Bilgisayar Mühendisi Ne İş Yapar, Nerede Çalışır

Bilgisayar Mühendisi Nerede Çalışır, Ne İş Yapar
Bilgisayar Mühendisi Nerede Çalışır, Ne İş Yapar

Bilgisayar mühendisi nerelerde çalışır? Ne iş yapar? Sık sık duyduğumuz mesleklerden biri olsa da tam olarak ne olduğu pek çok kişi tarafından bilinmeyen bilgisayar mühendisliği hakkında merak edilenler, bilgisayar mühendisi ne iş yapar yazımızın devamında.

Konu Başlıkları

Bilgisayar Mühendisi Nedir

“Geleceğin mesleği!”,”İşsiz kalmaz!”,”Artık herkes bilgisayar biliyor!”. Bu ve benzeri cümleleri çevresinden duymayan yoktur. Herkesin söyleyecek birşeyleri var bilgisayar mühendisliği konusunda. Ancak bilgisayar mühendisi ne iş yapar sorusu yöneldiğinde cevap verebilecek çok az kişi vardır. Peki bu bilgisayar mühendisliği nedir?

Bilgisayar mühendisliği, temel olarak bilgisayar bilimleri ile ilgili olan, bilgisayaran yardımcı olabileceği her konuda yazılım, test, analiz ve tasarımlar yapan, sosyal, teknolojik, bilimsel ve toplumsal konularda çözüm üreten bir mühendislik dalıdır.

Bilgisayar mühendisleri ise, bilgisayar sistemlerinin hem yazılımlarının hem donanımlarının tasarlanması, kurulması ve geliştirilmesi için aktif görev alan kişilerdir. Bilgisayar ağının ihtiyacının belirlenmesi, ihale tekliflerinin değerlendirilmesi, kurumdaki şartnamelerin hazırlanması ve temin edilmesi, bilgisayar şirketlerine danışmanlık yapılması, bilgisayar donanımlarının tasarlanması, bilgisayara girilecek verilerle ilgili çalışma yapılması, sistem programcısı ve çözümleyicisi olarak çalışmak, yazılım konusunda çalışmalar yapmak bilgisayar mühendislerinin görevleri arasında yer alır.

Mors Alfabesi Nedir

Bilgisayar Mühendisi Nerede Çalışır

Bilgisayar mühendisliğinin çalışma alanı oldukça geniştir. Bilgisayar mühendisi nerelerde çalışır sorusuna iş dünyasının hemen her sektöründe çalışır olarak cevap vermek yanlış olmaz. Telekominikasyon dünyası, eğlence sektörü, bankacılık, eğitim sektöründe, kamuda ve her türlü ticari firmada bilgisayar mühendislerine ihtiyaç duyulur. Ayrıca bu ihtiyaç, teknolojinin büyük adımlarla geliştiği çağımızda sürekli artmaktadır.

bilgisayar mühendisi ne iş yapar
bilgisayar mühendisi ne iş yapar

Bu mühendislik dalının başlıca çalışma alanları donanım, yazılım, sistem ve network olarak dörde ayrılsa da; iş analisti, web tasarımcılığı, yazılım tasarım uzmanlığı, banka yöneticiliği, donanım mühendisliği, kontrol mühendisliği, grafik tasarım ve çizim, ağ ve internet uzmanlığı, konfigürasyon yöneticiliği, veri mimarlığı, veri analistliği, robotik mühendisliği ve daha birçok alanda geniş bir çalışma yelpazesi vardır.

Bilgisayar Mühendislerinin Çalışma Ortamları

Genellikle ekip halinde, bir takımla birlikte çözüm odaklı çalışan bilgisayar mühendislerinin çalışma alanları genellikle ofis olur. Bilgisayar mühendisleri için firmalar konforlu ve ferah ortamlar oluşturur. Zaman zaman da çeşitli firmaların ilginç dekorlara sahip ve eğlenceli ofisleri haberlere konu olmaktadır.

Bilgisayar Mühendisi Ne Kadar Kazanır

Her meslekte olduğu gibi bilgisayar mühendislerinin kazançları da yapılan işe, çalışılan kuruma, iş yoğunluğuna, iş tecrübesine ve benzeri kriterlere göre değişir. Ancak bilgisayar mühendisi ne kadar kazanır dendiğinde genellikle çoğu mesleğe kıyasla daha iyi kazanırlar.

www Açılımı Nedir

Bilgisayar Mühendisi Ne İş Yapar

Hemen hemen her ticari şirkette ve kurumda ihtiyaç duyulan bilgisayar mühendisi ne iş yapar?

Veri Tabanı Yöneticiliği

Günümüzde neredeyse her kurumun kendi veri tabanı vardır. Müşteri ilişkilerinin öneminin çok değerli olduğu artık bütün şirketlerce kabul görmekte. Bu anlamda şirketler için veri tabanı yöneticileri büyü önem taşımaktadır. Veri tabanlarının sağlıklı şekilde tasarlanması, geliştirilmesi ve korunması için bu alanda uzman birçok bilgisayar mühendisine ihtiyaç duyulur.

Ar-Ge

Bilgisayar mühendisi ne iş yapar dendiğinde ilk akla gelenlerden biri de şirketlerin araştırma-geliştirme birimleridir. Firmalar yeni ürünler tasarlamak, var olan ürünlerini geliştirmek ve daha iyi hale getirmek için Ar-Ge birimleri kurarlar. Bu birimlerde birçok farklı mühendislik dalı ile azımsanmayacak sayıda bilgisayar mühendisi ihtiyacı vardır.

