Brokoli Suyunun Faydaları, Brokoli Suyu Nasıl Hazırlanır?

brokoli suyunun faydaları, brokoli suyu nasıl hazırlanır?
brokoli suyunun faydaları, brokoli suyu nasıl hazırlanır?

Hem sebzesi ile hem de suyu ile mucize besinlerden biridir brokoli. Faydaları saymakla bitmeyecek brokoli suyu da oldukça değerlidir. Kalp sağlığından sindirim sistemi sorunlarına kadar birçok faydası bulunmaktadır. Bu sebeple bu yazımızda brokoli suyunun faydaları, brokoli suyu nasıl hazırlanır, konularına değineceğiz.

Brokoli Kaç Kalori?

Eğer sizde sağlıklı bir yaşam sürmek ya da forumunuzu korumak istiyorsanız brokoli suyunun faydalarını mutlaka okumanızı öneririz.

Brokoli Suyunun Faydaları Nelerdir?

brokoli suyunun faydaları nelerdir?
brokoli suyunun faydaları nelerdir?

Diyet programlarında sıklıkla yer almaya başlamasıyla birlikte, özellikle kilo vermek isteyenlerin en favori içeceklerinden biri olmuştur. Ancak brokoli suyunun faydaları nelerdir, diye sorması gerekenler sadece kilo vermek isteyenler olmamalıdır. Vücudunu toksinlerden arındırmak, vücuduna tazelik kazandırmak isteyen herkese brokoli suyunu mutlaka düzenli olarak tüketmesini tavsiye ederiz.

Şimdi sindirim sistemini düzenleyen, kalp sağlığını koruyan, cilde iyi gelen, kemik sağlığını koruyan brokoli suyunun faydalarını daha detaylı inceleyelim.

Brokoli Suyunun Cilde Faydaları

Sebzesinde olduğu gibi suyu da antioksidan kaynağıdır. Ayrıca bolca C vitamini içerir. Brokoli suyunun cilde faydaları nelerdir, diye baktığımız en başta cilt hücrelerini beslediğini görürüz. Ayrıca cildi nemlendirerek kırışıklıkları azaltır. İçerdiği kolajenler sayesinde güneşin zararlı ışınlarından da korumaktadır.

Brokoli Suyunun Saça Faydaları

Sebzesi içinde bulunan B12, A ve C vitaminleri ve mineraller haşlandığında suya geçer. Bu vitamin ve mineraller ise saç sağlığını korur. Brokoli suyunun saça faydaları en çok da saç dökülmelerine engel olması noktasındadır. Saç köklerini beslediği için dökülmeler ve saç kırıkları azalır.

Brokoli Suyunun Prostata Faydaları

Kadınlarda meme kanseri oluşumunu engellemeye katkı sunan brokoli suyunun faydaları arasında prostata iyi gelmek de vardır. Brokoli sebzesinde bulunan sulforafen maddesi prostat kanserine karşı savaşır. Ancak bu bir tedavi yöntemi değildir. Prostat kanseri için doktor tedavisi şarttır.

Brokoli Suyunun Mideye Faydaları

Mide rahatsızlıkları kişinin yaşam kalitesi oldukça düşürmektedir. Mide rahatsızlıkları sebebiyle dilediği gibi yiyip içemeyen insan sayısı az değildir. Bu insanlar diledikleri gibi yiyip içseler bile mide yanması, reflü ya da gastrit gibi rahatsızlıklardan muzdarip olurlar. Oysa brokoli suyu içerek bu şikâyetleri azaltmak mümkün olabilir. Brokoli suyunun mideye faydaları bu sebeple önemsenmelidir.

Brokoli Suyunun Göze Faydaları

A vitamini göz sağlığı için oldukça önemlidir. Özellikle retina tabasının sağlıklı kalması için bol bol A vitamini almak gerekir. Brokoli suyunun göze faydaları ise azımsanmayacak kadar önemlidir. Brokoli sebzesi içeriğinde bulunan A vitamini haşlandığında suyuna geçer. Böylece brokoli suyu içerek göz sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Brokoli Suyu Sindirim Sistemine İyi gelir mi?

Sağlıklı yaşam için sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak gerekir. Bu sayede formumuzu korumamız ve vücuttaki ödemi atmamız kolaylaşır. O halde brokoli suyu sindirim sistemine iyi gelir mi?

Brokoli sebze olarak tüketildiğinde yüksek oranda life sahip olduğu için sindirim sistemini düzenler. Aynı zamanda kabızlığa iyi gelir. Brokoli suyu da tıpkı sebzesi gibi sindirim sistemini harekete geçirdiği için oldukça faydalıdır.

Brokoli Suyu Kemik Erimesine İyi Gelir mi?

Sağlımız için birçok faydası olan brokolinin suyu da adeta mucizeler içerir. 40’lı yaşlardan sonra birçok kişinin korkulu rüyası olan kemik erimesine engel olması da bunlardan biridir. Peki ,gerçekten de brokoli suyu kemik erimesine iyi gelir mi?

