Bezelye Buzlukta Nasıl Saklanır, Dondurucuda Bezelye Saklama

Bezelye Buzlukta Nasıl Saklanır, Dondurucuda Bezelye Saklama
Bezelye Buzlukta Nasıl Saklanır, Dondurucuda Bezelye Saklama

Buzlukta bezelye nasıl saklanır? Baklagiller ailesinden gelen bezelye, genel olarak sadece taneleri yenen bir sebzedir. Baklagiller ailesinin en eski bitkilerinden biridir. Bazı yörelerde özellikle körpe kabuğu ile de güzel yemekleri yapılmaktadır. Kabuğun ana işlevi, tanelerinin büyümesinde koruyucu bir ortam oluşturmaktır.

Bezelyenin anayurdu konusunda görüşler farklıdır. Ancak genel olarak bezelyenin Ortadoğu ve Orta Asya arasındaki bölgeden dünyaya yayıldığı kabul edilmektedir. Günümüzde ABD, Kanada, Avrupa ülkeleri, Rusya, Hindistan, Çin ve Avustralya başta olmak üzere birçok ülkede bezelye yetiştirilmektedir.

Antik dönemden elde edilen bilgilere göre, MÖ 500 yıllarında Yunanlılar ve Romalılar tarafından da bu ürün yetiştirilmiştir.

Bezelyenin içeriğinde yüksek oranda protein ve lif bulunmaktadır. Ayrıca şeker içeriği de oldukça fazladır. Bunun yanı sıra B vitamini bakımından da zengindir. Dolayısıyla içeriğinde bol miktarda folik asit bulunmaktadır. Özellikle yeşil yapraklı bitkilerde bulunan folik asit, fetusun gelişmesinde ve insanların sinir sisteminde önemli rol oynamaktadır. Folik asit vitamini genelde hamileliğin ilk haftalarında, bazen hamile kalmadan önce de takviye olarak önerilmektedir. (Bknz: Hamilelik Belirtileri Nelerdir)

Kısaca bezelyenin kimyasal özelliklerine bakılacak olursa, 100 gram çiğ taze bezelye tanesinde,

  • 84 kalori, 6 gram protein, 14 gram karbonhidrat
  • 116 mgr fosfor, 316 mgr potasyum, 26 mgr kalsiyum, 35 mgr magnezyum
  • 35 mgr folik asit ve
  • A, B1, B2, B3, B6, C ve E vitaminleri bulunmaktadır.

Bezelye kolay çözümlenebilir lif maddeleri içermektedir. Midede uzun süre kalır ve kandaki şeker oranını düzenler. Ayrıca kandaki kötü kolesterolü düşürür ve kalp krizi geçirme riskini azaltır. Bu arada vücuda enerji verdiği ve uykuyu düzene soktuğu da bilinmektedir.

Düdüklüde Bezelye Tarifi

Buzlukta Bezelye Saklama

Tırmanıcı bir bitki türü olan bezelyenin taneleri, genelde taze olarak tüketilmektedir. Lezzetli ve çok besleyici bir sebze olan bezelye, ilkbaharda ve yazın toplanır. Dolayısıyla en fazla bu dönemde tüketilir. Ancak bezelye konserve yapımı, kurutma ve dondurma işlemleri için de elverişlidir. Bu şekilde diğer mevsimlerde de tüketilmesi mümkün olmaktadır. Üstelik kurutulmuş bezelye un haline getirilerek çocuk maması, bezelye çorbası ve farklı yemeklerin yapımında kullanılmaktadır.

Derin dondurucuların evlerde kullanımı yaygınlaştıkça, artık buzlukta bezelye saklama yöntemi de evlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Burada önemli nokta bezelyenin güzel seçilmiş olması ve alındıktan sonra evde bekletilmeden hemen ayıklanmasıdır. Dondurma işlemi için fazla alınan bezelye bekletilirse, yanmaya ve sulanmaya başlar.

Genelde bezelye iki çeşittir: sultani ve araka. Sultani bezelyenin kabukları yassıdır ve taneleri küçüktür. Bu türü daha çok taze fasulye gibi kabuğu ile birlikte yenir. Araka ise iri tanelidir ve sadece taneleri tüketilir. Kabukları yenmeye uygun değildir. Dondurulmaya da bu türü uygundur.

Bezelye Buzlukta Nasıl Saklanır

Bezelye tanelerini dondurmaya karar verenler için şimdi bezelye buzlukta nasıl saklanır konusunda uygulanan yöntemleri açıklayalım. Bu yöntemlerden biri şoklama yöntemidir.
Şoklama yönteminde, önce bezelyeler ayıklanır, yıkanır ve kaynar suda beş dakika kadar haşlanır. Sonra bir süzgeç kullanılarak suyu süzülür ve arkasından çeşmeye tutularak soğuk sudan geçirilir. İyice soğuduktan sonra taneler istenilen miktarda poşetlere konularak içindeki hava alınmaya çalışılır. Paketlenen bezelye buzluğa konularak dondurulur. Paketlerin içindeki havanın alınması için bazen pipet kullanılıyor. Bu şekilde poşetler vakumlanmış oluyor.

bezelye buzlukta nasıl saklanır
bezelye buzlukta nasıl saklanır

Şoklama yöntemi dışında bezelyeyi buzlukta saklama konusunda çok basit bir yöntem daha var. Bu yöntemde bezelyeler ayıklandıktan sonra sudan geçirilerek yıkanır ve bir süre suyun süzülmesi beklenir. Daha sonra taneler buzdolabı poşetlerine doldurularak derin dondurucuya konulur. Şoklama yöntemine göre daha kolay bir yöntem. Burada da poşetlerdeki havanın boşaltılmasında yarar var.

Üzerinde durulması gereken önemli bir nokta saklama süresidir. Paketleme yapıldıktan sonra üzerine tarih yazılması önemlidir. Prensip olarak bezelyenin 12 aydan fazla saklanmaması önerilmektedir.

Önceki İçerikReklam SMS’leri Nasıl Şikayet Edilir
Sonraki İçerikDemagoji Ne Demek, Demagoji Yapmak Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.