Brief Ne Demek, Brief Nedir

Brief Ne Demek, Brief Nedir
Brief Ne Demek, Brief Nedir

Brief Ne Demek

Brief ne demek en basit hali ile açıklayacak olursak; kelime anlamı ile kısa ve birkaç kelime ile ifade edilen anlamına gelir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile insanlar bazı şeylere ihtiyaç duymaktadır. Bunlardan bazıları da reklamdır. Çoğu insan firmasının ve markasının herkes tarafından bilinmesini ister ve bunun için her şeyi yapmaya çalışır.

Böylelikle bir ihtiyaç olarak brief meydana gelmektedir. İnsanlar, markalarının en iyi tanıtımını yapmak için reklam ajanslarına başvurur. Nitekim bunu başarı ile yapmak içinde markalarını tanıtan bir yazıya ihtiyaç vardır. Belli başlı cevapların verildiği brief dosyası marka tanıtımı için olmazsa olmazlardandır.

Portfolyo Nedir

Brief Nedir

Brief Nedir? Kısaca firma liderlerinin istedikleri şeyleri kâğıda dökme planıdır. Örnek olarak bir müşteriniz site web tasarımı yaptırmak isteyeceğini söylüyor. Siz de bunun karşılığında ona nasıl bir şey istediğini soruyorsunuz. İşte bu aşamaların hepsi brief demektir. Aynı cv’nin özgeçmiş olması gibi brief de öz tanımdır, yani kendini tanımlayıcı yazı oluşturmaktır. Markanızın reklamını yapacağınız zaman gideceğiniz reklam uzmanına ilk olarak vermeniz gereken şey brief dosyasıdır. Reklamın kitlelere ulaşması için ve gerekenlerin iletilmesi için brief önemli bir araçtır. İyi bir brief hazırlamak iyi bir reklam yapmak kadar önemlidir.

Brief hazırlarken markanızı, sektörünüzü akılda kalıcı ve kaliteli bir şekilde hazırlamanız gerekir. Böylelikle reklam alan ajansta sizin dosyanızı güzel bir şekilde inceleyerek insanlara duyurabilir. Markasının tanıtımını yapmak isteyen bir insan ilk önce ne istediğini bilmelidir. Reklam ajansına sözlü olarak değil de yazılı olarak bir brief vermesi daha başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlar. Tabi bazı insanlar düşünebilir acaba ajans iyi reklam yapacak mı geniş kitlelere ulaştıracak mı diye. Brief dosyanız ne kadar düzgün olursa başarı şansınızda o kadar artar. İyi bir brief dosyası bir rehber niteliğindedir.

Reklam vereninize yol gösterir. Böylelikle zamandan tasarruf ederek işiniz kısa bir süre içinde biter. Ayrıca markanız için tam isabetli bir reklam uygulanır. Yanlış verilen briefler sizin hem paranıza hem de zamanını boşa çıkartır. Ne istediğini bilmeyen briefler reklam verene zor anlar yaşatır. Yani bu iş zincirleme bir reaksiyon halinde gelişir. Biri iyi olmadan diğeri iyi olmaz. Böylelikle iyi hazırlanmamış bir tanımlama sizi aceleye getirir ve markanız için hızlıca yazılmış anlamsız bir brief yazmaya yönlendirir. Bunun da sonuçları pek iyi olmaz.

Brief Nasıl Hazırlanır

Brief nedir konusunda bazı ölçütler vardır. Bunları uyguladığınız takdir de başarılı olma ihtimaliniz artar. Bu ölçütlerden ilki ürününüzün özellikleri kısmı olmalıdır. Ürününüz ne işe yarar? Faydaları nelerdir? Gibi. Bunun dışında ürün sektörde nasıl yer almaktadır. Ayrıca rakipler tarafından da karşılaştırma yapılması gerekir. Rakipleriniz bu ürün hakkında ne gibi tanıtımlar yapmaktadır. Neleri ön plana çıkarmaktadır? Bunların bilinmesi gerekir. Diğer bir başka konu ise reklam konusudur. Ürünün reklamının yapılma amacı nedir? Ürünü tanıtmak mı yoksa müşterileri çekme amaçlı mı yapılması gerekiyor. Reklamın amacının bilinmesi takdir de ajanslar konuya daha odaklı bir şekilde eğilebilirler.

Diğer bir konu ürününüz kimlere hitap ediyor. Gençler mi? Yetişkinler mi? Yoksa aileler mi? Bunlar belirlendikten sonra bu seçenekler üzerinde düşünülmesi gerekiyor. Onlar gibi düşünerek nelere ihtiyaçları olduğu planlanmalıdır. Ayrıca hedef kitleyi belirledikten sonra onların ne tepki vereceği de önemlidir. Heyecanlanmaları mı gerekiyor yoksa bilgi almaları mı gerekiyor tahmin edilmelidir. Onların hissettiklerini hissetmelisiniz. Daha sonra ürününüz hakkında bir takım vaatlerde bulunmalısınız. Örneğin telefon almak isteyen biri için yüksek batarya özelliği vurgulanabilir. Brief ne demek konusuna iyice odaklandıktan sonra ajanslar ile iletişim kurmalısınız.

İyi Bir Brief Nasıl Olmalıdır

İyi bir brief nasıl olmalıdır diye düşünüyorsanız ilk önce hedef kitle odaklı olmalıdır. Briefin sloganını belirlemelisiniz. Müşterilere vermek istediğiniz mesaj açık olmalıdır. Aynı zamanda ilgi çekici ve merak uyandırıcı olması gerekir. Bu dosyanın amacı tüm özellikleri belirtmek değildir. En gerekli şeyleri kısa yoldan açıklamaktır. Bunun için anahtar kelimeleri belirlemelisiniz. Eğer reklam vereniniz brief nasıl olmalıdır diye düşünüyorsa bu işte bir yanlışlık vardır. Yani bir içerik oluşturamıyorsa briefte eksiklikler kafa karıştırıcı şeyler vardır.

brief nedir
brief nedir

Örnek olarak kısa bir sürede küçük ev aletleri pazarlamanız gerekiyor. Fakat reklam vereniniz bu konu hakkında bilgi sahibi değil. Bunun için anlayacağı bir şekilde tüm genel bilgiler kısa geçmelidir. Bilgi sahibi olup olmaması önemli değil çünkü o bir reklam uzmanıdır. Yaratıcı bir brief için odaklanmanız gerekmektedir. Çünkü ürününüzün satılması için atacağınız ilk adım burasıdır. Ortaklarınızla beraber hareket ederek en iyi briefi oluşturmaya çalışın. Bunu başarmak için çok iyi bir reklama ihtiyacınız yok doğru sorulara ihtiyacınız var.

Ajans ile iletişiminizi sıkı tuttuğunuz sürece süreç iyi bir şekilde ilerleyecektir. Son olarak zaman ve bütçe ayarlamalarını yaparak istediğiniz reklamı bildirmelisiniz. Akıllarda soru işareti bırakacak şeylerden kaçınarak çelişkili olmamalısınız. Siz de ihtiyacınıza uygun briefleri hazırlayarak hedef kitlenize doyurucu bir mesaj verebilirsiniz. Böylelikle kısa bir sürede istediğiniz başarılara ulaşarak büyüyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here