D Vitamini Eksikliğine Ne İyi Gelir, Fazla Alınırsa Ne Olur?

D vitamini eksikliğine ne iyi gelir, fazla alınırsa ne olur?
D vitamini eksikliğine ne iyi gelir, fazla alınırsa ne olur?

Sağlıklı bir yaşam için her insanın yeterli oranda D vitamini alması gerekir. Aksi takdirde D vitamini eksikliği baş gösterir. Vücudumuzun birçok işlevi yerine getirmesinde önemli bir görevi olan D vitamini eksikliği ciddi bir sorundur. Örneğin, kemik sağlığı için oldukça önemli bir mineral olan kalsiyum, D vitamini sayesinde emilir. Kaslarımızın sağlıklı çalışabilmesi, güçlü bir bağışıklık için ve sinir sisteminin koordinasyonu için D vitamini olmazsa olmaz bir vitamindir. Bununla beraber eksikliği ne kadar sorun ise fazla alınması da o derece ciddi bir sorundur. Bundan dolayı bu yazımızda D vitamini eksikliğine ne iyi gelir, fazla alınırsa ne olur, sorularına yer verdik. Yazımızı dikkatle okuyarak bu sorulara ve D vitamini hakkında zihninizi kurcalayan birçok soruya cevap bulabilirsiniz.

Konu Başlıkları

D Vitamini Eksikliği Nedir?

Tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 salgını ile birlikte D vitamini eksikliği nedir sorusu daha bir önem kazandı. Çünkü 2020 yılında yapılan araştırmalarda dünya nüfusunun kayda değer bir kısmında D vitamini eksikliği olduğu ortaya çıktı Bunda, elbette insanların salgın sebebi ile evlerine kapanmasının rolü oldukça büyüktü. Çünkü vücudumuz, ihtiyaç duyduğu D vitaminini 3 yolla elde etmektedir. Bu yollardan biri yeterli oranda güneşlenerek cildimizin D vitamini sentezlemesidir. Diğer iki yol ise gıdalar veya takviye ilaçlar yoluyla almaktır.

Vitaminler Ne İşe Yarar?

Eğer vücudumuz güneş vasıtası ile D vitamini sentezleyememiş, gıdalar yoluyla yeterli D vitamini alamamış ise bu duruma D vitamini eksikliği denir. Kişi D vitamini eksikliği belirtilerini görüp muayene olursa dışarıdan vitamin takviyesi ile bu sorunu çözebilir. Ancak D vitamini eksikliğini doğal yollardan çözmek en doğru olanıdır. Bu sebeple D vitamini eksikliğine hangi besinler iyi gelir, böyle bir durumda beslenme düzenimize neleri eklememiz gerekir? Şimdi bunlardan bahsedelim.

D Vitamini Eksikliğine Ne İyi Gelir?

D vitamini eksikliğine ne iyi gelir?
D vitamini eksikliğine ne iyi gelir?

Diğer vitamin eksikliklerinde olduğu gibi D vitamini eksikliğinde de doğal beslenmek, D vitamini eksikliğini doğal yollardan gidermek oldukça önemlidir. Eğer siz de D vitamini eksikliği yaşıyorsanız beslenme şeklinizde birtakım değişikliklere gitmeniz gerekecektir. Özellikle deniz ürünlerini daha sık tüketmeniz; yumurta, peynir, tereyağı gibi hayvansal gıdalara beslenmenizde daha fazla yer vermeniz oldukça önemlidir. Ancak D vitamini sadece bu besinlerde yer almaz. Şimdi D vitamini eksikliğine ne iyi gelir, birlikte inceleyelim.

D Vitamini Eksikliğinde Güneş

Vücudumuzdaki D vitamini eksikliğini gidermenin en kolay ve doğal yolu güneşlenmektir. Ancak her güneşlenme vücutta bu vitaminin sentezleneceği anlamına gelmez. Özellikle güneşlenme zamanına dikkat etmek gerekir. Çok erken veya çok geç vakitlerde güneşe çıkmak vücudun D vitamini sentezlemesini sağlamamaktadır. Bu sebeple güneşlenme için en ideal zaman 10.00-15.00 saatleri arasıdır. Her gün bu saatler arasında yarım saat güneşe çıkmak yeterli olacaktır. Ancak güneşte fazla kalmanın cilt kanserine neden olabileceğini de unutmamalısınız.

