Çikung (Qigong) Nedir

Çikung (Qigong) Nedir
Çikung (Qigong) Nedir

Qigong Nedir

Çikung nedir? Rahatlama ve sağlıklı yaşamak için, sporun insan hayatında inkar edilemez bir etkisi vardır. Sağlıklı spor yapmak içinse birçok teknik bulunmaktadır. Qigong, hafif spor egzersizlerine dayalı tekniklerden oluşan bir spor dalıdır. Sporlara ilgilenenlere Qigong nedir daha kapsamlı açıklayalım.

Qigong, nefes kontrolü ile fiziksel egzersizler arasında bağlantı kurarak zinde bir vücut için yapılan egzersizlerdir. Adından da anlaşılacağı üzere, anavatanı Çin‘dir. Aynı zamanda enerji kontrolü sağlayarak vücut dengesinin ayarlanmasını sağlayan Qigong, binlerce yıldan beri kullanılan bir spor dalıdır.

Bir spor dalı olmasının ötesinde, zaman zaman çeşitli hastalıkları iyileştirmek için de kullanılabilmektedir. Qigong tekniğiyle hastalıkları iyileştirme, terapi şeklinde uygulanmaktadır. Temelde, psikolojik terapiye benzemektedir. Terapi verecek kişi, belirli tanı yöntemlerini kullanarak teşhis koymakta ve karşısındakinin ihtiyacına göre, uygun seanslarla terapi tedavisini gerçekleştirmektedir. Ancak, Çin’de çok eskilerden beri hastalıkları iyileştirmek için kullanılan Qigong tekniğinin bu özelliğiyle ilgili bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. Qigong, daha çok nefes kontrolü ile vücut işleyişini dengede tutma ve hafif tempolu hareketlerle bedensel ve zihinsel rahatlama sağlamada etkilidir.

Çikung Nedir
Çikung Nedir

Reformer Pilates Nedir?

Çikung Nedir

Türkçe karşılığı Çikung olan Qigong’un sağlık üzerindeki etkilerini kanıtlamak amacıyla ufak çapta bilimsel araştırmalar yapılsa da, tam bir iyileştirmeden bahsedilememektedir. Ancak, bilinçli spor ve nefes hareketlerinin sağlık ve psikoloji üzerindeki olumlu etkileri düşünülürse, çikung nedir sorusuna, genel anlamda faydalı bir spordur şeklinde cevap verebiliriz.

Nefes kontrolü ile belirli hareketler yapmak, kas ve kemik sağlığı için faydalıdır. Ayrıca, spor yapmanın kalp ve damar hastalıkları üzerindeki olumlu etkisi  tıbbi araştırmalarla kanıtlanmıştır. Pskilojik rahatlama sağlayan spor, zihinsel karşılıklığın giderilmesinde de etkilidir. Bu noktalardan yola çıkarsak çikung, hafif hareketlerden oluşan bir spor olduğu için, vücut ve zihin sağlığı için yararlıdır diyebiliriz. Çikung sporunun asıl uygulanma amacı, vücut enerjisini kontrol altında tutmaktır. Bu nedenle, vücut ve ruh sağlığı arasında denge kurulmasını sağladığı için, düzenli olarak yapıldığında sağlıklı yaşamın anahtarıdır.

Çikung, egzersizleri basit ve hafif tempoda olduğu için, her cins ve yaş grubundan kişi tarafından yapılabilecek bir spor dalıdır. Özellikle psikolojik rahatlama için tercih edilen çikungun etkisi, bu sporu yapanlar tarafından doğrulanmıştır.

Başta enerji kontrolü olmak üzere, sağlıklı yaşam, psikolojik rahatlık ve bazı hastalıkları iyileştirmek için uygulan Çin kökenli spor dalı çikung, günümüzde, birçok dünya ülkesinde, temel hareketlerden oluşan tekniklerle uygulanmaktadır. Vücut işleyişini dengede tutmak için, rahatlıkla yapılabilecek zararsız bir spor dalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.