Çocuğum Birinci Sınıfa Hazır Mı?

çocuğum birinci sınıfa hazır mı?
çocuğum birinci sınıfa hazır mı?

Çocuğum 1. Sınıfa Hazır mı?

Okulların açılmasına yakın tüm öğrencileri ve velileri tatlı bir heyecan sarar. Ancak hiç şüphe yoktur ki ilkokul birinci sınıfa başlayacak olmak hem çocukta hem de ebeveynlerde, yarattığı heyecan bir yana, kaygıya da sebep olur. Bu kaygı durumu çocuktan çocuğa, ebeveynden ebeveyne değişir. Kaygı düzeyi değişse de bütün ebeveynler acaba çocuğum 1.sınıfa hazır mı, sorusunu kendilerine sorarlar. Bu yazımızda 1. sınıfa gidecek çocuklarda bulunması gereken becerileri sizler için derledik.

İlkokul birinci sınıfa çocuğun hazır olması ilkokul sürecinin başarılı bir şekilde tamamlanması için öncelikli şarttır. Bu nedenle ebeveynler, çocuğunun birinci sınıfa hazır olup olmadığı konusunda hem kendi aralarında hem arkadaş sohbetlerinde hem de yakın çevresinde tanıdığı öğretmenler ile sürekli fikir alışverişi halindedirler. Komşu çocuğu ile kendi çocuklarını ya da büyük kardeş ile küçük kardeşi, çok sakıncalı olsa da, karşılaştırırlar. Genellikle de bu tarz karşılaştırmalar hiç sağlıklı sonuç vermez. Çünkü her çocuk kendi içinde değerlendirilmelidir. Çocuğun zihinsel, duygusal, sosyal ve de psiko-motor becerilerinin durumuna bakıldıktan sonra 1.sınıfa başlamaya hazır olup olmadığı sonucuna ulaşılmalıdır.

Çocuğum 1. Sınıf İçin Hangi Becerilere Sahip Olmalı?

çocuğum birinci sınıf için hangi becerilere sahip olmalı
çocuğum birinci sınıf için hangi becerilere sahip olmalı

Çocuğunuzun birinci sınıfa başlamadan önce sahip olması gereken tabiî ki bazı beceriler bulunmaktadır. Öncelikle çocuğun yaşının birinci sınıf düzeyine ulaşmış olması gerekir. Yaşından önce çocuğu birinci sınıfa başlatmak ona hiçbir avantaj sağlamayacaktır. 1. Sınıfa başlayacak çocuk; renkleri, sayıları, kavramları bilmelidir. Ayrıca yer-yön belirten yönergeleri takip edebilme gibi pek çok bilişsel beceriler hakkında gelişim göstermiş olmalıdır. Çocuğun fiziki yapısının (boy, kilo) birinci sınıfa hazır olduğunu gösteren standartlarda olması gereklidir.

Kitapların Çocuk Gelişimi Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Çocuk bilişsel beceriler ve fiziksel özellikler anlamında hazır olsa bile sosyal beceriler olarak da değerlendirilmelidir. Sosyal beceriler bakımından hazır olup olmadığı konusunda şüphe yaşayan ebeveyn sayısı hiç de az değildir. Çocuğun arkadaşları ve öğretmenleri ile ilişkilerini düzenleyecek olan sosyal ya da sözel beceri edinmiş olması elzem bir konudur. Bu aşama, birinci sınıfa hazır olma konusunu belirleyici en önemli basamaktır. İşte bu nedenle sizler ebeveyn olarak çocuğunuzun serbest oyun anlarında ya da çocuğunuzla sohbetleriniz esnasında bu becerilere sahip olup olmadığını doğal bir şekilde gözlemlemelisiniz.

Birinci Sınıf İçin Bulunması Gereken Beceriler

Biliyoruz ki bu yazımızı okuduktan sonra bazı detaylara dikkat ederek ve çocuğunuzu gözlemleyerek onun birinci sınıfa hazır olup olmadığı ile ilgili ortalama bilgi sahibi olabileceksiniz. Tabi ki bu konuda tereddütleri olan ebeveynlere öncelikle işin uzmanından yardım almasını tavsiye ederiz. Genel olarak bahsedecek olursak;

İşte birinci sınıfa hazır olan çocukta bulunması gereken beceriler;

  • Dikkat süresi uzun olmalıdır. Örneğin anlattığınız bir hikâyeyi sıkılmadan dinleyebilme becerisi göstermelidir.
  • Bir büyüğünden yardım almadan tuvalete gitme, ellerini yıkama, yemeğini yeme gibi öz bakım becerilerine sahip olması gerekmektedir.
  • Sınıf arkadaşları ile birlikte uyum içinde olabilmesi için kuralları tanıyabilmeli ve kurallara uygun davranabilmelidir. Örneğin, kantinden alışveriş yapmak için sırasını bekleyebilme sabrını göstermelidir.
  • Arkadaş ilişkileri konusunda yapıcı olmalıdır. Özellikle teneffüslerde eğlenceli oyunlar kurabilmeli ve oyun oynayabilmelidir.
  • Birinci sınıfa hazır olduğunu gösteren bir diğer beceri; çocuğun ailesinden ve evinden ayrılma konusunda direnç göstermemesidir. Sosyal olarak belli bir olgunluğa ulaşmış birinci sınıf çocuğu doğal olarak anne ve ailesinden kopma duygusu yaşamayacaktır. Okula uyum sağlama konusunda sorun varsa çocuğun okul korkusu yaşama ihtimali yüksektir. Bu ihtimal belirdiğinde mutlaka okul idaresi ve sınıf öğretmeninden destek alınmalıdır.
  • Sınıfa hazır olan çocuk duygu ve düşüncelerini, neler hissettiğini ifade edebilme becerisine sahip olmalıdır. Özellikle öğretmeni ve arkadaşları ile uyum içinde, paylaşımcı olması için bu beceriyi geliştirmiş olması çok önemlidir.
  • Öğretmeninin verdiği yönergeleri uygun bir şekilde takip edebilme becerisine sahip olmalıdır. Bu durum ders içi etkinliklere katılımına da doğru oranda olumlu yansıyacaktır.
  • Arkadaş ilişkileri konusunda sorumluluk sahibi davranışlar sergileyebilme becerisi göstermelidir. Örneğin, arkadaşlarına zarar verecek hareketlerden uzak durması gerektiğini bilmeli ve bunu davranışlarıyla göstermelidir.
  • Birey olarak kendi sorumluluklarını farkında olmalıdır. Örneğin; kitabını ve defterini çantasına yerleştirebilmeli, verilen görevleri zamanında yapmaya özen göstermelidir.
Önceki İçerikBehiç Ak Kimdir, Hayatı ve Kitapları
Sonraki İçerikBağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir? Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.