Diş Ağrısı Nasıl Geçer, Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

diş ağrısı nasıl geçer, diş ağrısına ne iyi gelir
diş ağrısı nasıl geçer, diş ağrısına ne iyi gelir

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısı günümüzde hemen herkesin korkulu rüyasıdır. Detaylara geçmeden önce diş ağrısı nasıl geçer sorusuna yanıt aramadan önce kısaca diş ağrısı sebeplerinden bahsedelim.

 • Genellikle diş ağrısı, diş çürümesine bağlı olduğu gibi
 • Diş etlerinde görülen iltihaplanmalar
 • Çekim sırasında kırılan ve diş eti içinde kalan diş parçalarına bağlı da olabilir.

Diş ağrısı hafif ağrılarla diş hekimine başvurmak için zaman tanıyabildiği gibi bir gece ansızın şiddetli bir ağrıyla da kapınızı çalabilir. Hatta bu ağrı dayanılmaz olabilir.

İşte o an diş ağrısı nasıl geçer, diş ağrısına ne iyi gelir, diş ağrısı için doğal çözümler nelerdir gibi sorular sormaya başlarız.

Diş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Henüz şiddetli ağrılarla kıvranmıyorsanız aşağıdaki diş ağrısı belirtilerini okuyarak öncesinde önlem alabilirsiniz.

Diş ağrısının en sık görülen belirtileri şunlardır:

 • Dişte sızı veya zaman zaman zonklayan ağrı
 • Çiğneme esnasında dişteki hassasiyet
 • Diş etinde kızarıklık veya hassaslık
 • Diş etinde şişme (enfeksiyon kaynaklı)
 • Hafif ateş
 • Baş ağrısı (çoğunlukla bölgesel ve çeneye kadar inen ağrı ya da sızı)

Diş Ağrısı Neden Olur?

diş ağrısı neden olur
diş ağrısı neden olur

Şiddetli ve ani gelişen diş ağrısı nedenleri de çok merak konusudur. Bununla ilgili olarak diş çürümeleri, diş iltihabı, diş aralarında biriken yiyecek artıları, diş eti hastalıkları, hassas yapılı dişler ve yetersiz ağız bakımı gibi başlıklar halinde bu konuyu detayları bir şekilde ile ele alalım…

Diş Çürümesi

Diş ağrısı nedenleri arasında en belirgin ve en sık karşılaşılan durum diş çürümesidir. Gün içinde yediğimiz içtiğimiz besinler diş yüzeyinde ve ya diş aralarında birikir. Biriken bu tortularda zamanla bakteriler ürer. Üreyen bakteriler diş minesini aşındırmaya başlar. Bu aşındırma sonucu diş içindeki sinir uçları açığa çıkar. Sıcak ya da soğukla teması sonucu şiddetli ağrılara neden olur.

Diş İltihabı ya da Diş Apsesi

Gün içinde dişlerde biriken yiyecek artıkları, diş plakları diş çürüklerine neden olabildiği gibi diş ve çevresinde iltihaplanmalara da yol açar. Bir diğer ismi ile diş apsesi diye adlandırılan bu durum çok ciddi bir durumdur. Ayrıca diş ve diş etlerinde başlayan ve zamanla kana karışan iltihabın ölümcül sonuçları olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde en kısa sürede diş hekiminizden yardım isteyin.

20’lik Diş Ağrısı

Diş Aralarında Biriken Yiyecek Kalıntıları

Dişlerimizi günde iki kez fırçalamanın yanında diş aralarında biriken yiyecek parçalarını da diş ipi yardımıyla temizlemeliyiz. Özellikle ağırlıklı olarak et ve lifli gıdalar tüketiyorsanız diş aralarında daha yoğun birikmeler olur. Biriken bu yiyecek parçaları zamanla çürümelere sebep olur. Bunun yanı sıra diş ve diş etine baskı yaparak diş ağrılarına da neden olur. Özellikle ağız kokusu neden olur sorusuna da verilecek en önemli cevap diş aralarında kalan bu yiyecek kalıntılarıdır.

