C Vitaminin Faydaları Nelerdir, C Vitamini Nelerde Var?

C vitaminin faydaları nelerdir, C vitamini nelerde var?
C vitaminin faydaları nelerdir, C vitamini nelerde var?

Vücudumuzun en fazla ihtiyaç duyduğu vitaminlerin başında C vitamini gelmektedir. Daha çok kış aylarında bağışıklık sistemini desteklemek için bol alsak da tek faydası bu değildir. Dokuların oluşması veya yaralanmaların iyileşmesi için vücudumuz C vitaminine ihtiyaç duyar. Ayrıca kas ve kemiklerimiz, kan damarları, kıkırdaklar için oldukça kritik öneme sahip olan kolajen üretimi için de C vitaminine ihtiyaç duyarız. Dolayısıyla vücudumuz için birçok faydası olan C vitamini hakkında yeterli bilgiye sahip olmamız gerekir. Bundan dolayı bu yazımızda C vitaminin faydaları nelerdir, C vitamini nelerde var, gibi çok sık sorulan sorulara cevap hazırladık. Yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

D Vitamini Eksikliği

C Vitamininin Faydaları Nelerdir?

C vitaminin faydaları nelerdir?
C vitaminin faydaları nelerdir?

Suda çözünen vitamin türlerinden biri olan C vitamini, vücut fonksiyonlarının sağlıklı işleyişi için oldukça önemlidir. Ayrıca toksinlerle savaşan bir antioksidandır. Özellikle vücuttaki serbest radikalleri nötralize etmede önemli bir görev üstlenir. Böylece bu serbest radikallerin hücrelere zarar vermesinin önüne geçer. Bunlara ek olarak bağışıklık sistemini destekleyen en önemli vitamin olduğu için soğuk algınlığı ya da diğer enfeksiyon hastalıklarına karşı da koruma sağlar. Ancak faydaları bunlarla sınırlı değildir. Şimdi dilerseniz C vitaminin faydaları nelerdir, birlikte inceleyelim.

C Vitaminin Cilde Faydaları

Sağlıklı ve genç görünen bir cilde sahip olmak istiyorsanız bol bol C vitamini almanız oldukça önemlidir. Ancak bunu C vitamini serumu ile değil, doğal besinler yoluyla yapmanızı öneririz.

C vitaminin cilde faydaları arasında ise nem oranını korumak, renk tonunu eşitsizliğini gidermek de vardır. Ayrıca güneş ve sivilcelere bağlı lekeleri yok etmede de oldukça etkilidir.

C Vitaminin Saça Faydaları

Vücuttaki kolajen üretimini destekleyen C vitamininin saça faydaları dikkate değerdir. Saç tellerinin daha güçlü, saçlarınızın daha parlak olmasını sağlar. Ayrıca saçın daha sağlıklı uzamasına da katkıda bulunur.

C Vitaminin Yüze Faydaları

Sağlıklı bir yaşam sürmek için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu C vitaminini doğal besinlerden karşılamak gerekir. Eksikliğinde ise ciltteki yaralar ya da lekeler kolay kolay geçmemektedir. C vitamininin yüze faydaları ise bu noktada önem kazanmaktadır. Cildin tazeliğini koruyan C vitamini, kırışıklıkları da engellemektedir. Ayrıca sivilcelerin bıraktığı cilt lekelerini de yok ederek pürüzsüz bir yüze sahip olmanızı sağlamaktadır.

C Vitamininin Kaslara Faydası

Bir antioksidan olan C vitamini; serbest radikallere karşı kas hücrelerini korur, büyümeyi olumlu yönde etkiler. Ayrıca yüksek eforlu sporlarla uğraşanların kas iskelet koordinasyonuna katkıda bulunur. Hatta kas ağrılarını azaltıp, laktik asit oranını azalttığı için kas yorgunluğuna da engel olur. C vitaminin kaslara faydası bunlarla da sınırlı değildir. Demir emilimini arttırdığı için kaslara daha fazla oksijen taşınmasını sağlar.

