Bel Soğukluğu Nedir? Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

bel soğukluğu nedir, bel soğukluğu belirtileri nelerdir?
bel soğukluğu nedir, bel soğukluğu belirtileri nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri olan bel soğukluğuna, hem kadınlarda hem de erkeklerde rastlamak mümkündür. Tıp literatüründe Gonore ismiyle bilinen bel soğukluğuna Neisseria Gonorrhoeae adlı bir bakteri neden olmaktadır. Erken tanı, hastalığın tedavisinde oldukça önemlidir. Çünkü hastalık ilerledikçe tedavisi de zorlaşmaktadır. Ayrıca hastalık bulaşıcı olduğu için eşiniz ya da partneriniz hastalığa yakalanmamış ise o kişiler de risk altında olacaktır. Dolayısıyla bel soğukluğu hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız, şüpheleriniz var ise vakit kaybetmeden tedavi olmanız gerekir. Bu sebeple bel soğukluğu nedir, bel soğukluğu belirtileri nelerdir ve bel soğukluğu tedavisi nasıl yapılır gibi en çok merak edilen konular hakkında detaylı bir yazı hazırladık. Yazımızı dikkatle okumanızı, bu hastalığın belirtileri söz konusu ise en yakın zamanda uzman doktora başvurmanızı öneririz.

Hamilelik Belirtileri için Tıklayın!

Bel soğukluğu, uzman doktor takibinde tedavi gerektiren bir hastalıktır. Bu konuda doktor tavsiyesi dışında hiçbir tedavi yöntemini denememenizi tavsiye ederiz. Bu, hem sizin hem de eş veya partnerinizin sağlığı açısından oldukça önemli bir konudur.

Bel Soğukluğu Nedir?

bel soğukluğu nedir?
bel soğukluğu nedir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri olan bel soğukluğu hakkında halk arasında çeşitli rivayetler mevcuttur. Öyle ki bazı batıl inanaç tedavi yöntemleri önerenler dahi vardır. Ancak size tavsiyemiz bel soğukluğu nedir, tedavisi nasıl yapılır konularında sizi yanıltacak söylentilerden uzak durmanızdır.

Bu yazımızda bel soğukluğu nedir, tedavisi nasıl yapılıır ve konuyla alakalı birçok soruya cevap bulabilirsiniz. Ancak burada okuyacaklarınız bilgilendrme amacı taşımaktadır. Tedavi için mutlaka doktor takibi gereklidir.

Bel soğukluğu cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu için kadınlarda da erkeklerde görmek mümkündür. Bu hastalığa bir bakteri sebep olmaktadır. Bel soğukluğuna sebep olan bakterinin adı ise Neisseria Gonorrhoeae’dir. Gonore bakterisi; genellikle göz, boğaz, idrar yolu, vajina, anüs ve kadınlarda rahim ve rahim ağzına yerleşen bir bakteri çeşididir.

Cinsel yolla bulaşan bel soğukluğu hastalığının, doğum sırasında anneden bebeğe de bulaşması da söz konusu olabilir. Bu da bebeğin sağlığını olumsuz etkileyecektir. Gonore bakterisi; erkeklerde idrar kanalında, kadınlarda ise rahim ağzında enfeksiyona neden olur. Bel soğukluğundan korunmanın en iyi yolu cinsel ilişki sırasında korunmak ve çok eşli olmamaktır.

Hastalık ilk dönemlerde belirti göstermez. Dolayısıyla fark etmez oldukça zordur. Bel soğukluğuna neden olan gonore bakterisinin, bulaştıktan sonra 3 ve 5 gün arasında değişen kuluçka dönemi vardır. Bazen bu süre 30 günü de bulmaktadır.

Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

bel soğukluğu belirtileri nelerdir?
bel soğukluğu belirtileri nelerdir?

