Çocuklara Ödev Yapmayı Sevdirme: 10 Adımda Ödev Bilinci

çocuklara ödev yapmayı sevdirmenin 10 yolu
çocuklara ödev yapmayı sevdirmenin 10 yolu

Çocuğuma ödev yaptırmanın yolu nedir, çocuklara ödev yapmayı sevdirmek mümkün mü?, ödev konusu nasıl olur da kabus olmaktan çıkar diye merak ediyorsanız işte bu yazımız tam da size göre… Ödevi severek yapan çocukları görünce içiniz mi gidiyor? ya da çocuğuma sorumluluklarını nasıl kazandırırım diye kaygı mı duyuyorsunuz? Ödev konusu ile ilgili tüm uzman cevaplarını yazı içeriğinde bulabilirsiniz… Faydalı olması dileğiyle keyifli okumalar dileriz…

Okullarda verilen ev ödevleri hem her yaştan öğrenci için hem de veliler için bir hayli zorlayıcı olmaktadır. Bazı öğrencilerin en azından sevdiği dersin ödevlerini biraz daha istekle yaptığı ancak ilgisini çekmeyen derslerin ödevlerini ise yapmakta oldukça zorlandıkları bilinmektedir. Tabi bu durum en başta aile ortamını olumsuz etkilemektedir. Okulda öğretmeninden, evde ise ailesinden ödev yapması konusunda baskı gören çocuk ödevini yapmayarak dersten iyice soğumaktadır. İlerleyen yıllarda da okul ve ders başarısı için olumsuz bir bakış açısı geliştirmektedir.

Çocuğum Birinci Sınıfa Hazır Mı?

İster veli olalım ister öğretmen olalım, ilkokul yıllarından başlayarak çocuğun sorumluluk duygusunu geliştirmesi için ödevini tam anlamıyla yapmasını ve bunu alışkanlık haline getirmesini bekleriz. Çocuğun bu sorumluluğu alması demek ödev yapma davranışını öğrenmesi demektir. Davranış eğitiminde ise hem ailede hem de okulda öğrenilmesi gereken temel kurallar bulunmaktadır.

Bizler de biobilgi.com ekibi olarak bu yazımızda, öğrencinin severek ödev yapması için (ister anne & baba ister öğretmen olsun) çocuğu yönlendiren kişilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlara değineceğiz. Çocuklara ödev yapmayı sevdirme hakkında derinlemesine araştırılmış uzman görüşlerine girmeden önce kısaca ödev nedir ve nasıl yapılır konuları hakkında bilgi edinelim…

Ev Ödevi Nedir?

Ev ödevi, öğrencinin okul saatleri dışında derste öğrendiklerini pekiştirerek daha iyi anlaması için ve öğrendiği bilgilerin kalıcılığını artırması için yapması gerekli görülen görevlerdir.

çocuklara ödev yaptırmanın yolları
çocuklara ödev yaptırmanın yolları

Ev ödevinin temel ve açık amacının yanı sıra gizil amaçlarından da söz edilebilir. Bu amaçlar: Öğrenciye sorumluluk vermek, görevini tam olarak yerine getirdiğinde ödüllendirileceğini sezdirmek ve öğrencinin öğrenme sürecini desteklemek olarak sıralanmaktadır.

Yaşlara göre günlük olarak ev ödevine ayrılması gereken en ideal süreler şu şekildedir:

 • 1. ve 2. Sınıflar: 20 – 25 dakika
 • 3. ve 4. Sınıflar: 30 – 45 dakika
 • 5. ve 6. Sınıflar: 45- 60 dakika
 • 7. ve 9. Sınıflar: 60 – 90 dakika
 • 10. ve 12. Sınıflar: 90 – 120 dakika

