Çin Takvimi ile Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır

Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır
Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır

Çin Takvimi

Çin takvimi, hem cinsiyet hesaplama hem de cinsiyet planlama için kullanılan özel bir takvimdir. Günümüzde, hala cinsiyet planlamaya yönelik tıbbi bir uygulama bulunmamasına rağmen, Çin’de bu takvim 700 yıldır kullanılmaktadır. Hamile bir bayan, Çin takvimini kullanarak, bebeğinin cinsiyetini hesaplayabilir. Hamile kalmak isteyen bir bayan da, aynı şekilde Çin takvimi ile bebeğin cinsiyetini planlayabilir.

Deneyenler tarafından genel olarak doğru sonuç verdiği iddia edilen Çin takviminin bilimsel bir kanıtı yoktur.

Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama

Çin takvimi cinsiyet hesaplama için, annenin doğum tarihi ve hamile kaldığı ayın belirleyici olarak kullanılması gerekmektedir. Çin takvimi, 18 ile 45 yaş arası bayanların cinsiyet hesaplamasına imkan veren bir uygulamadır. Yaşadığımız dönemde, hamileliğin 4. ayından sonra bebeğin cinsiyeti ultrasonla öğrenilebilirken, o kadar beklemek istemeyenler, hamileliğin ilk haftasında bebeğin cinsiyetini Çin takvimini kullanarak hesaplayabilir. Doğruluğu ve güvenilirliği kesin olmasa da, Çin takvimi insanlık tarihinde yüzyıllardır en yaygın kullanılan hesaplama aracıdır.

Çin takvimi cinsiyet hesaplama şu şekilde yapılmaktadır:

Öncelikle, doğru bilinmesi gereken ilk bilgi, bayanın yaşıdır. Hesaplamanın doğru sonuç vermesi için, anne adayının Çin yaşını bulması gerekir. Takvim, yüzyıllar önce geliştirildiği için, bugün kullanıdğımız takvime göre belirlenen yaş, doğru sonuç vermemektedir. Çin takviminde, yılların başlama tarihi farklıdır. Bu nedenle, hesaplama miladi takvime değil, Çin takvimine göre yapılmalıdır. Yani kişi, Çin takvimine baktığında, doğum tarihi, Çin başlangıç yılından küçükse, yaşına 1, doğum tarihi Çin başlangıç yılından büyükse yaşına iki ekleyerek takvime göre doğru yaşını bulabilir. Hamile kalınan ayla, kişinin Çin yaşının takvim üzerinde kesiştiği nokta, bebeğin cinsiyetini belirlemektedir. Takvim sonuçları bilimsel bir gerçeklik taşımasa da, deneyenlerin çoğunluğunun doğru sonuç alması, takvimin popüler olarak kullanılmaya devam edilmesinde bir etkendir.

Çin Takvimi Cinsiyet Planlama

Çin takvimi, cinsiyet hesaplama haricinde, cinsiyet planlama için de kullanılmaktadır. Doğru çıkma olasılığı kesin değildir ancak, yine de kullanılmaktadır. Çin takvimi cinsiyet planlamada, bayanın yaşı önem taşımaktadır. Takvime göre, 21 yaşında hamile kalan bayanın bebeğinin erkek olma olasılığı, sadece ocak ayı için geçerlidir. 21 yaşında ocak ayında hamile kalan bayanın bebeği erkek, aynı yılın diğer aylarında hamile kaldığı takdirde bebeği kız olur. 32 yaşında hamile kaldığı ay, ocak, nisan, haziran, temmuz, eylül, ekim ve aralık aylarından biriyse bebeği erkek olur. Kalan diğer aylardan birinde hamile kaldıysa bebek kız olur. Bu şekilde, 18-45 yaş arasındaki bayanlar, Çin takvimine bakarak, yaşına göre, istediği cinsiyetteki çocuğa hangi ayda hamile kalabileceğini öğrenebilmektedir.

Çin takvimi hesaplama ve planlama için, bazı kaynaklar ve kişiler, takvimin değişen koşullara göre güncellendiğini ve yenilendiğini iddia etmektedir. Ancak Çin takvimi, geliştirildiği günden beri orjinal haliyle kullanılan, değişikliklere uğramadan günümüze karar gelmiş bir cinsiyet hesaplama ve planlama aracıdır. Zaten, hesaplamanın miladi takvime göre değil de, çin takvimi ve çin yaşına göre yapılması da bu durumun bir kanıtıdır.

  • Çin takvimi cinsiyet hesaplama: Bu hesaplama yöntemi, hamile bayanların kullanımına yönelik bir uygulamadır. Hamilelik planlaması için kullanılamamaktadır. Ultrasonda bebeğin cinsiyetini öğreneceği günü bekleyemeyecek kadar  sabırsızlanan hamile bayanlar, Çin takvimini kullanarak, bebeğin cinsiyetini hesaplayabilir.
  • Çin takvimi cinsiyet planlama: Hamile kalmayı düşünen bayanların kullanımına yönelik bir uygulamadır. Çin takviminin hamilelik planlamasına yönelik olarak kullanılmasında, geleceğe dair planlamalar yapılır. Çin takvimi, 12 ayın hangi ayında hamile kalınırsa, bayanın yaşıyla doğru orantılı olarak bebeğin cinsiyetini belirlemektedir. Takvim üzerinde, bayanın yaşına göre hangi ayda hamile kaldığında, hangi cinsiyette bebek sahibi olabileceği gösterilmektedir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Çin takviminin doğruluğu, bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Deneyen bazı kişlerin doğru sonuç alması, takvimin doğruluğuna dair güveni arttırmış ve yaygın olarak kullanımını sağlamıştır.

Cinsiyet hesaplamaya dair birçok araç ve yöntem bulunurken, cinsiyet planlamasının sadece Çin takviminde olması, takvimin sıklıkla kullanılmasının da sebebidir. Cinsiyet hesaplama ve planlamaya yönelik olarak Çin takvimi, asırlardır ilk günkü popülerliği ile kullanılmaya devam etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here