Cep Telefonu Şarjı Nasıl Daha Uzun Dayanır

Cep Telefonu Şarjı Nasıl Daha Uzun Dayanır
Cep Telefonu Şarjı Nasıl Daha Uzun Dayanır

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelen cep telefonları, çok sayıda fonksiyonu bir arada bulundurması ile ciddi anlamda hayatımızı kolaylaştıran ürünler arasında yer almaktadır. Çoğu kişinin 7/24 kullandığı ve yanından bir an olsun ayırmadığı bu mobil cihazlar, pratik kullanımları ile tercih nedenidir. Ancak bazı durumlarda tüm olumlu özelliklerinin dışında cep telefonlarıyla ilgili yaşanan birtakım sıkıntıların varlığından da söz edilebilir. Bu konuda akla ilk gelen cep telefonu şarj problemi ise birçok kullanıcının en büyük dertlerindendir.

Bundan ötürü mobil cihaz kullanıcıları, cep telefonu şarj sorunlarını çözebilmek amacıyla farklı yöntemleri uygulamaya koyulmaktadır. Bilinen tüm yöntemler içerisinde en önemli olanlarını merak edenlere ise yararlı olabilecek bazı örneklendirmeler yapılabilir.

Cep Telefonu Şarjının Daha Uzun Dayanması İçin Neler Yapılmalı

‘’Cep telefonu şarjı nasıl daha fazla dayanır?’’ diyen ve bu konuda araştırma yapan kişilere önerilebilecek bazı püf noktalar bulunur. Buna göre:

 • Mobil cihazı şarj etmek için pilin tamamen bitmesini beklemek yerine şarjın yüzde 40’lara inmesi halinde telefon şarja takılmalıdır. Böylece şarjın cep telefonu sahibi evde değilken bitmesi gibi bir problemin de önüne geçilebilir.
 • Pek çok cep telefonunda yer alan titreşim modu, telefonların şarjını fazlasıyla tükettiği için çok mühim değilse kullanılmamalıdır.
 • Şarjın azaldığı durumlarda, cep telefonunu uçak moduna almak veri kullanımını azaltacağı için geçici bir çözüm olabilir. Bu sayede şarjın acil durumlar için saklanması mümkün kılınabilir.
 • Birçok uygulama, gizli bir şekilde pil katilidir ve pil ömrünü çok hızlı tüketir. Bu nedenle özellikle arka planda çalışan uygulamalar sık sık kontrol edilmelidir. Telefonda o an için kullanılmayan her türlü uygulamanın kapalı olduğundan emin olmak ise pil ömründen ciddi anlamda tasarruf ettirir.
 • Çok sıcak bir ortamda cep telefonunun şarjı da daha çabuk bitecektir. Bu nedenle cep telefonlarını sıcakta bırakmamak gerekir.
 • Android işletim sistemine sahip cep telefonu kullanıcıları, Android Market bölümünde yer alan ‘’Task Killer’’ uygulamasını indirebilir ve cihazın arka planında çalışan gereksiz bütün programları tek bir uygulama ile sonlandırabilir.
 • Şarj azaldığında otomatik olarak cep telefonuna gelen bildirimleri kapatmak, pil ömrünü uzatabilmek için birebirdir.
 • Facebook, Twitter, e-posta gibi alanlardan gelen bildirimler genellikle sık sık yinelendikleri için şarjı fazlasıyla tüketir. Bu nedenle zorunlu olmadıkça bu tür uygulamaların bildirim seslerinin sessize alınması gereklidir.

Bahsedilen tüm bu pratik çözümlerin yanı sıra ‘’Cep telefonu şarjı nasıl daha fazla dayanır?’’ sorusuna birkaç tüyo ile daha yanıt verebilmek mümkündür. Bu bağlamda:

Cep Telefonu Şarjı Nasıl Daha Uzun Dayanır

 • Ekranın parlaklığı azaltılarak pil ömrünün daha uzun süreli olması sağlanabilir. Ekran koruyucusunun devreye girme süresi de kısa tutulabilir ve bu sayede cep telefonlarının şarj kullanımı minimum seviyeye indirilebilir.
 • Cep telefonlarında kullanılan ekran koruyucuların yanı sıra duvar kağıtları da şarj ömrümü azaltabilir. Özellikle hareketli görsellerin çok daha hızlı bir şekilde pil harcadıkları bilinir. Bu nedenle mümkün olduğunca sade tasarımların ekran koruyucu ve duvar kâğıdı olarak seçilmesi tavsiye edilir.
 • Bluetooth, Wi Fi, GPS ve 3G gibi farklı pek çok fonksiyon kullanılmadıkları zamanlarda dahi çalıştıkları için bunların kapalı tutulması, ‘’Cep telefonunun şarjının daha uzun dayanması için neler yapılmalı?’’ sorusuna verilebilecek yanıtlar içerisindedir. Bu tür fonksiyonların kullanılmadıkları anlarda devre dışı bırakılması, pil konusunda ciddi anlamda tasarruf edilmesine imkân verebilir.
 • Akıllı cep telefonlarında yer alan bazı Widget’lar, fark edilmemesine rağmen çok miktarda veri trafiği gerçekleştirir ve bu nedenle aynı oranda da pil tüketir. Bu tür bir pil tüketiminin önüne geçebilmek amacıyla Widget’i kaldırmak çözüm olabilir. İlgili Widget’i cep telefonunda tutmayı isteyenler ise uygulamayı kullanmadıkları zamanlarda durdurma seçeneğini tercih edebilir.
 • Cep telefonlarında işletim sistemini ve uygulamaları güncellememek, bu tür içeriklerin pil ömründen daha fazla yemesine sebebiyet verebilir. Güncellemelerin pek çoğu pil kullanımı üzerine yapılan iyileştirmeler olduğu için bu konuya özellikle önem verilmesi gereklidir.
 • Yeni bir cep telefonu almayı düşünen kişiler daha sonraları ‘’Cep telefonunun şarjının daha uzun dayanması için neler yapılmalı?’’ diye internette araştırmak zorunda kalmamak için seçeceği telefonun pil performansına da mutlaka özen göstermelidir.
 • Kurulu uygulamaların ve cep telefonunun çok yüksek ses çıkarması, mobil cihazı daha yüksek performans göstermeye zorlamaktadır. Bu da doğrudan pil tüketiminin artması ile sonuçlanır. Bu nedenle enerji tüketimini azaltabilmek amacıyla telefon seslerinin duyulabilecek minimum seviyeye kadar indirilmesi önerilebilir.
 • Cep telefonu bataryasının uçlarının tozlanması ya da kirlenmesi, bataryanın kalitesini ve çalışma performansını düşürür. Bu durum pil ömrünün daha kısa sürmesine neden olur. Söz konusu problemin önüne geçebilmek içinse bataryanın cep telefonuna takıldıktan sonra mümkün mertebede geri çıkarılmaması ve bataryanın bulunduğu bölümün üzerindeki telefon kapağı ile fazla oynanmaması gereklidir.
 • Gece saatlerinde özellikle uyku süresinde cep telefonunun kapatılması, şarjının çok daha uzun süre dayanmasını sağlayabilir. Sabah saatlerinde tekrardan açılabilecek olan telefona gece boyunca gelen bildirimler de böylece tek seferde okunabilir.
 • Cep telefonu kullanımında en sık yapılan hatalardan birisi de mobil cihazları şarj ederken cihazın yüzde yüz şarj olmasını beklemeden prizden almaktır. Böyle bir hareket, pilin çok daha kısa sürede bitmesinin en önemli sebepleri arasındadır. Bu nedenle cep telefonunu şarj ederken ekranda yüzde yüz ibaresini görmeden mümkünse şarjdan çıkartılmaması önerilir.
Cep Telefonu Şarjı Nasıl Daha Fazla Dayanır
Cep Telefonu Şarjı Nasıl Daha Fazla Dayanır

Şarjı en uzun giden telefonlar hangileri?

Son olarak, ‘’Cep telefonunun şarjının daha uzun dayanması için neler yapılmalı?’’ diyenlere orijinal pil ve şarj cihazı kullanımının öneminden bahsedilebilir. Piyasada çok daha ucuz fiyatlarla satılan sahte pil ya da şarj cihazları, telefonların çalışmasına yetecek kadar güç veriyor olsalar da uzun vadede cep telefonu sahiplerine daha büyük problemler çıkarabilmektedir. Bu tür cihazlar ayrıca akıllı telefonların pil kullanım sürelerinin bir müddet sonra çok daha hızlı tükenmelerine neden olmaktadır. Bu sebeple daha yüksek ücretli de olsa orijinal ve markaya ait pil ve şarj cihazlarından başkası tercih edilmemelidir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.