Cemevi Nedir, Cemevinde Ne Yapılır

Cemevi Nedir, Cemevinde Ne Yapılır
Cemevi Nedir, Cemevinde Ne Yapılır

Cemevi Nedir

Dünya genelinde, farklı dini inanış ve yaşam tarzlarıyla birçok mezhep bulunmaktadır. Bu değişik mezheplerden insan grupları, ibadetlerini özel olarak düzenlenen ibadet yerlerinde gerçekleştirmektedir. Alevilik, en kalabalık insan topluluğuna sahip mezheplerden birisidir. Cemevi ise, alevilerin toplantılarını ve ibadetlerini gerçekleştirdiği ibadethanedir. Alevilik mezhebi, toplumun geniş bir kesimi tarafından benimsenen bir görüş olduğundan, aleviler herkes tarafından bilinir ancak, alevilerin dini inanış kaynağı, ibadetlerini yapma biçimi ve yaşam tarzları pek bilinmez. Yazımızda, cemevi nedir? Aleviler nasıl ibadet eder? Yaşam tarzları nasıldır? Alevilik hakkında merak edilen soruların cevplarını açıklayacağız.

Aleviler Nasıl İbadet Eder

Alevilik, bir mezheptir. Kendine özgü inanışı, törenleri, yaşam biçimi ve sosyal faaliyetleri bulunmaktadır. Alevilik hakkında toplumda yanlış bilinen gerçekler vardır. Alevilik mezhebinden olan kişiler, Allah ve peygamber inancı olmayan kişiler değildir. Aleviler; abdest almaz, namaz kılmaz, oruç tutmaz ve hacca gitmez. Peki aleviler nasıl ibadet eder? Alevilerin, Allah’a ve peygamberimiz Hz. Muhammed’e inançları tamdır.

İnançlarındaki farklılık ise, dört halifenin sonuncusu olan Hz. Ali’yi diğer halifelerden daha üstün görmeleri ve Hz. Muhammed’in vefatından sonra onun yerine Hz. Ali’nin geçmesini istemeleridir. Aleviler, ibadetlerini cemevinde yaparlar. İbadetlerinin ismine Cem veya Halk Namazı denir. Alevilerin ayrıca, 12 imamlar inancı vardır. 12 imamlar, Hz. Muhammed’in soyundan gelen ve Muhammed’in vefatından sonra halifelikle müslümanlara liderlik etmesi gereken ancak, din düşmanı putperestler tarafından şehit edilen imamlardır.

Alevilerin bir diğer ibadeti de, muharrem orucudur. Hz. Ali’nin oğlu, ailesi ve beraberindeki kişilerin Kerbela’da şehit edilmesinden dolayı Aleviler her yıl bu acı olayı anmak için Muharrem ayında 12 günlük oruç tutarlar. Alevilerin muharrem ayında tuttuğu oruç biraz farklıdır. Bu ayda aleviler, müzik dinlemez, düğün ve eğlence yapmazlar. Et, soğan, sarımsak ve yumurta yemezler. Suyu saf olarak içmezler. Vücudun su ihtiyacını hoşaf, çay ve meyve suyu gibi içeceklerle karşılamaya çalışırlar. Bıçak kullanmazlar. Cinsel ilişkide bulunmazlar, kişisel bakım yapmazlar. Aleviler bu ibadeti, imam Hüseyin başta olmak üzere Kerbela’da şehit düşenlerin yaşadıkları acıların aynısını yaşayarak, onlara bağlılıklarını dile getirmek için yapmaktadırlar.

Kızılbaş Ne Demek

Cemevinde Ne Yapılır

Alevilerin ibadethanesi olan cemevinde ne yapılır diye merak ediyorsanız işte cevabı: Cemevinde toplanan aleviler, kendine özgü dini ibadetlerini gerçekleştirirler.  İbadetleri, dede diye tabir edilen kişiler yönetir. Cemevinde, bayan ve erkekler bir arada semah denen ibadeti yaparlar. Semah, Alevilerin Cemevinde belirli zamanlarda toplanarak, kendilerine özgü müzikle dans ederek tören düzenlemesidir. Semah, bağlama eşliğinde yapılan bir danstır ve Alevi ibadetlerinin en önemli parçasıdır. Din düşmanlarının Hz. Ali ve soyuna büyük işkence ve zulüm yapması, aç susuz bırakarak şehit etmesinden dolayı Aleviler, Cemevi ibadetlerinde 12 imamların isminin geçtiği ve duazdeh adı verilen duayı söylemektedir. Cemevi ibadetinde, ölen kişilerin arkasından duyulan acı için, mersiye adı verilen ağıtlar yakılmaktadır.

Cemevine Kimler Giremez

Alevilerin inancının temelini Kerbela’da şehit edilen İmam Hüseyin ve beraberindekiler oluşturduğundan, Aleviler zalimliği lanetlemektedirler. Bu nedenle cana kıymazlar, kimseyi incitmezler. Bu tür eylemlerde bulunanları Cemevine almazlar. Ayrıca, eşinden keyfi olarak boşanan, sözünde durmayan, kul hakkına giren, atasına karşı gelen ve insanlara zulüm edenler Cemevine giremez. Düşkün kişiler de cemevine alınmamaktadır. Düşkünlük, Alevi mezhebinden olan birisinin mezhebin kesinlikle kabul etmediği suçlardan birisini işlemesi, birine kaşı kusurunun olması ve bunu inkar etmesi durumunda, Cem liderlerinin kararıyla cezalandırılmasıdır. Düşkün kimse, cezası bitene kadar(3-12 yıl arası) Cemevine alınmaz. Aleviler, Cemevi ibadetlerinde zalimi lanetleyip mazlumu desteklediğinden, kalbinde iyilik olan, iyi işler yapan ve helal kazanan herkes ayinlere katılabilir.

Cemevinde Ne Yapılır
Cemevinde Ne Yapılır

Cemevi Tarihi

Önceleri, Alevilerin ibadetlerini yerine getirebilmesi için özel olarak düzenlenmiş Cemevi denilen ibadet mekanları yoktu. Hala bazı illerde Cemevi bulunmamaktadır. Aleviler ibadet için, büyük ve özel bir mekan belirleyip orada ibadetlerini gerçekleştirmekteydi. Günümüzde Cemevlerinin kurulması, Alevilerin yıllardır birçok baskı ve dışlanmaya karşı birliklerini koruyarak bugünlere gelmesindeki özgüvenini arttırmıştır. Alevilerin ibadet yeri olarak bilinen Cemevleri, sadece ibadet değil, sosyal faaliyetler, eğitim-öğretim, kültürel faaliyetler, iyilik, dostluk ve birlik beraberlik adına çeşitli paylaşımların yapıldığı mekanlardır.

Alevilik mezhebi, gerek ibadet şekli, gerekse yaşam tarzı açısından diğer mezheplerden farklı bir mezheptir. Kendi içinde farklı gruplarıyla, en geniş insan topluluğuna sahip mezhep olarak bilinmektedir

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.