Bruselloz Nedir? Bulaşma Yolları Nelerdir?

bruselloz nedir, bulaşma yolları nelerdir?
bruselloz nedir, bulaşma yolları nelerdir?

Sağlıklı bir hayat sürmek hepimizin arzusudur. Ancak sağlığımıza ne kadar dikkat edersek edelim, bazen elde olmayan sebeplerden dolayı sağlığımızı tehdit edecek hastalıklara yakalanabiliriz. Bunlardan biri de breselloz ya da diğer adıyla Akdeniz hummasıdır. Hayvanlardan bulaşan bir bakteri kaynaklı hastalık olan bruselloz, mutlaka tedavi edilmelidir. Aksi takdirde kişinin yaşamını tehdit edecek boyutlara ulaşmaktadır. Bu sebeple bruselloz nedir, bulaşma yolları nelerdir, bruselloz belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır, konularını içeren bir yazı hazırladık. Malta humması olarak da bilinen bruselloz hakkında ayrıntılı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirme Yolları

Bruselloz (Malta Humması) Nedir?

bruselloz (Malta humması) nedir?
bruselloz (Malta humması) nedir?

Hayvanlarda görülen ve son derece bulaşıcı bir mikrobik hastalık olan bruselloz, halk arasında Akdeniz humması ya da Malta humması olarak da bilinir. Bakteri kaynaklı bir hastalık olduğu için vücutta enfeksiyona neden olur. Bu hastalığa yakalan kişiler vakit kaybetmeden tedavi olmalıdır. Aksi takdirde kritik organlarda enfeksiyona, ileri aşamalarda ise can kaybına neden olması muhtemeldir. Bu nedenle bruselloz (Malta humması) nedir, sorusunu biraz daha detaylı incelemek gerekir.

Hastalık, brucella cinsinden bir bakteriden geldiği için bruselloz olarak adlandırılır. Bu hastalığa Akdeniz havzasında sıkça rastlamak mümkündür. Özellikle sığırlarda, domuzlarda, koyun ve keçilerde sık rastlanan bir hastalıktır. Bu nedenle de en çok bu hayvanlardan bulaşmaktadır. En sık bulaşma yolu ise bu hayvanların sütüdür. Nadiren de olsa at ve köpeklerden insanlara bulaştığı da olur.

Brucella bakterisi insana bulaştığında kemik iliği, lenf düğümleri, karaciğer ve böbrek hücrelerine yerleşir. Merkezi sinir sistemini de etkilemektedir. Aynı zamanda kanla yayılan bütün bakterilerde olduğu gibi bütün dokulara da yerleşmesi mümkündür. Dolasıyla bu hastalığa azami derecede dikkat etmek gerekir. Öyle ki bruselloz ya da Malta humması zamanla kronikleşmektedir.

Bruselloz Bulaşma Yolları Nelerdir?

bruselloz bulaşma yolları nelerdir?
bruselloz bulaşma yolları nelerdir?

Bakteri kaynaklı bir hastalık olan bruselloz, ağır enfeksiyonlara neden olabilir. Dolayısıyla bu hastalığa yakalanan kişilerin en yakın zamanda tedavi olması gerekmektedir. Bu hastalık özellikle beyne ya da kalbe yerleştiğinde sonuçları ölümcül olabilir. Peki, bruselloz bulaşma yolları nelerdir, bu hastalıktan nasıl korunabiliriz? İşte detaylar…

Bu hastalığın bulaşma yolları genellikle büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardır. Bakteri, insanlara genellikle bu hastalığı taşıyan hayvanların sütünden geçer. Ayrıca süt ile bağlantılı olduğu için taze peynir, tereyağ ve dondurma gibi süt ürünlerinden de geçmasi mümkündür.

Brucella bakterisi, çevre şartlarına da oldukça dayanıklı bir bakteridir. Hayvanların dışkı ve idrarından da dış ortama yayılması söz konusudur. Dolayısıyla çevreye yayılan bu bakteri sulara, sebzelere bulaşarak insanları etkileyebilir.

Brucella bakterisi hayvanlarda birtakım belirtiler gösterir. Bazı durumlarda bu bakteri, gebe hayvanın meme ve döl yatağına yerleşir. Bundan dolayı düşüğe neden olur. Bu da brusellozun, hayvanlarda olduğu gibi insanlarda da düşüğe neden olup olmadığı sorusunu akla getirir. Elde edilen bulgular, brusellozun kadınlarda çok ender de olsa düşüğe neden olduğunu göstermektedir.

