Cache Nedir, Cache Nasıl Temizlenir

Cachen Nedir, Cache Nasıl Temizlenir
Cachen Nedir, Cache Nasıl Temizlenir

Cache Nedir

Cache daha anlaşılır bir ifadeyle ön bellek, bilgisayar ya da internet kullanırken açmış olduğunuz uygulamayı ikinci defa açmak istediğiniz zaman bir öncekinden daha seri bir şekilde uygulamayı ya da yapmak istenilen işlemin daha hızlı açılmasını sağlar. Kullanmış olduğunuz bilgisayarın erişim hızı yüksek ise ön bellek yani cache etkin bir şekilde çalışıyor demektir. Daha teorik olarak cache nedir? sorusuna verilecek cevap bilgisayar ile ilgili teknik terimleri içermesi nedeniyle çok karmaşık gibi görünüyor olsa da mantığı çok basittir.

Cache ne demek sorusunu bir örnek ile açıklamaya çalışalım. Bilgisayarda word programını ilk kullandığınız zaman bilgisayar, bu komutu ilk defa gerçekleştireceği için word programını açması biraz zaman alırken ikinci kez aynı program açılmak istendiği zaman daha önce aynı komutu yerine getirdiği ve hafızaya aldığı için word programını açması daha hızlı olacaktır.

Bilgisayarda işlem yaptığımız programın ilk açılma hızından ikinci ve daha sonraki açılma hızlarının daha kısa sürede olması için verilerin kısa bir süre için bilgisayarın ön hafızasında tutulmasına Cache yani ön bellek denir. İnternet kullanırken en çok giriş yapılan sayfayı ilk olarak bilgisayarın ana belleği hafızasına alır daha sonra cache ram bellekte kayıtlı olan veriyi kendi hafızasına alarak daha hızlı erişilmesini sağlar.

Arduino Nedir

Cache Ne İşe Yarar

Bilgisayarın ana belleğinden (Ram) bilgilere hemen ulaşmak Cache ön bellekten ulaşmaya göre daha yavaş olduğu için bilgisayarın çalışma hızını yavaşlatır. Çok sık kullanılan bilgilere daha çabuk ulaşmak için bilgisayar Cacheye bu bilgileri geçici olarak kayıt eder.

Bu noktada cache ne işe yarar konusunu açıklamak faydalı olacaktır. Bilgisayarın ana hafızasında bulunan çok sık kullanılan verilere daha hızlı erişebilmek için bu verilerin kopyalanarak bilgisayarın çalışma hızını yükseltmeye yarar. Erişim hızına göre Cache L1, L2 ve L3 şeklinde farklılık gösterir. Verilere en hızlı L1 ön bellek ile ulaşılabilir fakat oldukça pahalıdır. Ram ana bellek orta hızda ve uygun fiyatlı, L3 normal hızda, L2 hızlı, L1 en hızlı veri ulaşımını sağlayan ön bellek işletimcisidir. İnternet web sayfalarının görüntülenmesini sağlayan tarayıcılar cache sayesinde sayfaları çok daha hızlı açmaktadır.

Anakart Nedir

Cache Nasıl Temizlenir

İnternet tarayıcınızda bulunan cache verilerini temizlemek için cache nasıl temizlenir? konusunda bilgisayar dâhisi olmaya gerek yoktur. Birkaç basit işlemi uygulayarak temizleme işlemi yapılmaktadır. Chrome tarayıcıyı açtıktan sonra web sitelerinin adreslerinin yazıldığı araç çubuğunun en sağ köşede sayfa kapatma (X) sekmesinin tam altında üç tane noktanın üst üste olduğu bir simge bulunur. Bu simgeyi tıklayın açılan pencerede bulunan diğer araçlar ekmesini tıkladıktan sonra farklı bir pencere daha açılacaktır. Açılan yeni pencerede tarama verilerini temizle seçeneğini seçerek chrome internet tarayıcınızın cache ön bellek verileri temizlenmektedir.

cache temizleme
cache temizleme

Bilgisayarın uzun süre kullanılmasıyla ön bellek kapasitesi dolar ve bu da bilgisayarın istenmeyecek bir şekilde yavaşlamasına sebebiyet verir. Bu yavaşlamayı önlemek için cache temizleme işlemi yapılmalıdır. Yapılması gereken, temizleme işlemini kolaylıkla yapabileceğiniz ücretsiz olarak indirilen cache temizleme programları arasından herhangi birini bilgisayara indirmelisiniz. Programı indirdikten sonra temizleme işlemi yapmak için verilen talimatları uygulayarak bilgisayarın ön belleğini kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Bilgisayarın ilk alındığı gün ki gibi çalışması için gereksiz yer kaplayan verileri temizleme işleminin mutlaka yapılması gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.