Bisiklet Sürmek Kaç Kalori Yakar? Bisiklet Sürmek Kilo Verdirir mi?

bisiklet sürmek kaç kalori yakar bisiklet sürmek kilo verdirir mi
bisiklet sürmek kaç kalori yakar bisiklet sürmek kilo verdirir mi

Zayıflamak veya formunu korumak isteyenlerin zevkle yapacağı sporlardan biridir bisiklet sürmek. Ayrıca vücudumuzu sıkılaştırmak için de iyi bir seçenek olabilir. Düzenli olarak bisiklet sürmek hem sağlığımız için hem de fazla kilolardan kurtulmak için önemli bir aktivitedir. Öyleyse bisiklet sürmek kaç kalori, bisiklet sürmek kilo verdirir mi, gibi sorulara yanıt arayalım.

Konu Başlıkları

Bisiklet Sürmek Kaç Kalori Yakar?

Öncelikle söylemek gerekir ki hangi sporu yaparsanız yapın düzenli yapmanız şarttır. Ayrıca bisiklet sürerek harcayacağınız kalori zamana ve bisiklet sürülen yere göre değişiklik gösterir. Dolayısıyla bisiklet sürmek kalorisine dair hesaplama zamana ve sürülen yere göre çeşitlendirmek gerekir.

10 Bin Adım Kaç Kalori Yaktırır?

Olağan koşullar altında, düz bir parkurda normal hızla sürüş ile dakikada 7-9 kalori harcarsınız. Elbette bu ortalama bir değerdir. Kişinin kilosu da bunu etkileyen bir faktördür. 50- 55 kg ağırlığında biri dakikada yaklaşık 7 kalori harcarken, 70-75 kg ağırlığa sahip biri 9 kalori harcamaktadır.

10 Dakika Bisiklet Sürmek Kaç Kalori Yakar?

"10

70 kg ağırlığında bir kişi 10 dakika bisiklet sürerek yaklaşık 80 kalori yakar.

55 kg ağırlığında biri ise yaklaşık olarak 67 kalori harcar.

15 Dakika Bisiklet Sürmek Kaç Kalori Yakar?

15 dakika bisiklet sürerek yetişkin bir erkek yaklaşık 120 kalori harcar.

50-54 kg ağırlığa sahip yetişkin bir kadın yaklaşık 100 kalori harcar.

30 Dakika Bisiklet Sürmek Kaç Kalori Yakar?

"30

Hangi egzersizi yaparsak yapalım, verim elde etmek için belli bir süre devam ettirmek gerekir. Söz konusu bisiklet sürmek olduğunda, vücutta yağ yakımını başlatmak için minimum 20 dakika sürmeye devam etmelisiniz. Bu bir plan dâhilinde yapılırsa çok daha verimli olacaktır. O halde her gün yarım saat bisiklet sürdüğünüzü düşünelim. Bu durumda 30 dk bisiklet sürmenin ne kadar kalori yakacağını gelin birlikte görelim…

30 dakika bisiklet sürmek 70 kg ağırlığında biri için yaklaşık olarak 250 kalori harcamaktır.

Ağırlığı 55 kg olan biri ise 200 kalori harcamaktadır.

1 Saat Bisiklet Sürmek Kaç Kalori Yakar?

"1

Her gün 1 saat bisiklet sürmek sağlıklı bir yaşam için ideal bir aktivitedir. 1 Saat bisiklet sürmek kaç kalori yakar sorusunun cevabı ise şöyledir:

Ortalama 70 kg ağırlığında biri 500 kalori, 55 kg ağırlığında biri ise 400 kalori harcamaktadır. Bunlar çok önemli bir değerlerdir. Gün içinde fazladan aldığınız kaloriyi 1 saat bisiklet sürerek yakabilirsiniz. Aslında bisiklet sürmeyi yaşamınızın bir parçası haline getirebilir, şartlarınız uygunsa işe bile bisikletle gidip gelebilirsiniz.

3 Saat Bisiklet Sürmek Kaç Kalori Yakar?

Bisiklet sürerek zayıflamak mümkündür. Çünkü bisiklet sürmek yüksek kalori harcamanızı sağlar. 3 saat bisiklet sürmek kaç kalori yakar diye merak ediyorsanız ortalama 1400 kalori diyebiliriz. Eğer kilonuz 50-55 ise 1200, 70-75 ise 1500 kalori civarıdır.

1 Km Bisiklet Sürmek Kaç Kalori Yakar?

Yaktığımız kalori değeri, cinsiyete ve kiloya göre değişmektedir. 1 km bisiklet sürmek kaç kalori yakar, sorusunun cevabı şöyledir:

70 kg ağırlığında bir erkek, orta hızla 1 km bisiklet sürerek yaklaşık 100 kalori harcar.

55 kg ağılığında bir kadın, 1 km yolu orta hızla kat ettiğinde yaklaşık 70 kalori harcar.

5 Km Bisiklet Sürmek Kaç Kalori Yakar?

Orta tempoda normal koşullar altında ve düz yolda 5 km bisiklet sürmek kaç kalori olduğuna gelince, 70-75 kg biri için yaklaşık 260 kaloridir. 50-55 kg ağırlığında bir yetişkin ise 210 kalori harcar.