Bakteriden korunmak için özellikle hayvancılıkla uğraşanların temizlik kurallarına çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Hastalıklı hayvanları var ise kesinlikle sürüden ayırmalı ve bunu ilgili makamlara bildirmeleri gerekir. Böyle durumlarda süt ve süt ürünlerini daha sıkı denetimden geçirmek şarttır. Brucella bakterisi düşük sıcaklıklara dayanıklı değildir. Özellikle peynirlerin uzun süre buzhanede bekletilmesi bu bakterinin bulaşma etkisini azalttığını göstermektedir.

Bruselloz hastalığı, hayvanların dışkısından da bulaşabilir. Bu nedenle ahır ve ağıl gibi ortamların temizliği de oldukça önemlidir. Şüpheli bir durum söz konusu ise hayvanın dışkısı kontrolsüz bir şekilde açık alanda muhafaza edilmemelidir. Hasta hayvanların belirlenmesi ve diğer hayvanlardan ayrılması kritik öneme sahiptir. Aynı zamanda uzman veterinerlerle işbirliği içinde olmak, sürecin çok daha kolay yönetilmesini sağlayacaktır. Bu şekilde hem diğer hayvanların zarar görmesi engellenecek hem de bakterinin insanlara zarar vermesi önlenecektir.

Bruselloz Belirtileri Nelerdir?

bruselloz belirtileri nelerdir?
bruselloz belirtileri nelerdir?

Hastalığın kuluçka süresi genellikle 2 ile 6 hafta arasındadır. Bruselloz hafif belirtilerle başlar. Öncelikle ateş yavaş yavaş yükselmeye başlar. Ancak bu dönem birkaç haftayı bulur. Dolayısıyla bu hastalığın ilk belirtilerini görmek yada ayırt etmek oldukça zordur. Dolayısıyla bruselloz belirtilerini detaylıca incelemek, farkındalık oluşturmak gerekir. O halde bruselloz belirtileri nelerdir, detaylı inceleyelim.

Bruselloz belirtileri arasında ilk rastladığımız ateştir. İlk günlerde yavaş yavaş artan ateş, bir süre sonra düşer. Bu döneme ateşsiz dönem denir. Ancak ardından tekrar ateş yükselmeye başlar ve devamında da hastalığın en önemli belirtisi olan terleme baş gösterir. Ateş ve terlemeyle birlikte Malta hummasının en önemli belirtileri şunlardır:

  • Nedensiz yorgunluk en tipik belirtiler arasındadır.
  • Kas, kemik, eklem ağrıları da brusellozun diğer tipik belirtileridir.
  • Bruselloz bakterisi karaciğer ve dalak da büyümeye neden olmaktadır.
  • Bruselloz şüphesi ile yapılan tahlillerde kansızlık da görülmektedir.
  • Ruhsal bozukluklar, aşırı duyarlılıklar bazen de cinsel iktidarsızlık brusellozun diğer belirtileri arasındadır.

Bruselloz Tedavisi Nasıl Yapılır?

bruselloz tedavisi nasıl yapılır?
bruselloz tedavisi nasıl yapılır?

Her hastalıkta olduğu gibi bruselloz hastalığında da doktor tedavisi önceliğiniz olmalıdır. Alternatif tedavi yöntemleri sağlığınızı daha da riske edebilir. Dolayısıyla kendinizde bruselloz belirtileri görüyorsanız en yakın zamanda doktora başvurmalısınız. Ancak yine de bruselloz tedavisi nasıl yapılır, diye merak ediyorsanız hemen açıklayalım.

Bu hastalık, bakteri kaynaklı olduğu için genellikle antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Ancak bruselloz bakterisi oldukça dirençli bir bakteridir. Dolayısıyla tedavi için doktorunuzun önereceği ilaçları birkaç hafta boyunca kullanmanız gerekecektir. Bu konuda ortalama süre yaklaşık 45 gündür. Bu sürenin sonunda hastalığın iyileşmesi gerekir. Ancak bazı durumlarda tedavi aylarca sürmektedir. Hastalığın tanısı ne kadar erken konursa tedavi süresi o kadar kısa olmaktadır.

Önceki İçerik1 Adet Kayısı Kaç Kalori? Kayısı Besin Değerleri Nelerdir?
Sonraki İçerikTai Chi Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.