Çocukla İletişim Nasıl Olmalı? İletişimde Dikkat Edilmesi Gerekenler

çocukla iletişim nasıl olmalı iletişimde dikkat edilmesi gerekenler
çocukla iletişim nasıl olmalı iletişimde dikkat edilmesi gerekenler

Çocukla İletişim Nasıl Olmalı?

Çocuğunuzla iletişiminiz nasıldır? Eleştirel, aşırı korumacı, nefes aldırtmayan, kendi hâline bırakan ya da hepsinden yerine göre ve dozunda birazcık barındıran bir iletişim dili mi? Uzmanlar, ebeveynlerin farkında olarak ya da olmayarak belirlediği iletişim dilinin, bazen çocukların gelişimine fazlasıyla olumsuz etkileri olabileceği konusunda aileleri uyarıyor. O halde çocukla iletişim nasıl olmalı? Çocuğunuzla iletişim kurarken nelere dikkat etmelisiniz? gelin hep birlikte detayları görelim…

10 Adımda Çocuklara Ödev Yapmayı Sevdirme

Çocukla iletişim kurarken beden dili önemli bir husustur. Tepeden bakan, samimiyetten veya içtenlikten uzak bir beden dili çocuğa olumsuz yansıyacaktır. Her şeyden önce göz teması kurabilmek, o konuşurken iyi bir dinleyici olmak, sağlıklı bir iletişimin temel unsurlarıdır.

Çocukla İletişimde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

çocukla iletişim kurarken dikkat edilmesi gerekenler
çocukla iletişim kurarken dikkat edilmesi gerekenler

Çocuklarınızla iletişim kurarken her söylediğini eleştirir ve her konuşmanın sonunda haklı çıkan yalnızca siz olmamalısınız.  Eğer bu şekilde davranıyorsanız ileride herhangi bir konuda fikir beyan etmekten korkan bir birey yetiştirmek üzeresiniz. Çocuklarla iletişimde dikkat edilmesi gerekenlerin başında bu durum gelmektedir. Örneğin; çocuğunuzun hiçbir başarısının farkına varmıyor ve yalnızca olumsuz, eksik özelliklerine odaklanarak onu bu şekilde yorumluyorsanız tam da bu iletişim modeline yatkınlık göstermektesiniz.

Kimlik bunalımı geçiren, güven ilişkisinden yoksun, deneyim ve öğrenmeye kapalı, özsaygısı zedelenmiş çocuklar yetiştirmeyi hiçbirimiz istemeyiz. O halde çocuklarınızı iyi ve kötü yanları ile bir bütün olarak ele almaya gayret gösterin. Elbette olumsuz özelliklerini çocuklarınıza uygun bir dille ifade etmelisiniz. Ancak olumlu özelliklerini de takdir etmekten kaçınmayın ki kendisini tanıma fırsatı yakalayabilsin.

Dengeli Bir İletişim Dili Geliştirmenin Önemi

çocuk ve iletişim
çocuk ve iletişim

Bazen de aileler, çocuklarına yaşama fırsatı tanımadan onun yerine her şeyi yapma, tüm sorumlulukları kendileri üstlenme hatasına düşerler. İşte dengeli bir iletişim dili geliştirmenin önemi bu noktada ortaya çıkmaktadır. Bu tip aileler çocuklarının başkalarının gözünde mükemmele ulaşmasını sağlamak için tüm açıkları kendi elleriyle kapatmaya çalışırlar. Ancak ne yazık ki bu aileler, çocuklarının bağımsız hareket edebilen ve düşünebilen bir birey hâline gelebilmesinin önünü tıkamaktadır. Bunun yerine, çocuğunuza hata yapması için fırsat tanıyın. Hatalarından ders çıkartmayı kendi deneyimleri ile öğrensin. Kendi doğru ve yanlışlarını sizin hayatında olmadığınız dönemlerde de bulabilmesi önemlidir. Bu sebeple de çocuğunuzun hata yapmaya ihtiyacı olduğunu unutmayın. Size düşen ise doğru yaptıklarında takdir edip hatalarını uygun bir dille ifade etmektir. Sürekli öven ya da sürekli eleştiren bir dilden mutlaka uzak durmalısınız. Çocuklarla iletişimde her şeyde olduğu gibi dengeyi korumak önemlidir.

Gelelim çocuklarının çocuk olduğunu unutan ve onu o aktiviteden bu aktiviteye durmaksızın koşturan ebeveynlere. Öncelikle hatırlamanız gerekir ki çocuğunuz kariyer yapmıyor. Elbette çocuğunuzun ilgi, istek ve ihtiyaçlarına göre onu çeşitli aktivitelere yönlendirmeniz çok hoş bir tutum. Ancak bunu yaparken hırslı davranmamalı ve çocuğunuza boş vakit bırakmaya da özen göstermelisiniz.

Disiplinsiz Ebeveynler Olmak Doğru Mu?

çocukla iletişim nasıl olmalı
çocukla iletişim nasıl olmalı

Ailelerin sık düştüğü hatalardan biri de çocuklarının özgürlüklerini hiçbir şekilde kısıtlamamalarıdır. Ancak bu davranış, dengelendiği takdirde çocuğun yaratıcılığı ve özsaygısı adına güzel sonuçlar elde edilebilir. Aksi takdirde anne baba disiplininden yoksun, tamamen serbest bir biçimde büyüyen çocukların ileride bencil, sorumluluk almaktan kaçınan bireylere dönüşme ihtimali çok yüksektir. Bu sebeple çocuğu özgür bırakıp her istediğini yapmasını imkân tanımakla, onu tamamen baskılamak arasındaki dengeyi iyi ayarlamak gerekir. Dolayısıyla disiplinsiz ebeveynler olmak doğru mudur, sorusuna dengeli ebeveyn olmayı tercih etmelisiniz diye cevap vermeliyiz.

Çocuklarla iletişimde otorite kurmak ya da çocuğunuzu tamamen serbest bırakmak yerine ılımlı bir tutum geliştirmeye çalışın. Ilımlı yaklaşımınız neticesinde; çocuğunuzun daha başarılı, özsaygısı daha yüksek, sosyal ve duygusal anlamda daha sağlıklı davranışlar sergilediğini gözlemleyebilirsiniz. İlgili olun; ama hayatınızın bütün ilgisini de çocuğunuzun üzerine boca etmeyin. Bu sayede çocuğunuz sizin kanatlarınızın altında kendine güven duymayı öğrenir. Ayrıca merakı ve ilgisi doğrultusunda hayatına yön vermeye başlayabilir.

Önceki İçerikGöz Nezlesi Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer?
Sonraki İçerikKoşmak Kaç Kalori Yakar? Koşmak Basen Eritir Mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.