Diş Eti Rahatsızlıkları

Diş eti hastalıklarının en yaygın sebebi diş ile diş eti arasında biriken yiyecek kalıntılarıdır. Bu rahatsızlıklar ağrıya neden olur ve ilerleyen süreçlerde zamanla diş eti çekilmesi sonucu diş kaybına da yol açar. Diş eti hastalıklarından korunmak istiyorsanız dişlerinizi daireler çizerek fırçalayın. Diş ile diş eti arasında birikmeleri önlemek için fırçanın diş etlerinden başlayarak yukarı ya da aşağı doğru hareketi en doğrusudur. Diğer bir yöntem ise döner başlıklı diş fırçaları tercih etmektir. Bu sayede kalıntıları diş etlerinden uzak tutarak diş eti sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Diş İpi Kullanmama ve Yanlış Fırçalama

Dişlerinizi fırçalıyor olmanız ağız sağlığınızı koruduğunuz anlamına gelmez.  Dişlerinizi uygun şekilde fırçalamazsanız diş eti diplerindeki yemek artıkları zamanla çürüğe eden olabilir. Diğer elzem konu ise diş ipi kullanımıdır. Diş aralarındaki yemek artıkları zamanla bakteri yuvası haline gelir ve diş çürüklerinin dolayısıyla diş ağrılarının en önemli sebebi olur. İşte tam da bu nedenle günde en az 2- 3 kez dişleriniz fırçalayın ve her gün düzenli olarak diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin.

Hassas Yapılı Dişler

Bazı insanların dişleri diğerlerine oranla daha hassas olur. Diş minesindeki çatlaklar ise dişi daha da hassas hale getirir. Arka arkaya soğuk ve sıcak besinler tüketmek bu çatlakların en temel sebebidir. Özellikle yaz aylarında öğle ve akşam yemekleri eşliğinde soğuk yiyecek ve içecekleri sık tüketiriz. Sıcak, lezzetli bir çorbanın hemen ardından buzdolabında iyice soğumuş bir dilim karpuz yemek o an bizi ferahlatıyor olsa bile uzun vadede başımıza büyük sorunlar açması muhtemeldir. Nasıl ki soğuk bir bardağa aniden sıcak su doldurduğumuzda çatlıyorsa dişlerimiz de benzer şekilde bu ani sıcaklık değişimlerinden zarar görür.

Dişlerimiz bir bardağa nazaran daha sağlamdır ancak bu bizi rehavete düşürmemelidir. Sözün kısası bir benzetme yapacak olursak eğer, sıcak kumlardan soğuk sulara atlamak dişlerimiz için pek eğlenceli değildir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

"<yoastmark

Diş ağrısı nasıl geçer sorusuna birçok cevap verilebilir ancak diş ağrısı için kesin çözümü en kısa sürede bir diş hekiminden yardım almaktır. Fakat o an bir diş hekiminden yardım alamayacak durumdaysak bir takım doğal ürünlerle ağrımızı kesmek, geçici de olsa diş ağrısı için ne yapılmalıdır sorusuna cevap bulmak mümkündür. Her ne kadar bunlar doğal ürünler olsa da özellikle hamile ya da emziren annelerin öncesinde doktoruyla görüşmesini tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmesini öneririz.

Diş Ağrısı İçin Tuzlu Su

Bilindiği üzere tuz doğal bir dezenfektandır. Belirli ölçüde (bir çay bardağı suya bir çay kaşığı) tuzun suda çözülerek gargara yapın. Ayrıca gargara yapmak yerine  ağrı olan diş üzerinde tuzlu suyu bir süre bekletebilirsiniz. Her iki yöntem de diş yüzeyindeki ağrıyı azaltır. Kesin ve daha etkili bir şekilde diş ağrısını kesmek için tuzlu su gargarasını gün içinde birkaç kez tekrarlayın. En azından ağızda başlaması muhtemel bir enfeksiyonu önleme de çok etkili bir yöntemdir.

Diş Ağrısı İçin Karbonat

Bir miktar pamuğu ıslatıp karbonata bandırın. Karbonatlı pamuğu diş üzerinde bekletin. Karbonat diş ağrısına iyi gelir. Ayrıca anti bakteriyel yapısı sayesinde diş ve diş etlerinizi de dezenfekte eder. Karbonat ile olası apselere karşı önlem almış olursunuz. Bir diğer yöntem olarak dilerseniz karbonatlı su ile gargara yapın. bir çay kaşığı karbonatı bir çay bardağı ılık su içine atın ve karıştırın. Ağrınızı etkili bir şekilde azaltmak için ağrı olan bölgeye baskı yaparak hazırladığınız karbonatlı su ile gargara yapın.

