Cennet Hurması Kaç Kalori? Trabzon Hurması Kaç Kalori?

cennet hurması kaç kalori trabzon hurması kaç kalori
cennet hurması kaç kalori trabzon hurması kaç kalori

Mevsim yazdan sonbahara dönünce manav tezgâhlarında tatlı bir telaş başlar. Çünkü cennet hurmasının olgunlaşma zamanıdır. Bu lezzetli meyve sadece cennet hurması adıyla değil Trabzon hurması adıyla da ülkemizde bilinir. Ancak adı bunlarla sınırlı değildir. Akdeniz hurması, Japon hurması da diğer adlarıdır. Lezzeti ile tüm dünyayı kendine hayran bırakan bu vitamin deposu, mevsimi geldiğinde o kritik soruyu da beraberinde getirir: Cennet hurması kaç kalori?

Kaynaklardan edindiğimiz bilgiye göre Trabzon hurması ülkemizde ilk defa Hatay’da yetiştirilmiştir. Akdeniz iklimini seven Trabzon hurması, ülkemizde Akdeniz kıyılarında ve Karadeniz’de yetişir. Şimdi dilerseniz bu lezzetli kış meyvesinin kalori değerlerine birlikte bakalım.

Cennet / Trabzon Hurması Kaç Kalori?

trabzon hurması kaç kalori
trabzon hurması kaç kalori

Sonbaharda olgunlaşmaya başlayan cennet hurması A ve vitamini bakımından zengin bir meyvedir. Ayrıca lifli yapısı sayesinde sindirim sistemi dostudur. Peki, 1 adet cennet hurması kaç kaloridir?

 • 1 adet cennet hurması (60 gr) yaklaşık 43,5 kaloridir.
 • Yaklaşık 80 gram ağırlığında bir cennet hurması 59 kaloridir.
 • 100 gram cennet hurması yaklaşık 72 gramdır.

Cennet Hurmasının Besin Değerleri:

80 gr ağırlığa sahip orta boy bir cennet hurması yerseniz 250 kJ enerji alırsınız. İçeriğindeki yağ miktarı 0,17 gr’dır. Orta boy bir cennet hurması 15,97 gr karbonhidrat, 0,48 gr protein, 139,65 mg ise potasyum içerir. Diğer değerler şöyledir:

 • Lif: 1,35 gr
 • Fosfor: 20 mg
 • Demir: 2 mg
 • Kalsiyum: 4,6 mg
 • Magnezyum: 6,4 mg
 • A vitamini: 2.168 Au
 • C vitamini: 52 mg

Kuru Cennet Hurması Kaç Kalori?

kuru cennet hurması kaç kalori
kuru cennet hurması kaç kalori

Son dönemlerin en sevilen lezzetlerinden biridir. Aktarlarda ya da kuruyemişçilerde bulabileceğiniz kuru cennet hurması kalori değeri sizi yanıltmamalıdır. Çünkü Trabzon/cennet hurması kurutulduğunda ağırlığı neredeyse 4 kat düşer. Ancak bu kalorisinin de düştüğü anlamına gelmez.

1 Yumurta Kaç Kalori? 

Kuru cennet hurması kaç kalori sorusunun yanıtı şöyledir:

Yaklaşık 20 gr ağırlığında kurutulmuş cennet hurması 58 kaloridir. 80 gr yaş cennet hurması kalori değeri ile 20 gr cennet hurması kurusu kalori değeri hemen hemen aynıdır.

30 gr ağırlığa sahip kuru cennet hurması kalori değeri 87’dir. 30 gr kuru cennet hurması kalori değeri ile 120 gr yaş cennet hurması kalorisi eşittir.

Cennet Hurması Nasıl Olgunlaştırılır?

