Çocuğuma Kitap Okumayı Nasıl Sevdirebilirim?

çocuğa kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır
çocuğa kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır

Her ebeveynin çocuğu için alışkanlık haline getirmesi istediği şeylerin başında hiç şüphesiz ki kitap okuma gelmektedir. Çocuğuna kitap okuma alışkanlığı edindirmek isteyen anne babaların hemen hemen her gün aynı soruyu kendine sorduğunu görüyorum: Çocuğa kitap okumayı nasıl sevdirebilirim? Çocuğuma kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için neler yapmalıyım? Cevabı çok önemli bir soru ama meselenin en başına dönsek çok iyi olacak. Öncelikle kendimize şunu sormalıyız: Kitap okuma alışkanlığı deyince aklımıza ne gelmelidir? Başka bir deyişle kitap okuma alışkanlığından kastımız nedir?

Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı

Örneğin kitap okuma alışkanlığı ile her sabah akşam diş fırçalama alışkanlığı aynı şeyi mi anlatır?

Daha net bir soru soralım, kitap okumak bir “alışkanlık” mı olmalıdır?

Meselenin kaynağını iyi araştırırsak hem ne istediğimizi daha doğru anlarız hem de gideceğimiz yolu ve atmamız gereken adımları daha net görebiliriz diye düşünüyorum : )

Çocuğa kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır, başlıklı bir yazı yazmaya karar verdiğimde konuyu etraflıca düşündüm. Konuya farklı bir pencereden bakmak istedim.

Sahi, böyle bir soru varsa eğer “Demek ki kitap okuma alışkanlığı olmayan ama kitap okuma alışkanlığı kazanmak isteyen birileri de var.” dedim kendi kendime. Tabi bunu okuyan sizlerin “Hadi ya, şimdiye dek kimse bunu düşünmemiştir, vallahi bravo!” dediğinizi de duydum fakat vazgeçmedim. Ardından yukarıda başlangıcı onlarla yaptığım soruları sıraladım:

Kitap okuma alışkanlığı deyince aklımıza ne gelmelidir?

Kitap okuma alışkanlığından kastımız nedir?

Örneğin, kitap okuma alışkanlığı ile her sabah akşam diş fırçalama alışkanlığı aynı şeyi mi anlatır?

Çocuğuma Kitap Okumayı Sevdirme

kitap okuma alışkanlığı
kitap okuma alışkanlığı

Kitap okumak bir alışkanlık mı olmalıdır?”

Bununla da kalmadım, internetten birçok sayfa gezip kitap çocuğuma kitap okumayı nasıl sevdirebilirim konusunu araştırdım.

Her şeyden önce evimizde bir kitaplık ya da kütüphane olmalıymış. Eğer söz konusu çocuğumuz ise ona küçük yaşlardan itibaren, anne karnındayken bile olabilirmiş, kitap okumalıymışız. Anne baba olarak bizlere düşen başka önemli görevler de var, eğer okuma alışkanlığı kazandırmak istediğimiz çocuğumuz ise.

En ilginç olanıyla başlayayım mesela. Her akşam ya da günün belirli saatlerinde kitap okumalıymışız ve bunu yaparken çocuğumuzu da sürece dâhil etmeliymişiz. Bunu başka şekilde ifade edenler var tabi: Evde okuma saatleri düzenleyin.

Güzel bir tavsiye mesela.

Kitapçı kitapçı gezmenin ya da kütüphanelerde zaman geçirmenin önemli olduğunu da gördüm.  Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır sorusuna, ona özel günler de hediye kitaplar alın. Çocuğunuza kitabın özel bir hediye olduğunu hissettirin, diye yazanlar da vardı.

Başından beri tutturduğum üslup belki de size alaycı gelmiştir. Ama aslında niyetim konuyla ya da internet üzerinden okuduklarımla alay etmek değil. Yukarıda bahsettiğim kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır sorusuna cevap veren tüm yöntemleri kabul de edebilirim ya da en azından uygulanmasına itirazım yoktur.

Ancak yöntemleri sakıncalı bulmasam da sorunlu bulduğumu söylemeden geçemeyeceğim. Hangi kaynaktan bakarsam bakayım kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır sorusunun doğrudan ya da dolaylı olarak muhatabının çocuklar olduğunu gördüm.

Peki, bunun neyi sorun? Evet, burada bir sorun yok. Çocuklarının okuma alışkanlığı olmayan kaygılı anne babalara rehberlik eden bu tür yazıların ne zararı nedir ki zaten?

