Çita ile Leopar Arasındaki Fark Nedir

Çita ile Leopar Arasındaki Fark Nedir
Çita ile Leopar Arasındaki Fark Nedir

Çita ile Leopar Arasındaki Fark

İkisi de kedigillerden, olağanüstü yaratılışa sahip hayvanlar… Ancak hayvanlar alemiyle ilgilenmeyenler fark edemese de, aralarında çok büyük farklılıklar var. Öyle ki leopar ve çita arasındaki fark fazlalığı, onları kedigillerin iki ayrı grubuna dahil kılıyor. Bu makalemizde çita ile leopar arasındaki fark ları detaylı olarak açıklayacağız:

Leopar ile Çita Arasındaki Fark

Çita ve leoparın vücut yapısı, birbirinden oldukça farklıdır. İlk bakışta birbirlerine çok benzeseler de, dikkatli bakıldığında farklar bariz bir şekilde görülecektir. Çita ile leopar arasındaki fark ların en belirgin olanları:

  • Leoparlar güçlü bir çeneye ve dişlere sahiptir. Bu sayede sert kemikleri bile dişleriyle ezebilirler. Çitaların çene yapısı ve dişleri ise daha küçüktür. Bu nedenle çitalar kemik kırmada leoparlar kadar başarılı değildir.
  • Çitaların boy olarak leoparlardan uzun olması da leopar ile çita arasındaki fark grubu arasında yer alır.
  • Çitalar zayıf bir bedene sahipken, leoparlar oldukça yapılı ve kaslıdır.
  • Leoparların gövdeleri çitalarınkinden daha geniştir.

Kafa Yapısı

Çitanın kafa yapısının leoparın kafa yapısına nazaran daha küçük olması leopar ve çita arasındaki farklar arasındadır.

Çitanın boynunun altında özel bir çizgi yokken, leoparın boynunda kolyeye benzer bir çizgi bulunmaktadır.

Çitanın gözlerinin altında gözyaşına benzer çizgiler vardır. Bu çizgiler gözlerinin altından ağızlarına kadar uzanır. Leoparın göz altı çizgileri ise sadece birkaç santim uzunluğundadır.

Çitaların kulakları daha ince ve dışarıya açık biçimdedir. Leoparların kulakları ise içine yumuk olduğundan daha küçük görünür.

Çitalar leoparlara göre çok daha geniş burun deliklerine sahiptir. Bu sayede avları ile mücadele ederken soluk alışverişleri daha düzgündür. Bu aynı zamanda koşma kabiliyetlerini arttıran durumlardan biridir.

Benekler ve Çizgiler

Çitaların da leoparların da derileri, diğer hayvanlara karşı kamufle olmalarını sağlayacak beneklerle kaplıdır. Ayrıca her iki yırtıcı hayvanın göz altlarında güneşte rahat görmelerini sağlayacak siyah çizgiler mevcuttur. Bir de göz altlarında gece görmelerini sağlayan beyaz çizgiler vardır. Benekleri açısından çita ve leopar arasındaki fark birkaç tanedir:

Leopar ile Çita Arasındaki Fark
Leopar ile Çita Arasındaki Fark

Leoparın benekleri düzgün olmayan halkalar şeklindedir. Çitanın benekleri ise, leoparın beneklerine kıyasla daha düzgün yuvarlaklar veya ovaller şeklindedir.

Çitanın bütün bedenindeki desenler aynıdır. Leoparın benekleri ise yer yer farklı desenlere sahiptir. Beneklerinin deseni, sırt kısmında çiçek görüntüsünü andırır.

Çitanın benekleri küçüktür. Leoparın benekleri ise iridir.

Çitanın gözlerinin altında, gözyaşı izine benzer siyah çizgiler vardır. Bu çizgiler, burnun iki yanından ağzına kadar uzanır. Leoparın sahip olduğu kamuflaj çizgisi ise burun hizasında biter.

Bacaklar

Çitaların bacakları, leoparların bacaklarına göre daha ince ve uzundur. Ancak bu, çitaların bacaklarının daha zayıf olduğu anlamına gelmez. Aksine çita, ön bacaklarındaki Tip 1 kas dokusu sayesinde hızlı koşma yeteneğine sahiptir. Arka bacaklarındaki dokular ise yüksek güç üreterek çok uzak bir noktaya zıplayabilmesini sağlar. Çitalar arka bacaklarındaki kasların bu yapısı sayesinde 7 metre atlayabilmekte ve hayatlarının büyük bir kısmını havada geçirmektedir.