Cennet hurması dalında irileşen bir meyvedir. Dolayısıyla dalında tam olgunlaşmaya bırakıldığında dalından kopup düşebilir. Bu sebeple de genellikle tam olgunlaşmadan, kızarınca toplanır. Lif oranı çok yüksek olduğu içinde olgunlaşmadan tüketmek bir hayli zordur. Ancak dalından koparılmış cennet hurması evde olgunlaştırılabilir. Cennet hurması nasıl olgunlaştırılır sorusunun cevabı ise şöyledir:

Bir kese kâğıdı ya da karton kutu içine cennet hurmalarını yerleştirin. Tam ortalarına bir elma koyun ve karanlık ortamda birkaç gün bekletin. Bekletme süresi cennet hurmalarının ne kadar ham olduğuna göre değişmektedir. Ortalama bir hafta içinde olgun bir meyve kıvama gelirler. Cennet hurması nasıl olgunlaştırılır sorusuna en bilinen cevap budur.

Diğer bir yöntem ise naylon poşete koyup ağzını sıkıca bağladıktan sonra buzdolabında bekletmektir. Bu yöntem ile olgunlaşma daha uzun zaman alabilir.

Cennet Hurması Nasıl Kurutulur?

"<yoastmark

Cennet hurması tadına doyum olmayan bir meyvedir. Özellikle kuru cennet hurması, hem besleyiciliği hem de tadıyla birçok insanın vazgeçilmezi oldu. Formuna dikkat edenlerin ya da diyet programına göre ara öğün yiyenlerin tercih ettiği bir besindir. Ancak cennet hurması kurutmak sanıldığı kadar kolay iş değildir. Bu zahmeti göze alıyorsanız cennet hurması nasıl kurutulur sorusunu maddeler halinde tarif edelim.

 • Cennet hurması ağızda hafif bir burukluk bırakır. Bu burukluğu kuru cennet hurmalarınızda istemiyorsanız kabuklarını soymalısınız. Ayrıca kabuklarını soymak kurumayı hızlandıracaktır.
 • Kabuklarını soyduktan sonra saplarından ip bağlayın.
 • Saplarından bağladıktan sonra cennet hurmalarını tuzlu suda 20-30 saniye bekletin. Tuzlu suda bekletmezseniz cennet hurmalarınız bakteriler ve sinekler için ziyafet sofrasına dönüşecektir. Tuz, bakteri ve sinekleri cennet hurmalarınızdan uzak tutacaktır.
 • Artık cennet hurmaları kurutulmaya hazır. Saplarından asarak kurutabilirsiniz. Kurutma esnasında cennet hurmalarının herhangi bir zemine temas etmemesine dikkat edin. Aksi takdirde istediğiniz sonucu alamazsınız.
 • Son olarak cennet hurmalarının kurutulacağı ortam çok önemlidir. Güneş gören, kuru, temiz bir ortam olmalıdır. Sürekli hava sirkülasyonun olduğu yerler daha idealdir. Aksi takdirde kuruma esnasında küflenmelerle karşılaşırsınız. Eğer cennet hurmaları küflenmişse asla yemeyin. Meyve küfü sağlığınız için çok zararlıdır.
 • İdeal ortamda cennet hurmaları yaklaşık bir ayda hazır hale gelir. Eğer kurutma ortamı serin ve rüzgâr almayan bir yerse bu süre daha da uzar.
 • Kuruma işlemi tamamlandıktan sonra hurmaları yıkayıp tekrar kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra hemen tüketin ya da uzun süre saklayın. Tercih sizin…

Cennet Hurması Fırında Nasıl Kurutulur?

Cennet hurmasının ideal kurutulma alanı güneşli havadar bir yerdir. Ancak böyle bir alanınız yoksa fırında da kurutabilirsiniz. Bu iş için özel üretim fırınlara gerek yoktur. Evdeki fırınınız yeterli olacaktır. Cennet hurması fırında nasıl kurutulur diyorsanız cevabı şöyle:

 • Hurmalarınızı yıkayın ve kabuklarını güzelce soyun.
 • Asarak kurutmanın aksine fırında kurutma yaparken saplarını muhakkak çıkarın.
 • Fırının ısısını minimum seviye getirin ve fan açık şekilde çalıştırın.
 • Bir tepsi içine yerleştirdiğiniz hurmaları 12-13 saat boyunca kurutun. Bu süre zarfında arada sırada hurmaları alt üst etmeyi unutmayın.
 • Fırında kurutma işlemini hurmaları bütün olarak yapabileceğiniz gibi dilimleyerek de yapabilirsiniz.

