Boraks Nedir, Ne İşe Yarar, Boraks Nasıl Yapılır

Boraks Nedir, Ne İşe Yarar, Boraks Nasıl Yapılır
Boraks Nedir, Ne İşe Yarar, Boraks Nasıl Yapılır

Boraks Nedir

Boraks, bor, su, oksijen ve sodyumun birleşmesiyle oluşan ve başta ev temizliği olmak üzere kullanım alanı oldukça geniş olan bir mineraldir. Doğal yollarla yapılır ve suda erime özelliğine sahiptir. Yumuşak yapıda ve beyaz renkli olan bu mineral, ev temizliğinde kimyasal madde kullanmak istemeyenlerin çoğunlukla tercih ettiği bir üründür. Boraks nedir ve  boraks ne işe yarar diye merak edenler, makalemizin devamını okuyabilirler.

Karbonat Nedir?

Boraks Nasıl Yapılır

Diğer temizlik ve kozmetik ürünlerine göre kullanım alanı daha yaygın olan boraksın hazırlanışı da tamamen farklıdır. Boraks nasıl yapılır merak edenler için boraks yapımı; bor, su, sodyum ve oksijenin gereken miktarlarda karıştırılması şeklindedir.

Kullanım amacına göre, bu mineral ile farklı temizlik malzemeleri de hazırlanabilir. Örneğin; çamaşır makinesinde dezenfektan olarak kullanmak amacıyla, birer ölçü boraksın, karbonat ve çamaşır sodası ile karıştırılması sonucu etkili bir madde ortaya çıkar. Yer temizliği için, bulaşık deterjanı boraksla karıştırılarak, doğal bir yer temizleyici yapılabilir. Ayrıca, yine hepsinden birer ölçü olmak üzere boraksla çamaşır sodası, zeytinyağı ve arap sabununun iyice karıştırılmasıyla doğal bir bulaşık deterjanı da hazırlanabilir. Görüldüğü gibi, temel malzemeleri su bor, sodyum ve oksijen olan bu ürün, geniş kullanım alanına sahip bir temizleyicidir.

Boraks Nedir
Boraks Nedir

Boraks Ne İşe Yarar

Çok merak edilen, boraks ne işe yarar sorusuna verilebilecek cevaplar oldukça fazladır. Çünkü bu mineral, doğal yapısıyla temizlik işleri başta olmak üzere, böcek ilacı olarak kullanılmasından bazı kozmetik ürünlerinin içeriğinde kullanılmasına kadar birçok alanda tercih edilmektedir.