D Vitamini Olan Gıdalar

Yaşadığınız yerde güneşlenme süresi az ise ya da işiniz gereği hep kapalı ortamlarda iseniz D vitamini olan gıdalar tüketerek de eksikliğini giderebilirsiniz. D vitamini bakımından zengin besinler ise şunlardır:

 • Bu konuda en zengin besinler deniz veya su ürünleridir. Özellikle somon balığı, karides, sazan balığı, alabalık, ton balığı D vitamini bakımından zengin su ürünleridir. Sık balık tüketemiyorsanız balık yağı da iyi bir alternatif olabilir.
 • Su ürünleri dışında bazı hayvansal besinlerde de bolca bulunmaktadır. Örneğin, büyükbaş hayvanların karaciğeri tam bir D vitamini deposudur. Ayrıca yumurta, süt ürünleri- özellikle de peynir ve tereyağı- D vitaminini bolca içeren gıdalardır.
 • Bir diğer doğal D vitamini deposu da mantarlardır. İnsanlara benzer şekilde güneşten D vitamini sentezleyebilen bu canlıları tüketmek vitamin eksikliğine iyi gelmektedir.
 • Bunların yanı sıra bezelye, patates, kırmızı mercimek, zeytinyağı, avokado, maydanoz ve diğer yeşil sebzeler D vitamini hangi besinlerde var, sorusuna iyi örneklerdir.
D Vitamini İlacı/ Devit Damla

Vücudumuzdaki D vitamini eksikliğini gidermenin başka ve son yolu da D vitamini ilacı/ devit damla kullanmaktır. Ancak bu konuda oldukça dikkatli olmak gerekir. Çünkü D vitaminini gereğinden fazla almak vücutta istemediğimiz yan etkilere sebep olabilir. Hatta doktor tavsiyesi olmadan kullanmanızı asla tavsiye etmeyiz.

D Vitamini Fazla Alınırsa Ne olur?

D vitamini fazla alnırsa ne olur?
D vitamini fazla alnırsa ne olur?

Vücudumuzun birçok işlevini yerine getirebilmesi için D vitaminine ihtiyaç duyar. Eksikliğinde birçok sorun ile karşılaşmamız büyük olasılıktır. Fakat eksikliği kadar fazlalığı da ciddi sorunlara kapı aralar. Dolayısıyla doktor tavsiye olmadan D vitamini takviyesi yapmamalısınız. Peki, D vitamini fazla alınırsa ne olur? Hangi rahatsızlıklara yol açar, birlikte inceleyelim.

D vitamini fazlalığı çok ciddi bir sorundur. En başta zehirlenmelere yol açabileceğini söylemek gerekir. Buna bağlı olarak da böbrek iflasına ya da böbrek yetmezliğine sebep olur. Hatta kalp yetmezliği sonucunda ölüm de gerçekleşebilir.

D vitamini; fazlalığı durumunda vücuttan atılmayan, biriken bir vitamindir. Bu da baş ağrılarına, bulantı ve kusmaya, ağızda metalik bir tada neden olur. Vücutta birikmeye devam ederse böbrek taşı oluşumu, pankreatit( pankreas iltihabı), akciğerde hasar kaçınılmazdır.

Ayrıca D vitamini fazlalığı; vücuttaki kalsiyum emilimini arttıracağı için kalsiyum fazlalığına, özellikle damar duvarında kalsiyum birikmesine neden olmaktadır.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?
D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

İnsan vücudu oldukça sistematik bir düzen içinde işler. Herhangi bir problem olduğunda ise bizi birtakım işaretler ile uyarır. Bu durum D vitamini eksikliği için de geçerlidir. Vücudumuz eksikliğini hissettiğinde bazı belirtiler gösterir. Peki, D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir? Belirtiler bir anda mı ortaya çıkar, birlikte inceleyelim.