Cennet Hurması Nasıl Yenir? 

"<yoastmark

Trabzon hurması birçok şekilde yenebilir. En taze ve pratik yolu ortadan ikiye kesip kaşıkla yemektir. Bunun yanı salatalara da ekleyebilirsiniz.  İster meyve salatası yapın ister fındıklı, cevizli, peynirli güz salatalarında kullanın. Cennet hurması nasıl yenir sorusuna diğer cevap ise ondan reçel yapmaktır. Benzersiz tadı ve tatlılığıyla cennet hurma reçelini denemenizi de tavsiye ederiz.

Ayrıca formuna dikkat edenler ara öğünlerde yoğurt içine dilimleyerek de tüketebilirler.

Cennet Hurması Kabız Yapar Mı?

Cennet hurması, lif oranı çok yüksek bir meyvedir. Öyle ki 100 gr cennet hurmasında yaklaşık 3,5 gr lif vardır. Lif ise sindirim sistemi dostudur. Özellikle kabızlık sorunu olanlara lifli gıdalar tavsiye edilir. Çünkü lifli gıdalar bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar. Dolayısıyla cennet hurması kabızlık yapar mı sorusuna cevabımız hayırdır. Ancak cennet hurmasının olgun olmasına dikkat edin. Olgun olmayan cennet hurmasının sindirimi daha zordur.

Cennet Hurması Faydaları?

cennet hurması faydaları
cennet hurması faydaları

Başta Japonya olmak üzere Uzak Doğu toplumları kış aylarında cennet hurmasını sıklıkla tüketir.  Uzak Doğu toplumları neden bu kadar sık tüketiyor, diye merak ettik. Sizlerin için bu leziz meyvenin faydalarını araştırdık. Şimdi gelin cennet hurması faydaları nelermiş birlikte inceleyelim:

 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Cennet hurması içerdiği bol vitamin ve proteiniyle bağışıklık sistemine desteği çok büyüktür. Özellikle hastalıkların en yoğun olduğu sonbahar, kış aylarında sık sık cennet hurması tüketmek sizi hastalıklardan koruyacaktır.

 • Sindirim Sistemini Düzenler

Az önce de belirttiğimiz gibi cennet hurması yüksek oranda lif içerir. Özellikle kabızlık sorunu yaşayanlar her gün bir tane olgunlaşmış cennet hurması yiyebilirler. Bu sayede bağırsaklar daha iyi çalışacak, kabızlık sorununa iyi gelecektir.

 • Kansızlığa İyi Gelir

Cennet hurması yüksek oranda lif içermesinin yanında demir oranı da yüksektir. Dolayısıyla cennet hurması faydaları arasına kansızlığı önlemeyi de alabiliriz.

 • Cildinizi Yeniler, Saçlarınızı Parlatır

Cennet hurması faydaları arasında cildi yenilemeye yardımcı olmak da vardır. Birçok kişi cennet hurmasını ezerek yüz maskesi olarak kullanmaktadır. Cennet hurmasının yapraklarını da atmayın. Biriktirip çayını yapın ve hurma yaprağı çayıyla saçınızı yıkayın. Birkaç denemeden sonra saçınızdaki yumuşaklığı hissedeceksiniz.

 • Omega 3 Deposudur

Cennet hurması Omega 3 bakımından da zengindir. Omega 3 eksikliği yaşıyorsanız düzenli aralıklarla cennet hurması tüketmenizi tavsiye ederiz.

 • Kolesterolü Düzenler

Cennet hurmasının saymakla bitmeyen faydalarından biri de tansiyonu ve kolesterolü düzenlemesidir. Özellikle de yüksek tansiyona iyi gelir.

Önceki İçerikŞehirlere Telefon Kodları Nasıl Verilmiştir?
Sonraki İçerikÇocuğuma Kitap Okumayı Nasıl Sevdirebilirim?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.