Yapılan birçok araştırma düzenli aralıklarla tüketilmesi durumunda kemik erimesini yavaşlattığını kanıtlamaktadır. Ancak tek başına kemik erimesinin önüne geçmesi düşünülemez. Kemik erimesinden muzdarip kişilerin mutlaka tedavi görmesi gerekir.

Brokoli Suyu Nasıl Hazırlanır?

brokoli suyu nasıl hazırlanır?
brokoli suyu nasıl hazırlanır?

Diyet programlarından tutunda sağlık kürlerine kadar birçok sebeple kullanılan brokoli suyunu evde hazırlamanız mümkün. Üstelik tahmininizden kolay. Yapmanız gereken manavdan bir adet brokoli satın almak. Başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok. Eğer brokolinizi temin ettiyseniz brokoli suyu nasıl hazırlanır, hemen anlatalım.

  • Öncelikle derin bir tencere içine brokolinizin büyüklüğüne göre su koyup kaynamaya bırakın. Eğer orta boy bir brokoli ise 1 litre, büyük boy bir brokoli ise 1,5 litre su koymanız yeterlidir.
  • Suyunuz tencerede kaynarken siz brokolileri güzelce yıkayın. Ardından dal dal koparıp kaynayan suya atın.
  • Sebzeleri gereğinden fazla haşlamak içeriğindeki vitamin ve mineralleri azaltacaktır. Dolayısıyla yaklaşık 5-6 dakika kadar haşlamak yeterli olacaktır.
  • Beş-altı dakika haşladıktan sonra brokolileri en az 5 dakika da kaynar su içinde dinlenmeye bırakın. Daha sonra da brokolileri kaynar sudan çıkarın.
  • Brokoli suyunuz soğuduktan sonra artık içime hazır olacaktır. Afiyet olsun.

Brokoli Suyu Nasıl İçilir?

Detoks yapmak veya zayıflamak amacıyla içilen brokoli suyunu bir plan dâhilinde tüketmek gerekir. Aksi takdirde fayda sağlamamız güçleşir. Bu sebeple brokoli suyu nasıl içilir, diye düşünenler için bir plan hazırladık.

Öncelikle orta büyüklükte bir adet brokoliyi yaklaşık 1 litre suyu içinde haşlayın. Daha sonra brokolileri 5 dakika kadar su içinde beklettikten sonra tencereden çıkarın. Ardından brokoli suyunu soğumaya bırakın.

Son aşamada sabah öğle ve akşam yemeklerinden önce aç karnına brokoli suyunu bir su bardağı (200ml) için. İçtikten sonra ise en az yarım saat bir şeyler yiyip içmemeye özen gösterin.

Brokoli Suyu Kaç Gün İçilmeli?

brokoli suyu kaç gün içilmeli?
brokoli suyu kaç gün içilmeli?

Genellikle 3 haftalık kürler şeklinde uygulanır. Ancak bu üç haftayı bir seferde değil, ara vererek tamamlamanızı öneririz. Bununla beraber brokoli suyu kaç gün içilmeli, sorusunun yanıtı 21 gündür. Uygulama şekli ise şöyledir:

  • Sabah, öğle ve akşam yemeklerinden en az yarım saat önce bir bardak içmek gerekir.
  • Bu şekilde 7 gün devam edilmelidir. 7. Günün sonunda 3 gün ara verilmelidir.
  • Dördüncü gün tekrar aynı plan yedi gün daha devam ettirilmeli yine üç gün ara verilmelidir. Daha sonra ise son 7 gün tamamlanmalıdır.
Brokoli Suyu Kaç Gün Saklanır?

Bu konuda size tavsiyemiz maksimum fayda sağlamak için günlük hazırlamanızdır. Ancak her gün brokoli suyu hazırlayamayacak kadar yoğun çalışıyorsanız brokoli suyu kaç gün saklanır, nerede saklanır, hemen açıklayalım.

Brokoli suyu vitamin ve mineral içeren organik bir içecektir. Dolayısıyla uzun süre saklamak mümkün değildir. Buzdolabında saklanmayacaksa 24 saat içinde tüketmenizi tavsiye ederiz. Buzdolabında ise 3 gün saklanabilir.

Brokoli Suyu Zayıflatır Mı?
brokoli suyu zayıflatır mı?
brokoli suyu zayıflatır mı?

Hem sebzesi hem de suyu diyet programlarında sıklıkla yer alır. Kürler halinde uygulandığı takdirde brokoli suyu zayıflatır mı, sorusuna olumlu cevap almanız mümkündür. Bu kürler genellikle 21 günde tamamlanır. Sabah, öğle ve akşam aç karnına içmek gerekir. 21 günlük brokoli suyu kürünü tamamladığınızda faydasını fazlasıyla göreceksiniz.

Ancak bunu bir diyet programı dâhilinde yapmanız gerekir. Ayrıca düzensiz şekilde, akla geldikçe ya da haftada birkaç kez brokoli suyu içmek zayıflamanızı sağlamayacaktır.

 

Önceki İçerikBrokolinin Faydaları Nelerdir? Brokoli Kaç Kalori?
Sonraki İçerikPerişan Kurabiye Tarifi, Perişan Kurabiye Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.