Caps Ne Demek, Caps Nedir

Caps Ne Demek, Caps Nedir
Caps Ne Demek, Caps Nedir

Caps Ne Demek

İngilizce’de capture, yakalamak, elde etmek, el koymak gibi anlamlara gelir. Son günlerde bir çıgınlık haline gelen caps uygulaması da bu kelimenin aslında bir kısaltmasıdır. Özellikle gençler caps çılgınlığına kendilerini kaptırmış durumda. Bilmeyenler de caps ne demek anlamaya çalışıyorlar.

Öncelikle şunu belirtelim ki, bu ifade, ekranda olan bir resim veya bir grafiği kayda almayı ve üzerine, duruma göre sözcükler yerleştirerek yeniden yayınlamayı ifade eden bir terimdir. Bu şekli ile aslında caps uygulaması, eskiden beri bilinen ve yapıla gelen screen shot, yani ekran görüntüsünü kaydetme olayından pek de farklı değil.

İnternet geliştikçe ve güçlendikçe, caps ve benzeri uygulamalar da giderek yayılmaktadır. Bu çerçevede caps yeni bir akım olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlar sosyal medyada saatler boyu kalabiliyor ve zaman zaman günlük olaylara ve gündeme farklı bir açıdan bakarak, yaşamı renklendirmeye çalışıyorlar. Karikatür nasıl bir mizah sanatı ise, günümüz caps’leri de aynı şekilde günlük olayları mizahi bir dille yansıtan ve yetenek gerektiren bir yöntemdir. Hatta bu akımın karikatürü takip ettiği bile söylenmektedir.

Hashtag Nasıl Yapılır

Caps Nedir

Artık caps kavramı, web sözlüklerine girmiş durumda. İlk defa kimin uyguladığı ve ilk caps’in hangisi olduğu konusunda bir bilgi yok. Ancak bugün caps’ler internette sosyal medya ve içerik dünyasının çok önemli bir aracı haline gelmiştir. Öyle ki popüler içerik türlerinden biri olmuştur. Google’da caps nedir şeklinde bir arama yapılacak olursa, hem bu uygulamanın çok güzel örneklerine rastlamak, hem de caps hazırlama işine yarayacak uygulamaları bulmak mümkündür.

Genel olarak caps’ler, mizah ağırlıklı olarak hazırlanmakta ve insanları gülümsetmeye ve düşündürmeye sevk etmektedir. Hazırlayan kişinin ruh durumuna, mizah anlayışına, vermek istediği mesajlara ve yeteneklerine göre caps’ler bazen yalın görseller olmakta, bazen de karmaşık ve güç anlaşılır olabilmektedir.

Caps’in ilk örnekleri, genel olarak bir fotoğrafın veya grafiğin alt kısmına, kırmızı bir zemin üzerinde yazılan içeriklerden oluşuyordu. Bugün de genel çizgisi bu şekildedir. Ancak örneğin bir filmin kısa tanıtımını yapmak için hazırlanan caps’ler, filmden alınan fotoğrafları içerir. Ya da benzer şekilde bir maçtan enstantaneleri sunmak için hazırlanan caps’ler, maç görüntülerinden alınan kareleri içerir.

Kısaca caps’ler, tek bir fotoğraf veya ardarda sıralanmış fotoğraflara düşülen notlar içermektedir. Özellikle gençler kendilerine has üslupları ile caps akımına kendilerini kaptırmış durumda.

#tbt ne demek?

Caps Nasıl Hazırlanır

Caps hazırlamak için tasarlamış birçok yazılım bulunmaktadır. İnternet üzerinde yapılacak bir araştırmada kolayca bunlara erişilebilir. Ancak bilinen en klasik ve kolay yol, Microsoft Windows ile birlikte gelen Paint uygulamasını kullanmaktır.

caps ne demek
caps ne demek

Bir caps hazırlamak için ilk adım, ekrandaki görünüyü klavyedeki Print Screen tuşuna basarak kaydetmektir. İkinci adım ise Paint uygulamasını başlatmak ve istenilen düzenlemeyi yapmaktır. Artık bundan sonrası tamamen kişinin mizah yeteneğine kalmış bir durum. Grafik tasarım konusunda deneyimli olanlar caps hazırlamak için Adobe Photoshop yazılımı da kullanılabilir.

Bu yöntemler masaüstü veya dizüstü bilgisayarlar içindir. Ancak artık tabletler veya akıllı telefonları kullanarak da caps hazırlamak mümkün. Bunu sağlayan caps hazırlama uygulamalarından herhangi biri internetten indirilebilir ve kullanılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here