Diş Ağrısı İçin Karanfil Yağı

Hemen belirtelim, diş ağrısına ne iyi gelir sorusuna verilecek en ideal cevap karanfil yağıdır. Karanfil alternatif tıp alanında yüzyıllardır kullanılır. Tuz gibi doğal bir dezenfektan olan karanfil yağı diş ağrısı nasıl geçer sorusuna iyi bir cevap olabilir. Hali hazırda diş hekimleri, özellikle diş çekimlerinden sonra oluşabilen iltihabı gidermek ve ağrıyı azaltmak için kullanırlar. Karanfil yağının bileşenlerinden biri olan öjenol, ağrıyı azaltmada önemli bir görev üstlenir. Diş ağrısında karanfil yağından faydalanmak için soğuk sıkım karanfil yağını temiz bir pamuğun üzerine damlatın. Daha sonra karanfil yağı sürülmüş pamuğu ağrılı diş yüzeyinde bekletin. Ağrınızın önemli oranda hafiflediğini göreceksiniz. Gerek duyduğunuzda bu uygulamayı tekrarlayın.

Diş Ağrısı İçin Karanfil Çiğnemek

Aktarlardan kolaylıkla satın alabileceğiniz karanfil tohumunu bir süre çiğneyin. İyice ezildikten sonra ağrılı diş üstünde bekletin. Karanfil ile diş ağrısını hafifletebilirsiniz. Bu uygulamayı gün içinde birkaç kez tekrarlayın.   Karanfil çiğnemek karanfil yağı kadar etkili olmasa da sizi çok ama çok rahatlatacaktır.

Diş Ağrısını Önlemek İçin Poşet Çay

Çay bitkisinin içeriğindeki tanenler hem ağrıyı hafifletme de hem de dişinizi dezenfekte etme de yardımcı olur. Günde birkaç kez poşet çayı ağrılı diş üzerinde bekletin. Gerek duyarsanız bu işlemi tekrar edin.

Diş Ağrısı İçin Kekik Yağı

Kekik yağı da karanfil yağı gibi diş ağrısına iyi gelmekle kalmaz aynı zamanda ağız içindeki bakterileri de önemli oranda azaltır. Ağızda olan yaraları ve diş apselerini önleyecek analjezik ve anti-inflamatuar etkiye sahip olduğu da bilinir.

Diş Ağrısına Sızma Zeytinyağı

Diş bölgesinde etkili bir ağrı kesici olarak bir diğer yöntem ise sızma zeytinyağı ile yapılan kompres uygulamasıdır. Tarih boyu insanlar tarafından diş ağrısına neden olan diş iltihabını azaltmak için sık sık kullanılmıştır. Diş ağrısı için fenolik bileşenleri sayesinde zeytin yağı önemli etkiye sahip olmuştur. Bir miktar pamuğu zeytin yağına batırın ve ağrılı diş bölgesine bastırın. Bir süre bekletin. İşte bu kadar basit…

Diş Ağrısı İçin Sarımsak

Doğal bir antibiyotik olan sarımsak diş ağrısına iyi gelmekle kalmaz,  anti-bakteriyel içeriği sayesinde ağız içini de dezenfekte eder. Sarımsak ağızda oluşacak enfeksiyonları önlemeye ve diş ağrısını azaltmaya yardımcı olur.

Diş Ağrısı İçin Buz / Soğuk Kompres

Soğuk kompres ya da buz uygulaması diş yüzeyinde etkili bir uyuşturucu etki gösterir.  işte tam da bu nedenle diş ağrısına ne iyi gelir sorusuna en iyi diğer cevap soğuk komprestir. Darbeye ya da travmaya bağlı bir diş ağrısı yaşıyorsanız o bölgeye belirli sürelerle soğuk kompres yapın. Bu sayede ağrıyı azaltmış olursunuz. Ayrıca damarların daralmasını sağlayarak olası kanamaların önüne geçersiniz. Ayrıca şişmelere karşı da önlem almış olursunuz.

