Ceviz Kaç Kalori, Ceviz Kilo Aldırır Mı?

ceviz kaç kalori, ceviz kilo aldırır mı
ceviz kaç kalori, ceviz kilo aldırır mı

Özellikle omega-3 bakımından oldukça zengin olan ceviz, aynı zamanda iyi bir protein ve lif kaynağıdır. Sağlıklı bir yaşam için oldukça önemli bir besin olmasının yanında karbonhidrat oranının düşük olması dikkate değerdir. Elbette yüksek besin değerlerine sahip olması formuna dikkat edenlerin cevize tereddütle yaklaşmasına sebep olmaktadır. Dolayısıyla bu yazıda ceviz kaç kalori, ceviz kilo aldırır mı, sorularına yanıt bulabilir, diyet programınıza cevizi ekleyip ekleyemeyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

1 Dilim Ekmek Kaç Kalori?

Ceviz Kaç Kalori?

ceviz kaç kalori
ceviz kaç kalori

Aslında kararında tüketildiği takdirde formuna dikkat edenlerin veya kilo vermek isteyenlerin tüketmesinde hiçbir sakınca yoktur. Elbette bu durum gün içinde aldığınız kalori miktarıyla yaktığınız kalori miktarına göre değişiklik gösterecektir. Şimdi dilerseniz ceviz kaç kalori, sorusunu detaylı olarak inceleyelim.

Sağlığımız için birçok faydası olan cevizin 1 gramı yaklaşık 6 kaloridir. Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan cevizin yüksek kalorili bir besin olduğunu söyleyebiliriz. Ancak ceviz kalori hesabı kadar besin değerleri de oldukça önemlidir.  Dolayısıyla konuyu biraz daha detaylandırıp besin değerlerine de göz atalım.

Cevizin Besin Değeri

cevizin besin değeri
cevizin besin değeri

Ceviz, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde beyin gelişimi ve sağlığı için kritik öneme sahiptir. Mineral bakımından da oldukça zengin bir besin olan cevizin düzenli tüketilmesi tavsiye edilir. Cevizin besin değeri ise şöyledir:

 • Protein: 24 gr
 • Yağ: 59,01 gr
 • Karbonhidrat: 9,56 gr
 • Lif: 6,70 gr
 • Sodyum: 3 gr
 • Demir: 3,12 mg
 • Potasyum: 521mg
 • Kalsiyum: 60 mg
 • C vitamini: 1,6 mg
 • A vitamini: 41 iu

Cevizin besin değeri için verilen bilgiler 100 gr üzerinden hesaplanarak elde edilmiştir.

1 Adet Ceviz Kaç Kalori?

1 adet ceviz kaç kalori
1 adet ceviz kaç kalori

Kilo vermek istiyor, dolayısıyla oldukça düşük kalorilerle besleniyorsanız günde 1-2 adet ceviz sizin için yeterli olacaktır. Özellikle sabahları kahvaltıda 1-2 adet ceviz tüketmeniz, güne enerji dolu başlamanıza yardımcı olacaktır. 1 adet ceviz kaç kalori sorusuna gelince cevabı şöyledir:

 • Küçük boy ağırlığı yaklaşık 3 gr olan bir ceviz 18 kaloridir.
 • Orta boy 5 gr ağırlığında bir ceviz kalori değeri ise 30’dur
 • Büyük boy yaklaşık 6 gram 1 adet ceviz kaç kalori, sorusunun cevabı ise 36 kaloridir.
1 Cevizin Besin Değeri

Faydaları en faza sorgulanan gıdaların başında ceviz gelmektedir. Vücudumuz için sayısız faydası vardır. Ancak bu faydaları elde etmek için ne sıklıkla ne kadar ceviz yemek gerektiği bilinmelidir. Bu sebeple de 1 cevizin besin değeri oldukça önem kazanmaktadır.

Ağrılığı yaklaşık 5 gr olan orta boy 1 ceviz besin değeri şöyledir:

 • Yağ: 2,95 gr
 • Protein: 1,2 gr
 • Karbonhidrat: 0,47 gr
 • Demir: 0,156 mg
 • Lif: 0,335 gr
 • Sodyum: 0,15 gr
 • Kalsiyum: 3 mg
 • Potasyum: 26,05 mg
 • C vitamini: 0,08 mg
 • A vitamini: 2,05 iu
1 Adet Taze/Yaş Ceviz Kaç Kalori?
1 adet taze/yaş ceviz kaç kalori
1 adet taze/yaş ceviz kaç kalori

Mevsim sonbahar oldu mu ceviz hasadı başlar. Dalından toplanmış veya kurutulmamış cevizin ise tadına doyum olmaz. Öyle ki formumuza dikkat etsek de bazen kendimize hâkim olamadığımız anlar olur. İşte o anlarda 1 adet taze/yaş ceviz kaç kalori olduğu merak konusu olur.

 • 1 adet taze/yaş ceviz kalori değeri yaklaşık 6,5’tir
 • Küçük boy (yaklaşık 3 gr) taze/yaş ceviz kalorisi 19,5 ‘tir.
 • Ağırlığı 5 gr olan orta boy taze/yaş ceviz ise 32,5 kaloridir.
 • Büyük boy (6 gr) 1 adet taze/yaş ceviz ise yaklaşık 39 kaloridir.
1 Avuç Ceviz Kaç Kalori?