Bir enfeksiyon hastalığı olan bel soğukluğunun cinsiyete göre değişen belirtileri söz konusudur. İlk belirtiler cinsel ilişkiden yaklaşık bir hafta sonra çıkmaya başlar. Kişi özellikle çok eşli bir hayatı tercih ediyorsa ve korunmuyorsa söz konusu belirtileri ciddiye almalıdır. En yakın zamanda doktora başvurması gereklidir. Peki, cinsiyete göre değişiklik gösterse de bel soğukluğu belirtileri nelerdir? İşte detaylar…

Erkeklerde Bel Soğukluğu Belirtileri

Cinsiyete göre değişiklik gösteren bu hastalığın erkeklerde en sık rastladığımız, ayıt edici belirtileri cinsel ilişkiden yaklaşık 1 hafta sonra ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde bel soğukluğu belirtileri bakteri bulaştıktan sonra cinsel organda yanma hissi ile başlamaktadır. Kişi idrarını yaparken gün geçtikçe şiddeti artan bir yanma veya ağrı hisseder. Bu yanma veya ağrı hissini ise akıntı takip eder. Akıntı beyaz, sarı ya da yeşilimsi bir renkte olabilir. Hastalık ilerledikçe cinsel ogranda kızarıklık, hatta şişlik de meydana gelecektir. Ancak bu şişlik ve ağrı hissi sadece penisde değil testislerde de bir belirti olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kadınlarda Bel Soğukluğu Belirtileri

Bel soğukluğu, kadınlarda erkeklere oranla daha sinsi ilerlemektedir. Bu nedenle kadınlarda bel soğukluğu belirtilerini görmek daha zordur. Hatta ilk etapta hiç belirti göstermeyebilir. Kadınlarda en sık gördüğümüz ve ilk fark ettiğimiz belirti, idrar yaparken oluşan yanma hissi ve vajinal akıntıdır. Vajinal akıntı genellikle sarı veya yeşil renkte olur ve kötü bir kokuya sahiptir.

Ancak her vajinal akıntının nedeni bel soğukluğu değildir. Bu nedenle kadınlarda bel soğukluğu belirtilerini idrar testi ile netleştirmek gerekir. En yakın zamanda doktora başvurmak, bel soğukluğuna neden olan bakterinin bulaşıp bulaşmadığını anlamak için idrar testi yaptırmak gerekir.

Kadınlarda bel soğukluğu belirtilerinden bir diğeri ise adet düzensizliğidir. Söz konusu bakteri vücuda bulaşmış ise kişide adet döngüsü bozulur, hatta ara kanamalar dahi görülür.

Bel soğukluğuna neden olan gonore bakterisi, kadınlarda bartholin bezlerinin iltihaplanmasına neden olur. Bu bezlerin iltihaplanması ise ağrı ve şişliklere neden olur. Tedavi gecikirse enfeksiyon artabilir ve dış gebeliği tetikleyebilir. Gonore bakterisi, vajinal kaslarda iltihaplanmaya neden olduğu için kadınlar cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı ve acıya maruz kalır.

Bel soğukluğuna sebep olan gonore bakterisi, genital bölgede kızarıklık ve kaşıntıya da sebep olmaktadır. Bütün bu belirtilerin yanı sıra yüksek ateş, mide bulantısı, kasık ağısı, halsizlik ve alt karın bölgesinde ağrı görülebilir. Kadınlar bu belirtilerden birini ya da birkaçını yaşıyorsa ve belirtiler 2 günden daha fazla sürdüyse vakit kaybetmeden uzman doktora başvurmalıdır. Bu konuda uzman jinekologlar size yardımcı olacaktır.

Bel Soğukluğu Nasıl Bulaşır?

Kişinin hayatını olumsuz etkileyen bir hastalık olan bel soğukluğuna Neisseria Gonorrhoeae bakterisi sebep olur. Peki, bu bakteri ya da bel soğukluğu nasıl bulaşır? Gonore bakterisi olarak bilinen bu bakteri, cinsel ilişki yoluyla bulaşmaktadır. Kişi; korumasız cinsel ilişki ile, oral ya da anal seks ile bu hastalığa yakalanır.

