Cevizin Faydaları Nelerdir, Ceviz Suyu Neye İyi Gelir?

cevizin faydaları nelerdir, ceviz suyu neye iyi gelir?
cevizin faydaları nelerdir, ceviz suyu neye iyi gelir?

Faydaları saymakla bitmeyecek besinlerden biri olan ceviz, şekliyle özellikle beyni andırır. Dolayısıyla da cevizin faydaları nelerdir, deyince ilk akla gelen beyindir. Oysa cevizin beyin gelişimi ve sağlığını korumak dışında birçok faydası vardır. Eğer cevizin faydaları nelerdir, ceviz suyu neye iyi gelir, merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.  Faydalı olması dileğiyle, keyifli okumalar dileriz.

Konu Başlıkları

Cevizin Faydaları Nelerdir?

cevizin faydaları nelerdir?
cevizin faydaları nelerdir?

İster dalından koparıp kabuğunu soyup yiyin ister kurutup yiyin. Her daim lezzetli bir gıdadır ceviz. Ayrıca sade yiyebileceğiniz gibi birçok yemeğe ve tatlıya da lezzet katmaktadır. Ama cevizi bu kadar önemli kılan lezzetinden ziyade sağlığımıza yararlarıdır. Şimdi dilerseniz cevizin faydaları nelerdir, birlikte inceleyelim.

Ceviz Kaç Kalori, Ceviz Kilo Aldırır mı?

 • Cevizin Beyne Faydaları

Yağ oranı oldukça yüksek bir gıdadır. Özellikle içeriğinde bulunan doymamış yağ asitleri, çocukların beyin gelişimine büyük katkı sağlamaktadır. Ancak insanların sadece gelişim döneminde değil, ilerleyen yaşlarda da ceviz tüketmesi tavsiye edilir. Cevizin beyne faydaları yaşı ilerlemiş kişiler için de oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalar omega3 yağ asitlerinin beyin hücrelerini koruduğunu, hafızayı güçlendirdiğini göstermiştir. Alzheimer gibi rahatsızlıklardan korunmak için düzenli ceviz tüketmek gerekir.

 • Cevizin Kalbe Faydaları

Kalp sağlığını tehdit eden en önemli iki unsur, hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenmedir.

Özellikle tükettiğimiz işlenmiş gıdaların içerdikleri doymuş yağ asitleri kalbe zarar verir. Ceviz ise doymamış yağ asitleri içerir. Cevizin kalbe faydaları arasında kalp ritmini düzenlemek en başta gelir. Düzensiz kalp atışlarını engellemenin yanı sıra, kan pıhtılaşmasını önleyen hücre üretimini de desteklemektedir.

 •  Cevizin Akciğere Faydası

Mevsim kışa döndü mü hastalıklar başlar. Özellikle soğuk algınlığıyla birlikte gelen öksürük bir türlü geçmek bilmez. Cevizin akciğere faydası ise en başta öksürüğe iyi gelmesidir. İç cevizin iki parçası arasındaki ince, perde benzeri doku kaynatılıp içilirse öksürüğe iyi gelir.

 • Cevizin Bağırsaklara Faydası

Bağırsak bakterileri, butirat adlı bir yağ asidi üreterek bağırsak sağlığını korur. Cevizin bağırsaklara faydası bu yararlı bakterileri çoğaltmaktır. Bu sayede bağırsak sağlığına dolaylı katkı sağlar.

 • Cevizin Saça Faydaları

İyi bir protein kaynağı olan ceviz saç sağlığı için de oldukça önemlidir. Özellikle kepek sorunu olan kişilerin düzenli olarak ceviz yemesi, kepek oluşumunu azaltmaktadır. Ayrıca saç derisini ve saç tellerini besleyerek daha canlı ve sağlam saçlara sahip olmanızı sağlar. Cevizin saça faydaları bunlarla sınırlı değildir. Saç kırılmalarına da engel olup saçın sağlıklı uzamasını sağlar.