Leopar bacaklarının çitaya göre daha kısa olmasının nedeni ise leoparların avlanmak için ağaçlara tırmanmasıdır. Leoparlar, avlarını başkalarına kaptırmamak için ağaç üzerine taşıyarak yerler. Uzun gövdesi ve kısa güçlü bacakları sayesinde ağızlarında koca bir geyikle bile ağaca tırmanabilirler.

Pençeler

Çitanın pençeleri, iyi koşma üzerine geliştirilmiştir ve tırmanamazlar. Leoparların pençeleri ise ağaca tırmanma üzerine geliştirilmiştir.

Çitalar pençelerini içe doğru tam çekemezler. Bu da pençeleriyle ağaca tutunmalarını engeller. Leoparların pençeleri ise tam olarak içeri çekilebilir ve ağaca tutunabilir.

Hız Farkı

Çita ile leopar arasındaki farklar açısından en barizlerinden biri de, hız konusundadır. Çitaların 30 saniye gibi kısa bir sürede 60 kilometrenin üstüne çıkabildiği bilinmektedir. Çitalar bunu arka bacak kaslarında bulunan, kendine has bir itiş gücü sayesinde başarabilmektedir.

Leoparlar ise çitalar kadar hızlı koşabilen hayvanlar değildirler. Yine de leoparın hızını küçümsemek doğru olmaz. Çünkü leoparlar da saatte 60 km hız yapabilirler. Fakat leoparın avlanma taktiği kovalamaktan ziyade pusuya yatma üzerine kurulmuştur.

Yaşam Alanları

Leoparlar, beslenebildikleri her türlü ekosisteme çabuk uyum sağlayabilirler. Ancak çitaların yaşam alanları daha kısıtlıdır. Çitalar savanlarda ve bozkırlarda yaşam sürerken, leoparlar büyük ormanlardan bozkırlara, dağlardan çöllere pekçok alanda barınabilir.

Leoparların çitalara göre çok daha iyi kamufle olabilmesi de leopar ve çita arasındaki fark lardan biridir.

Çitalar kükreme sesleri çıkarmazken, leoparlardan gök gürültüsü gibi bir kükreme sesi çıkmaktadır.

Leoparlar insanların olduğu alanlardan kaçmayı tercih ederken, çitalar evcilleştirilebilen hayvanlardır. Hatta Hindistan’da çitalar evcilleştirilerek antilop avlamada kullanılmaktadır.

Çita ile Leopar Arasındaki Fark
Çita ile Leopar Arasındaki Fark

Avlanma Yöntemleri

Çita ve leopar arasındaki fark lardan bir bölümü de avlanma teknikleri konusundadır:

Çitalar avlarını koşarak yakalarlar ve boğazlarından ısırarak öldürdükten sonra yerler. Leoparlar ise avlarını kovalamak yerine pusu kurar ya da bir ağaca saklanıp üzerine atlar. Bunun için 20-25 metre öteden avlarını sessizce gözlemlerler.

Çitalar genellikle gündüz avlanmayı seçerler. Leoparlar ise gece avlanmayı tercih ederler.

Çitaların av seçimleri, genelde kendileri gibi hızlı koşan hayvanlar üzerinedir. Bu hayvanlar ise otçul hayvanlardır. Örneğin; ceylan, antilop, impala, tavşan gibi. Leoparlar ise maymun, köpek, antilop, yaban domuzu, tavuk, koyun, tavşan gibi pekçok hayvanı avlayarak beslenebilir. Leoparların balık avlama yetenekleri de vardır. Görüldüğü gibi leopar hem otçul hem etçil hayvanlardan geniş bir besin zincirine sahiptir.

Çitalar ince kemiklerinin kırılması korkusuyla kavgadan kaçınırlar. Bu nedenle bazen avladıkları hayvanları aslanlar ve sırtlanlara kaptırırlar. Leoparlar ise öyle zeki hayvanlardır ki, bufalo avlayan bir aslan sürüsünden sinsice yaklaşarak bufaloyu kapabilirler.

Çitalar hem tek başına, hem gruplar halinde avlanabilirler. Leoparlar ise çoğunlukla tek başına avlanmayı tercih ederler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.