Depresyon Belirtileri Nelerdir? Depresyon Nasıl Geçer?

depresyon belirtileri nelerdir, depresyon nasıl geçer?
depresyon belirtileri nelerdir, depresyon nasıl geçer?

Çağımızın en sık rastlanan hastalıklarından biri depresyondur. Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan bu ruh sağlığı bozukluğu mutlaka tedavi edilmelidir. Kendiliğinden geçmesini beklememek gerekir. Özellikle kişiyi depresyona sevk eden koşullar sürdüğü müddetçe böyle bir beklenti içinde olmak, beyhude bir bekleyiştir. Ülkemizde birçok insan hayatının belli dönemlerinde depresyon geçirmekte ancak birçoğu durumunun farkına varamamaktadır. Bu sebeple depresyon belirtileri nelerdir, depresyon nasıl geçer, sorularına cevap olacak bir yazı yazırladık. Yazımızın tamamını okuyarak depresyon hakkında öğrenmek istediklerinize cevap bulabilirsiniz.

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?

Kişinin kendini boşlukta hissetmesi, sürekli umutsuz ve mutsuz hissetmesi, iç sıkıntısı yaşaması depresyonun en sık görülen belirtileridir. Günümüzün stresli yaşam koşulları, bireyleri depresyona daha kolay itmektedir. En sık karşılaştığımız diğer depresyon belirtileri ise şunlardır:

 • Kişi kendini enerjisiz hisseder.
 • Sürekli uyuma isteği duyar ya da uykusuzluk yaşar.
 • İştahsızlık ya da aşırı yeme isteği duyar.

Ancak yukarıdaki belirtileri yaşayan her kişinin depresyonda olduğunu söylemek zordur. Örneğin, hayatınızın belirli bir döneminde mutsuzluk yaşamış olabilirsiniz. Zaman zaman yaşadığınız mutsuzluk ya da üzüntü depresyon belirtisi midir, değil midir? Elbette bu basit bir soru değil. Kişinin kendindeki bu değişimi depresyon olarak adlandırması kolay değildir. Bunu tespit etmek için bir psikolog ya da psikiyatr teşhisi gereklidir. Eğer kendinizi mutsuz, umutsuz hissediyorsanız bir enerji azlığı ya da tükenmişlik yaşıyorsanız uzman desteği almakta yarar vardır. Uzun süren ve tedavi edilmeyen depresyon, ilerleyen zamanlarda kişileri intihar gibi olumsuz duygulara sürükleyebilir. Ayrıca kişinin yaşam kalitesini de oldukça düşürdüğü için mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

depresyon belirtileri nelerdir?
depresyon belirtileri nelerdir?

Çok sık karşılaştığımız belirtileri olsa da her kişide aynı şiddette ve tipte görülmeyebilir. Bununla birlikte kişide bir ya da birden fazla depresyon belirtisi de görülebilir. Bu durumu etkileyen birçok faktör vardır. Fakat kişinin yaşı, sağlık durumu en önemlileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Şimdi gelin depresyon belirtileri nelerdir, daha detaylı inceleyelim.

 • Depresyon ve Halsizlik

Sebepsiz yere oluşan halsizliktir. Kişi çalışmasa da, yaptığı işlerden dolayı yorulmasa da oluşan bir halsizliktir. Depresyon ve halsizlik arasında güçlü bir bağ vardır. Öyle ki kişi depresyonda ise daha önce kolaylıkla yaptığı işleri halsiz olduğu için yapmak istemeyebilir.

 • Depresyon ve Kararsızlık /Karar Vermede Zorlanma

Kişinin depresyon ile birlikte olumsuz bir ruh haline bürünmesi kaçınılmazdır. Dolayısıyla bu dönemde kararsızlık yaşamaları son derece normaldir. Çünkü yanlış karar verme korkusu ve beraberinde gelen endişe kişiyi kararsızlığa itmektedir. Dolayısıyla bir konuda kolay karar verememek de depresyon belirtilerindendir.

