Bienal Ne Demek, Bienal İstanbul Nedir

Bienal Ne Demek, Bienal İstanbul Nedir
Bienal Ne Demek, Bienal İstanbul Nedir

Bienal, Fransızca’da “her bir diğer yıl” anlamını taşıyan ve iki yılda bir düzenlenen etkinliklerin geneline verilen isimdir. Bienal nedir sorusunun cevabı olarak; daha çok kültürel ya da sanatsal etkinlikler için tercih edilen bir terim denebilir. Bireylerin çağdaş sanatın içerisinde yer alması, farklı birçok malzeme, disiplin ve tekniklerin kullanılması, oluşturulan özgün tüm sanatsal üretimlerin, nitelikli ve sanatçı için yeterli bir platformda gelen izleyiciler ile buluşturulabilmesi için oluşturulan etkinliklerin tümüdür. Dünya’da gerçekleştirilmiş olan en eski bienal 1895 senesinden beri düzenlenen Venedik Bienali olarak bilinir.

Türkiye’de 1987 senesinden beri gerçekleştirilen ve her iki senede bir tekrarlanarak devam eden Uluslararası İstanbul Bienali yer almaktadır. Bienal İstanbul da, diğer bienaller gibi birçok sanatçıyı yıllardır ülkemize taşımaktadır. Bienallerin genel olarak amacı; farklı kültürlere ait olan birçok sanatçı ve sanat izleyicileri arasındaki iletişimi kurabilmenin yanında, ilgili şehrin değişmekte olan Dünya içerisindeki konumunun yeniden ele alınması olarak tanımlanabilir. Yani gerçekleştirilen her etkinlik, Dünya adına ortak değerler içermekle birlikte, kendi içerisinde özel etkinlikleri de barındıracaktır.

Bienal Nedir

Bienallerin temelindeki ortak amaç; iki yıllık olarak elde edilen sanatsal ürünleri bir mekan içerisinde sergilemek. Bu amaç bienal nedir sorusunun cevabını oluşturur. Uluslararası alanlarda çok sık kendisini popüler Dünya’ya tanıtmamış olan çağdaş sanatçıların büyüyerek gelişmeleri ve bilinen değerler olarak kalabilmeleri için iki senede bir temel oluşturulmaktadır. Bienal ne demek diye soran her birey için, çağdaş sanatın gelişimine kapısı açılan bir yolu tarif etmek mümkün olabilir. Bienaller, bugün sanatın geldiği son nokta olarak daha çok kavramsal sanatlar ile (Conceptual Art) yapılıyor. Kavramsal sanatın içerdiği mesajı en kısa sürede en fazla kişiye ulaştırabilmesi için, bienaller büyük fayda sağlıyor.

Bienal Ne Demek

Bienal her iki senede bir olan herhangi sanat olaylarının bütününe denir. Bu nedenle sanat camiasında, geniş ölçekli ve uluslararası çağdaş sanat sergilerini kabul edilebilir hale getirmek için oldukça yaygın biçimde kullanılır. Bienal ne demek ve amaçları nelerdir gibi soruların cevapları, aslında her etkinlik ile biraz daha aranır ve değişikliğe uğrar. Kavramsal sanatın hayata gelişinden sonraki evresi, bienaller ile açıklanabilir. Kavramsal Sanat en geniş anlamıyla; sanatı kuramsal bir yönde çözmeyi, yapısını incelemeyi amaçlayan; felsefe, mantık gibi zihinsel dönemlerle yakından ilişkisi olan bir sanattır. Meydana gelişleri; gösteri sanatı, çevresel sanat, vücut sanatı, yoksul sanat, yeryüzü sanatı, video sanatı ve süreç sanatı ile beraber nesne sonrası sanat şeklinde sıralanabilir. Bienallerde hemen hemen tüm bu türleri bir arada görmek mümkündür.

