Deniz Motoru Nedir, Ne Demek

Deniz Motoru Nedir, Ne Demek
Deniz Motoru Nedir, Ne Demek

Deniz Motoru Nedir

Deniz yollarında yük ve yolu taşımaya yarayan küçük deniz araçlarına deniz motoru denir. Ama diğer yandan deniz araçlarını hareket ettiren motorlara da deniz motoru denir. Bu nedenle, deniz motoru nedir diye sorulduğu zaman, duruma göre her iki anlam da anlaşılmaktadır.

İstanbul’u tanıyanlar bilir, bir zamanlar Üsküdar ve Beşiktaş arasında yolcu taşıyan küçük deniz motorları vardı. Bunlar en fazla on yolcu alırdı ve Boğaz’ın iki kıyısı arasında durmadan gider gelirlerdi. Boğaz’ın sise teslim olduğu ve şehir hatları gemilerinin çalışmadığı anlarda bile bu deniz motorları cesaretle yolcu taşırdı. O yıllarda nüfus bugünkü gibi kalabalık değildi ve bu deniz motorları ihtiyacı karşılıyordu. Ama şehir kalabalıklaştıkça bu küçük tekneler yetmemeye başladı. Şimdi neredeyse şehir hatlarının gemileri kadar büyük deniz motorları aynı işi görüyorlar. Hatta Adalar’a bile giden bu tekneler, yine deniz motoru olarak anılmaktadır.

Beygir Gücü Nedir

Diğer yandan denizde hareket eden bu tekneler yanı sıra yatlar ve başka deniz araçları da hareket gücünü deniz motorlarından almaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte deniz motorlarında, piyasada oldukça çeşit bulunmaktadır. Bu çeşitlilik hem teknelerin büyüklükleri ile hem de motor güçleri ile ilgilidir.

Piyasada bulunan direkt enjeksiyonlu iki zamanlı dıştan takmalı motorlar, önceki modellerine kıyasla tamamen farklı performansa sahiptir. Bu motorlarda yanma odasına çok hassas miktarda yakıt iletilmekte ve daha temiz ve eksiksiz bir yanma sağlanmaktadır. Bu sayede egzoz çıkışından deniz ve hava için daha az zararlı atık çıkmaktadır.

Ancak büyük teknelerde dört zamanlı dıştan takma motorlar tercih edilmektedir. Piyasadaki çeşitli modeller, karmaşık çoklu port teknolojisi ile tasarlanmış bir yakıt enjeksiyon sistemi kullanmaktadır. Üretici firmalar torku arttırarak performans artışı sağlamaya çalışmaktadır.

Deniz Motoru Nasıl Seçilir

Teknelerin boyutları artarken ağırlıklarının sürekli azalması yüzünden, daha kompakt tekneler için daha geniş bir güç çıkışı aralığı gerekmektedir. Önemli olan tekne için doğru deniz motorunun seçilmesidir. Deniz motoru nasıl seçilir konusunda, üzerinde durulması gereken iki önemli faktör bulunmaktadır: motor ağırlığı ve gücü.

deniz motoru nedir
deniz motoru nedir

Bu arada tekne sahipleri için güvenlik de mutlaka göz önünde tutulması gereken bir faktördür. Dıştan takmalı motorların çalınması, ne yazık ki çok sık karşılaşılan bir durumdur. Deniz motorunun gücü ve alınacak güvenlik önlemleri konusunda üretici firmanın önerilerini takip etmek gerekiyor.

Bu noktada motor için ödenecek rakam elbette önemlidir, ancak uzun vadeli düşünmek ve tekneyi kullanma maliyetleri ile bir kıyaslama yapmak gerekiyor.

Diğer yandan kullanılacak yakıtın çevre kirliliği yaratmaması, denizleri ve atmosferi kirletmemesi ve özellikle çevreci kuruluşların hedefi olmamak açısından önemlidir. Bu bakımdan motor performansı değerleri ve belli parametrelerin standartlara uygun olması özellikle araştırılmalıdır. Bu nedenle özellikle tatlı sularda kullanılacak tekneler için elektrik motorlarının kullanılması en doğru tercihtir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here