Beşuş Ne Demek, Beşuş Çehreli Nedir

Beşuş Ne Demek, Beşuş Çehreli Nedir
Beşuş Ne Demek, Beşuş Çehreli Nedir

Beşuş Ne Demek

Günümüzde Osmanlıca kelimelere bir ilgidir gidiyor. Beşuş kelimesi de üzeri iyice küllenmiş kelimelerden biri. Çok eskilerde kalan bu kelime, güleryüzlü, gülümseyen ve şen gibi anlamlar taşıyor. Daha kapsamlı olarak beşuş ne demeke, beşuş çehreli nedir sorularını ele alacak olursa:

Osmanlıca, bilindiği gibi Arapça ve Farsça dillerinden çok fazla etkilenmiş bir dildir. Beşuş kelimesi de Osmanlıcaya Arapçadan girmiştir. Bu sözcük, Arapça güleç yüzlü demektir. Hatta Farsçada beşuşane, güler yüzlüce, güler yüzlülük ile, hoş olarak, Arapçada ise güler yüzle anlamına gelir. Beşir ise erkekler için güler yüzlü, güleç adam anlamlarına gelir. Beşaş veya beşeş ifadesi Arapçada açık yüzlü demektir.

Dibace Ne Demek

Osmanlı döneminde, doğu toprakları fethedildikçe dilimize bu topraklarda konuşulan dillerden birçok kelime girmiştir. Aslına bakılırsa bu durum daha çok Osmanlı edebiyatında etkili olmuştur. Bilindiği gibi divan edebiyatı, Osmanlı Devleti’nin İslam dinini kabul etmesinden sonra ortaya çıkan bir edebiyat türüdür. Divan edebiyatı, özellikle Arap ve Fars edebiyatının etkisi altında gelişmiştir.

Divan edebiyatı kişinin iç dünyasına ağırlık veren bir edebiyattır. Konuları genelde aşk, sevgili, ölüm, şarap, yergi, doğa ve ve tasavvuf olmuştur. Bu nedenle Osmanlı döneminde örneğin beşuş, sevgiliye seslenirken kulllanılan bir hitap şekli olmuştur. Aslına bakılırsa Osmanlı Devleti’ni yönetenler ile birlikte büyük şairler ve edipler ağdalı bir Osmanlıca kullanırken, sokaktaki insanlar çok sade ve gerçek bir Türk dilini konuşmuştur. Bu nedenle halk arasında bu sıfatın kullanıldığı pek sanılmıyor.

Bugün de beşuş, dilimizde fazla kullanılan bir sıfat değildir. Beşuş ne demek anlamını merak edenler bir Osmanlıca Türkçe sözlüğe bakmak zorundadır. Türk Dil Kurumu sözlüğüne beşuş nedir diye bakılırsa, bu kelimenin Arapça kökenli olduğu ve güler yüzlü ve şen şakrak anlamına gelen bir sıfat olduğu görülür.

Bu arada bulmaca meraklılarının da karşısına bu kelime sıkça çıkar. Çoğu zaman, okşadıkça süt veren deve şeklinde sorulan bir sorunun cevabı beşuştur.

Habbaz Ne Demek

Beşuş Çehreli Ne Demek

Gelelim beşuş çehreli ne demek konusuna. Son zamanlarda beşuş çehreli olmanın ne anlama geldiği, bir televizyon kanalında yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster bilgi yarışmasından sonra merak konusu olmuştur. Yarışmada eski bir kitapta sözü edilen beşuş çehreli bir kişinin yüz ifadesinin nasıl olduğu sorulmuştur. Cevap olarak da gülümseyen, çatık kaşlı, şaşırmış ve korkmuş şıkları verilmiştir. Yarışmacının bu soruda zorlanması çok normal, çünkü bir zamanlar gülümseyen kişiler için kullanılan bu ifade günümüzde çoktan terkedilmiş.

O eski zamanlarda güleryüzlü kişilere o kadar çok beşuş denirmiş ki, beşuş bazen o kişinin gerçek adının yerine geçermiş. Ancak bu arada Arapçada bu kavramın tanımlamasının, çok tanınmış ve meşum (kötü ve uğursuz) bir kadın için de kullanıldığını söylemek gerekir.

beşuş çehreli ne demek
beşuş çehreli ne demek

Beşuş çehreli nedir merak edenlere, gülümseyişi yüzüne en fazla yakışan kişiler şeklinde tanımlamak yanlış olmaz. Çünkü Osmanlı edebiyatında da bu kavramın tanımlaması, sadece güler yüzlü olmayı değil, bu ifadenin yüzdeki güzelliğini tanımlamak için kullanılmıştır. O nedenle sevgiliye bu kavram ile seslenilmiştir.

Bazı hadislerde de Peygamberimiz genelde beşuş çehreli, yani güleç yüzlü olarak tanımlanmıştır. Yani, en sıkıntılı zamanlarda bile onun her zaman üzüntülerini belli etmediği ve çevresindekileri üzüntüye sokacak bir tavır sergilemediği anlatılmak istenmiştir. Çok sevdiği kişilerle karşılaştığı zaman Peygamberimizin tebessümü artar ve beşuş bir çehre takınırmış. Kuranda bu ifade hiç geçmez. Ancak Peygamberimizi anlatan ifadelerde ve hadislerde bu tanımlamaya çok sık rastlanmaktadır.

Kısaca beşuş çehreli ne demek açıklamak gerekse, güleryüzlü ve güleç bir çehre akla gelmelidir.

Önceki İçerikDibace Ne Demek, Dibace Nedir
Sonraki İçerikŞirk Ne Demek, Allaha Şirk Koşmak Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.