Çocuklarda Obezite Nedenleri, Çocuklarda Obezite Tedavisi Nasıl Yapılır?

çocuklarda obezite nedenleri, çocuklarda obezite tedavisi nasıl yapılır?
çocuklarda obezite nedenleri, çocuklarda obezite tedavisi nasıl yapılır?

Gıda ürünleri üretiminde yaşanan baş döndürücü artış ve hazır gıdalara olan yoğun talep çağımızın en yaygın sorunlarından birini, obeziteyi, doğurdu. Öyle ki bebeklerden tutun da yetişkinlere kadar her yaş grubunda görülen bir hastalığa dönüştü. Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerini incelediğimizde önümüzde çok ciddi bir tablo olduğunu görmemek mümklün değil. Zaten Dünya Sağlık Örgütünün obeziteye 1.derece hastalıklar listesinde yer vermiş olması bile oldukça ürkütücü. Obezite, dünya çapında insan sağlığını ciddi manada tehdit etmektedir. Ayrıca dikkatli olmamamız durumunda herkes bir potansiyel obezite adayıdır. Özellikle bu hastalık çocuklarımızı tehdit etmektedir. Bu sebeple çocuklarda obezite nedenleri, çocuklarda obezite tedavisi nasıl yapılır konularına değindik. Sizler için faydalı olmasını ümit ettiğimiz bir yazı hazırladık.

Çocuklarda Disleksi Belirtileri

Son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki obezite, ülkemizde ve dünyada gittikçe artmaktadır. Bununla beraber ne yazık ki obezite yaşı da her geçen yıl düşmektedir. Çocuklarda obezite nedenleri arasında ise ilk sırayı beslenme alışkanlığı almaktadır. Bu duruma aileden gelen genetik miras da eklenince obezite kaçınılmaz bir durum olmaktadır.

Obezite Nedir?

Vücudumuzun belli bir oranda yağ dokusuna sahip olması gerekir. Ancak bu yağ dokusu üst sınırlara ulaşmış ise obezite hastalığının habercisi olabilir. Bununla beraber her kilolu kişi için obezite olduğunu söylemek de doğru değildir. Dolayısıyla öncelikle obezite nedir, sorusunu cevaplamak, sınırlarını çizmek gerekir.

Obezite, kişinin günlük hayatını hatta sağlığını olumsuz etkileyecek kadar fazla yağlı bir vücuda sahip olmasıdır. Kişinin obezite olup olmadığı vücut kitle endeksi ölçülerek ortaya konur. Vücut kitle endeksinin 30 kg/m² ve üzeri olması, o kişinin obezite olduğu anlamına gelmektedir. Obezite; kişiyi sadece fazla kilolarla rahatsız etmekle kalmaz, birçok hastalığın da temel sebebi olur.

Çocuğun Obezite Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Boy ve kilo gibi değerlerin takibi çocukluk döneminde oldukça önemlidir. Bu değerleri takip ederek çocuğun gelişimi hakkında sağlıklı veriler elde etmiş olursunuz. Peki, bu değerleri takip ederek obezite konusunda da fikir edinebilir miyiz? Diğer bir deyişle çocuğun obezite olduğu nasıl anlaşılır diye düşünüyorsanız bu konuda doktor yardımı almanızı tavsiye ederiz. Uzman doktor çocuğun vücut kitle endeksini ölçecek, büyüme tablosuna göre değerlendirme yapacaktır. Ardından çocuğun obezite olup olmadığını değerlendirecektir.

Çocuklarda Obezite Nedenleri?

çocuklarda obezite nedenleri
çocuklarda obezite nedenleri

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan obezitenin birçok sebebi vardır. Çocukluk dönemi obezitesinde etkili olan faktörlerin bazıları yaşantıya bağlıdır, dolayısıyla da bunları değiştirmek mümkündür. Fakat genetik yatkınlık olması durumunda değiştirmek olanaksızdır. Ancak çocuklarda obezite nedenleri arasında aşırı ve sağlıksız beslenme temel sebep olarak karşımzıa çıkmaktadır. Ayrıca sağlıksız ve aşırı beslenme hareketsiz yaşam ile birleştiğinde işler iyice zorlaşmaktadır. Yani alınan enerjinin yakılan enerjiden fazla olması obezitenin önemli sebepleri arasında yer almaktadır.