"<yoastmark

10 Km Bisiklet Sürmek Kaç Kalori Yakar?

Bu yaklaşık 1 saatten biraz fazla aralıksız bisiklet sürmeye eş değerdir. Bu durumda 10 km bisiklet sürmek kaç kalori yakar, açıklayalım:

50-50 kg ağırlığında biri orta tempoda 10 km bisiklet sürerek yaklaşık 420 kalori harcar.

Ağırlığı 70-75 kg olan biri ise orta tempo sürüş ile 540 kalori harcar.

20 Km Bisiklet Sürmek Kaç Kalori Yakar?

Bisiklet sürmek, kalp sağlığı için çok faydalı bir egzersizdir. 20 km bisiklet sürmek ise 50-55 kg ağırlığında biri için 840 kalori harcamak demektir. Eğer kilonuz 70-75 ise bu yaklaşık 1080 kalori harcamaktır.

30 Km Bisiklet Sürmek Kaç Kalori Yakar?

Eğer daha öncesinde yeterli kondisyon edinmediyseniz bu kadar uzun soluklu bir sürüşe çıkmamalısınız. Yine de 30 km bisiklet sürmek kaç kalori yakar diye merak edenler için ortalama 1500-2000 kalori olduğunu söyleyebiliriz. Daha çok profesyonel bisikletçilerin tercih ettiği bir sürüş olduğu için yüksek tempoda sürüş yaparlar. Dolayısıyla yüksek tempoda 3000 kaloriye kadar harcamanız mümkündür.

Kondisyon Bisikleti Kaç Kalori Yakar?

kondisyon bisikleti kaç kalori yakar
kondisyon bisikleti kaç kalori yakar

Kapalı alan sporlarını tercih edenlerin merak ettiği soruların başında gelen kondisyon bisikleti ile spor yapmak kişinin kaç kalori yakmasını sağlar? işte detaylar…

Ancak yakacağınız kalori miktarını hızınız ve pedal ağırlığı da etkileyecektir.

Ortalama olarak 15 dakika kondisyon bisikleti sürerek 70-80 kalori harcayabilirsiniz. Eğer pedal ağırlığı arttırılırsa harcayacağınız kalori miktarı da o oranda artacaktır.

Bu durumda 30 dakika kondisyon bisikletiyle yaptığınız egzersiz 150- 160 kalori harcamak demektir.

Eliptik Bisiklet Kaç Kalori Yakar?

"eliptik

70-75 kg yetişkin biri için eliptik bisiklet ile kalori hesaplamasının detayları şu şekildedir:

  • 5 dakika egzersiz ile 48 kalori
  • 10 dakika egzersiz ile 96 kalori
  • 15 dakika boyunca eliptik bisiklet ile egzersiz ise 140 kalori yakar.

50-55 kg ağırlığında biri için kalori değerleri de şöyledir:

  • 5 dakikalık bir egzersiz ile 38 kalori yakar.
  • 10 dakika boyunca orta tempoda eliptik bisikletle egzersiz 76 kalori yakmaktadır.
  • 15 dakikalık egzersiz ise 114 kalori yakmaya eş değerdir.

Yürümek mi Yoksa Bisiklet mi Daha Çok Kalori Yakar?

İster yürüyüş yaparak ister bisiklet sürerek istediğiniz kadar kalori harcayabilirsiniz. Burada temel mesele, ne kadar zamanda ne kadar kalori harcayacağınızdır. Çünkü 1 saat yürüyüşle harcayacağınız kalori ile 1 saat sürüş ile harcayacağınız kalori eşit değildir. Dolayısıyla yürümek mi yoksa bisiklet sürmek mi daha çok kalori yakar birlikte görelim.

Ortalama 10 bin adımla yakacağınız kalori miktarı yaklaşık 500 kaloridir. Orta tempo ile 110-120 dakika yürüyüş yapmanız demektir.

110-120 dakika bisiklet sürerek yaklaşık 20 km yol alırsınız. Dolayısıyla da orta tempolu bir sürüşle 800-1000 kalori harcarsınız.

Özetle yürümek mi bisiklet sürmek mi daha çok kalori yakar, merak ediyorsanız eşit sürede bisikletle daha çok kalori harcadığınızı görürsünüz.

Bisiklet Sürmek Kilo Verdirir mi? 

bisiklet sürmek kilo verdirir mi
bisiklet sürmek kilo verdirir mi

Kilo vermek isteyenler için en temel kriter, sağlıklı ve spor yaparak kilolardan kurtulmak olmalıdır. Bisiklet sürmek yüksek kalori harcamamıza neden olur. Dolayısıyla da bisiklet sürmek kilo verdirir mi, cevabı merak edilen bir sorudur. Bisiklet sürmek, düzenli yapmanız durumunda kilo vermek için iyi bir egzersiz olabilir. Çünkü 1 saat sürüş ile yaklaşık 500-600 kalori yakabilirsiniz. Temponuzu arttırmanız durumunda 700-800 kalori dahi harcayabilirsiniz.