Bienal Kaç Yılda Bir Yapılır

Bienaller, iki senede bir olacak şekilde yapılan etkinliklerle düzenlenmektedir. Bienallerin Doğu ve Batı’yı birleştirmek ya da zıt fikirlerin bir araya gelmesi ile ilgilendiği her çalışmada görülebilir. Zıt fikirlerin bir araya gelmesi ile, bienallere çağrılan bir çok ülkenin, sanatçının ve eleştirmenlerin de bir araya gelmesi sağlanır. Belirlenen bir sahne içerisinde tüm bu kişiler, yaşayan bir dinamizm oluşturup, birbirleriyle tanışma olanağını bienallerde yakalar. İki senede bir her sanat ilgilisi, hayatına eserler ve tanışmalar sayesinde yeni insanları katar.

bienal nedir
bienal nedir

Tüm bu bienallerin bu özelliği ile evrenselliği yansıtma amacını güttüğü söylenebilir. Uzun bir süreç boyunca, Birleşik Amerika ve Avrupa haricindeki ülkelerin sanatçıları için yeterli bilgi sahibi olabilmek epey zor kabul edilirdi. Bienaller ile bu fırsat iyi bir şekilde değerlendirildi. Bienallerin günümüzde hala neden devam ettiğini, bu başarı ile açıklamak doğru olacaktır. Bienal kaç yılda bir yapılır ve bu yıllar arasında yeterli zaman var mı sorusu için de, bugüne kadar aynı şekilde devam ediyor oluşu, yettiğini kanıtlamaktadır.

Bu Etkinliklerin Konuları

Bu etkinliklerin konuları konuları, aslında bienalin amaçlarından yola çıkılarak tahmin edilebilir. Genel haliyle, sanata malzeme olabilecek ve sanatın gelişmesine katkıda bulunabilecek her konuya açıktır. Bununla birlikte, bienalin yapılacağı yıllara damgasını vuran özel olaylar da konu olarak ele alınabilir. Konu seçiminde her şehir, doğu ve batıyı bir araya getirme detayına dikkat ederek hazırlanır. Sanatın yer alabileceği her alan için etkinlik konusu demek mümkün olacaktır. Bienal İstanbul ya da Avrupa’da bir şehir içerisinde gerçekleştiğinde, benzer konuların yanında kendi şehirlerine özgü konuların da yer aldığı görülebilir.

Teknolojinin Bienallere Olan Katkısı

Eski bienallerde çok daha ilkel ve seyirciyi içerisine almak için daha çok çaba gerektiren çalışmaların olduğunu söylemek gerekiyor. Ancak teknolojinin gelişmesi ile birlikte bienallerde, daha kısa sürede daha fazla mesajın iletilmesini sağlayan birçok teknik bienallere dahil edildi. Bu anlamda video ile anlatılan çalışmalar, ses kayıtları, görüntüler ve bunun gibi teknolojinin yer aldığı etkinlik çalışmaları örnek gösterilebilir. Bu konuda faydası olduğu kadar zararının olduğunu söyleyen eleştirmenler de yer alıyor. Bu durum da yine bizleri, eleştirmenlerin de bienaller sayesinde bir araya gelebilmesi konusuna getiriyor. Düzenlenen her yeni bir bienal ile, yeni denemeler gün yüzüne çıkıyor. Birçoğunda da teknolojinin etkileri görülebiliyor.

Belli Başlı Ulusal Bienaller

  • Türkiye: İstanbul Bienal
  • İtalya: Biennale di Venezia
  • İspanya: Bienal de Valencia
  • Avustralya: Biennale of Sydney
  • Almanya: Documenta
  • Küba: Bienal La Habana
  • Brezilya: Bienal de São Paulo
  • Kore: Gwangju Biennale
Önceki İçerikNarlı Pasta Tarifi, Nasıl Yapılır
Sonraki İçerikKredi Kartı Puanları Yıl Sonunda Silinir Mi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.