Beygir Gücü ve Tork Nedir, Arasındaki Fark

Beygir Gücü ve Tork Nedir, Arasındaki Fark
Beygir Gücü ve Tork Nedir, Arasındaki Fark

Tork Nedir

Özellikle otomobil severlerin sıkça kullandığı tork nedir? Tork, tekerleklere doğru iletilen itme kuvvetidir. Bu itme kuvveti motordan iletilmektedir. Torkun birimi Newton metre (Nm)’dir. Tork yani bu itme kuvveti motor gücüyle direk ilişkilendirilemez. Bir araçta torkun az ya da çok olması o aracın motorunun beygirinin az ya da çok olmasıyla alakalı değildir. Çünkü tork tekerleğin eni, vites kutusu ve motorun çeşidi gibi değişkenlere bağlı olarak değişir.

Tork değeri motorun yanma odasına bağlı olarak da değişkenlik göstermektedir. Yani motorun yanma odasında çok kuvvetli bir yanma gerçekleşiyorsa bu torkun yüksek olmasını sağlar. Bu olay ise benzinli motor ve dizel motor arasındaki farkı oluşturmaktadır. Dizel motorlarda yanma odasında sıkıştırılan yüksek basınçlı hava ile enjektörlerden enjekte edilen basıncı yine yüksek olan yakıtların birleşmesiyle çok kuvvetli bir yanma elde edilir. Bu da torkun yüksek değerlere ulaşmasını sağlar. Dizel motorlar bu yüzden benzinli motorlara oranla daha yüksek torka sahiptirler.

Tork değeri fazla olan bir otomobilin gaz pedalına yüklenildiği zaman sürücü sırtını koltuğa yapıştıracak bir hızlanma duygusu yaşar. Bu otomobil ve hız severlerin keyif aldıkları bir histir.

Torkun ifade edilmesine yardımcı olan terimlerden biri de esnekliktir. Tork değeri fazla olan araçlar hareket halindeyken ani ve yüksek hızlanmalarda daha başarılıdırlar. Bu, aracın esnekliğini ifade eder.

Tork Nedir
Tork Nedir

Beygir Gücü Nedir

Tork ile arasındaki fark karıştırılan beygir gücü nedir?  Beygir gücü, motorlu araçların ve otomobillerin güçlerinin belirtilmesini sağlayan bir terimdir. Günümüzde sadece otomobiller için kullanılmaktadır. Aslında bu terimin tarihçesi oldukça eski yıllara dayanmaktadır.

Beygir gücünün temeli aslında fizikteki güç teriminin birebir ifadesi gibidir. Fizikte güç birim zamanda gerçekleştirilen iş anlamındadır. Beygir gücü de tarihsel açıdan ele alındığında; eski zamanlarda atların 1 saniyede 1 metre ileriye taşıdıkları yükten yola çıkılarak hesaplanmaktadır. Fakat bu hesaplamalar yapıldığında atın 1 saniyede 1 metre ileri taşıdığı yük 50 kg iken mühendisler sebebi bile belli olmadığı halde bunu 75 kg olaraktan kabul etmişlerdir.

Bu hesaplamaları tarihte ilk ünlü mucit James Watt yapmıştır. James Watt bulduğu bu hesaplamaya kendi dilinde Horse Power (HP) adını vermiştir. Bizim dilimize geçerken ise bu terim beygir gücü adını almıştır. Bu adı vermesinin sebebi ise o dönemde ürettiği makinaları satarken alıcılar en çok bu makinaların güçlerini merak etmekteydi. James Watt da bu makinaların gücünü temsil edecek bir terim olarak o dönemin en çok kullanılan taşıtlarından atları tercih etmiştir. Böylece atlar ile makinaların güçlerini kolayca ifade edebildi.

Beygir Gücü Nedir
Beygir Gücü Nedir

Tork İle Beygir Gücü Arasındaki Fark

Tork ile beygir gücü birbiriyle fazlasıyla karıştırılan fakat beygir gücü ile tork arasındaki fark azcık bilgi edinilmesi dahilinde rahat bir şekilde ayrıştırılabilen 2 farklı terimdir. Beygir gücü aracın maksimum yapabileceği hızı etkilerken, tork ise aracın çabuk hareket etmesini etkilemektedir.

İki araç düşünelim, A ve B araçları. A aracının beygir gücü B aracının beygir gücünden daha güçlüdür. B aracının da torku A aracının torkundan daha yüksektir. Bu iki araç aynı hizada durmaktadırlar ve aynı anda kalkışa geçmektedirler. Kalkış ile B aracı A aracından daha hızlı bir şekilde kalkmış ve A aracını geçmiştir. Bu olay insanlar için şaşırtıcı olsa da o kadar şaşırılacak bir durum değildir. Çünkü B aracı A aracından daha yüksek torka sahiptir. Yani ivme hızı daha fazladır. Bu nedenle daha çabuk hareket ederek motor gücü kendinden daha güçlü olan aracı geçmeyi başarmıştır. Fakat düz yolda A aracı B aracını rahatlıkla geçebilmektedir. Çünkü A aracının motor gücü B aracının motor gücünden daha güçlüdür. Yani tork ile beygir gücü arasındaki ilişkiye bakacak olursak iki farklı olayı etkilemektedirler.

Önceki İçerikZeytinyağlı Yaprak Sarması Tarifi, Yaprak Sarma
Sonraki İçerikFırında Kabak Mücver Tarifi, Kabak Mücveri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.