Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

borderline kişilik bozukluğu nedir, belirtileri nelerdir?
borderline kişilik bozukluğu nedir, belirtileri nelerdir?

Psikiyatrik bir durum olan borderline kişilik bozukluğu ciddi bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa yakalanan kişilerin en yakın zamanda psikiyatri uzmanına görünmesi gerekmektedir. Uzman doktor yardımı ile tedavisi mümkün olan borderline kişilik bozukluğunun kişiden kişiye değişen belirtileri söz konusu olabilir. Dolayısıyla borderline kişilik bozukluğu nedir, belirtileri nelerdir, sorularına yanıt bulmak; çevremizde belirtilerini gördüğümüz kişilere yardımcı olmak adına oldukça önemlidir.

Kaygı Bozukluğu Belirtileri

Borderline kişilik bozukluğuna sahip kişileri; tutarsız davranışları, sürekli değişen ruh halleri, her şeye olumsuz bakış açıları ile diğer insanlardan ayırt etmek mümkündür. Ancak bunlar, bir kişiye bu psikiyatrik hastalığın teşhşisini koymak için yeterli belirtiler değildir. O halde borderline kişilik bozukluğu nedir, belirtileri nelerdir, sorularını inceleyip bu hastalık hakkındaki tüm detayları ortaya koyalım.

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?

borderline kişilik bozukluğu nedir?
borderline kişilik bozukluğu nedir?

Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülen bu rahatsızlık, kişide sonradan gelişen tipik bir ruh sağlığı sorunudur. Bu rahatsızlığa sahip kişiler davranışlarında tutarsızdır ve ani ruh hali değişimleri göstermeleri en belirgin özellikleridir. Bu kişiler, sürekli her şeyin kötüye gideceğini düşünüp güvensizlik içinde yaşarlar. Borderline kişilik bozukluğu rastlanan kişilerdeki bu davranış bozukluklukları, kişinin yakın çevresi ve iş hayatına doğrudan etki eder. Öyle ki ikili ilişkilerinde ciddi sorunlar yaşarlar. Borderline kişilik bozukluğu nedir, sorusunu kısaca bu şekilde cevaplayabiliriz.

Genellikle ergenlik döneminde başlayan bu hastalığın en şiddetli dönemi yetişkinliktir. Zaman ilerledikçe dozu artsa da yaşlılık ile birlikte hastalığın seyri değişmektedir. Nispeten şiddetinde azalma, az da olsa olumluya dönüşten bahsetmek mümkündür. Ancak söz konusu rahatsızlığın, yaşlılık dönemine kadar beklemeden, bir an önce tedavi edilmesi gerekir.

Borderline Kişilik Bozukluğu Neden Olur?

borderline kişilik bozukluğu neden olur?
borderline kişilik bozukluğu neden olur?

Nedenleri konusunda birçok görüş olsa da henüz hiçbiri kesinlik kazanmış değildir. Bu sebeple borderline kişilik bozukluğu neden olur, sorusuna verdiğimiz yanıtlar, tıp dünyasındaki genel kanaatleri içerir. Bu konuda şüpheleriniz varsa en yakın zamanda uzman bir doktordan yardım isteyebilir, genel muayene sonrası borderline kişilik bozukluğu nedenleri konusunda daha net cevaplar alabilirsiniz.

Sonuç olarak, borderline kişilik bozukluğu nedenlerini kesin olmamakla birlikte şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Kişinin genetik yatkınlığı
 • Beyin tarafından salgılanan hormonlarda anormallik
 • Beynin bölümlerinde gelişim geriliği
 • Ruhsal sağlık öyküsündeki olumsuzluklar
 • Küçükken yaşanan travmalar
 • Anne ve babası tarafından ilgi görmemek
 • Bipolar bozukluk
 • Ölüm, boşanma, taciz gibi olaylar

Borderline Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

borderline kişilik bozukluğu belirtileri nelerdir?
borderline kişilik bozukluğu belirtileri nelerdir?

Birçok rahatsızlıkta olduğu gibi borderline kişilik bozukluğu belirtileri de kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ayrıca aşağıda okuayacağınız belirtilerin bir ya da birkaçını kişide gözlemlemek, hastalığın kesin teşhisi için yeterli olmayacaktır. Kesin tanı için hastanelerin psikiyatri bölümünü ziyaret etmek, uzman doktorun görüşleri doğrultusunda hareket etmek gerekir. Burada okuyacaklarınızın rahatsızlığın genel belirtileri olduğunu unutmamalısınız. O halde, borderline kişilik bozukluğu belirtileri nelerdir? Hemen açıklayalım.

 • Bu kişiler uzun süreli ilişki kuramaz, ilişkilerinde devamlılık sağlayamazlar. Genellikle çabuk sıkılırlar.
 • Kararsızlık sözcüğü onlar için vardır. İş ve meslek seçimi gibi önemli konularda olağan dışı karasızlık yaşarlar.
 • Arkadaş ilişkileri sorunludur, sık sık sorun yaşarlar.
 • Kimlik bunalımı çok yaygın rastlanan bir durumdur.
 • Tutarsız, çelişkili davranışları vardır.
 • Yalnızlıktan hoşlanırlar, çoğu zaman yalnız kalmak isterler.
 • Aşırı derecede şüphecidirler. Özellikle ikili ilişkilerde terk edilme şüphesi ile hayatı kendilerine zindan ederler.
 • Riskli araba kullanmaya meyillidirler.
 • Kendine ve başkalarına zarar vermekten kaçınmazlar.
 • Sadakat duyguları yoktur ve rastgele cinsel ilişkiye girerler.
 • Normalden fazla yemek yeme istekleri vardır.
 • İntihar girişiminde bulunabilirler.
 • Yaygın olarak paranoya belirtileri görülür.
 • Uyuşturucu madde bağımlısı olabilirler.
 • Cebindeki tüm parayı harcama istekleri vardır.

Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

borderline kişilik bozukluğu tedavisi nasıl yapılır?
borderline kişilik bozukluğu tedavisi nasıl yapılır?

Kendinizde ya da çevrenizdeki kişilerde belirtilerini görmeniz durumunda öncelikle uzman bir doktor ile görüşme yapmak gerekir. Doktorunuz gerek görmesi durumuna, bu aşamada, çeşitli testler de isteyecektir. Uzman doktor, görüşmeler esnasında hastanın geçmiş yaşam öyküsünü dikkatli bir şekilde inceleyecektir. Hastanın ailesinde, genetik olarak bu kişilik bozukluğunu etkileyecek faktörlerin olup olmadığını araştıracaktır. Ardından ise tedaviye başlayacaktır. Bu kişilik bozukluğunun tedavisi kişiye özeldir. Ancak genel tedavi yöntemlerinden bahsetmemiz mümkündür. O halde borderline kişilik bozukluğu tedavisi nasıl yapılır, anlatalım.

Borderline kişilik bozukluğu teşhisi konmuş hasta için günümüzde oldukça etkili tedavi ve terapi yöntemleri bulunmaktadır. Borderline kişilik bozukluğu tedavisi için geçerli olan en önemli yöntem kabullenici dinleme yöntemidir. Ayrıca terapilere ek olarak süreci, ilaç tedavisi ile de desteklemek gerekebilir. Depresyon ve dürtü bozukluğu ile ilgili ilaçlar bu hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Ancak ne oranda ve ne kadar süre kullanmak gerektiğine uzman psikiyatrın karar vermesi gerekir. Hastalık belli bir düzeye ulaşmış ve evde tedavisi mümkün değil ise klinikte yatarak tedavi görmek bir diğer seçenektir.

Borderline Kişilik Bozukluğu Testi

İkili ilişkilerinizde inişli çıkışlı bir ruh haline sahipseniz, duygularınız sık sık değişiklik gösteriyorsa borderline kişilik bozukluğu testi yaparak genel bir kanaate varabilirsiniz. Ancak bu testler, sonucu ne olursa olsun kesin bir tanı için yeterli değildir. Uzman doktor muayenesi olmadan testler aracılığı ile hastalık teşhisi koymak son derece yanlış bir davranış şeklidir.

Ancak hastalığın belirtilerini görmek, kendiniz veya çevrenizdeki kişiler için genel bir kanaat edinmek adına bu testlere başvurmanız mümkündür. Borderline kişilik bozukluğu testini internet üzerinden yapabilirsiniz.

Borderline Kişilik Bozukluğu Kaç Yaşında Başlar?

Nedenleri arasında genetik faktörlere bağlılık yer alsa da doğuştan gelen bir rahatsızlık değildir. Belirtileri ise uzun bir zamana yayılır. Dolayısıyla belirtilerini gördüğünüz kişiyi bir süre izlemek, devamında uzman bir doktordan yardım istemek gerekir. Ancak özellikle çocukluk döneminin birtakım dönemsel sorunları ile bu hastalığı karıştırmamak gerekir. Çünkü erken yaşlarda rastladığımız bir hastalık değildir. O halde borderline kişilik bozukluğu kaç yaşında başlar? Hemen açıklayalım.

Borderline kişilik bozukluğu, genellikle ergenlik döneminde veya ergenlik sonrası dönemde başlamaktadır. Az önce de belirttiğimiz üzere ergenlik döneminde belirtilerini görseniz dahi acele etmemelisiniz. Söz konusu kişiyi belli bir dönem gözlemlemeli, ergenliğin klasik sorunlarından biri olmadığına emin olmalısınız. Daha sonra ise uzman doktordan yardım talep etmelisiniz. Çünkü bu hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Kişi, tedavi olmaz ise hastalık yetişkinlik döneminde şiddetlenmektedir.

Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

borderline kişilik bozukluğu tedavi edilmezse ne olur?
borderline kişilik bozukluğu tedavi edilmezse ne olur?

Sağlımız en büyük servetimizdir. Dolayısıyla hiçbir zaman ihmal etmemek gerekir. Söz konusu psikiyatrik bir rahatsızlık olduğunda bazı insanlar ihmalkar yaklaşmaktadır. Hatta zamanla kendiliğinden düzeleceğine inanmaktadırlar. Ancak aksine düzelmemekte, şiddeti daha da artmaktadır. Bundan dolayı hiçbir rahatsızlığı ihmal etmemek, en yakın zamanda tedavi olmak gerekir. Peki, borderline kişilik bozukluğu tedavi edilmezse ne olur, ne tür olumsuz sonuçlar doğurur?

Borderline kişilik bozukluğunun diğer adı, sınır kişilik bozukluğudur. Dolayısıyla bu rahatsızlığa sahip kişiler, tedavi olmazsa sınır davranışlar sergilemeye başlarlar. Bu kişiler kendilerine veya çevrelerindeki kişilere zarar verebilirler. Alkol, uyuşturucu gibi zararlı alışkanlık edinebilir, hatta ileri seviyelerde intihara dahi kalkışabilirler.

 

ÖNEMLİ!!! Biobilgi.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları, tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri veya bilgiler genel varsayımlardan oluşmaktadır. Zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğindeki bu bilgiler tıbbi teşhis veya tedavi yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her uygulama öncesinde mutlaka uzman doktora danışılması gereklidir. Uzman doktora danışmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır. 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikYükselen Burç Nedir? Yükselen Burç Nasıl Hesaplanır?
Sonraki İçerikBudapeşte’de Gezilecek Yerler Listesi, Budapeşte Gezi Rehberi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.