 • Cevizin Göze Faydası

Göz, vücudumuzun en hassas, aynı zamanda en önemli organlarından biridir. Dış dünyaya açılan penceremizdir adeta. Dolayısıyla göz sağlığımıza olabildiğince dikkat etmek gerekir. Bu noktada göz için olmazsa olmazlardan biri vitamindir. Göz, özellikle A, B12 ve C vitaminlerine fazlaca ihtiyaç duyar. Cevizin göze faydası da ihtiyaç duyduğu vitaminleri içermesinden dolayıdır.

 • Cevizin Şeker Hastalığına Faydaları

Yüksek lif oranına sahip besinlerden biri de cevizdir. Cevizde bulunan yüksek orandaki lif ise kan şekerini dengeleme de, insülin direncini düşürmede çok önemli bir görev üstlenir. Dolayısıyla düzenli olarak ceviz tüketmek şeker hastalarında insülin dengesi sağlayacağı için oldukça faydalıdır.

 • Cevizin Prostata Faydası

Son dönemde yapılan araştırmalar ışığında, düzenli olarak ceviz tüketen kişilerde prostat büyümesinin yavaşladığı görülmüştür. Bununla beraber cevizin prostata faydası sadece büyümeyi yavaşlatmak değildir. Düzenli tüketildiği takdirde prostat kanseri riskini de düşürdüğü yapılan testlerce kanıtlanmıştır.

 • Cevizin Tansiyona Etkisi

Yüksek tansiyona bağlı rahatsızlıklar oldukça yaygındır. Öyle ki kişinin hayatını dahi tehdit eder. Cevizin tansiyona etkisi ise bu noktada değer kazanmaktadır. Birçok araştırma cevizin yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla da tansiyonu dengelemektedir.

Ceviz Suyu Neye İyi Gelir?

ceviz suyu neye iyi gelir?
ceviz suyu neye iyi gelir?

Sağlıklı bir yaşam için ceviz, mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Çünkü bu mucizevi bitkinin faydaları saymakla bitmez. Cevizin kendisi kadar suyu da sağlımız için birçok fayda içerir. Özellikle kolesterolü olanlar, ceviz suyunun mucizevi etkisinden mutlaka yararlanmalıdır. Ceviz suyu sadece kolesterolü olanlara mı iyi gelir? Tabi ki hayır! Alzheimer’dan tutun da cilt sağlığına, sindirim sistemini düzenlemeye kadar birçok şeye iyi gelir. O halde ceviz suyu neye iyi gelir, birlikte inceleyelim.

 • Ceviz Suyunun Cilde Faydaları

Sivilcelerden ve cilt lekelerinden bıktıysanız ceviz suyunun cilde faydalarından haberdar değilsiniz demektir. Bir gün öncesinden hazırladığınız ceviz suyu ile cildinizde mucizeler yaratabilirsiniz. Ceviz suyunun sivilceleri ve cilt lekelerini yok etmesinin yanında cilde parlaklık kazandırmak, ciltte sıkılaşma sağlamak, ciltteki kirleri temizlemek gibi faydaları da vardır.

 • Ceviz Suyunun Saça Faydaları

Düzenli olarak saçınızı ceviz suyuyla beslemenizi öneririz. Bu sayede saçınız daha parlak görünecek ve daha güçlü olacaktır. Ayrıca saç derinizi de nemlendirerek daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Ceviz suyunun saça faydaları arasında doğal bir boya olduğunu da söylemek gerekir. Bu sayede saçınızı kimyasallara başvurmadan renklendirebilirsiniz.

 • Ceviz Suyu Kolesterol Düşürür mü?

Kolesterol, özellikle belli bir yaştan sonra birçok kişi için büyük bir sorundur. Kolesterolümüz ne kadar yükselirse hayat kalitemiz de o oranda düşmektedir. Dolayısıyla kolesterolü olabildiğince dengede tutmak gerekir. Kolesterolünüzü dengede tutmak için birçok şey denediniz ancak başarılı olamadıysanız o halde, ceviz suyu kolesterolü düşürür mü, diye sorabilirsiniz.

