Çin Nerede, Nüfusu, Dini ve Çin Mutfağı

Çin Nerede, Nüfusu, Dini ve Çin Mutfağı
Çin Nerede, Nüfusu, Dini ve Çin Mutfağı

Çin Halk Cumhuriyeti, her alanda en gelişmiş uzakdoğu ülkelerinden birisidir. Çin nüfusu ve kapladığı alan açısından büyük bir ülkedir. Yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük 3. ülkesi olma özelliğine sahip olan bu ülke, aynı zamanda dünyanın en fazla nüfusa sahip olan ülkesidir. Çin nüfusu ne kadar diye merak edenler için, son istatistiklere göre gereken bilgiler aşağıdaki yazımızdadır.

Konu Başlıkları

Çin Nüfusu

Son sayımlara göre Çin nüfusu, 1 milyar 384 bin’dir ve 2020 yılında, bu oranın 1 milyar 420’ye kadar çıkacağı tahmin edilmektedir. Hem yüzölçümü, hem de nüfus yoğunluğu açısından Dünyanın en büyük ülkelerinden birisi olan bu büyük ülke, gelişmişlik açısından da, dünya ülkeleri içerisinde başı çekmektedir.

Çin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ülke, gerek alan bakımından büyüklüğü, gerek nüfus açısından kalabalıklığı gerekse gelişmişliği açısından, dünya ülkeleri içerisinde ayrıcalıklı konuma sahiptir. Çin hakkında bilinmesi gerekenler, hem dünya tarihi hem de insanlık tarihi açısından oldukça fazladır. 1 Ekim 1949 yılında Çin Halk Cumhuriyeti adını alan ülkenin, bu tarihten önce de, yaklaşık olarak 6.000 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. Yapılan tarihi araştırmalara göre, Çinde çeşitli çizimlerin bulunduğu, 6.000 yıllık kalıntılara ulaşılmıştır. Bugün kullandığımız pusula, barut , kağıt ve matba sektöründe kullanılan ürünlerin icadı da, yine bu ülke tarafından yapılmıştır. Ekonomik açıdan da sürekli büyüyen bir yapıya sahip olan ülke, farklı ülkelere giyimden teknolojiye, gıda maddelerinden kimyasal ürünlere kadar birçok ürün ihraç etmektedir. Bu açıdan da, dünya ekonomisinde, giderek daha fazla pay sahibi olmaktadır.

Çin Nüfusu
Çin Nüfusu

Çin Nerede

En gelişmiş dünya ülkelerinden birisi olan Çinin konumu hakkında da kısa bilgilendirme yaparak, Çin nerede sorusuna cevap verelim:

Ülke, Asya kıtasında yer alan bir dünya ülkesidir. Etrafında çok sayıda komşusu bulunmaktadır. Kuzeyinde Moğolistan, Güneyinde Vietnam, Hindistan, Birmanya, Laos, Bhutan ve Nepal, Kuzeydoğusunda, Rusya ve Kuzey Kore, Güneydoğusunda Güney Çin denizi, Güneybatısında, Afganistan ,Pakistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Tacikistan ile komşudur. Çinin başkenti ise Pekin’dir.

Çinde Konuşulan Diller ve Çin Para Birimi

Ülke, çok büyük olduğu için, ülkede konuşulan diller de çeşitlidir. Günümüzde, Çinde, 292 dil konuşulmaktadır. Ülkenin resmi dili Çincedir. Çinceden sonra, Çin nüfusu tarafından konuşulma sıklığı dolayısıyla ikinci sırayı İngilizce almaktadır. Moğolca, Uygurca ve Tibetçe de, yaygın olarak kullanılan diller arasındadır. Diğer diller fazla bilinmese de, ülkede hala kullanılmaktadır. Çinin para birimi, Renbinbi’dir.

Çin Nasıl Yönetiliyor

Önemli dünya ülkelerinden birisi olan Çinde, Çin kominist parti, ülkenin tek siyasi partisidir. Yönetim birimleri ise, eyalet, ilçe ve belde şeklinde ayrılmaktadır. Çok sayıda eyalet, il, ilçe ve köyü bulunan Çinde, eyaletlerin ayrı bir önemi vardır. Çinin başkenti Pekin haricinde, en popüler şehirleri, Hong Kong, Şangay, Chonqging ve Wuhan’dır.

