Çan Eğrisi Sistemi Nedir, Çan Eğrisi Geçme Notu Kaçtır?

çan eğrisi sistemi nedir, çan eğrisi geçme notu kaçtır?
çan eğrisi sistemi nedir, çan eğrisi geçme notu kaçtır?

Üniversite yaşamına adım atan herkesin merak ettiği konuların başında çan eğrisi sistemi gelmektedir. Lise çağının sınıf veya ders geçme sisteminden tamamen farklıdır. Öyle ki bazı dersleri çok düşük puanlarla dahi geçmeniz mümkündür. Fakat çalışmayı seven, hırslı sınıf arkadaşlarınız çoğunlukta ise size kötü bir haberimiz var. Bütün sosyal aktivitelerinizi iptal edin ve hemen ders çalışmaya başlayın. Peki, çan eğrisi sistemi nedir, çan eğrisi geçme notu kaçtır?

Algoritma Ne Demek?

Konu ile ilgili merak ettiğiniz ne varsa cevabı bu yazıda. Birçok üniversitenin tercih ettiği sınav değerlendirme sistemini kısaca öğrenmek istiyorsanız yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Çan Eğrisi Sistemi Nedir?

çan eğrisi nedir?
çan eğrisi nedir?

Üniversite eğitimine başlayan herkesin bir şekilde muhatap olduğu sorulardan biridir. Lisede ders geçme sisteminden farklı olarak çan eğrisi sistemi nedir, diye soran ve ne olduğu konusunda fikir sahibi olan herkesin şaşkınlıkla karşıladığı bir durumdur. Hatta bu sistemin sınav geçmeyi kolaylaştırdığını düşünenlerin sayısı az değildir. Ancak durum her zaman düşündüğünüz gibi olmayabilir. Neden mi? İşte detaylar…

Çan eğrisi sistemi, bir ders geçme not sistemidir. Bu sistemde belli bir geçer ya da kalır not yoktur. Bir sınavda sınava giren tüm öğrencilerin sınavdan aldıkları notların aritmetik ortalaması bulunarak geçer veya kalır not değeri belirlenir. Sınava giren öğrencilerden yüksek not alan kişi sayısı ne kadar fazla olursa ortalama o kadar yükselecek, böylece geçer notun puan değeri artacaktır. Aksine bir sınavdan yüksek not alan kişi sayısı ne kadar az olursa ortalama o oranda düşecektir. Bunun sonucunda ise geçer not puan değeri de düşecektir. Örneğin kolay bir sınavdan geçmek için en az 50-60 puan almanız gerekirken başka bir sınavda sorular zor olduğu için 40 puan almanız yeterli olabilir.

Çan Eğrisi Geçme Notu Kaçtır?

çan eğrisi geçme notu kaçtır?
çan eğrisi geçme notu kaçtır?

Söz konusu çan eğrisi sistemi olunca sabit bir ders geçme notundan bahsetmek mümkün değildir. Çan eğrisi sınav sistemini uygulayan bazı üniversitelerde ders geçme notu 35 iken başka bir üniversitede bu değer 45 olabilmektedir. Bu değerlerin altında almanız durumunda sınavdan kalmışsınız demektir. Ancak eğitim gördüğünüz üniversitede ders geçme notu 35 olduğunda bu, sizin 35 üstünde almanız durumunda dersi geçtiğiniz anlamına gelmemektedir. O halde çan eğrisi geçme notu kaçtır?

Çan eğrisi geçme notunu bir örnekle açıklayalım.

Okuduğunuz üniversitenin ders geçme notunun 35 olduğunu düşünelim. Yıl sonunda o dersten aldığınız not, genellikle vize sınavının %30 final sınavı ise %70’i alınarak hesaplanır.

  • Vize sınavından 40 alan öğrencinin dönem sonu notuna katkısı: 40*30/100=12’dir
  • Final sınavından ise 30 aldığını düşünelim, dönem sonuna katkısı: 30*70/100= 21’dir
  • Vize sınavı puanı 12 + final sınavı puanı 21= 33 puan yapar. Geçme notunun 35 olduğu bir sistemde bu öğrenci dersten kalmıştır.

 

  • Vize sınavından 30 alan öğrencinin dönem sonu notuna katkısı : 30*30/100= 9’dur.
  • Final sınavından ise 50 aldığını düşünelim. Dönem sonuna katkısı: 50*70/100= 35’tir.
  • Öğrencinin dönem sonu puanı 35+9= 42’dir.
  • Bu öğrenci geçme notu olan 35 üzerinde bir not aldığı için henüz dersten geçmiş sayılmaz. O dersin aritmetik ortalamasına göre aldığı notun harf değerinin belirlenmesi gerekir. Bununla birlilkte güz yada bahar yarı yılı ortalaması da önemlidir.

AÖF’te Çan Eğrisi Var mı?

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi, örgün eğitim şansı bulamamış ya da ikinci bir üniversite okumak isteyenler için güzel fırsatlar sunuyor. Bu fırsattan da her yıl on binlerce insan faydalanıyor. Bununla birlikte açık öğretim fakültesi okumanın çeşitli zorlukları da yok değildir. En başta dersine girebileceğiniz hocalarınız yoktur. Bundan dolayı sınavlara kendi imkanlarınızla hazırlanırsınız. Haliyle de sınavlarda birtakım zorluklar yaşamak olasıdır. Fakat çan eğrisi sınav geçme sistemi bu durumlarda büyük avantaj sağlamakatadır. Peki, AÖF’te çan eğrisi var mı?

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinde (AÖF) çan eğrisi sistemi uygulanmaktadır. Ders geçme notu ise 35’tir.

Önceki İçerikBarista Ne Demek, Barista Ne İş Yapar?
Sonraki İçerikHer Şey Nasıl Yazılır, Her Şeyin TDK’ye Göre Yazımı Nasıldır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.