 • Depresyonda Konsantrasyon Bozukluğu

Öncelikle belirtmek gerekir ki konsantrasyon bozukluğu başlı başına bir rahatsızlıktır ve tedavi gerektirir. Ancak depresyonda da konsatrasyon bozukluğuna rastlamak mümkündür. Dolayısıyla kişi yaptığı işlere konsantre olamıyorsa bu durum depresyon kaynaklı olabilir.

 • Kendini Değersiz ya da Beceriksiz Hissetme

Depresyon belirtileri nelerdir, sorusuna verilecek diğer bir cevaptır. Kişi kendini nedensiz olarak değersiz hisseder. Çoğu zaman geçmişe yönelik pişmanlıklar duyar. Geçmişe dair birçok hata yaptığını düşünerek kendini beceriksiz görür. Ayrıca tüm bu belirtilere genellikle suçluluk duygusu da eşlik eder.

 • Depresyon Uyku Bozukluğu

Depresyonun en sık görülen belirtileri arasında uyku bozuklukları da vardır. Depresyon uyku bozukluğu rastladığımız kişilerin uykusu olmasına rağmen uyuyamadıklarını ya da uykuya dalmakta güçlük çektiklerini görmekteyiz. Bununla beraber depresyon uyku bozukluğu sadece uykusuzluk olarak karşımıza çıkmaz. Tam tersi, kişi sürekli uyuma isteği de duyabilir. Özellikle sabahları uyunmakta zorlanır ya da gün içinde sık sık uyumak ister.

 • Depresyonda Karamsar Düşüncelerin Oluşması

Bu dönemde kişi ruhsal bir çöküntü içindedir. Dolayısıyla depresyonda karamsar düşüncelerin oluşması olağan bir durumdur. Kişinin hayatında sorun olmasa bile aşırı kaygı ve endişeden dolayı karamsar ve olumsuz düşünme belirtileri görülüyorsa bunlar da depresyon belirtileri olabilir.

 • Depresyonda Huzursuzluk ve Agresif Ruh Hali

Birey kendisini nedensiz yere huzursuz hissediyorsa bu, depresyon belirtisi olabilir. Çünkü depresyonda huzursuzluk ve agresif ruh hali karşılaştığımız durumlar arasındadır. Öyle ki depersyonda olan kişi, sinirlenmeyi gerektirmeyecek sıradan durumlarda dahi çok sinirli ve agresif davranışlar sergileyebilir.

 • Depresyon ve Alkol Bağımlılığı

Kişinin hayatını son derece olumsuz etkileyecek sonuçlardan biridir. Depresyonda olan kişilerde alkol tüketimininde artış olabilir. Eğer kişi tedavi olmayı denemezse alkol tüketimi zamanla bağımlılığa dönebilir. Dolayısıyla depresyon ve alkol bağımlılığı birbirini olumsuz etkileyen, gittikçe kötüye götüren iki faktör olarak karşımıza çıkar.

Depresyon Nasıl Geçer?

depresyon nasıl geçer?
depresyon nasıl geçer?

Kişilerin günlük yaşantılarını oldukça olumsuz etkileyen hatta yaşam kalitelerini düşüren bir rahatsızlıktır. Depresyonda olan kişilerin mutlaka uzman doktor yardımı alması gerekir. Aksi takdirde durum daha da kötüleşebilir. Fakat depresyon nasıl geçer, sorusuna cevap vermek için öncelikle depresyon türünü teşhis etmek gerekir. Kişide görülen depresyon türü psikiyatr tarafından teşhis edildikten sonra depresyon tedavisine başlanmalıdır.

Depresyon Türleri

depresyon türleri
depresyon türleri

İnsanlar hayatlarının belli dönemlerinde depresyona girebilirler. Özellikle çağımızın koşulları altında artık neredeyse olağan bir durum haline gelmiştir. Ancak öenmli olan bunu fark edip en yakın zamanda önlem almaktır. Bu konuda uzman yardımı oldukça önemlidir. Çünkü her depresyon aynı sebeple ortaya çıkmadığı gibi sonuçları da aynı değildir. Peki, depresyon türleri nelerdir?

