahatsız edici durumları önemsenerek, en kısa zamanda bir hekime başvurulmalı.

Geç kalınmadan, vaktinde uygulanacak tedavi ile hem dişin kaybedilmesi riskin ortadan kalkar, hem de gerçekten katlanılması çok zor olan bir ağrıdan korunulur.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Dişte oluşan ağrılar ile medikal ilaçlar ve tıbbi destek olmadan başa çıkması çok kolay olmayan bir durumdur. Ancak doktor desteği alana kadar diş ağrısına ne iyi gelir noktasında ağrıyı azaltacak bazı uygulamalar vardır.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir
Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

diş ağrısına ne iyi gelir

 • Dış etkenle (soğuk, sıcak, tatlı) ortaya çıkan ağrılarda etkenden uzak durmak.
 • Henüz başlayan ağrılarda soğuk kompresi (ağız dışından buz uygulamak veya ağızı soğuk su ile çalkalamak).
 • Bazen çürüğe sıkışan besinler ağrının oluşmasına sebep olabilir. Bu noktada dişleri fırçalamak bu besinlerin o belgeden uzaklaştırılmasına ve ağrının azalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca diş ipi ile dişleri temizlemek de fırçanın ulaşamadığı yerlerdeki kalıntıların temizlenmesine yardımcı olur ve şiddetli diş ağrısı için rahatlatıcı bir çözüm olabilir.
 • Ağızda karanfil çiğnemek ya da ağrı bölgesine bir pamuk veya bez yardımıyla karanfil yağı uygulamak. Karanfil ve karanfil yağı diş ağrısı için en etkili çözümlerdendir.
 • Tuzlu su ya da sirkeli su ile gargara yaparak diş ağrısını geçici bir süre hafifletebilirsiniz.
 • Geceleri hissedilen diş ağrısında hasta yastığının yükseltilerek biraz daha baş yukarıda kalacak şekilde yatılması ağrının hafiflemesine yardımcı olabilir.
 • Bunların dışında dişe kesinlikle müdahale edilmemeli. Ağrıyan dişe alkol vb. uygulanmamalı. Diş ağrısını kesmek için aspirin vb. ilaçlar, satılan hazır preparatları dişe uygulanmamalı.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Diş ağrısını ortadan kaldırmanın tek ve kesin yolu diş hekimi müdahalesidir. Diş hekimi ağrının nedenini tespit eder ve bu diş ağrısının nedenin ortadan kaldırılmasına yönelik bir tedavi uygular.

Hekim tarafından uygulanacak medikal tedavi dışında diş ağrısı nasıl geçer sorusuna cevap olan uygulamalar geçici çözümlerdir. Ayrıca diş ağrısı tedavisi için geç kalınmaması da oldukça önemlidir. Başlangıç ağrılarında basit dolgularla ağrı ortadan kaldırılabilir. Daha ileri aşamalarda ise kanal tedavisi ya da dişin çekilmesi gerekebilir.

Yirmilik Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Yirmilik diş ağrısı, diş çürüğü olmaksızın, diğer dişlere yaptıkları baskı veya oluşturdukları iltihap sebebiyle ağrıya sebep olur. Yirmilik diş ağrısı nasıl geçer sorusuna cevap arıyorsanız; dişe müdahale edilinceye kadar soğuk kompres dışında hastanın kendi başına yapabileceği herhangi bir uygulama yoktur.

Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Hamile hastalarda diş ağrısı hem hasta hem de müdahale eden hekim için sıkıntı yaratan durumlardandır. Bu noktada en doğru yapılacak, planlı bir hamilelikse, öncesinde bir diş hekimine muayene olarak sorun çıkartabilecek dişleri tedavi ettirmektir. Eğer hamilelikte diş ağrısı çekiliyorsa hasta kesinlikle kendisi bir müdahalede bulunmamalı, bir hekime başvurmalıdır. (Bknz. Hamilelik belirtileri ilk ne zaman başlar)

Şiddetli Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Şiddetli diş ağrısı için tek çözüm diş hekiminin uygulayacağı kanal tedavisi ya da dişte enfeksiyon varsa, ilaçlarla dişteki enfeksiyonların azaltılarak dişin çekilmesidir.

Diş Ağrısı İçin İlaç

Diş ağrılarında, vücuttaki diğer ağrılarda kullanılan ağrı kesici türevleri (parasetamol, naproksen sodyum, etodolak vb.) kullanılabilir. Ancak doktor kontrolü dışında diş ağrısı için ilaç kullanmamak gerekir. Hiçbir ilaç doktor kontrolü ve tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Diş Ağrısı Neden Olur

Diş ağrısının nedeninin tespit edilmesi uygulanacak tedavinin belirlenmesi açısından önemlidir. Diş ağrısına sebep olan etmenin belirlenerek ortadan kaldırılması, diş ağrısına ne iyi gelir noktasında uygulanacak kalıcı ve en etkili yöntemdir. Unutmayın, hekim tedavisi dışındaki çözümler geçicidir, bir süre sonra ağrı tekrar ve çok daha şiddetli olarak geri gelecektir. Diş ağrısına neden olan başlıca etmenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Çürüğü olan bir dişte, çürük boşluğuna yemek artıklarının yerleşmesi şiddetli bir diş ağrısına sebep olabilir. Dişlerin fırçalanması ve bölgedeki yemek kalıntılarının diş ipi ile temizlenmesi ağrının giderilmesinde geçici bir çözüm olacaktır. Bir diş hekimi tarafından tedavi edilmediği taktirde ağrı tekrarlayacaktır. Diş çürüklerinin en büyük nedeni ağız temizliğinin düzenli ve yeterli bir şekilde yapılmamasıdır. Özellikle şekerli yiyeceklerin yenmesinden sonra dişler mutlaka temizlenmelidir.
 • Dişin enfekte olması ya da dişteki çürükten dolayı diş sinirinin ölmesi de şiddetli ağrı yapar. Bu tip ağrılar oldukça dirençlidir ve dindirilmesi zordur. Hastalar tarafında geçmeyen diş ağrısı olarak adlandırılır. Bu tip ağrılarda yanağın şişmesi de olasıdır. Çözümü ise doktor kontrolünde uygulanacak antibiyotik tedavisi ile enfekte durumunun kontrol altına alınarak dişe müdahale edilmesidir.
 • Fiziksel bir travma sonucu oluşan diş yaralanmaları (dişin çatlaması, kırılması, yerinden çıkması, çene kırıkları vb.) da dişteki ağrının karşılaşılan nedenlerindendir. Bu gibi durumlarda vakit kaybedilmeden hekime başvurulmalıdır. Eğer diş kırılmışsa, kırılan parça da doktora götürülmelidir.
 • Yirmilik dişler de özellikle 17-20 yaş arası sık rastlanan diş ağrısının nedenleri arasında yer alır. 20’lik diş çıkacak yerli alan bulamadığında gömülü kalır ve şiddetli ağrı yapabilir. Çözüm için bu dişin hekim tarafından alınması gerekir.

Bunlar dışında da zaman zaman farklı nedenler görülebilir. Dişteki ağrının nedeni hekim tarafından muayene edilerek gerekli tedavi uygulanmalıdır.

Yazan: Diş Hekimi İnan Kınalı  (Dent Km Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği)

Telefon: (0232) 452 54 51

Mail: info@dentkm.com

Adres: Seyfi Demirsoy Cad. No: 13/B Buca-İzmir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here