D vitamini eksikliği belirtileri arasında en sık karşılaştığımız durum yorgunluktur. Kişi kendini hiçbir iş ya da aktivite yapmasa da yorgun hisseder. Öyle ki bazen yürümekte dahi zorluk yaşar. Ayrıca saç dökülmeleri, genel vücut ağrıları, aşırı terleme en sık karşılan belirtilerdir.

Bunların yanı sıra D vitamini eksikliği belirtileri şunlardır:

 • Sebepsiz baş ağrıları
 • Kemik ve eklemlerde ağrı hissi
 • Gözaltlarında morluklar
 • Sürekli üşüme halleri
 • Depresyon veya ruh halinde ani değişimler

D Vitamini Eksikliği Neden Olur?

Bu durumun birden fazla sebebi olabilir. D vitamini eksikliğinin sebebi ya da sebepleri ne kadar doğru analiz edilirse sorunu çözmek de o kadar kolay olur. Dolayısıyla D vitamini eksikliği neden olur, sorusuna verdiğimiz cevapları dikkatle incelemenizi tavsiye ederiz. Hepimizin bildiği üzere sorunun kaynağını görmek, sorunu çözmede oldukça önemlidir. O halde şimdi D Vitamini eksikliğinin nedenleri nelerdir, açıklayalım.

 • Modern hayatın olumsuz sonuçlarından biri kapalı alan yaşantısıdır. Birçok insan işleri gereği günün tamamını kapalı alanlarda geçirmektedir. Dolayısıyla da güneşlenmekten uzak bir yaşam sürmektedirler. Haliyle de yeterli oranda güneş ışına maruz kalmayan bu insanlarda D vitamini eksikliğine rastlanmaktadır. Ayrıca kış aylarında güneşlenme süreleri oldukça azalır. Özellikle kış aylarında D vitamini eksikliğine sık rastlanması bundan dolayıdır.
 • Bir diğer önemli sebep ise D vitamini bakımından zengin besinler tüketmemektir. Bu sebeple dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Eğer beslenme düzenine bağlı bir eksiklik yaşıyorsanız D vitamini eksikliğine ne iyi gelir, başlığını tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.
 • Gebelik döneminde de D vitamini eksikliğine çok sık rastlanmaktadır. Eğer gebelik dönemindeyseniz D vitamini içeren besinleri sık tüketmenizi, doktor tavsiyesi ile devit damla kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • Yapılan bazı araştırmalar obezitenin de D vitamini eksikliğine neden olduğunu ortaya koymuştur.

 D Vitamini Eksikliği Hastalıkları

D vitamini eksikliği hastalıkları
D vitamini eksikliği hastalıkları

Sağlıklı ve uzun bir yaşam için dengeli beslenmek, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri doğru oranda almak oldukça önemlidir. Aksi takdirde istemediğimiz sonuçlarla karşılaşmamız söz konusu olur. D vitamini eksikliği de oldukça önemli bir sorundur. D vitamini eksikliği hastalıkları, kişinin hayatını tehdit edebilecek kadar ciddi rahatsızlıklardır.

Bu sebeple belirtilerini görmeniz durumunda gereken tedbirleri almanızı tavsiye ederiz. Bu konuda en sağlıklı yol, doğal yollarla bu eksikliği gidermenizdir. Bu sorunla karşılaşmamak adına önceden önlem almak ise oldukça önemlidir. Bu konuda ne tür tedbirler almanız gerektiğini bilmiyorsanız D vitamini eksikliğine ne iyi gelir, bölümünü tekrar gözden geçirebilirsiniz. Böylece D vitamini eksikliğine bağlı hastalıklardan uzak durmuş olursunuz. Peki, D vitamini eksikliği hastalıkları nelerdir?

 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Kalın bağırsak, troid, kolon, prostat ve meme kanseri
 • Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları
 • Şeker hastalığı
 • Depresyon
 • Kötü huylu tümör
 • Bağ dokusu rahatsızlıkları
 • Kemik Erimesi veya kemiklerde yumuşama
 • Çocuklarda raşitizm
Önceki İçerikKemik Suyunun Faydaları Nelerdir, Kemik Suyu Neye İyi Gelir?
Sonraki İçerikC Vitaminin Faydaları Nelerdir, C Vitamini Nelerde Var?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.