Modern kültürünün etkisi ile gittikçe şehirleşen haliyle de doğasından uzaklaşan toplumlar ortaya çıkmaktadır. Bu uzaklaşmadan çocuklar da nasibini almakta, her geçen gün biraz daha hareketsiz bir yaşam tarzına adapte olmaktadırlar. Çocuklarda obezite nedenleri arasında okuldan eve, evden okula süren bir yaşam tarzının etkisi oldukça büyüktür. Bununla birlikte binaların artmasıyla azalan oyun alanları, çocukları evlerin içine  hapsetmektedir. Evlerde ise zamanlarının çoğunu televizyon, telefon, tablet, playstation gibi teknolojik cihazlarla geçiren çocuklarda hem psikolojik hem de fiziksel birçok sorun baş göstermektedir. Üstüne bir de yanlış ya da zararlı beslenme eklenince çocuklarda obezite olağan bir durum haline gelmiştir.

En sık karşılaştığımız sebepler bunlar olsa da çocuklarda obezite nedenleri bunlarla sınırlı değildir. Genel hatları ile çocuklarda obezite nedenleri şunlardır:

 • Genetik&kalıtsal faktörler
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • Fastfood beslenme alışkanlığı
 • Ailenin düşük sosyoekonomik durumu
 • Aşırı ve sağlıksız beslenme
 • Hormon dengesizliği ya da bozukluğu
 • TV karşısında yemek yemek

Çocuklarda Obezite Tedavisi Nasıl Yapılır?

çocuklarda obezite tedavisi nasıl yapılır?
çocuklarda obezite tedavisi nasıl yapılır?

Her ne kadar anne babaları endişeye sürükleyen bir durum olsa da obezite genellikle tedavisi mümkün bir hastalıktır. Önemli olan bu konuda yeterli bilinci taşımak ve çocuklarda obezite tedavisi nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi olmaktır.

Çocuklarda obezitenin tedavisi için bir uzman doktora başvurmak gerekir. Uzman doktor, öncelikle çocuğu muayene edecek ve gerekli incelemeleri yapacaktır. Ardından çocuğun vücut kitle endeksini ölçecek ve obezite olup olmadığına karar verecektir. Eğer obezite teşhisi koyarsa buna yol açan sebepleri etraflıca araştıracaktır. Ayrıca obeziteye bağlı sağlık sorunları riski varsa gerekli önlemleri alacaktır. Ardından tedavi sürecini başlatacaktır.

Öncelikle obezite hormonal ve metabolik bir sorundan kaynaklı ise bu bozukluğu tedavi edecektir. Obezitenin sebebi hormonal bir dengesizlik değilse çocuğun beslenme alışkanlıkalarının ve yaşam tarzının düzenlenmesi gerekecektir.

Çocuklarda obezite tedavisi sırasında ilaç kullanımı veya cerrahi müdahale söz konusu olmadığı için uzun soluklu, yavaş işleyen ve sabır isteyen bir süreci gerektirir. Bu anlamda ailenin çocuğa psikoloji açıdan destek olması ve çocuğu doğru yönlendirmesi çok önemlidir. Çocuklarda obezite tedavisinin temel amacı, yaşam boyu sürecek olan sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam alışkanlığını çocuğa kazandırmak olmalıdır. Dolayısıyla ebeveynler ile çocuk arasında sıkı bir iş birliği olması gerekir. Çünkü çocuğun diyet ve egzersiz programını disiplinli bir şekilde takip etmesi, tedavinin çok önemli bir parçasını oluşturmaktadır.

Çocuklarda Obezite Tedavisinde Nelere Dikkat Edilir?

çocuklarda obezite tedavisinde nelere dikkat edilir?
çocuklarda obezite tedavisinde nelere dikkat edilir?

Çocukluk çağı obezitesinde ilaç tedavisi gibi tıbbi müdahalelere yer yoktur. Bundan dolayı çocuklarda obezite tedavisinde nelere dikkat edilir konusu kritik bir sorudur. Çünkü tedavide tek çare çocuğun doğal yollarla kilo vermesidir. Bunun için beslenme cetveli oluştururken kalori hesabı yapmak gerekir. Böylece alınan enerjinin yakılan enerjiden az olması sağlanmalıdır.

