Budapeşte’de Gezilecek Yerler Listesi, Budapeşte Gezi Rehberi

Budapeşte'de gezilecek yerler listesi, Budapeşte gezi rehberi
Budapeşte'de gezilecek yerler listesi, Budapeşte gezi rehberi

Budapeşte, Macaristan’ın başkentidir. “Tuna Nehri’nin incisi” bu şehir, üstün coğrafi konumu, gözalıcı doğal manzaraları ile turistlerin uğrak yerlerinden biridir. Ayrıca klasik ve modern tarzlarla harmanlanmış kent mimarisi nedeniyle de “Küçük Paris” ününe sahiptir. Şehrin tarihsel geçmişine göz attığımızda, Budapeşte’nin aslında Buda ve Peşte olarak iki ayrı şehir olduğunu görürüz. Bu iki şehir, Tuna Nehri’nin iki yakasında kurulmuştur. Başka bir deyişle iki şehri birbirinden ayıran Tuna Nehri’dir. Zamanla Buda ile Pest arasında tarihi öneme sahip birçok köprü inşa edildi. Böylece iki şehir birleşti. Bugün ise bu köprüler Budapeşte’nin karakteristik özelliği haline geldi. Budapeşte; tarih, kültür, manzara ve tutkunun bir arada yaşandığı bir şehirdir. Bundan dolayı gezmeyi seven, yeni yerler tanımak isteyen herkesin mutlaka görmesi gerekir. Bu sebeple sizler için Budapeşte’de gezilecek yerler listesi hazırladık. Yazımızı dikkatle okuyarak Budapeşte’nin en popüler, en görülesi, turistik yerlerini hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Prag Gezi Rehberi

Budapeşte’de Gezilecek Yerler Listesi

Budapeşte'de gezilecek yerler listesi
Budapeşte’de gezilecek yerler listesi

Yurtdışı seyahat söz konusu olduğunda gittiğimiz şehrin sıradan sokakları, rutin yaşantısı dahi görmeye değer şeylerdir. Çünkü bilmediğimiz, alışık olmadığımız faklı bir kültürün içinde olmak, yeni dünyalar keşfetmekten farksızdır. Üstüne bir de şehrin özel dokusu, zengin kültürel, mimari ögeleri eklendiğinde bu gezi olağanüstü bir deneyime dönüşebilir. Budapeşte’de bu deneyimi vadeden şehirlerden biridir. Çünkü şehir; yeni insanlar, yeni yaşamlar tanımanın yanında gezecek birçok yer alternatifi de sunmaktadır. Budapeşte’de gezilecek yerler listesi o kadar uzundur ki listeyi hazırlarken zorlandığımızı itiraf etmeliyiz.

Budapeşte Gezi Rehberi

Budapeşte gezi rehberi
Budapeşte gezi rehberi

Kendinize bir çanta, bir bilet satın alın ve Budapeşte’den bir dolu mutlu anı ile dönmek için Budapeşte gezi rehberini dikkatle inceleyin. O halde hazırsanız başlayalım.

Budapeşte Szechenyi Zincir Köprüsü

Budapeşte gezi rehberimizin ilk adresi Budapeşte Szechenyi Zincir Köprüsüdür. Tüm dünyada özellikle de Avrupa’da Zincir Köprü olarak ün salmıştır. Zincir Köprü, Tuna Nehri’nin iki yakasındaki Buda ve Peşte’yi birbirine bağlayan ilk köprüdür. Bu özelliğinden dolayı Budapeşte’nin temel sembollerinden biri olarak kabul görür. Asma bir köprü olan Budapeşte Szechenyi Zincir Köprüsü, 375 metre uzunluğa sahiptir. Yapımı 1840 yılında başlamış, 1849 yılında sona ermiştir.

Köprünün mevcut teknik ile tamamlanması, o dönemde inşa mühendisliği için çığır açıcı bir özelliğe sahiptir. Hatta köprünün bu şekilde inşası bir mucizesi olarak adlandırılmıştır. Macaristan’ın modern tarihindeki en büyük politikacı ve reformcu Estefan Szechenyi, köprünün ana destekçisi ve bağışçısı olmuştur. Bu sebeple köprü, 1898 yılında, bu ünlü politikacının adını ölümsüzleştirmek için Szechenyi Zincir Köprüsü olarak adlandırıldı. Ancak ne yazık ki II. Dünya Savaşı sırasında Alman saldırıları ile yerle bir oldu ve geriye sadece iki iskele kaldı. Savaşın ardından,1949 yılında, restore edildi.

Budapeşte Parlamento Binası
Budapeşte Parlamento Binası
Budapeşte Parlamento Binası

Parlamento Binası, Budapeşte’nin önemli simgelerinden biridir. Ayrıca Avrupa kıtasındaki en büyük kongre binası olma özelliğini de taşır. Budapeşte Parlamento Binası, Avusturya-Macaristan Devleti zamanında inşa edilmiştir. Bu gözalıcı, sanat eseri yapının tasarımını ünlü Macar Mimar Stendel Imre yapmıştır.

Budapeşte Parlamento Binası‘nda 691 oda, birçok konferans salonu ve 27 kapı vardır. Bina içindeki toplam merdiven uzunluğu ise 20 kilometreden fazladır. Parlamento binası, Macar ulusal tarzını yansıtmaktadır ve Neo-Gotik bir mimari yapıdır. Parlamentonun ana gövdesi beyazdır. Bununla birlikte kırmızı kubbeler bir dizi beyaz Gotik kuleyle çevrilidir. Bina çok vahşi bir tarza sahip çiçek tarhları ve çimlerle çevrilidir. Bu binada Macar tarihi ünlülerinin heykelleri ve dev duvar resimleri yer alır. Ayrıca kırmızı tonozun altında, büyük konferansların ve kutlamaların yapıldığı kubbe salonu bulunmaktadır.

