Çiroz Ne Demek, Çiroz Nedir

Çiroz Ne Demek, Çiroz Nedir
Çiroz Ne Demek, Çiroz Nedir

Konu Başlıkları

Çiroz Ne Demek

Çiroz, yumurtasını atan ve bu yüzden zayıflayan kurutulmuş uskumru balığına ve mersin balığına verilen isimdir. Günümüzde istavrit balığından da yapılmaktadır. Kelime köken olarak Eski Yunancada ksērós (kuru) sözcüğünden gelmektedir. Yunancada kara kuru zayıf anlamına gelen bu sözcük bizlere eskiden Osmanlı tabası altında yaşayan Rum azınlıklardan geçmiştir. Çiroz ne demek sorusunun Latince karşılığı ise Scomber Scombrus’tur. Çiroz nedir sorusuna daha detaylı bakacak olursak;

Absürt Ne Demek

Çiroz Nedir

Karadeniz’de, yaz mevsimini kış mevsimini ise Marmara Denizi’nde geçiren bu tür, Karadeniz’e göç etmeye başladıklarında iri ve yağlı hale gelirler. Genellikle boyları on üç ile on beş cm arasındadır. Balığı tutarken özellikle zayıf döneminin olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde kurutmaya asılan balıklardan yağ ve sarı su akar. Çevreye kötü koku yarar. Bu kokuyu alan sinekler üzerine yumurta bırakırlar ve kısa sürede balık kurtlanır, çöpe atılmak zorunda kalınır.  Yumurtasından havyar elde edilen türün sayısı oldukça fazladır.

Bu balıklar  genellikle nisan aylarından haziran ayı ortasına kadar tutulur. Tutulan bu balıklar kurutulur ve kurutulmuş bir şekilde satılır. Balık kurutma işlemi için her bin adet balığa on beş kilo tuz ayarlanır. Balıklar sekiz ila on saat arası tuzlu fıçılara yatırılır. İşlemin ardından solungaçları ve iç organları temizlenir.

Kuyruklarından sicimlere dizilen balıklar beş altı saat deniz suyunda bekletildikten sonra asılır ve kuruma işlemi için bırakılır. Bu tür balıklar sıcak havada beş günde kururken soğuk ve ılık bir havada on beş gün kadar bir sürede kururlar. Bu türün erken kuruyan cinste olanları makbuldür. Balıkların hızlı kuruması için rüzgarlı bir ortam tercih edilmelidir. Kuruma işlemi sırasında toza ve böceklere dikkat etmek gerekir. Her ne kadar dikkat gerektirse de olası her duruma karşı balıklar kuruduktan sonra yıkanmalıdır.

çiroz ne demek
çiroz ne demek

Önceden sadece göç mevsimlerinde yakalanan bu balıklara çiroz denirken zamanla tüm kurutulmuş uskumru balıkları bu isimle adlandırılmaktadır. Gelenek zamanla mersin balığında ve istavrit balığında da geçerli olmuştur. Çiroz en çok çiroz salatası olarak tüketilir.  Balıklar Izgarada pişirilir veya kızartıldıktan sonra tokmakla dövülür. Başları, kılçıkları ve derisi etlerinden ayrılır. Sirkede yarım saat ya da bir saat kadar bekletildikten sonra küçük parçalara ayrılırlar. Zeytinyağı ve limon eşliğinde sunulurlar. Tercihe göre dereotu ile tüketilebilirler. Bolca tercih edilen bir meze türüdür. Lezzeti güzel olduğu kadar fiyatı da diğer balık türlerine göre yüksektir.

Çiroz nedir sorusunun cevabı birden çok tanımı karşılamaktadır. Halk arasında çok zayıf kimselere de çiroz denmektedir.

Önceki İçerikÇiçero Kimdir, Çiçero’nun Hayatı
Sonraki İçerikPaladyum Nedir, Nerelerde Kullanılır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.