Depresyon türlerini beş başlık altında incelemek mümkündür. İşte detaylar..

Major Depresyon: Klinik depresyon ismiyle de bilinen majör depresyon, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkiler. Uyku düzeni bozulur, karamsarlık ve değersizlik hissi oldukça şiddetlidir.

Kronik Depresyon: Kronik depresyon ise belirli bir süre boyunca, 2 yıl veya daha uzun, devam eden depresyon türüdür. Kronik depresyonu olan kişiler genel olarak melankolik ve hüzünlü ruh haline sahiptir.

Tipik Olmayan Depresyon: Aşırı uyku hali, aşırı yeme isteği gibi belirtiler gösterir. Bununla birlikte iştahsızlık ve uyku bozuklukları da görmek mümkündür.

Manik Depresyon: Bipolar Depresyon olarak da bilinir. Bipolar depresyon 1 ve bipolar depresyon olmak üzere ikiye ayrılır:

 • Bipolar depresyon 1 ‘de kişi, manik depresyonu bir kez de mutlaka yaşamıştır. Öte taraftan bipolar depresyon 2’de ise en az bir kez majör depresyon ve orta derecede mani dönemi yaşamıştır.

Mevsimsel Depresyon: Özellikle mevsim geçişlerinde bireyleri etkiler. İlkhabar ve sonbahar mevsimlerinde, mevsimsel depresyon daha çok yaşanır. Mevsimsel depresyonlar, mevsimlerin değişmesi ile birlikte yavaş yavaş iyileşir.

Depresyon Tedavisi

depresyon tedavisi
depresyon tedavisi

Birçok insan, depresyonun dönemsel bir rahatsızlık olduğunu ve zamanla geçeceğini düşünmektedir. Bundan dolayı depresyon tedavisini gerekli görmezler. Ancak durum düşünüldüğü gibi değildir. Kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Depresyon fiziksel olarak belirti gösteren bir hastalık değildir. Ancak kişinin ruh sağlığı derin bir çöküş içindedir. Dolayısıyla da kişi, bu hastalıkla çoğu zaman nasıl baş edeceğini bilemez.

Öncellikle depresyon belirtileri gösteren birey, bir psikiyatra muayene olmalıdır. Uzman psikiyatr, mayene sonrasında depresyon teşhisi koyarsa tedavi başlar. Doktor, uygun gördüğü takdirde anti-depresan ilaçları yazar. Dozunu ve süresini belirler. Ancak ne yazık ki bazı kişiler depresyon ilaçları doktor kontrolü olmadan, bilinçsizce kullanmaktadır. Kişinin bu tip gayreti, depresyonu tedavi etmediği gibi daha büyük sorunlara da neden olmaktadır.

Bununla birlikte her depresyon tanısı anti-depresan ilaç kullanmayı gerektirmez. Depresyon tedavisinde psikolog terapileri de bir alternatif yöntemdir. Uzman doktor, ilaç tedavisine ek olarak planlayabileceği gibi sadece terapi yöntemi ile depresyonu iyileştirmeyi deneyebilir.

Depresyon tedavisinde kişinin yakın çevresine de büyük görevler düşmektedir. Çünkü depresyon, bireyin yakınlarını da etkiler. Özellikle ailenin diğer bireyleri bu süreçte anlayışlı olmalıdır. Tedaviyi olumsuz etkileyecek söz veya davranışlardan uzak durmalıdır.

Eğer kişi hayat enerjisini kaybettiğini söylüyorsa yalnız bırakılmamalıdır. Kısa mesafeli hafif yürüyüşler yapmak onlara iyi gelecektir. Bu süreçte olabildiğince destek olmak, yalnız olmadıklarını hissettirmek böylece onlara güç vermek gerekir.

Önceki İçerikKestane Balı Faydaları, Kestane Balı Neye İyi Gelir?
Sonraki İçerikMeditasyon Nedir? Meditasyon Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.