Diş Ağrısı İçin Çörek Otu

Bir diğer yöntem olarak diş ağrısı için çörek otunu da tercih edebilirsiniz. Bunun için bir bardak suyu cezveye alın ve içerisine 1 tatlı kaşığı çörek otu atın. Orta ateşte kaynatıp ocağın altını kapatın. Karışımı süzüp soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra çörek otu suyu ile ister gargara yapın isterseniz de pamuk ile ıslattıktan sonra diş üzerinde bekletin. İhtiyaç halinde çörek otu uygulamasını tekrar edebilirsiniz. Ancak hemen belirtelim ki çörek otu karanfil yağı gibi içeriğinde dişi uyuşturacak ağrınızı kısa sürede hafifletecek öjenol gibi maddelerden yoksun bir bitkidir. Fakat uzun süreli kullanımda vücudun özellikle bağışıklık sistemini desteklemektedir. Vücudumuzun bağışıklık sistemi güçlü olduğunda enfeksiyonlara karşı daha dirençli hale gelir. Bu nedenle çörek otu diş ağrısı nedeni olan enfeksiyonları önlemek için oldukça yardımcı bir bitkidir. Kısacası çörek otu diş ağrısı için doğrudan değil, uzun vadede dolaylı yoldan bir çare olabilir.

Diş Ağrısına Maydanoz Suyu

Maydanoz suyu birçok kürde kullanılan bir bitkidir. İçeriği doğal bir antiseptik olduğu için ağızda tutulması ya da sık sık gargara yapılması diş ağrısına iyi gelir. Bununla beraber bir tutam maydanoz çiğnenerek ağızda tutulabilir. Hem diş ağrısını hafifletmeye yarar hem de ağızda hoş bir tat bırakarak kötü kokuları engeller.

Diş Ağrısı İçin Sirke

Sirke doğal bir dezenfektandır. Sağlıktan temizliğe hemen her yerde kullanılan sirke diş ağrısı için de oldukça önemli bir doğal çözüm içerir. Antiseptik özelliği sayesinde diş yüzeyindeki ağrıyı en aza indirir. Bu amaçla bir parça temiz bir pamuğun üzerine biraz sirke damlatın. Ve ağrılı diş üzerinde bekletin. Tercihen elma sirkesi kullanmanızı tavsiye ederiz. Gerekli görürseniz gün için sirke uygulamasını bir kaç kez tekrar edebilirsiniz.

Diş Ağrısı İçin Soğan Suyu

Diş ağrısı için doğal çözüm önerilerinden biri de soğan suyudur. Soğan içeriğindeki değerli bileşenler sayesinde doğal bir anti septik özelliği gösterir. Hem diş yüzeyinde olası iltihabı önler hem de diş ağrısını en aza indirir. Soğan suyu ile diş ağrısı için temiz bir parça pamuğun üzerine soğan suyunu damlatın. Ağrı olan diş yüzeyinde bekletin. Kısa sürede ağrının azaldığını hissedeceksiniz.

Diş Ağrısı İçin İlaç

Diş ağrısı için ilaç başlığı altında birçok ilaç vardır. Ancak kişisel sağlığınızla ilgili detaylara vakıf olmadan bu konuda sabit bir öneri sunmak mümkün değildir. Zira ilaçların kişiler üzerindeki etki süreleri de oranları da değişiklik gösterir. Diş ağrısı için bilinçsizce rastgele ilaç kullanmayın. Doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda hareket etmeniz en doğrusu olacaktır. Buna alternatif olarak en yakın eczaneden yardım isteyebilirsiniz.

Etkili bir diş bakımı için ne yapmalıyım?

 • Sağlıklı besinler tüketmek…
 • Kalsiyum bakımından zengin gıdalar tüketmek…
 • Asitli yoğun şeker içeren gıdalardan uzak durmak…
 • Ve elbette en önemlisi ağız bakımımızı aksatmadan yapmak en doğru olanıdır. Fakat hepimizin hayatımızın bir noktasında bir şekilde karşılaştığı diş ağrısına kesin çözüm diş hekiminden yardım istemektir. Lütfen unutmayın ki diş ağrısı nasıl geçer sorusun için birçok cevap olmakla beraber hiçbiri kalıcı bir çözüm değildir. Diş ağrısı gibi çok şiddetli seyredebilen rahatsızlıkların oluşmamasının en güzel yolu öncesinde tedbir almaktır. Diş ağrısı için yapmanız gereken ilk ve öncelikli iş hemen bir diş doktoruna muayene olmaktır. Öte yandan tüm doğal çözüm önerileri diş doktoruna gidene kadar ağrınızı hafifletmek adına yapılan geçici bir iyileşme sağlayacaktır.

Öyle ki bir ömür sağlıklı dişlere sahip olmak istiyorsak en geç altı ayda bir diş hekimine gitmek, şikâyet olmasa da genel bir kontrolden geçmek son derece önemlidir.

Ağız Kokusu Neden Olur?