Yazılım Geliştirme

İş birimlerinin isteklerini ve problemlerini bilgisayar diline uyarlayarak çözüm üretilmesi anlamında bilgisayar mühendislerine ihtiyaç duyulur. Bilgisayar mühendisleri ihtiyaçlar doğrultusunda yeni yazılımlar yazar ya da var olan yazılımları geliştirirler.

Sistem Tasarımcısı ve Analisti

Herkes tarafından anlaşılır sistemlerin geliştirilmesi için bilgi derlemek, analizler yapmak, önerilerde bulunmak, sistem diyagramlarını oluşturmak bu alanda çalışan bilgisayar mühendislerinin görevleri arasında yer alır.

Yöneticilik

Birçok firmanın yazılım, araştırma-geliştirme departmanı, veritabanı ve benzeri departmanlarında göreve başlayan bilgisayar mühendisleri kariyer basamaklarını hızla ilerleyerek çeşitli kurum ve şirketlerde yöneticilik yapmaktadır. Günümüzde her sektörde birçok şirkette bilgisayar mühendisi yöneticiler bulunmaktadır.

Bilgi Güvenliği Uzmanı

Özellikle büyük şirketlerde bu alan hayati önem taşır. Kurum ve şirketlerdeki bilgisayar sistemlerinin güvenli bir şekilde çalışabilmesi, haberleşebilmesi ve veri akışının güvenli bir şekilde sağlanması için gerekli donanımsal ihtiyaçların tepişti ve temini, ağ güvenliğinin oluşturulması ve korunması için bilgisayar mühendislerine ihtiyaç duyulur.

Mobil Uygulama Geliştirme

Günümüzün popüler bilgisayar mühendisliği iş alanlarından biridir. Tabletler ve akıllı telefonlar için kod yazarak uygulamalar oluşturacak, var olan uygulamaların geliştirilmesi için kod yazacak bilgisayar mühendisi ihtiyacı günden güne artmaktadır.

Sistem Mühendisliği

Veri ağlarının tasarlanması, planlanması, kurulması, işleyişinin korunması ve güvenliği için yine bilgisayar mühendislerine ihtiyaç duyulur. Bilgisayar mühendisleri ne iş yapar dendiğinde akla gelen ilk alanlardandır sistem mühendisliği.

İş Analizi Uzmanı

Bankaların teknoloji bölümünden kozmetik firmalarına birçok farklı sektörde iş analizi uzmanı olarak bilgisayar mühendislerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Satış

Kariyerine yazılımcı ya da araştırma geliştirme uzmanı olarak başlayan birçok bilgisayar mühendisi kariyerine satış uzmanı ve danışmanı olarak devam etmektedir.

Girişimcilik

Yeni mezun olduktan sonra birçok farklı iş alanında tecrübe edinen, edindikleri tecrübeler doğrultusunda kendi işlerini kuran birçok başarılı girişimci bilgisayar mühendisi bulunmaktadır.

Bilgisayar mühendisi ne iş yapar sorusuna bazı başlıklarla cevap verdik ancak, bu alanlar dışında da bilgisayar mühendislerinin çalışabileceği yüzlerce iş alanı bulunmaktadır.

http Nedir

Bilgisayar Mühendisleri Kolay İş Bulur Mu

Bu meslek dalı oldukça revaçta. Bu durum da uzun süredir devam etmekte. Hatta bilgisayar mühendisi ihtiyacı günden güne artmakta. Günümüzde neredeyse her sektörde veri tabanı tasarım ve yöneticisine, ağ güvenliği uzmanına, yazılımcıya ve bilgisayar mühendislerinin iş alanındaki birçok uzmana ihtiyaç duyulmakta. Bu nedenle bilgisayar mühendisliği iş bulma konusunda zorluk yaşanmayan mesleklerden.

Bilgisayar Mühendisliğini Kimler Tercih Etmeli

Bu mesleği seçmek isteyenlerin sürekli kendini yenileyebilen ve geliştiren, tasarım yeteceği olan, mantık yürütme kabiliyeti güçlü olan, sabırlı, dikkatli, takım çalışmalarının bir parçası olabilen, sorunları parçalara bölerek çözüm basamakları oluşturabilen olmaları gerekir.

Bu Bölümü Okumak İçin Önceden Bilgisayar Bilgisi Gerekiyor Mu

Hayır. Daha önceden programlama ve donanım konusunda bilgi sahibi olmak ilk sene alınacak derslere az bir katkı sağlar. Ancak Çok gerekli değildir ve büyük kolaylık sağlamaz.

Bölümün İngilizce Olması Önemli Mi

Hayır. Bölümün İngilizce olması önemli değildir ancak bölümden önce hazırlık okunması ya da iyi düzeyde İngilizce bilmek oldukça önemlidir. Bilgisayar ile ilgili bütün terimler İngilizcedir. Ayrıca mezun olduktan sonra global firmalarda çalışmak isteyenlerin de İngilizce öğrenmesi gerekir.

Okul Önemli Mi

Aslında ilk etapta önemli gibi görünse de çok önemli değildir. Okul hayatı boyunca kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz, neler öğrendiğiniz önemli. Gittiğiniz iş görüşmelerinde mutlaka mülakatlar olacaktır. Bu mülakatlarda firmanın insan kaynaklarını bilgili olduğunuz konusunda ikna etmeniz önemli olan.

Makalemizde bilgisayar mühendisleri ne iş yapar, bilgisayar mühendisleri nerede çalışır ve bu meslekle ilgili sık sorulan soruları cevaplamaya çalıştık. Farklı görüşleriniz ve ilave etmek istedikleriniz varsa yorumlara yazabilirsiniz.

Önceki İçerikBalgam Nasıl Atılır, Doğal Balgam Söktürücü Bitkiler
Sonraki İçerikStopaj Ne Demek, Stopaj Vergisi Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.