Diplomat Ne Demek, Diplomat Nasıl Olunur

Diplomat Ne Demek, Diplomat Nasıl Olunur
Diplomat Ne Demek, Diplomat Nasıl Olunur

Diplomat ne demek? Nasıl olunur? Hemen hemen her konuda ülkeler arası ilişkilerde kilit nokta olabilecek ve ayrıntıları aktarabilecek kişiler bulunmaktadır. Bu noktada bilgi akışını sağlayan kişilerin diplomatik takibat işlerini yürütmeleri gerekliklerdendir. Takip ettikleri en önemli şeyler ise görevli oldukları ülkelerde genel durum değerlendirmesidir. Daha kapsamlı olarak diplomat nedir sorusunu cevaplayacak olursak;

Diplomat görevini yapan kişiler bu tür gelişmeleri aktarmada ve ülke menfaatlerini en üst seviyede tutma adına çalışmalar sergilemektedir. Bir bütün halinde olabilme ve hükümetin kararlarında nasıl gelişmeler olduğunu da etkileyecek yönde çalışmaları sürdürmektedir. İletişim gücünün oldukça iyi olması da bu noktada en önemli etkendir.

Diplomasi Nedir

Diplomat Ne Demek

Türk vatandaşlarının ve Türkiye’nin hem haklarını hem de çıkarlarını savunan kişiler bulunmaktadır. Bu ilişkilerin çok iyi yürütülmesi adına her zaman aktif olan kişilerin görevde olması gerekir. Diplomat ne demek sorusuna gelecek olursak uluslararası kuruluşlar ve yabancı devletler ile kurulan ilişkilerin yürütülmesi işini yapan kişilere denilmektedir. Diplomatlar Dışişleri Bakanlığına bağlı olup, bakanlıkça atanmaktadırlar. Görev ve sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirebilmek için çalışmaları bu gaye ile yürütme amacı gütmektedir. Sürekli olarak kendilerini geliştirme ve ülke menfaatlerini artırmada etkin rol oynamaktadırlar. Sorumluluk bölgelerindeki birçok faaliyeti takip ettikleri gibi ülke politikasına uygun bir şekilde faaliyetlere müdahil olmaktadırlar.

Diplomat Nedir

Çok iyi yabancı dil bilen ve ikili ilişkileri en iyi şekilde yürütmeye çalışan kişiler diplomatlık görevi yapmaktadırlar. Diplomat nedir diye düşünecek olursak da yabancı ülke ile kendi ülkesi arasında ki ilişkilerin gelişimi sağlamak ve ülkenin çıkarlarını yabancı ülkeye karşı korumakla görevlidirler. Çok geniş çaplı çalışmalar sürdürmelerinin yanı sıra sürekli olarak bulundukları ülkede faaliyetlere de katılmaktadırlar. Sürekli etkileşim içerisinde olmaları da ülke içi politikaları, ekonomik durumu, yatırımları ve birçok farklı konularda bilgi edinmeyi de yürütmektedirler. Sundukları raporlar sayesinde ülkenin nasıl bir yol izleyeceğine de direkt olarak etki edebilmektedirler. Bilgi paylaşımın ülke ilerlemesindeki payının yüksek olduğu bilinci ile hareket ederler. Ülke temsilciliğini de başarılı şekilde sürdürmek için faaliyetler yapmaktadırlar.

Bürokrasi Nedir

Diplomatın Görevleri Neler

Görev ve sorumluluklar yönünden oldukça önemli işler yürüten diplomatlar birçok faaliyete katılmaktadırlar. Bulundukları ülkelerdeki gelişmeleri yakından takip ettikleri gibi birebir görüşmeleri de sürdürürler. Diplomatın görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Türkiye Cumhuriyeti uyruklu olan gerçek ve tüzel kişilerin uluslararası kuruluşlar ve yabancı devletler ile olan haklarını korumaktadırlar. Bu hakları korurken aynı zamanda çıkarlarını da korumaktadırlar.
 • Dış politikayı hükümetin belirlemiş olduğu esaslar doğrultusunda uygulamaya çalışır.
 • Türkiye Cumhuriyetinin hem yabancı devletlerle hem de uluslararası kuruluşlar ile olan ilişkilerini yürütme görevini yerine getirir.

  diplomat ne demek
  diplomat ne demek
 • Ekonomik konular ile ilgili kurumların ve kuruluşların dış ilişkilerinde ki görüşmelerine girer ve dış politikayı uygun bir şekilde yürütülmesi için çalışmaları yürütür.
 • Bağlı oldukları bakanlık dışındaki bakanlıkların dış politikasındaki faaliyetlerine katkı sağlamak amacı ile ikili ilişkilere dahil olur. Türkiye Cumhuriyetinin dış politikasına uyumluluğu sağlamak amacı ile etkilerde bulunur. Yabancı kamu ve özel kuruluşlar ile kendi görev alanı içerisine giren ilişkilerin daha sağlıklı ilerlemesine etki eder.
 • Uluslararası kuruluşlar ve yabancı devletler ile olan işlerinde temsil görevi üstlenmektedir. Aynı zamanda bu kuruluşlar ve devletler ile ilgili tüm gelişmeleri yakından takip eder.
 • Geçici görev ile görevlendirilmiş olan temsil heyetinin ya da temsilcilerin gitmiş oldukları ülkelerdeki talimatları ve emirleri iletme görevini yapmaktadır.

Diplomat Nasıl Olunur

Son derece önemli bir göreve sahip olan diplomat birçok farklı sınava tabi tutularak atanmaktadır. Öncelikli olarak İktisat, Siyasal Bilgiler, Kamu Yönetimi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin Uluslararası İlişkiler, Maliye, Ekonomi Siyaset Bilimi, İktisat ve İşletme bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Diplomat nasıl olunur noktasında yapılan birçok değerlendirme ve yeterlilik tespiti yapılmaktadır. Dışişleri Bakanlığı tarafından atanan ve bakanlıkça açılan sınavlarda başarılı olunması ile diplomat olunabilmektedir. Tüm iklim şartlarına uygun olunduğuna dair heyet raporu, belirtilen bölümlerden birinden mezun olmak gibi önemli şartlı bulunur. Bunlarında dışında yaş sınırı da 31 olup, yazılı sınava girilmeden önce gün almamış olmak gerekir. Yabancı dil sınavında başarılı olmak ve bu dillerde çeviri yapabilmek gerekmektedir.

Yazılı sınavları başarılı bir şekilde geçen aday sözlü sınavda birçok konuda sınava tabi tutulmaktadır. Sınava girecek olan kişinin insan hakları, ekonomi, siyasi tarih, uluslar arası politika gibi farklı alanlarda bilgi sahibi olmaları da çok önemlidir. Bu ve benzeri konular ile ilgili sözlü sınavdan başarılı bir şekilde ayrılmaları ile diplomatlığa hak kazanmaktadırlar.

Önceki İçerikPratik Kabak Tatlısı Tarifi
Sonraki İçerikİnfluencer Ne Demek, İnfluencer Marketing Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.