Ortalama bir kişinin avucuna yaklaşık 6-8 ceviz sığmaktadır. Bu da yaklaşık 30-40 gr cevize tekabül eder. Dolayısıyla 1 avuç ceviz kaç kalori, sorunun yanıtı ortalama 210 kalori diyebiliriz.

100 Gr Ceviz Kaç Kalori?

Ceviz, kalorisi oldukça yüksek bir besindir. 100 gr ceviz yiyerek bir günlük kalori ihtiyacınızın büyük bir bölümünü karşılayabilirsiniz. O halde 100 gr ceviz kaç kalori birlikte inceleyelim:

100 gr ceviz kalori değeri yaklaşık 620’dir. Gün içinde 100 gr ceviz tüketmeniz durumunda ihtiyaç duyduğunuz toplam kalorinin %30’nu almış olursunuz.

Ceviz Kilo Aldırır Mı?

ceviz kilo aldırır mı?
ceviz kilo aldırır mı?

Kişinin kilo alması demek, kabaca gün içinde aldığı kalori miktarının yaktığından fazla olması demektir. Dolayısıyla ceviz kilo aldırır mı, sorusu herkes için cevabı aynı olan bir soru değildir. Bu sorunu cevabını gün içinde ne kadar kalori aldığınızı hesap ederek bulabilirsiniz.

Örneğin, gün içinde ortalama 2000 kalori alan biri olduğunuzu düşünelim. Eğer hareketli biri iseniz ve aynı zamanda spor yapıyorsanız aldığınız kaloriyi yakıyorsunuz demektir. Dolayısıyla böyle biri için ceviz kilo aldırır mı, sorusuna hayır cevabı verilebilir.

Öte yandan gün içinde 2000 kalori alan ancak ortalama 1500 kalori harcayan biri olduğunuzu düşünelim. O halde yediğiniz her cevizin size kilo aldıracağı kesindir.

Diyette Ceviz Yenir Mi?

diyette ceviz yenir mi
diyette ceviz yenir mi

Sağlıklı ve konforlu bir yaşam için fazla kilolardan kurtulmak gerekir. Bu sebeple dönem dönem hepimiz diyet yaparız. Ancak diyet yaparken, fazla kilolardan kurtulmak isterken dengeli beslenmeyi de terk etmemeliyiz. Dengesiz beslenme, belki kilo vermemize yardımcı olabilir; ancak vücudumuzun yıpranmasına da sebep olur. Ceviz, dengeli beslenme için muhakkak tüketilmesi gereken bir besindir.  Diyette ceviz yenir mi, sorusuna dönecek olursak diyette ceviz yenebilir. Ancak yüksek kalorili bir besin olduğu için fazla tüketilmemelidir.

Diyette Ceviz Ne Kadar Yenmeli?

Az önce de belirtiğimiz üzere ceviz, yüksek kalorili bir besindir. Dolayısıyla da formuna dikkat edenlerin veya diyet yapanların tüketirken dikkatli olması gerekir. Özellikle yağ oranı çok yüksek bir besin olduğu için fazla tüketildiğinde vücuttaki yağ oranını arttıracaktır. Bu ön bilgiden sonra diyette ceviz ne kadar yenmeli, sorusuna dönebiliriz.

Cinsiyet ve ağırlığa göre değişmekle birlikte günde ortalama 2-3 ceviz tüketmek yeterli olacaktır. Diyet yapanların ara öğünlerde birer ceviz yemesinde bir sakınca yoktur.

Ketojenik Diyette Ceviz Yenir mi?

Karbonhidratın olabildiğince düşük, yağın ise yüksek tutulduğu bir diyet biçimidir. Ülkemizde de gittikçe popüler hale gelen bir uygulamadır. Dolayısıyla da ketojenik diyette ceviz yenir mi, sorusu çok sık sorulmaya başlandı.

Ketejonik diyet için ise en uygun besinler kuruyemişlerdir. Çünkü kuruyemişlerin içerdiği karbonhidrat miktarı oldukça düşüktür. Oysa yağ bakımında oldukça zengindirler. İşte ceviz de bu tarife uyan bir besindir. Cevizde düşük karbonhidrat içerir.  Öte yandan özellikle içerdiği omega-3 le tam bir yağ deposudur.

Sonuç olarak, ketejonik diyette ceviz sıklıkla tercih edilen bir besindir.

Diyette Ceviz Ne Zaman Yenmeli?

Diyet yaparken tükettiğiniz besinlerin kalorisi ve ne zaman yendiği oldukça önemlidir. Günün ilk ve en önemli öğünü olan kahvaltı, yüksek kalorili besinleri tüketmek için en ideal zamandır. Çünkü gün içindeki hareketliliğimiz sayesinde aldığımız yüksek kaloriyi harcama fırsatı yakalarız. Dolayısıyla diyette ceviz ne zaman yenmeli, sorusunun cevabı açıktır. Ceviz kalorisi yüksek bir besin olduğu için sabah kahvaltıda yenmesi tavsiye edilmektedir.

Özetle ceviz kaç kalori, sorusu kadar günde kaç tane ve ne zaman yenmesi gerektiği de oldukça önemlidir. Sağlıklı bir yaşam için dengeli beslenmeyi unutmayın. Cevize ise beslenme düzeninizde muhakkak yer vermeyi ihmal etmeyin.

Önceki İçerikPi Sayısı Nedir? Dünya Pi Günü Ne Zaman Kutlanır?
Sonraki İçerikİyi Bir Çocuk Kitabının Özellikleri, İyi Bir Çocuk Kitabı Nasıl Olmalıdır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.