Kitap Okumayı Nasıl Sevdirebilirim

çocuk ve kitap okuma
çocuk ve kitap okuma

Asıl sorunlu bulduğum, çocuğumuza okuma alışkanlığı kazandırmak istiyorsak apar topar bir kitaplık oluşturmaya girişmektir. Günün belirli saatlerinde kitap okumaya başlamalar… Bir hafta öncesine kadar alışveriş merkezlerinde zaman geçiren anne babaların bir anda kütüphane gezileri düzenlemeye başlaması… Acaba biz de kitap okuma alışkanlığına sahip değiliz de rol mü yapacağız?

Her hafta dondurmasını yiyip mağaza mağaza gezmeye alışmış bir çocuk olsanız siz de bu durumdan şüphelenmez miydiniz? Günün sonunda hamburger yeme gibi bir ihtimali bir kenara itip kütüphanede kös kös oturmak da nereden çıktı? Ya o elinde pek eğreti duran kitapla babamıza ne demeli? Annemize pek diyecek söz yok. Hamburgerin bol ketçabının üzerimize dökülme riskini hiç yabana atmayan tavrıyla, bir kitap açıp üç beş kelime okumamızı ümit eden kalp çarpıntısı pek yakın. Her durumda hep diken üstünde…

Konu çok mu dağıldı sizce? Hayır, dağılmadı. Başından beri anlatmak istediğim bundan öte bir şey değil. Öyle zannediyorum ki kitap okuma alışkanlığı kazanmak sanal/suni ortamlar yaratarak olacak bir şey değil. Çocuğumuz okusun diye oluşturulan kitaplık pek amaca hizmet edecek gibi durmuyor. Her şeyden öte anne baba olarak bizlerin meseleyi enine boyuna düşünmesi gerekiyor. Çocuğumuza bu alışkanlığı kazandırmak istiyoruz; çünkü kitap okumanın önemli, yeri doldurulamaz bir değer olduğu konusunda hemfikiriz.

Peki, çocuğumuz için bu kadar ısrarla istediğimiz bir değeri kendimiz için neden istemiyoruz?  Tarih hep tekerrür… Anne babalarımız biz okuyalım diye ellerinden geleni yaptılar… Ama kendileri bu süreçte hiçbir zaman yer almadılar. Bize okumak çok önemli dediler, belki de kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır sorusunun peşine onlar da düştüler. Fakat hiçbir zaman önce kendileri okumaya başlamadılar. Başlasalar da bunu bir görev olarak gördüler, hiçbir zaman ihtiyaç hissetmediler.

Kitap Okuma Alışkanlığı

"<yoastmark

Demek istediğim, çocuğumuza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak istiyorsak ve çocuğuma kitap okumayı nasıl sevdirebilirim sorusuna cevap arıyorsak önce kendimizde bunu bir ihtiyaç olarak görmek şart. Sonrası çorap söküğü gibi gelecek. Çocuğumuz da emin olun ki bunu içselleştirecek, bir ihtiyaç olarak görecek, kabul edecektir. Sözün kısası şu ki kitap okuma alışkanlığından değil, kitap okuma ihtiyacından bahsetmekten yanayım. “Dünyayı değiştirmek istiyorsan önce kendinden başla!” sözünden hareketle önce kendimizden başlamaktan yanayım.

Esas soruna odaklanalım. Çocuğumuzda görmek istediğimiz davranışların öncelikle anne baba olarak bizlerin eksiği olduğunu kabul edelim. Belki siz de fark etmediniz… Ama şimdiye kadar pazardan patatesi 5 kilo alırken kitabı teker teker aldık. Sonra dönüp çocuğumuza kitabın öneminden bahsettik.

Kitap okuma etkinliklerini çocuklarımıza doğal bir süreç olarak sunalım. Herkesin okuyormuş gibi yaptığı sahtelikten kurtulalım. O zaman çocuklarımız da kitapla ilişkisini daha doğru ve sağlıklı kuracaktır. Kitap okumayı bir görev olarak görmeyecektir. Aksine hayal denizine yelken açmanın en kolay ve zevkli yolu olarak görecektir.

Peki, kendimizdeki bu değişimi nasıl başlatacağız?

Belki de şu soruyla: Kitap mı, patates mi? : )

Belki de şöyle: 5 kilo patates, 5 kitap… : )

Önceki İçerikCennet Hurması Kaç Kalori? Trabzon Hurması Kaç Kalori?
Sonraki İçerikOkul Alışverişi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.