C Vitamininin Karaciğere Faydaları

Çağımızın en büyük sorunlarından biri karaciğer yağlanmasıdır. 2005 yılında yayınlanan bir bilimsel makalede C vitaminin karaciğere faydalarından bahsedilmektedir. İlgili araştırmaya göre C ve E vitaminlerinin birlikte kullanımı, karaciğer yağlanması için bir tedavi yöntemi olacağı yönündedir. Ancak vitamin kullanımı konusunda kesinlikle doktor tavsiyesi ile hareket etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bilinçsiz vitamin kullanımı karaciğere büyük zararlar vermektedir.

 C Vitaminin Kemiklere Etkisi

Sağlımız için oldukça büyük öneme sahip olan kolajenin oluşması için C vitaminine ihtiyaç duymaktayız. Kolajen ise kemik gelişiminin olmazsa olmazlarından biridir. Ayrıca kemik yıkımını tetikleyen toksin birikimini de engeller. Dolayısıyla da C vitaminin kemiklere etkisi büyüktür.

C Vitaminin Bağışıklık Sistemini Güçlendirir Mi?

Özellikle kış aylarında vücudumuz hastalıklara karşı daha savunmasızdır. Vücudumuz ise bağışıklık sistemi aracılığıyla bu hastalıklarla savaşır. Bu sebeple de bağışıklık sistemimizin güçlü olması gerekir. Peki, bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendiririz? C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir mi?

C vitamini vücudumuzdaki zararlı maddeleri, toksinleri arındırmada önemli görevler üstlenen bir vitamindir. Ayrıca vücuttaki oksijen seviyesini yükselten, daha güçlü, zinde olmamızı sağlayan bir vitamindir. Dolayısıyla C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmede en etkili vitaminlerden biridir.

C Vitamini Diş Eti Kanamalarına İyi Gelir Mi?

Diş eti kanamaları dikkate alınması gereken bir sorundur. Bu birçok sebebe bağlı olarak gelişir. Önlem alınmadığı takdirde daha ciddi sorunlara neden olur. Peki, bu sorunun çözüm yolu nedir, C vitamini diş eti kanamalarına iyi gelir mi?

Hemen söyleyelim, sorun ileri boyutlara ulaşmış ise doktor tedavisi şarttır. Ancak her durumda sağlıklı bir yaşam için günlük alınması gereken belli bir C vitamini oranı söz konusudur. Eğer almanız gerekenden daha az C vitamini alıyorsanız diş eti kanamaları artacaktır. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre günlük C vitamini ihtiyacı 180 mg’dır. Bu oranın altında C vitamini alanlarda diş eti kanamaları daha sık görülmektedir.

C Vitamini Nelerde Var?

C vitamini nelerde var?
C vitamini nelerde var?

Suda çözünen ve vücutta depolanamayan vitaminlerden biri olan C vitamini düzenli olarak alınması gerekir. Yetişkin bir insanın günlük C vitamini ihtiyacı yaklaşık 180 mg’dır. Bu ihtiyacımızı doğal besinler tüketerek karşılayabiliriz. Bununla beraber her besindeki C vitamini oranı aynı değildir. Yazımızın bu bölümünde C vitamini nelerde var, C vitamini hangi besinlerde daha çok bulunur, sorularına yanıt bulabilirsiniz.

C Vitamini Olan Meyveler

Kuşburnu: Ülkemizin dört bir yanında yetişen bu mucizevi meyvenin ne kadar C vitamini içerdiğine inanamayacaksınız. Hatta bu konuda şampiyon meyve olduğunu bile söyleyebiliriz. Çünkü 100 gr kuşburnu yaklaşık 420 mg C vitamini içermektedir.

Ananas: Tropikal iklim meyvesi olsa da artık ülkemizin her köşesinde, dört mevsim bulunan bir meyvedir. Ulaşması bu kadar kolay olduğu kadar C vitamini bakımından da zengindir. 100 gr ananasta yaklaşık 48 mg C vitamini bulunmaktadır.

Çilek: Yaz aylarında tadına doyum olmayan çilek meyvesi de oldukça zengin bir C vitamini kaynağıdır. Öyle ki 100 gr çilekte 70 mg’ a yakın C vitamini vardır.

