Deklare Ne Demek, Deklare Nedir

Deklare Ne Demek, Deklare Nedir
Deklare Ne Demek, Deklare Nedir

Deklare ne demek? Sözlüklerde açıklamak, bildirmek, ilan etmek gibi anlamlar içermektedir. Hukuk alanını ilgilendiren bazı konularda da literatür gereği bu kelime kullanılmaktadır. Fransızcadan dilimize yerleşmiş ancak, daha kolay olan eş anlamlıları günlük hayatta daha fazla tercih edilmektedir. Hali hazırda resmi makamlara yapılacak bürokratik bildirimler için daha sık kullanılır. Aslında makamlar kişilere doğrudan soru şeklinde; deklare edilecek bir şey var mı biçiminde kullanır.

Eş anlamlısı olan “Bildirim” ile modern teknoloji sayesinde sık sık karşılaşmaktayız. Özellikle kısa özet bilgi içeren bildirimler, her alanda kullandığımız mobil cihazların en büyük özeliklerindendir. Tekstil sektörü, havacılık, savunma ve hukukta anlamı bildirim olmayan deklare kelimeleri kullanılır.

Deklare Ne Demek

Yazımıza konu olan deklare ne demek, sorusuna ana anlamı olan bildirim ve ilan anlamlarını içeren cevaplar vermek dil bilgisi açısından doğru olacaktır. Kelime yabancı kaynaklı ve tam anlamı bakımından bildirim sıfatı olarak Türk diline geçmiştir. Kim neyi deklare eder, sorusuna ise farklı cevaplar verilebilir. Kelime en fazla gümrük işlemleri içeren liman ve hava alanı gibi uluslararası işlemlerin yoğun olduğu yerlerde kullanılmaktadır.

deklare ne demek
deklare ne demek

Deklare ne demek, kim neyi ilan eder ve bildirir gibi sorulara en büyük örnek; bir hükümetin deklarasyon olarak yayınladığı, ülkeyi ilgilendiren şeyler ele alınabilir. Yaygın dil bilgisi kullanımında deklare kişiden makama doğru, deklarasyon makamdan kişiye doğru kullanılır. Bu noktada hukuk literatüründe deklarasyon kelimesi anlamı olarak, “Beyanname” anlamı ile daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Deklare Nedir

Deklare nedir, gibi bir soru yöneltildiğinde, anlamı ya da eş anlamlılarının farklı alanlarda yaygınlaşmasıyla birlikte, sadece özel hukuk ve bürokratik alanlarda kullanılan bildirim kelimesinin, farklı alanlarda yaygın kullanımıdır denebilir. Bildirim beyan ya da ilan için kullanılan sözcük, son zamanlarda futbol yorum programlarında bile kullanılmaya başlandı. Örneğin bir futbol takımının kadro listesi yayıncı kurumlara bildirildiğinde takım deklarasyonu yapmış olmaktadır.

Günden güne dH yaygın bir şeklide kullanılmaya başlanan bu kelime, bazen amacı dışında bile kullanılabilmektedir. Kısaca deklare nedir sorusunun cevabı, aslında beyan etmek, yayınlamak veya ilan etmek olarak açıklanabilir. Daha öncesinde sadece gümrük işlemlerinde ve bazen resmi kurumlarda kullandığımız ifade artık hemen hemen her sahada kullanılır duruma gelmiştir. Ancak bu da kelimenin bazen yanlış kullanımına sebep olabilmektedir. Örneğin bir öğretmenin öğrencisine sınav sonucunu deklare etmesi gibi bir kullanım yanlış olacaktır. Bu cümlede deklarenin yerine sınav sonucunu açıklaması şeklinde kullanım doğru olandır.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.