Çin İklimi

Ülke, yüzölçümü açısından çok büyük olduğu için, ülkenin iklimi çeşitlilik göstermektedir. Ükenin çeşitli bölgelerinde farklı iklim tipleri görülmektedir. Aynı anda birçok iklimin yaşandığı Çinin iklim tipleri, Muson iklimi, çöl iklimi, karasal iklim ve torpikal iklimdir.

 Çinde Din ve İnanç

Dini ayrıcalıkların yaşanmadığı bir ülke olan Çinde, farklı dinlere ait birçok tapınak bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, Çinde yaşayanların büyük bir bölümü, Çin dinlerine inanmaktadır. Onun haricinde ülkede, belirli oranlarda Ateist, Budist ve Hristiyan olduğu da, Çin hakkında bilinmesi gerekenler arasındadır.

Çine Nasıl ve Ne Zaman Gidilir

Bu ülkeye etmek isteyenlerin Çin hakkında bilmesi gerekenlerden birisi de Çine ulaşımdır. Ülkenin başkenti Pekin, Şangay ve Guangzhou havalimanları Çine seyahat için sıklıkla kullanılan havalimanlarıdır. Ülkemizden Çine direk uçuş yapılmaktadır. Bu uçuşlar 10 saat sürmektedir. İş seyahati gibi mecburi seyahatlar haricinde gitmek isteyenler, değişik iklim tipleriyle karşılaşacağını unutmamalı ve bölgenin hava durumu ile iklim tipleri hakkında araştırma yaparak, mevsiminde göre hazırlıklı gitmelidir. Çin hakkında bilinmesi gereken bir diğer nokta ise, en soğuk ayın ocak ayı olduğudur. Bu ayda sıcaklığın -5 lerde seyyrettiği ülkede, yazlar da genelde yağışlı geçmektedir.

Çinde Turizm ve Sosyal Yaşam

Ülke, turizm açısından, dünya ülkelerinde hatrı sayılır bir paya sahiptir. İstatistiklere göre bu ülke, her yıl en çok turist alan dünya ülkeleri içerisinde ilk sıralarda yer almaktadır. Her açıdan gelişmiş bir dünya ülkesi olan Çinin halkı, sevgi, saygı ve hoşgörü kavramlarına oldukça değer vermektedir. Temeli saygı ve sevgiye dayanan yaşam biçimi ile kültürlerine sahip çıkmalarından dolayı bu ülke, dünyanın en köklü geçmişine sahip ülkesidir. Eş-dost ve arkadaşlarla ünlü ülke restaurantlarında yenilen yemekler, ülkenin sosyal yaşamının temelini oluşturmaktadır. Ayrıca, başta raylı sistem olmak üzere gelişmiş ulaşım ağıyla, ülkenin şehir merkezi ve diğer illeri kolaylıkla gezilebilmektedir.

Çin Nerede
Çin Nerede

Çin Mutfağı

Çin mutfağı, tüm dünya ülkeleri tarafından bilinmektedir. Ülkemizde bulunan birçok Çin lokantası, bu ülkenin yemeklerine olan ilgiyi göstermektedir. Çin yemekleri genelde sebze ağırlıklıdır. Yemeklerin çubuklarla yenmesi, ülkenin yemek kültürüne özgü bir özelliktir. Pirinç, soya fasulyesi ve soya sosu, ülke mutfağında kullanılan ana yemeklerdir. Ülke halkının sağlıklı ve uzun yaşayan bir halk olması da, bu sağlıklı besinlerin çok tüketilmesinden kaynaklanmaktadır. Sebzeden sonra, meşhur Pekin ördeği, domuz eti, çeşitli deniz ürünleri ve tavuk da, Ülke mutfağında kullanılan ürünlerdir. Ülkede en çok tüketilen içecek ise çaydır. Çayın her damağa hitap eden birçok çeşidinin bulunabileceği bir ülkedir.

Her yıl eğlence adına birçok festival ve şenliğin düzenlendiği ülkede, renkli görüntüler ortaya çıkmaktadır. Bu dev ülke, gerek tarihi geçmişi, gerek kültürel değerleri, gerek hoşgörülü bir millet olması ve gerekse teknolojik gelişmişlik açısından, dünya ülkeleri içerisindeki önemini sürekli arttırmaktadır.

Önceki İçerikEbabil Kuşu Nedir, Özellikleri
Sonraki İçerikKara Delik Nedir, Nasıl Oluşur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.