Bistro Ne Demek, Bistro Nedir

Bistro Ne Demek, Bistro Nedir
Bistro Ne Demek, Bistro Nedir

Bistro ne demek? Bistro kelimesi, büyük şehirlerde oldukça sık şekilde karşımıza çıkmakta ve bir restoran terimi olarak kullanılmaktadır. Bistro, Fransızca’da “Bar” anlamını taşır. Bistro kelimesi, aslında oldukça tipik özellikler taşıyan Paris kafe ve barlarına verilmiş olan bir ad olarak geçmektedir.

Bistro Ne Demek

Bistro kelimesini aslında Fransızca ve Paris’ten ayıramayız. Bistro kültürü, Paris’in aynası olarak görülebilir ve gerçekte Paris ile alakası vardır. Aynı zamanda, ’bistro’ kelimesi, özellikleri çok net şekilde belirgin olan içme mekanlarını ifade etmek için kullanılır.
Paris şehri kültürünün değerli bir parçasıdır. Aynı meyhane ve İstanbul arasındaki ilişkide olduğu gibi, bistro ve Paris arasında da böyle bir ilişki bulunur. Belirgin bir mekan çeşidi ve belirgin bir yaşam kültürünün unsurlarını temsil eder.

Türkiye için yalnızca bir mekan ya da masa çeşidi olarak algılansa da, bu kelime Paris için bir kültürdür ifade eder. Bistro ne demek diye sorulduğunda, bir Fransız için aktivite tanımını yapmak ihtiyacı doğacaktır. Bistro, Fransızca dilinde sadece bir tek anlamı karşılar:  Bar kültürü. Yani, bir şeylerin içildiği mekanlardır. Ancak Fransız kültürü için başlı başına ’bar’ zaten oldukça farklı anlamlar taşımaktadır. Paris içerisinde yer alan bistrolar, mahallelerin barlarıdır ve mahallede devam eden hayatların türüne göre de, günün farklı saatleri içerisinde farklı kültürden insanlara farklı birçok ürün ile hizmet verirler. Türkiye için daha çok gece kullanılan içkili mekan ve masaları temsil ederken, Paris için tüm gün kullanılan mahalle barları ve kültürünü kapsar.

Bistro Nedir

Bistro bizdeki kelime anlamı ile genel olarak kafe, küçük ölçekli bar ve içkili mekan olarak kabul edilir. Fransa için bistro ne demek sorusunu biraz daha açmak gerekiyor. Çünkü genel olarak Türkiye içerisinde bu kelime yanlış kullanılıyor. Tam olarak cevabını karşılayamadığı kullanım ve mobilyalar için kullanılması, kelimenin anlamını yitirmesine neden oluyor. Çünkü Türkiye’de Paris kültürü işletmesini gerçek anlamda açmak isteyenler ile herhangi bir bar mekanı da bistroyu kullanmış oluyor. Bistro nedir diye sorulduğunda her insan için bar masası olarak kabul edildiğini görmek mümkün olacaktır.

izmir büro mobilyaları

bistro ne demek
bistro ne demek

Fransa’nın kuzey kesiminde hava durumundan dolayı insanlar daha çok kapalı mekanları tercih eder. Bistrolar da Paris’in ve Paris yaşamının aslında yansımasıdır. Bistro, İngiliz Pub mekanlarına hiç benzemeyen, tamamen kendisine has belirli özellikleri olan tüm içme mekanları için kullanılabilir. Bu kelime, Fransızca için “Bar” anlamını taşır ancak bu bar anlamı Fransız kültürü için de tamamen başka bir anlamı karşılar. Çünkü insanlar dünya üzerinde yer alan her mekana bistro demeye başlamış durumdadır ve Paris ile olan bağlantısını birçok insan gerçekte bilmemektedir.

Bir Başka Tanımı ile Bistro Nedir

Günümüzde hemen hemen nesli tükenme eşiğinde olan asıl bistrolara niçin bistro adı verildiği ile ilgili daha pek çok hikayeye rastlamak mümkün. Bu hikayelerden birisi de oldukça gerçekçi ve Ruslar tarafından kesinlikle doğru olarak kabul ediliyor. Yaygın olarak anlatılan bu hikayeye göre ise; Napolyon savaşlarını takip eden Fransa işgali sırasında Kazak askerleri restoranlardan her zaman hızlı servis istemektedir ve o sebeple de restoranın sahiplerine Rusça ”çabuk” anlamını taşıyan bystra olarak seslenirlermiş. Sıklıkla kullanılmakta olan bu bystra kelimesi, zaman geçtikçe ”bistro” halini almış ve gün içerisinde de farklı kullanımlara göre hizmet veren, gösterişten çok uzak ve hızlı servis sağlayan tipik Paris bistroları için kullanılır hale gelmiştir. Paris için kullanılan hali ile de hızlı servisi çağrıştırsa bile, günlük olarak bu mekanları kullanan insanların acelesi varmış gibi bir görünüm oluşmaz. Yalnızca hızlı servis kendiliğinden gelişmiş ve devam etmiştir.

Brasserie ile Bistro Arasındaki Farklar

Hem yazılışı hem de okunuşu ile bistrodan daha da zor görünen kelime brasserie, Fransızca için ‘Birahane’ anlamı ile bilinir. Yani brasserie, içinde hem bira hem de meze çeşitleri bulunduran bir restoran türü olarak kabul edilir. Brasserie, bistrolara göre çok daha çeşitli ve lezzetli yemeklerin verildiği, daha kaliteli servislerin gerçekleştiği, masalarda örtülerin olduğu yerleri temsil eder. Aynı zamanda insanlar bu yere gelirken daha şık giyinir. Bistro mekanlarında insanlar daha salaş görünürler. Hemen hemen tüm alkol türlerini brasserie içerisinde bulmak mümkündür. Bar değil restorandır ve en büyük farkı burada oluşturur.

Bistrolar ise mahalle barları olarak bilinir. Gün içinde çok farklı kesimlerden gelen müşterilerine hizmet sunar. Bistrolar kullanımı itibariyle Fransızlar için adeta bir yaşam alanıdır. Herkes sabah kahvesini bistroda içer, öğleden sonra ise okulların bitmesiyle beraber öğrenciler burada sıcak çikolata içer. Akşamları ise hafif içkiler ve sohbetler eşliğinde gün devam eder. Herkes için buluşma noktasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here