Kivi: Potasyum, lif ve folik asit bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Patatesi andıran ve tüylü yapısı ile herkesin tercihi olmasa da C vitamini bakımından en zengin besin kaynaklarından biridir. Öyle ki 100 gr ağırlığında bir kivi yaklaşık 92 mg C vitamini içermektedir.

Mandalina: Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan mandalina, hem iyi bir lif kaynağı hem de vitamin deposudur. 100 gr ağırlığa sahip orta boy bir mandalina yaklaşık 28 mg c vitamini içerir.

Greyfurt: Portakala benzese de farklı tadı ile özel bir meyve olan greyfurt da C vitamini bakımından zengin bir meyvedir. Ayrıca demir ve kalsiyum mineralleri de bolca bulunur. Ağırlığı 200 gr olan orta büyüklükteki bir greyfurtta 88 mg C vitamini vardır.

Limon: Sofralarımızdan hiç eksik etmediğimiz limon da C vitaminin faydaları nelerdir deyince akla gelen besinlerden biridir. Yüksek oranda C vitamini içeren meyvelere iyi bir örnektir. 100 gr ağırlığında bir limonda ortalama 44 mg c vitamini vardır.

Portakal: C vitamini deyince akla ilk gelen meyve portakaldır. Lif bakımından da oldukça zengin olan portakalda bolca C vitamini bulunmaktadır. Orta büyüklükte 150 gr ağırlıkta bir portakal yaklaşık 70 mg C vitamini içerir.

C vitamini nelerde var sorusuna verebileceğimiz cevaplar, bu meyvelerle sınır değil elbette. Bunların yanı sıra mango, yaban mersini, kavun, nar, armut, muz, elma da C vitamini bakımından zengin meyvelerdir.

C Vitamini Olan Sebzeler

Kırmızı Biber: Birçok sebze C vitamini bakımından zengindir. Ancak bazı diğerleri oranla daha fazla C vitamini içerir. Bunlardan biri de kırmızı biberdir. Öyle ki 100 gr kırmızı biberde 140 mg C vitamini bulunmaktadır.

Yeşil Biber: 100 gr yeşil biber ortalama 180mg C vitamini içermektedir.

Maydanoz: Yemeklerden salatalara kadar her şeyde kullanılan, mutfakların vazgeçilmez sebzesi maydanoz da zengin bir C vitamini deposudur. Üstelik yüksek lif içermekte aynı zamanda enfeksiyonların tedavisinde de kullanılmaktadır. 100 gr maydanozda ise yaklaşık 189 mg C vitamini bulunmaktadır.

Brokoli: C vitaminin faydaları nelerdir denildiğinde akla gelen besinlerde biri de borkolidir. Oldukça besleyici bir besin olmasının yanı sıra C vitamini bakımından da zengin bir sebzedir. 100 gr brokolide yaklaşık 115 mg C vitamini vardır.

Ayrıca soğan, sarımsak, marul, lahana ve diğer yeşil yapraklı sebzeler de bolca C vitamini içermektedir.

C Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

C vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?
C vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam için diğer vitaminler gibi C vitaminini de uygun oranda almamız gerekir. Vücutta depolanamayan bir vitamin olduğu için düzenli olarak C vitamini içeren besinler tüketmek oldukça önemlidir. Aksi takdirde C vitamini eksikliğine bağlı birtakım rahatsızlıklar yaşamamız olasıdır. Peki, bu vitaminin eksikliğini nasıl anlarız, C vitamini eksikliği belirtileri nelerdir? Hep birlikte inceleyelim.

C Vitamini Eksikliği Belirtileri
  • Diş eti kanamaları
  • Diş minesinde zayıflama
  • Ciltte kuruluk
  • Yaraların geç iyileşmesi
  • Eklem veya kas ağrıları
  • Vücutta morluklar
  • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
  • Yeterli demir emilimi gerçekleşmediği için anemi
  • Kiloda artış
  • Saç ve kıl köklerinde zayıflama
Önceki İçerikD Vitamini Eksikliğine Ne İyi Gelir, Fazla Alınırsa Ne Olur?
Sonraki İçerikKardeş Kıskançlığı Nedir? Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.