Cendere Ne Demek, Cendere Nedir

Cendere Ne Demek, Cendere Nedir
Cendere Ne Demek, Cendere Nedir

Cendere Nedir

Cendereyi çoğu kişi, Kurtlar Vadisi dizisinin bir müziği olarak hatırlamaktadır. Bu şekilde hafızalara yer eden cenderenin anlamı, aslında dizideki kullanımına uygundur. Cendere nedir sorusu için, genel olarak baskı anlamını kullanılmaktadır denilebilir. Baskı derken, hem fiziki hem manevi baskı anlamlarına gelmektedir. Fiziki olarak, herhangi bir şeyi, ezme ya da sıkıştırma için kullanılan alet şeklinde tanımlanmaktadır. Aynı zamanda manevi baskı anlamına da gelmektedir.

Cendere Ne Demek

Baskı anlamına gelen cendereyi daha kapsamlı açıklayalım. Yukarıda da bahsedildiği gibi, Kurtlar Vadisi’nde cendere müziğini duyanlar cendere ne demek diye araştırdığında, cenderenin anlamının dizinin konseptine uygun şekilde baskı anlamına geldiğini görmektedir. Aslında cenderenin temel anlamın, birşeyi ezmek veya sıkıştırmak için kullanılan düzene demektir.

Manevi baskı ise, cenderenin mecaz anlamda kullanılışıdır. Yani bu sözcük genel anlamıyla, nesneleri sıkıştırmaya ve üzerlerine marka vurmaya yarayan makinelerin ortak adıdır. Sanayi sektöründe, üretimde faaliyet gösteren tüm firmalar tarafından kullanılmaktadır. Kullanım alanları ve yerlerine göre, ezme ve sıkma cenderesi şeklinde iki türü vardır. İki cendere türü de, aynı prensiple çalışmaktadır. Sadece kullanım amacına göre enerji kuvveti değişiklik göstermektedir. Herhangi bir cismin hacmi küçültülmek istendiğinde veya cismin üzerine damga vurulması gerektiğinde cendereden faydalanılır. Endüstri cendereleri haricinde, birde evlerde basit işlerde kullanmak üzere, el cendereleri vardır.

Simülasyon Nedir

Cenderenin Kelime Anlamı

Cenderenin kelime anlamı, sıkma, sıkıştırma veya ezmeye yarayan alet demektir. Mecaz anlamı ise, manevi baskı uygulamak demektir. Her iki anlamda da kullanılan cendere, tabi ki gerçek anlamıyla daha yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Cenderenin Kökeni

Sözcük, Farsça kökenli bir kelimedir. Farsça sıkma, baskı presi olarak kullanılan candare kelimesinden dilimize girmiş olup, endüstri alanında sıklıkla kullanılan bir kelimdedir.

Üç Boyutlu Yazıcı Nedir

Cenderenin Kullanılışı

Cendere, sıkıştırma, baskılama amaçlı kullanılan makinelerin tümünü kapsayan genel bir anlama sahiptir. 20. yüzyılın sonlarına doğru dilimize giren kelimenin kullanım alanı oldukça yaygındır. Bu alet, cisimleri sıkıştırmak için kullanılır. Aynı zamanda, büyük hacimli cisimlerin hacimlerini küçültmek için de yine cendereden faydalanılır. Sanayi sektöründe kullanılan cendereler, su cenderesi, tablah cenderesi ve silindirli cendere şeklinde sınıflandırılmaktadır. Ancak en yaygın kullanılanı su cendereleridir. Düşünce mimarı Pascal, uygulama mimarı Bramah olan su cenderelerinin çalışma prensibi, basınç aktarımının sıvılar yoluyla yapılmasına dayanır. Su cendereleri endüstri sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır.

cendere ne demek
cendere ne demek

Cenderenin baskı makinesi ve manevi baskı anlamlarındaki kullanımı haricinde birde tarihi mirasımıza katkıda bulunan diğer bir kullanımı vardır. Adıyaman ilimizde, dünyanın en eski kemerine sahip köprü olarak bilinen cendere köprüsü, ülke turizmine katkı sağlayan tarihi yapılarımızdan birisidir.

Son olarak cenderenin, bazı durumlarda, sahnelerin yan tarafında oluşan dekor boşluğunu kapatmaya yarayan kanat şeklinde kullanımı da vardır. Ancak, bu kullanımına günlük hayatta pek rastlanmaz. Cenderinin günlük hayatta en sık karşılaştığımız kullanım şekli, baskı, sıkıştırma makinesi anlamına gelen gerçek anlamıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here