Budapeşte Castle Hill

Deniz seviyesinden sadece 100 metre yüksekte fakat Buda bölgesinin en yüksek yeridir. Budapeşte Castle Hill‘in geçmişi 13. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Castle Hill Yolu üzerinde yürürken yol boyunca uzanan sokakların, meydanların ve evlerin tümünün ortaçağ mimarisi ürünü olduğunu görürüz. Vardığınızda ise Ulusal Saray, Ulusal Galeri, Tarih Müzesi, Matthias Kilisesi, Balıkçılar Burcu ve diğer ilgi çekici yerlerle karşılaşırsınız.

Budapeşte Castle Hill, Budapeşte şehrinin tarihini ve Macar milletinin geçmişini gösteren dev bir müze gibidir. Kalenin tepesinde dururken, Tuna’yı ve Pest’in büyüleyici manzarasını seyredebilirsiniz.

Budapeşte Buda Kalesi
Budapeşte Buda Kalesi
Budapeşte Buda Kalesi

Başlangıçta “Kraliyet Sarayı” olarak bilinen Buda Kalesi, Kale Tepesi’nde yer alır. Budapeşte Buda Kalesi, 1247 yılında inşa edilmiş. Kale, keşiş istilalarına karşı savunma amaçlı yapılmıştır. Bu kaleyi Macaristan Kralı IV. Beira yaptırmıştır.

Daha sonra Lüksemburg Kralı Sigismund, orijinal binayı Gotik bir saraya dönüştürdü. 1541’den 1686’ya kadar Osmanlı Devleti, Budapeşte Buda Kalesi’ni askeri kamp ve cami olarak kullanmıştır. 17. yüzyılda ise Buda Kalesi, Barok tarzda yeniden inşa edildi. Kale günümüzde galeri ve müze olarak hizmet vermektedir. Ayrıca Buda Kalesi, 1987 senesinde UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

Tuna Nehri

Rusya’nın Volga Nehri’nden sonra Avrupa’nın ikinci en büyük nehri, Tuna Nehri’dir. Toplam uzunluğu 2.857 metre olan bu nehir, Avrupa kıtası için oldukça önemlidir. Aynı zamanda uluslararası özellilğe sahip bir nehirdir. Tuna Nehri‘nin en görmeye değer, şehirle bir bütün olduğu yer, Budapeşte’dir. İsterseniz sahilde, Szechenyi Zincir Köprüsü’nde ya da bir tekne gezisinde Tuna Nehri’ni izleyebilirsiniz. Ancak nerede olursanız olun; Tuna Nehri’nin büyüleyici görüntüsüne, şehirle ahegine tanık olabilirsiniz. Nehirde kısa bir tekne gezintisi yapmanızı, böylece nehrin her iki tarafındaki eski yapılarla geçmişe kısa bir yolculuğa çıkmanızı tavsiye ederiz.

Budapeşte Stephen Bazilikası
Budapeşte Stephen Bazilikası
Budapeşte Stephen Bazilikası

Kilisenin inşası 1851’de başlamış ancak tamamlanması tam elli dört yıl sürmüştür. Budapeşte Stephen Bazilikası 96 metre yüksekliğinde, 55 metre genişliğinde ve 87,4 metre uzunluğundadır. En üst bölümünde Yunan haçı olan neoklasik bir yapıdır. Ayrıca cephede iki büyük saat kulesi vardır. Güney Kulesi, ağırlığı dokuz tonu bulan Macaristan’daki en büyük saate sahiptir.

Bu kilise, II. Dünya Savaşı sırasında askeri birliklere hizmet etmiştir. Bu sebeple 1905 yılında tamamlanmış olsa da 2. Dünya Savaşı’nda ciddi zarar görmüştür. Bundan dolayı 1949 yılında yeniden inşa edilmiştir. Günümüzde ise ziyaretçiler, kubbeye ulaşmak ve Budapeşte’yi seyretmek için asansöre binerler. Bu yolculuğu daha ilginç kılmak isterseniz 364 merdiven çıkarak Budapeşte Stephen Bazilikası‘nın kubbesine ulaşmanız mümkündür.

Budapeşte Kahramanlar Meydanı
Budapeşte Kahramanlar Meydanı
Budapeşte Kahramanlar Meydanı

Macar halkı, Macaristan’ın kuruluşunun 1000. yıldönümünü kutlamak için Kahramanlar Meydanı’nı kurmuş ve meydanın ortasına bir Milenyum Anıtı dikmiştir. Budapeşte Kahramanlar Meydanı 1896 yılında ziyarete açılmıştır. Milenyum Anıtı’nın tepesinde bir Gabriel meleği yer alır. Melek, taç giyme töreni esnasında Kral Esteban’ın tacını tutmaktadır. Bu ise Macaristan’ın Hıristiyan bir ülkeye dönüştüğünü simgelemektedir.

Budapeşte Kahramanlar Meydanı‘nın arka cephsinde ise simetrik sütun dizisi üzerinde on dört heykel yer alır. Bunlar kurucu babaların yanı sıra, 1848 devriminde ülkeye önemli katkılarda bulunan Macaristan kralları, toplum liderleri ve diğer tarihsel öneme sahip kişilerdir.

 

Önceki İçerikBorderline Kişilik Bozukluğu Nedir, Belirtileri Nelerdir?
Sonraki İçerik1 Adet Havuç Kaç Kalori? Diyette Havuç Yenir Mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.