Bob Marley Kimdir, Neden Öldü

Bob Marley Kimdir, Neden Öldü
Bob Marley Kimdir, Neden Öldü

Bob Marley Kimdir

“Bob Marley kimdir?” sorusuna verilebilecek ilk cevap reggae müziğin efsane ismidir olacaktır. Bob Marley, reggae müziği Jamaika’nın dışına taşımıştır ve bu sayede reggae müziğin Dünya’ya yayılmasını sağlamıştır.

Bob Marley kimdir?” sorusuna gitarist, solist ve söz yazarı cevaplarını da verebiliriz. Sanatçı birçok alanda gerekli donanımlara sahipti. Müzik hayatına profesyonel olarak The Wailers grubu ile atılmıştır. Bu grupta Peter Tosh ve Bunny Livingston ikilisiyle birlikte çalışmıştır. “Simmer Down” yaptıkları ilk hit çalışmalarıdır. İlerleyen dönemlerde grupta bulunan üç ismin de ayrı ayrı solo çalışmaları olmuştur. The Wailers grubunun üyeleri zamanla dağılmıştır.

Bu grup dağıldıktan sonra ünlü sanatçı kadınların oluşturduğu 3 kişilik “The I-Threes” grubuna zaman zaman müzikal alanda yardımcı olmuştur. Düzenlediği ve söz yazarlığını yaptığı şarkıların genelinde politik içeriklere yer vermiştir. Bu içerikleri sade ve üsluplu bir dil kullanarak oluşturmuştur. Bu yönüyle de sanatçı ön plana çıkmıştır. “Catch A Fire” isimli çalışmasını 1972 yılında yayınlayan Marley, bu çalışmanın ardından 1973 yılında “Burnin”, 1975 yılında “Natty Dread” ve “Live”  albümlerini yayınlamıştır. Sanatçı, Avrupa ülkelerinde büyük bir ilgi görmüştür. Bu yüzden Avrupa turneleri düzenlemiştir.

Get Up, Stand Up”  Bob Marley’in en çok bilinen eserleri arasında yer alır. “Get Up, Stand Up” sosyal karmaşayı konu edinmiştir. “No Woman No Cry” ise politik mesaj içermez ve en bilindik eserleri arasına dahil olmuştur.1978 yılında, Birleşik Milletler tarafından Bob Marley’e “Barış Madalyası” verilmiştir. Bu ödülü almasının sebebi, Afrika’da yokluk içerisinde yaşayan insanlara yaptığı yardımlardır. Vicdanlı ve insancıl olması Bob Marley’i farklı kılan özellikleridir.

Bob Marley Hayatı

Ünlü sanatçı, 6 Şubat 1945’te Jamaika’da hayata gözlerini açmıştır. Bob Marley 5 yaşındayken, annesi Kingston’a taşınmaya karar vermiştir. Kingston’da Bob ve ailesi, Bob’un en yakın arkadaşlarından biri olan Bunny Livingston ve ailesi ile beraber yaşamışlardır. Bu iki yakın arkadaş o zamanlardan beri müzik ile uğraş içerisinde olmuşlardır.

Bob Marley Kimdir
Bob Marley Kimdir

Bob Marley, zaman içerisinde raggae müziğin Jamaika’dan dünyaya yayılmasını sağlamıştır. Çoğu kesim tarafından raggae müziğin kralı olarak da adlandırılmıştır. Bob Marley hayatı boyunca farklı gruplarla çalışmış ve ortaya birçok eser çıkarmıştır, Bob Marley, sadece müzikal alanda değil insancıl yönüyle de tüm Dünya’nın onayını almıştır. “I Shot The Sheriff” ile “Get Up, Stand Up” gibi değerli eserleri bir başka ünlü sanatçı olan Eric Clapton tarafından yeniden yorumlanmıştır.

Bob Marley, az sayıda insanın inandığı Rastafarianizm dinine mensup olmuştur. Bu din eski Etiyopya toprakları üzerinde ortaya çıkmıştır. Saçlarının rasta olmasının sebebi de bu dine mensup olmasıdır. Bu saç stilinin gerçek adı Dreadlock olarak bilinmektedir.

Bob Marley Neden Öldü

Bob Marley’in, 1977 yılında futbol oynarken ayak baş parmağının yaralanmasıyla deri kanseri olduğu ortaya çıktı. Parmağının kesilmesi gerekiyordu. Rastafarianizm inancına göre mezara tek parça olarak girmek arzu edilir. Bu yüzden raggae müziğinin efsane ismi, parmağının kesilmesine izin vermedi. 1981 yılında durumu ağırlaşan Marley, son günlerini yaşamak için Almanya’dan Jamaika’ya uçakla dönüş yapmak ister. Bu yolculuk esnasında Marley’in durumu daha da kritik bir hal alır. Uçağı, tıbbi yardım yapılması amacıyla Miami’ya acil iniş yapar. Bob Marley, Florida’da bulunan Cedars of Lebanon Hastanesi’nde, 11 Mayıs 1981’de hayata gözlerini yummuştur. Sanatçı 36 yaşında ölmüştür. Oğlu Ziggy’ye söylediği “Para hayatı satın alamaz.” ünlü sanatçının son cümlesi olmuştur. Ölmeden önce kendisine ve ülke kültürüne yaptıkları katkılarından dolayı Jamaika’nın en büyük ödülü olan Merit ödülünü almaya hak kazanmıştır. Ancak ne yazık ki ödülü almaya ömrü yetmemiştir.

Bob Marley Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Bob Marley, siyahi bir anne ve beyaz bir babanın çocuğudur. Bu efsane ismin babası beyaz bir kaptan olduğu için, Jamaika’da çevresindekiler tarafından Marley’e, “beyaz çocuk” lakabı takılmıştır.

The Wailers grubundan ayrıldıktan sonra, The I-Threes grubuna müzikal alanda yardımlarda bulunmuştur. Grubun üyelerinden biri olan  Juddy Mowatt: “Bob Marley’in şarkı sözü ve müzik altyapısı öylesine gelişmiştir ki, kendisi bir müzik ansiklopedisi gibi.” ifadelerini kullanmıştır.

Rastafari dinine mensup olan sanatçı, Ital olarak bilinen inancından dolayı et yemezdi. Yani Bob Marley, vejeteryandı.

Bob Marley, fal bakma konusunda oldukça iyiydi. O kadar iyiydi ki çevresindeki insanlar geleceği görebildiğini söylüyorlardı. Bob Marley, müzikal hayata adım atmasının ardından fal bakmayı bırakmıştır.

Ünlü sanatçının 7 farklı kadından toplam da 10 adet çocuğu bulunmaktadır. Ayrıca Marley’in bu çocuklarının dışında bir de evlatlık çocuğu vardır. Sanatçı çocuklar konusunda “ Bir çocuğun bana ait olup olmadığını anlamanın yolu konuşmasına bakmaktır.” ifadelerini kullanmıştır.

Spora büyük ilgisi olan ünlü sanatçı, adeta bir futbol aşığıydı. Futbolun yanı sıra ping-pong oynamaktan da keyif alırdı. Ölüm sebebi olarak bilinen kanser hastalığı da futbol oynarken yaralanması sonucu ortaya çıkmıştır. Parmağının kesilmesine izin verse Bob Marley belki de daha uzun süre yaşayabilirdi. Ancak inancında bütün vücut halinde mezara koyulma isteği olduğu için parmağının kesilmesine izin vermemiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.