Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

çocuklara kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır
çocuklara kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır

Toplum olarak en büyük çaresizliklerimizden biridir çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandıramamak. Öyle ki birçok anne baba bu konuda çok çaba harcamış ancak en sonunda pes etmiştir. Hızla küçülen dünya, çocuk edebiyatı ürünlerine ulaşma noktasında çocuklarımız için müthiş imkânlar sunuyor. Gelgelelim ses ve görüntü gibi birden fazla uyaranı olan teknolojik cihazlar (telefon, tablet, bilgisayar vb.) hayatımızın merkezine kamp kurmuşken bunu nasıl başarabiliriz? Çocuklara kitap okuma alışkanlığını nasıl kazandırabiliriz?

Durun, hemen pes etmeyin. Emin olun ki çocuklara okuma alışkanlığını kazandırmak sanıldığı kadar zor değil. İlerlemenin baş döndürücü bir hızla devam ettiği teknoloji çağında bunun mümkün olmadığını mı düşünüyorsunuz? İyi haber şu ki, yanılıyorsunuz. Doğru zamanlama, doğru yaklaşım ve doğru yöntemlerle kitap okuma alışkanlığının kazandırılması aslında imkânsız değil. İşin püf noktasının her şeyde olduğu gibi biraz sabır ve emek olduğunu unutmayın.

Bize durmadan yepyeni dünyaların kapılarını aralayan, hayal gücümüzü sınırsız şekilde zenginleştiren kitaplar, çocukların hayal dünyalarının gelişiminde de büyük rol oynar. Bu sebeple de çocukları kitaplarla tanıştırmak, onların kitaplarla aralarında güçlü bir bağ kurmalarını sağlamak gerekir. Bu noktada biz ebeveynlere düşen önemli görevler vardır.

Olivier de Solminihac Kimdir?

Bu yazımızda anne babalara en kıymetli varlıklarımız olan çocuklara kitap okuma alışkanlığının kazandırılması ile ilgili tavsiyelerde bulunduk.  “Çocuklara kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?” sorusuna cevapları maddeler halinde sizin için sıraladık. İnanıyoruz ki bu konuya yeterli zamanı ayırıp biraz sabırlı olursanız çocuklarınızın kitap okuma alışkanlığına önemli katkılar sağlayacaksınız.

Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı

çocuklarda kitap okuma alışkanlığı
çocuklarda kitap okuma alışkanlığı
 • Her şeyden önce alışkanlıklar küçük yaşta başlar. Çocuğunuzu kitaplarla tanıştırmak için büyümesini beklememeli, bebekliğinden itibaren tanıştırmalısınız. Çocuğunuzun yaş grubunu dikkate alarak ona uygun resimli kitapları birlikte inceleyebilirsiniz. Buna görsel okuma denir. Bir çocuğun okuma serüveni görsel okumayla başlamalıdır.
 • Her konuda olduğu gibi söz konusu kitap olduğunda da çocuklarımız için bir rol model gereklidir. Evde kitap okuyan anne baba ya da aile büyüklerine sahip olmak okuma alışkanlığı kazanma da önemli bir adımdır. Anne baba olarak bizler tv izlerken çocuklarımızdan kitap okumalarını beklemek gerçeklikten yoksun bir durumdur. Çocuğun anne babasının kitap okuduğuna şahit olması kitaplara olan ilgisini artıracaktır. Sadece evde değil yakın çevresinde de bu konuda doğru rol modellerin olmasının katkısı büyüktür. Çocukları kitapların büyülü dünyasına girmeleri noktasında cesaretlendirecektir.
 • Fırsat buldukça değil çocuğunuza her gün kitap okumaya çalışın. Kitap okumayı, fırsat buldukça yapılan bir etkinlik olmaktan ziyade günlük hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Günlük rutinlerin ( diş fırçalama, banyo, uyku gibi) arasına hatta en başına kitap okumayı mutlaka eklemelisiniz. Kitabın günlük rutinlerin arasında olması, onun hayatın bir parçası olması, kısacası bir ihtiyaç olduğunun hissettirilmesi çocuğunuzun kitaba olan bakışını da fevkalade olumlu yönde etkileyecektir.
 • Kitap okumayı bir ödev olmaktan çıkarıp eğlenceli hale getirin. Kitap okumayı eğlenceli hale getirmek için okuma zamanlarına yaratıcılık katabilirsiniz. Kitabın resimlerini birlikte inceleyip üzerine yeni hikâyeler kurgulayabilirsiniz. Okumalarınızı düz bir sesle değil de zaman zaman sesinizin tonunu yükseltip alçaltarak yapabilir, mimiklerinizle okuduğunuz hikâyeyi daha dikkat çekici hale getirip destekleyebilirsiniz. Kısaca bazen sadece kitabı okumak yetmez yaşamak da gerekebilir. Emin olun ki bu çocuğunuzun kitapla kurduğu ilişkiyi pekiştirecektir.
 • Çocuğunuzu bol bol gözlemleyin ve onu iyi tanımaya çalışın. Bir başka çocuk için müthiş görünen bir kitap, sizin çocuğunuz için sıradan olabilir. Bu durum sizin çocuğunuzun okumayı sevmediği anlamına gelmez. Kitap bir ihtiyaç meselesidir. Sizin çocuğunuzun o kitaba şimdilik ihtiyacı yoktur, hepsi bu. Dolayısıyla kitapları çocuğunuzun ilgi ve ihtiyaçlarına göre seçmelisiniz. Mümkünse bunu onunla birlikte yapmalısınız. Kitap seçerken onun fikrini de sorarak seçmek okuma motivasyonunu artıracaktır. Çocuğunuza fırsat buldukça onun ilgi, ihtiyaçlarına cevap verecek kitaplar hediye etmeye çalışın.
 • Okuduğunuz her kitaptan sonra onunla sohbet edin. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, sohbetin çocuğunuzu sorgulayan bir tavra dönüşmemesine dikkat etmektir. Eğer çocuğunuz kitapla ilgi sorguya çekildiği hissine kapılırsa bu sohbetleri tekrarlamak istemeyebilir. Kitapla ilgili sorular sorun, kısa ve keyifli konuşmalar yapın. Tüm bunlar onu heyecanlandıracaktır.
 • Çocuğunuzun odasında ya da ortak yaşam alanlarında oluşturacağınız bir kitaplık, onun kitaplara olan ilgisini mutlaka destekleyecektir. Kitapların göz önünde ve ulaşılabilir bir yerde olması önemli bir husustur. Dilediği zaman kitaplara temas edebilmesi, bir kitabı eline alıp onu inceleyebilmesi kitap okuma alışkanlığı kazanması açısından önemlidir.
 • Evinizde tüm aile bireylerinin katıldığı okuma saatleri yapabilirsiniz. Her şeyden öte televizyon, tablet veya telefondan uzaklaşmak, bir aktivite etrafında toplanmak onlara da size de iyi gelecektir.
 • Okuma sürecini her zaman diri tutun. Çocuğunuzu sadece kitaplarla değil süreli yayınlarla da destekleyin. Aylık çocuk dergilerine abone olun. Vaktiniz ve imkânınız varsa eğer abone olmak yerine her ay kitapçılardan takip ettiğiniz dergilerin yeni sayılarını bizzat gidip alabilir, bunu çocuğunuzla yaptığınız en değerli etkinlikler hanesine yazabilirsiniz. Böylece okuma heyecanını de her daim canlı tutmuş olursunuz.
 • Şehrinizde ya da yakın şehirlerde kurulan kitap fuarlarına çocuğunuzla birlikte gitmek, o havayı teneffüs etmelerini sağlamak, çocuğunuzu yeni kitaplarla tanıştırmak kitap okuma alışkanlığının kazanılmasına büyük katkı sağlayacaktır.
 • Modern yaşam bize birçok konuda kolaylık sağlarken bedelini, hayatımızdaki önemli değerleri, alışkanlıkları unutturarak ödetiyor adeta. Örneğin günümüzde unutulmaya yüz tutmuş kütüphane ziyaretlerini çocuğunuzla birlikte yeniden hatırlamaya çalışın. Kütüphanede biraz zaman geçirmek, birçok kitap ile bir arada bulunmak hem değişik bir deneyim hem de kitapları sevmek için güzel bir neden olabilir.

Sonuç olarak kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır sorusuna daha onlarca madde sıralayabiliriz. Bu konuda sorumluluğun tamamen ebeveynler olarak bizde olduğunu bilmek en önemli noktadır. Nasıl ki insanoğlu gerekli şartları sağladığında Ay’a ayak bastıysa, çocuklarımız da kendilerine gerekli destek sağlandığında kitapların o büyülü dünyasına yelken açmak için bir an bile tereddüt etmeyeceklerdir.

Unutmayın! Okumayı sevmeyen çocuk yoktur. İhtiyacı olan kitabı bulamamış çocuk vardır.

Önceki İçerikBaklava Kaç Kalori, 1 Dilim Baklava Kaç Kalori?
Sonraki İçerikKitapların Çocuk Gelişimi Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.