Diagonal Ne Demek, Kısaca Diagonal Nedir

Diagonal Ne Demek, Diagonal Nedir
Diagonal Ne Demek, Diagonal Nedir

Diagonal Nedir

Günlük yaşamda pek sık kullanılmayan, Batı kökenli bir kelime olan diagonal, ardışık olmayan çokgenlerde, köşeleri birleştirmek yani köşegenleştirmek için çizilen çizgi demektir. Bir dikdörtgen düşünüldüğünde, bu dikdörtgenin bir köşesiyle, tam çaprazındaki köşeyi birleştirmek için çizilen çizgiye, diagonal denilmektedir. Aslında, her alanda kullanılan bir kelimedir. Başta matematik ve geometri gibi sayısal alanlardan, teknik, tekstil ve otomotiv alanlarında da kullanılmaktadır. Dikdörtgenlerin köşelerini basit şekilde hesaplamada da diagonal hesaplama oldukça faydalı bir yöntemdir. Daha detaylı olarak diagonal ne demek sorusunu cevaplayacak olursak;

Norm Ne Demek

Diagonal Ne Demek

Diagonal ne demek sorusuna, daha anlaşılır bir cevap olarak çapraz da diyebiliriz. Çokgenlerin bir köşesi ve karşı köşesini birleştirme amaçlı çekilen çapraz çizgi, diagonalın tanımını ifade etmektedir. Sıfat olarak, bir köşeden tam çaprazındaki köşeye doğru kesilen ya da katlanılan anlamlarında kullanılan verev, diagonal ile aynı anlamı karşılamaktadır.

Aslında bu sözcük sadece çapraz çizgi değil, farklı anlamları da karşılayacak şekilde kullanılan bir kelimedir. Diagonal duruş, diğer kullanım alanlarına göre, terimin en sık duyulduğu şeklidir. Özellikle tiyatro oyunlarında, sahnede bu duruş tekniğini çoğu kişi duymuştur. Bu duruş, sahnede oyuncuların, seyircilere arkasını dönmemesi demektir. Aslında bu durum, sadece sahne için geçerli olmayıp, toplum içinde ve halk arasında da uygulanması gereken bir davranış biçimidir. Yani diagonal duruş, insan ilişkilerinde samimiyeti ve saygıyı ifade eden bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır.

Diagonal nedir sorusuna verilebilecek bir başka cevap ise, terimin yaygın kullanımlarından birisidir oan, kalın iplikten, büyük örgüler şeklinde dokunmuş kumaş demektir. Bu kumaş, etekten pantolon ve cekete kadar, birçok giyim ürününün hammaddesi kaliteli ve kullanışlı kumaş demektir. En kalın ipliklerden özel olarak dokunan bir kumaş türü olması nedeniyle çoğu kişi tarafından bilinmesinden dolayı, diagonal denildiğinde çoğu kişi tarafından akla gelen ilk tanımdır.

Görüldüğü gibi sözcük, temel sözlük anlamı haricinde birbirine yabancı alanlarda farklı anlamları karşılamak üzere kullanılan bir kelimedir. Temel anlamı köşegenleştirme, çaprazlaştırma olmakla beraber, sahnede seyirciye saygılı duruş ve çeşitli giyim ürünlerinde kullanılan bir kumaş türü gibi anlamları karşılayan bir terimdir.

Geometrik Ne Demek

Diagonal Kelimesinin Kökeni

Bu kelimenin kökeni, aslında sözlük anlamına uygundur. Fransızca ”çapraz” anlamına gelen sözcükten alıntı olarak türetilmiş ve dilimize girmiştir. Farklı anlamları bulunmasından dolayı çeşitli alanlarda karşımıza çıksa da, günlük kullanımı pek yaygın olmadığından pek sık da duyulan bir kelime değildir. Bu nedenle ilk duyanlarda, diagonal ne demek diye araştırma isteği uyanmaktadır.

diagonal ne demek
diagonal ne demek

Bu sözcük, birçok yabancı kelime gibi Fransızca kökenli bir olup, birden fazla anlamı karşılayacak şekilde kullanılmaktadır. Ancak, diagonal nedir diye araştırma amaçlı sözlüğe bakıldığında, karşımıza çıkan ilk anlamı, ”çapraz” anlamıdır. Çokgenlerde, bir kenar ile karşı kenar arasındaki bağlantı, digonal çizgisiyle kurulmaktadır. Ancak belki de diagonalın diğer anlamları, temel anlamından daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle, giyim sektöründeki kumaş anlamına gelen kullanımı, halk arasında en bilinen kullanımıdır. Onun haricinde, güzel ve saygılı sahne duruşunu ifade eden diagonal duruş terimi de, oyunculuk sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır.

Diagonal kelimesinin anlamı, kullanım alanına göre değişmekte, hangi alanla ilgili olarak kullanılmışsa akla o alandaki anlamını karşılayacak ifadeler gelmektedir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.