10 Adımda Çocuklara Ödev Yapmayı Sevdirme 

çocuklara ödev yapmayı sevdirmenin yolları
çocuklara ödev yapmayı sevdirmenin yolları
 • Çocukların severek ödev yapmasını istiyorsak öncelikle çocuğun hissettiği korku duygusunu tamamen silmeliyiz. Yani çocuğunuz ödevini yapmadığında onu çeşitli nedenler öne sürerek korkutmak veya tehdit etmek hiçbir fayda getirmeyecektir. Bu nedenle evde korku ve tehdit ortamı kesinlikle olmamalıdır.
 • Çocuğun severek ödev yapması ödevin niceliğine de bağlıdır. Yani çok uzun süren ya da seviyesinin üzerinde olan ödevler çocuğa verilmemelidir. Ödevler çocuğun yapabileceği seviyede olmalıdır. Ödev süresi de çocuğun yaşına bağlı olarak uygun bir şekilde ayarlanmalıdır.
 • Çocuğunuzun ödevi ile ilgili takıldığı her detaya ilgi duyun ve emeğine saygı gösterin. Onu daha iyisini yapması için yüreklendirin. Hoş görüntüsü olmayan, özensiz ya da ufak tefek hataları olan bir ödev yapmış bile olsa çalışmasına verdiği emek için onu kutlayın. Varsa ufak tefek hataları birlikte düzeltmeyi teklif edin ancak sırf siz beğenmediniz diye çocuğun bütün emeğini heba etmeyin. Ödevi sil baştan tekrar yapmasını istemeyin.
 • Okuldan geldiğinde dinlenmeye ihtiyacı olabilir. Gelir gelmez ödevini yapması için zorlamayın. Ödevlerini gün içine tamamlaması gerektiğini hatırlatın ancak ne zaman yapacağı konusunda planlamaya sizin değil, çocuğunuzun karar vermesini sağlayın. Okul sonrası enerjisini atması için çocuğunuzun dinlenmesine ve oyun oynamasına fırsat verin. Unutmayın ki oyun oynamak da en az ödev yapmak kadar çocuğun hayal gücünü ve zekâ gelişimini destekleyen bir aktivitedir.
 • Çocuğunuzun ödev yapmayı sevmesinde önemli olan bir diğer etmen de birlikte bireysel çalışma planı oluşturmaktır. Oluşturacağınız çalışma planının çocuğunuzun fikrini de alarak birlikte hazırlanmış olması çok önemlidir. Günlük ders çalışma ve ödevlerini yapma saatini bilen çocuk diğer aktivitelerini de buna göre planlayacağı ve yapabileceği için ödevini daha bir zevkle yapacaktır. Diğer önemli husus ise her gün aynı saat dilimleri içerisinde, belli bir rutinde ödev ve çalışma etkinliği planlanmaktır. Sürekli değiştirilen ödev saatleri çalışma disiplini oluşturmanızı engeller.

Ödev Bilinci

 • Kontrolsüzlük, ödevlerde belli oranda aksamalara neden olacak, çalışma motivasyonunu düşürecektir. Bu nedenle her ödev sonunda yapılan çalışma mutlaka kontrol edilmelidir. Bu arada tabi ki ödevini yapan çocuğunuzu tebrik edin… Sorumluluğunu yerine getirdiği için ona teşekkür etmeyi de unutmayın.
 • Topluluk içinde çocuğunuzun ödev yapmayı sevmediğini ya da bu durumu şikâyet eder gibi kesinlikle konuşmayın. Unutmayın ki şikâyet mekanizması hiç bir işe yaramaz. Daha çok takdir mekanizması sizi amacınıza en kısa ve kolay yoldan taşıyacaktır. Çocuğunuzun ödev yaparken gösterdiği en ufak bir başarısı bile takdir edilmeli ve yüreklendirilmelidir.
 • Ödev yaparken çocuğunuzun zevk almasını istiyorsanız ihtiyaç duyacağı tüm araç gereçleri temin ettiğinizden emin olmalısınız. Tüm dikkati ile ödevini yaparken ihtiyaÇ duyduğu bir eşyanın eksikliğini yaşamasın. Aksi halde ödev konsantrasyonunu olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca ödev yapılan ortamın da çocuğunuz için ergonomik olması gerekmektedir. Çalışma masası ve sandalyesine sahip olması ve ortamın yeterli oranda aydınlatılması bile çok önemlidir. Ödev yaparken fiziki koşulların iyileştirilmesinin çocuğunuzu olumlu yönde etkileyeceğini unutmayın.
 • Ödev zamanında çocuğunuzun yanında olduğunuzu hissettirin. İstediği zaman size soru sorabileceğini ve sizin de ona sabırla açıklayacağınızı çocuk bilmelidir.
 • Çocukla kurulan her türlü iletişimde sevginin gücü çok önemlidir. Bu nedenle ödev yapmayı sevdirmenin yollarından en önemlisi de sevginin gücünü kullanmaktır. Özellikle ilkokul çağındaki küçük çocuklar ödevlerini genellikle sorumluluk bilinciyle yapmazlar. Çoğu zaman ödevlerini yaptıkları takdirde ailesi ya da öğretmenleri tarafından daha çok sevileceklerini düşünürler. Ve bunun için ödevlerini yaparlar. Çocuğun yaşı ilerledikçe  sevdiği öğretmenlerin ya da derslerin ödevlerini ayrı bir keyif ile yaparlar. Unutmayın! Sevildiği ve değerli olduğu hissettirilen öğrenciler, sorumluluklarını yerine getirmeyi daha çabuk öğrenirler. Ödev yapmak da bunlardan biridir.
Önceki İçerik1 Simit Kaç Kalori? Simit Kilo Aldırır mı? Diyette Yenir Mi?
Sonraki İçerikYasemin Çayı Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.