Ceviz, suda bekletildiğinde kolesterolü dengede tutmaya yarayan omega3 ve magnezyum suya geçer. Dolayısıyla belli aralıklarla sabahları ceviz suyu içmek, kolesterolü dengede tutmak için iyi bir yöntemdir.

 • Ceviz Suyu Zayıflatır mı?

Bilindiği üzere ceviz kalorisi yüksek bir besindir. Ancak ceviz suyu için aynı şeyi söylemek zordur. Dolayısıyla düzenli aralıklarla ceviz suyu içerek kilo vermeye başlayabilirsiniz. Ceviz suyu zayıflatır mı, sorusundan yola çıkarak Avrupa ve Amerika’da yapılan araştırmalar kilo vermeye yardımcı olduğunu doğrulayan sonuçlar ortaya koymuştur.

 • Ceviz Suyu Kabızlığa İyi Gelir mi?

Hem cevizin hem de ceviz suyunun sindirim sistemine büyük katkısı vardır. Ceviz suyu içerek kabızlığı önleyebilirsiniz. Ayrıca mide şişkinliği olan ve gaz problemi yaşayanlar içinde özellikle tavsiye edilir.

Ceviz Suyu Nasıl Hazırlanır?

ceviz suyu nasıl hazırlanır?
ceviz suyu nasıl hazırlanır?

Sağlığınız için birçok fayda sunan ceviz suyu hazırlamak oldukça kolaydır. İhtiyacınız olan malzemeler bir bardak, biraz su ve birkaç adet cevizden ibarettir. O halde ceviz suyu nasıl hazırlanır anlatalım.

Ceviz suyu hazırlamanın püf noktalarından biri, kabuklu ceviz kullanmaktır. Size tavsiyemiz ceviz suyu hazırlamak için önceden kırılmış ya da satın alınmış iç ceviz kullanmamanızdır. Birkaç adet kabuklu cevizi kırın ve ceviz içlerini kabuklarından ayırın. Bir bardağa su koyun ve ayıklanmış cevizleri bardağa atın. Bardağın ağzını streç filmle kapatıp cevizleri sabaha kadar suda bekletin. Sabah aç karnına hazırladığınız ceviz suyunu için.

Bardakta kalan cevizleri de atmamanızı öneririz. Sabaha kadar su içinde kaldığı için cevizler hem şişmiş hem de içeriğindeki vitamin ve mineraller su sayesinde çözünmüş olacaktır. Cevizin faydalarından da yararlanmak adına mutlaka tüketmenizi tavsiye ederiz.

Ceviz Kaç Kalori?

ceviz kaç kalori?
ceviz kaç kalori?

Yediden yetmiş yediye herkesin mutlaka tüketmesi gereken besinlerden biridir ceviz. Dolayısıyla bir yandan kilo verirken öte yandan ceviz yemek isteyenlerin aklındaki tek soru ceviz kaç kalori sorusudur. Çünkü yararlı yağlar ve protein bakımından zengin bir besin olduğu için kalorisi yüksektir. Dolayısıyla kilo almamak için günde en fazla kaç ceviz yemeniz gerektiğini merak ediyorsanız işte cevabı…

1 Adet Ceviz Kaç Kalori?
 • Küçük boy yaklaşık 3 gr ağırlığında bir cevizin kalori değeri 18’dir.
 • 5 gr ağırlığa sahip orta boy bir ceviz ise yaklaşık 30 kaloridir.
 • Büyük ya da jumbo boy 6 gr ağırlığa sahip 1 adet ceviz kalori değeri ise 36’dır.

 

Önceki İçerikNefis Popeyes Çıtır Tavuk Tarifi, Popeyes Tavuk Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikKayseri Yağlaması Tarifi, Kayseri Yağlaması Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.