Son zamanlarda ülkemizde de bisiklet gittikçe popülerlik kazanmaktadır. Dolayısıyla bisiklet sürmek kaç kalori sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Hem eğlenceli hem de hızlı kalori yakmak adına tavsiye edebileceğimiz bir egzersizdir.

Bisiklet Sürmek Hangi Kasları Çalıştırır?

Özellikle kalça ve bacak kaslarını çalıştırmak için en sık tercih edilen egzersizlerden biridir. Ancak sadece bu kaslarla sınırlı değildir. Bisiklet sürmek hangi kasları çalıştırır, sorunun cevabı birçok etmene göre değişiklik gösterir. En başta sürüş temponuz dolayısıyla harcadığınız efor, çalışan kas grubunu etkileyen bir durumdur. Genel olarak vücut alt kaslarını çalıştırdığı bilinse de vücudumuzun üst kas grubunun çalışmasını da sağlamaktadır.

Bisiklet sürmenin kalori hesaplaması nasıl ki sürüş yaptığımız yere göre değişkenlik gösteriyorsa aynı durum çalışan kas grubu için de geçerlidir. Düz bir yolda sürüş yaparken çalışan kaslar sadece vücut alt kasları ve nispeten karın kaslarıdır. Ancak eğimli arazide sürüş yaptığınız da çalışan kas grubu maksimuma çıkmaktadır. Şimdi bisiklet sürmek hangi kasları çalıştırır, detaylı inceleyelim:

  • Bisiklet Sürerken Hangi Kaslar Çalışır?

Kalça kasları ve fleksörleri, baldır kasları, uyluk ön ve arka kasları, ayak bileği kasları en yoğun çalışan kaslardır. Saydığımız bu kaslar ise alt vücut kasları adını almaktadır.

Yoğun şekilde çalışan bu kasların yanı sıra tempo, sürüş stilimiz, tercih ettiğimiz rota türü ve uzunluğu ve son olarak bisikletin türüne bağlı olarak çalışan diğer kaslar şunlardır:

Kol, omuz ve göğüs kasları, karın kasları, sırt ve boyun kasları.

  • Bisiklet Sürmek Basen Eritir mi / Bisiklet Sürmek Bacak İnceltir mi?

Tercih ettiğimiz egzersizin türünün yanı sıra nasıl ve hangi koşullar altında yaptığımız da büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla bisiklet sürmek basen eritir mi, sorusuna cevap verirken dikkate almamız gereken kriterler vardır.

Her şeyden önce düzenli bir şekilde bisiklet sürerseniz basenlerde depolanan yağ dokusu zamanla eriyecek ve kasa dönüşecektir. Bu noktada bisiklet sürmek kalorisi hakkında bilgi sahibi olmak önem kazanmaktadır. Eğer gün içinde aldığınız kaloriden fazlasını yakabiliyorsanız zayıflamaya başlamışsınız demektir. Bu kalori yakımını bisiklet sürerek yaptığınızda en yoğun çalışan kas grubu olan baldır ve kalçada incelme olmaması imkânsızdır.

Sonuç olarak, basen bölgesini en fazla çalıştıran egzersizlerden biri de bisiklet sürmektir. Düzenli bisiklet sürdüğünüzde basen bölgesinden incelme ve sıkılaşma olacaktır.

Bisiklet Sürmek Göbek Eritir mi?

bisiklet sürmek göbek eritir mi
bisiklet sürmek göbek eritir mi

Göbek yağlarını eritmek için karın kaslarının çalışması gerekir. Bisiklet sürmek karın alt ve üst kasalarını çalıştıran bir egzersizdir. Ancak bisiklet sürmek göbek eritir mi, çok genel bir sorudur. Çünkü bisiklet sürüş stilimiz, sürüş yaptığımız rota, ne kadar süre sürüş yaptığımız gibi konular bu durumu etkileyen faktörlerdir.

Düz bir rotada, normal tempoyla sürüş yaptığımızda karın kasları sınırlı oranda çalışır. Ancak tempoyu arttırıp rotayı biraz daha zorlaştırdığımız da, özellikle eğimli arazilerde, karın kasları çok daha yoğun çalışacaktır. Böylece göbek yağlarının erimesi daha da hızlanacaktır.

Özetle, bisiklet sürme kalorisi tercih ettiğimiz rotaya tempomuza ve kilomuza göre değişiklik gösterir. Ancak her durumda, kısa sürede fazla kalori yakmamızı sağlayacak eğlenceli bir egzersizdir. Bu egzersizi açık havada yapabileceğiniz gibi kondisyon bisikletiyle kapalı ortamlarda da yapmanız mümkündür. Ayrıca bacak kaslarını çalıştırmak isteyen, basen eritmek isteyenler için vazgeçilmez bir egzersiz olabilir. Fakat unutmamak gerekir ki, hangi sporu yaparsak yapalım düzenli yapmamız şarttır.

Önceki İçerikZ Kuşağı Nedir, Z Kuşağı Hangi Yıllar Arasında Doğanlara Denir, Özelikleri Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.