 • Banyo temizliğinde etkilidir: Bu ürün, doğal minerallerle hazırlanan bir temizleyici olarak, banyo temizliğinde rahatlıkla kullanılabilir. Duşakabin, küvet ve lavaboların temizliği için bir bez üzerine dökülecek boraksla, istenilen yüzey iyice ovulur ve durulanır.
 • Tuvalet temizlemede kullanılır: Tuvalet temizliği için bir miktar boraks tuvalete dökülür ve 1-2 saat bekletilir. Sonra fırçayla ovulur. Bu ürün ayrıca, tuvalet tıkanıklığını açmak için de kullanılabilir. Tuvalete dökülecek bir bardak kadar boraksın üzerine yeterli miktarda kaynar su dökülürse tuvalet tıkanıklığı giderilecektir. Ara ara bu işlem uygulanması, tuvalet tıkanıklığını önleyecektir. Ürün sadece tuvalet değil, gider ve lavabo tıkanıklıklarında da açıcı olarak kullanılabilir.
 • Buzdolabı ve bulaşık makinesi temizliğinde kullanılır: Beyaz eşyaların temizlenmesinde de kullanılabilecek bir temizleyicidir. Buzdolabı, bulaşık makinesi ve fırın gibi eşyaların dış temizliğinde kullanılabileceği gibi, içindeki lekelenmeler için de, bir bardak ılık suyla bir kaşık boraks karıştırılırak kullanılabilir.
 • Bulaşık yıkamada kullanılır: 1 su bardağı boraks ve bir miktar beyaz sabun veya arap sabununun karıştırılmasıyla hazırlanacak karışım, bulaşık yıkamada kullanılır. Yağ sökücü özelliğinin yanısıra parlatıcı özelliği bulunmaktadır.
 • Tencere temizliğinde kullanılır: Boraks ile tuz karıştırılarak, döküm tencereler etkili şekilde temizlenebilir.
 • Küf ve pas lekelerini çıkarmada etkilir: Çok yönlü kullanım alanına bağlı olarak, pas ve küf çıkaramada da etkilidir. Küflü alanları temizlemek için bir bardak boraksla bir litre su karıştırılır ve küflü alana dökülür. Etkisini göstermesi için bir süre beklenir ve durulanır. Paslı alanlar içn boraksla limon suyuyla karıştırılarak kullanılırsa, etkisini daha çabuk gösterir.
 • Yer temizliğinde kullanılır: Yarım bardak boraksla bir miktar bulaşık sabununun üzerine su eklenir ve istenilen zemini kolaylıkla temizleyebilecek doğal bir temizleyici hazırlanır.
 • Tezgah temziliğinde kullanılır: Bu ürün, su ve bulaşık sabunuyla karıştırılarak tezgah temizliğinde kullanılır. İsteğe göre, bu karışıma sirke de katılabilir. Sirke, temizleyicinin etkisini arttıracaktır.
 • Yağ lekelerini temizlemede kullanılır: Yağ ve sakız gibi ağır ve yapışkan lekelerin temizliğinde de kullanılmaktadır. Boraksın, bu lekeleri temizlemesi için, ılık suyla karıştırılması yeterlidir.
 • Leke çıkarıcı özelliği vardır: Çamaşır lekeleri, zaman zaman çoğu kişinin sorunu olmaktadır. Farklı özelliklerdeki lekeleri çıkarmak için, birbirinden farklı yöntemler denenmektedir. Bu doğal mineral, değişik özelliklerdeki çamaşır lekelerini çıkarmak için kullanılabilecek özelliktedir. Az suyla karıştırılacak boraks, lekenin üzerine dökülür ve çitilenerek durulanır. Sadece çamaşır lekeleri değil, halı lekelerinin çıkarılmasında da kullanılır.
 • Kötü kokuları yok eder: Suyla karıştırıldığında, doğal bir temizleyici haline gelen bu ürün, aynı zamanda kötü kokuları yok edici özelliktedir.
 • Böcek ve haşereleri kovucu olarak kullanılır: Biraz şekerle karıştırılarak, karınca ve hamam böceği gibi haşerelerin bulunduğu yere serpilir. Fare kovucu olarak da kullanılır. Fare görülen yerlere boraksın serpilmesi, fare sıkıntısından kurtarır.
 • Mobilya temizliğinde kullanılır: Temizlik açısından çok yönlü kullanıma sahip özelliği sayesinde, mobilya temizliğinde de kullanılmaktadır. Suyla ve bulaşık sabunuyla karıştırılarak mobilyalar, kolaylıkla temizlenebilir.
 • Yatak temizliğinde kullanılır: Hijyenik bir yaşam için temiz tutulması gereken alanlardan birisi olan yatak odası temizliği, boraksla hem hijyenik, hem etkili, hem de doğal şekilde yapılabilir. Ilık suyla karıştırılacak boraks, yatak odasında, yatak dahil tüm mobilyaların temizliğinde kullanılabilir.

Boraks Nerede Satılır

Bu ürünü almak istiyor ve Boraks nerede satılır diye merak ediyorsanız, temizlik ve kozmetik alanında geniş kullanım alanı bulunan bu ürün, tüm eczane ve aktarlarda satılmaktadır.

Boraks Ne İşe Yarar
Boraks Ne İşe Yarar

Boraksın Diğer Kullanım Alanları

Temizlik ve kozmetik sektörü haricinde son zamanlarda, inşaat sektörü, atık sanayi ve enerji sektöründe de kullanılmaktadır.

Boraksın kullanım alanı oldukça yaygın olsa da, en çok temizlik işlerinde kullanılmaktadır. Leke çıkarıcı etkisinden tıkanıklık açıcı ve parlatıcı etkisine kadar bir çok avantajı olduğundan, temizlik sektöründe sıklıkla tercih edilmektedir. Doğal bir malzeme olması da bir diğer tercih sebebidir.

Önceki İçerikTBT Ne Demek, İnstagram TBT Nedir
Sonraki İçerikSpesifik Ne Demek, Spesifik Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.