"<yoastmark

Ağız kokusu neden olur sorusunun en genel cevabı ağız hijyenin tam sağlanamamasıdır. Kişinin özelikle çevresine büyük rahatsızlık verdiği hatta utanç veren bir hal aldığı bir durumdur. Öyle ki arkadaş ortamınızda veya topluluk içinde konuşamaz hale gelebilirsiniz. Bir iki cümle etmek için her ağzınızı açtığınızda etrafa yaydığınız o dayanılmaz koku yakın çevrenizden olumsuz tepkilere dahi sebep olabilir.

Kişi ağız hijyenini sağladığı takdirde problemi çözmüş olur. Ancak her zaman ağız hijyenini sağlamak problemi çözmeye yetmez.  Ağız hijyenini yapıyor buna karşın devam eden bir kokusu söz konusuysa eğer… İşte bu durumun diş çürüğü veya başka hastalık kaynaklı olabileceğini unutmayın ve hemen doktorunuza başvurun.

Ağız Kokusu Nasıl Geçer/Gider?

ağız kokusu nasıl geçer
ağız kokusu nasıl geçer

Özellikle gün içinde ağızda biriken yemek artıkları diş aralarında ve dil yüzeyinde birikir. Böylece ağız kokusu oluşur. Bu koku sorun değildir. Diş fırçalama ve ardından diş ipi uygulaması yaparsanız kalıcı bir ağız kokusu sorununuz olmaz. Diş aralarında biriken kalıntıları temizlediğiniz takdirde kısacası ağız bakımı yaptığınızda bu kokunun da önüne geçmiş olacaksınız. Olası ağız kokusunun önüne geçmek için;

 • Diş fırçalamadan sonra ağız çalkalama suları kullanın.
 • Ağız içinde diş eti kaynaklı rahatsızlıklar var ise mutlaka uygun tedavi görmelisiniz. Diş hekiminiz bu konuda yardımcı olur ve ağız kokusu ortadan kalkar.
 • Bazen ağız kokusunun kaynağı ağız olmaz. Örneğin mide rahatsızlıklarından kaynaklı bir durum ağız kokusuna sebeptir.
 • Eğer sağlıklı bir ağız için yapılması gerekenleri yapıyor yine de ağız kokusu nasıl gider sorusunu soruyorsanız doktor yardımı en kesin en hızlı çözümdür.

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

"<yoastmark

Diş ipi kullanımı ile ilgili merak konusu sorunun cevabını vermeden önce belirtmek istediğimiz bir konu var… Uzmanlara göre ve yukarıda da sıklıkla bahsettiğimiz üzere sadece dişlerimizi fırçalamak sağlıklı bir ağza sahip olmak için yeterli değildir. Özellikle diş aralarındaki yiyecek artıkları diş çürümelerinin ve ağız kokusunun en önemli sebebidir. Ve günde 2 kez diş fırçalamak diş temizliği için yeterli değildir.

Bundan dolayı sabah ve akşam diş fırçalarken muhakkak diş ipi ile diş aralarını da temizleyin. Diş fırçalarken diş yüzeyindeki artıklar fırça marifetiyle diş aralarına kalır. Bu sebeple etkili bir temizliği için öncelikle dişlerinizi fırçalayın. Daha sonra diş aralarını diş ipi yardımı ile temizleyin. Temizleme öncesinde diş ipini uygun boyda kesin. Daha sonra diş ipi ile diş aralarını yukarı aşağı yönde dikkatli ve yavaş hareketlerle temizleyin. Aksi halde yanlış temizleme artıkların diş eti bölgesinde birikmesine neden olur.

Dolayısıyla diş ipi kullanımı hakkında bilmeniz gereken ilk şey ipin hareket yönüdür. Diş ipini diş diplerinde biriken kalıntılardan başlayın. Yukarı ya da aşağı doğru hareketle diş aralarını temizleyin. Piyasada birçok çeşit diş ipi bulunmaktadır. Diş eti ve diş yapınızı dikkate alarak size en uygun diş ipini seçebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken önemli nokta temizleme esnasında diş ipi parçacıklarını diş aralarında bırakmamaktır. Son dönemde kürdanlı diş ipi popülerlik kazanmıştır. Popüler olmasının sebebi ise; bu ürün aslında hem kürdan hem de etkili bir diş ipidir. Diğer diş ipi çeşitlerine göre zor alanları temizlerken daha avantajlı olmasıdır.

Önceki İçerikOrhan Kemal Kimdir, Hayatı ve Eserleri
Sonraki İçerikHamilelikte Diş Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.