Ayrıca tedavi sürecinde çocuğu psikolojik olarak cesaretlendirmek, çocuğun kendini iyi hissetmesini sağlamak gerekir. Elbette düzenli doktor yardımı da şarttır. Dolayısıyla doktor kontrollerini aksatmamak gerekir. Böylelikle hem tedavi sürecinin kontrolünü uzman eşliğinde yapmış hem de çocuğun diyet motivasyonunu artırmış olursunuz.

Büyüme çağındaki çocukta kilo verme hızı yavaş olabilir ya da çocuğunuz diyet programına uymada sorunlar yaşayabilir. Fakat kararlı olmak, pes etmemek gerekir. Sürecin başından sonuna kadar sabırlı olmakta fayda vardır.

Sonuç olarak çocuklarda obesite tedavisinde dikkat edilmesi gerekenleri özetleyecek olursak aşağıdaki maddeleri sıralamak mümkündür.

 • Mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekir.
 • Bebeğin veya çocuğun kontrollerini aksatmamak gerekir.
 • Çocuk ya da bebeği televizyon karşısında beslememelisiniz.
 • Beslenme düzeni oluştururken besinlerin kalori değerlerine dikkat etmelisiniz.
 • İçecek seçmini de doğru yapmalısınız. Yüksek kalorili içecekleri, düşük kalorili içecekler ile değiştirmelisiniz.
 • Egzersiz planı hazırlamalısınız. Her gün düzenli yapmasını sağlamalısınız.
 • Çocuğu hareketsiz kılacak bilgisayar oyunları ve tv izleme süreleri sınırlandırılmalı.
 • Çocuğu sağlıklı atıştırmalıklar ile tanıştırmak gerekir.
 • Çocuğun gün içi aldığı kalori ile yaktığı kalori miktarını takip etmek gerekir.
 • Boş zamanlarını değerlendirecek, hareketli aktivitelere yönlendirmek gerekir.
 • Fastfood tipi gıdaların tüketimi en aza indirilmelidir.
 • Çocuğun yemeklerini yavaş yemesi ve iyice çiğnemesi sağlanmalıdır.
 • Hafta sonu ya da boş anlarınızda hareketli aktiviteleri birlikte yapmalısınız.
 • Çocuğu özellikle okulda sağlıksız atıştırmalıklardan uzak durması konusunda uyarmanız gerekir.
 • Araba ya da taşıt kullanımı azaltılmalı, yürüyüş özendirilmelidir.
 • Diyet (kalorisi düşük) ürünler daha fazla tüketilmelidir.

Çocuklarda Obezite Hangi Hastalıklara Neden Olur?

çocuklarda obezite hangi hastalıklara neden olur?
çocuklarda obezite hangi hastalıklara neden olur?

Bebeğin doğumu ile başlayan ilk 6 ay, 4-5 yaş aralığı ve ergenlik dönemi aşırı kiloların hatta obezitenin en sık görüldüğü dönemlerdir. Aşırı kilolar ya da obezite çocuğun gelişimini her yönüyle olumsuz etkilemektedir. Örneğin, aşırı kilolar bir bebeğin normal zamandan daha geç yürümesine sebep olabilir. Bu ve benzeri fiziksel risklerin dışında çocuklarda obezitenin beraberinde getireceği birçok hastalık da söz konusu olabilir. Çocuklarda obezite hangi hastalıklara neden olur? Şimdi de obezitenin neden olduğu hastalıklara göz atalım:

 • Tansiyon ve kalp hastalıkları
 • Hiperlipidemi
 • Tip2 diyabet hastalığı
 • Ortopedik rahatsızlıklar
 • Cilt bozuklukları
 • Depresyon, düşük benlik algısı, içe kapanıklılık gibi psikolojik sorunlar
 • Hormonsal hastalıklar
 • Adet düzensizlikleri
 • Erken ergenlik
 • Böbrek hastalıkları
 • Karaciğer yağlanması ve hepatit
 • Kanser hastalığı yüksek riski
 • Safra kesesi hastalıkları
 • Kolesterol dengesizlikleri
 • Solunum yolu hastalıkları

 

ÖNEMLİ!!! Biobilgi.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır. Zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

Önceki İçerikDiş Eti İltihabı Neden Olur, Nasıl Geçer?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.