Bel soğukluğu hastalığı söz konusu olduğunda, en çok korumasız cinsel ilişki yaşayan ya da birden fazla kişi ile cinsel ilişki yaşayan kişiler risk altındadır. Dolayısıyla sık sık partner değiştirmemeli ya da cinsel ilişki sırasında mutlaka korunmalısınız.

Bel Soğukluğu Tedavisi

bel soğukluğu tedavisi
bel soğukluğu tedavisi

Kişi, kendinde bel soğukluğu belirtileri görüyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Uzman doktor, kişinin şikayetleri doğrultusunda önce muayene edecektir. Ardından gerekli görürse birtakım tahliller isteyecek, böylece bel soğuklu tedavisini başlatacaktır.

Erkeklerde idrar tahlili ile, kadınlarda ise vajina içine yerleştirilen ilaçlı pamuk ile gonore bakterisi varlığını tespit etmek mümkündür. Doğrudan cinsel ilişki ile bulaşan bel soğukluğu hastalığının tanısı konduktan sonra birtakım tedavi yöntemleri uygulanır. Bel soğukluğu tedavisi; bakteri rastlanan kişinin tedavisi, partnerin bel soğukluğu tedavisi ve bakteri rastlanan kişi hamile ise bebeklerde bel soğuklu tedavisi olmak üzere 3 şekilde uygulanır. Bel soğukluğunda erken teşhisin tedavinin başarı şansını arttırdığı unutmamalısınız.

Yetişkinlerde Bel Soğukluğu Tedavisi

Enfeksiyon kaynaklı bir hastalık olduğu için yetişkinlerde bel soğuklu tedavisi antibiyotik ilaçlarla yapılmaktadır. Ancak hangi antibiyotik ilacın uygun olacağına mutlaka alanında uzman olan doktor karar vermelidir.

Yetişkinlerde antibiyotik tedavisi büyük oranda başarı sağlar. Tekrar hatırlatmakta fayda var ki antibiyotik tedavisi doktor kontrolünde uygulanması gerekir. Ayrıca antibiyotik ilaç asla yarıda bırakılmamalıdır. Kendinizi iyi hissetseniz dahi doktorun belirlediği süre boyunca ilaç kullanmaya devam etmelisiniz. Hastalığın seyri ve bakterinin tekrar üreyip üremeyeceği dikkate alınarak antibiyotik tedavisi devam edebilir. Doktorunuz, uygun görmesi halinde, dozunda değişiklik yapabilir.

Partnerde Bel Soğukluğu Tedavisi

Bulaşıcı bir hastalık olduğu için bakteri eşe veya partnere de bulaşmış olabilir. Dolayısıyla bel soğukluğu tedavisinden partnerin de yararlanması gerekir. Bireyin eşinde gonore bakterisi olmasa bile bel soğukluğuna karşı test ve tanılar yapılmalıdır. Bel soğukluğu tedavisi aynı şekilde uygulanmalıdır. Partnerin bel soğukluğu tedavisi de yine doktor kontrolünde ilerlemelidir.

Bebeklerde Bel Soğukluğu Tedavisi

Kişi hamilelik döneminde bel soğukluğuna neden olan bakteriyi kapmış ise bebek risk altında demektir. Çünkü bel soğukluğu bakterisinin anneden bebeğe geçme olasılığı vardır. Böyle durumlarda bebeği bu bakteriye karşı korumak için doğumdan sonra bebeklerde bel soğukluğu tedavisi uygulanır. Aksi takdirde bel soğukluğu bakterisi bebeklerde enfeksiyona neden olmaktadır.

Bel soğukluğu tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Belirtileri önemsemeyip doktora başvurmamanız ya da geç muayene olmanız durumunda istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Tedavi edilmeyen bel soğukluğu hastalığı; kadınlarda pelvik iltihaplanmasına, dolayısıyla kısırlığa yol açabilir. Aynı şekilde erkeklerde de kısırlığa neden olmaktadır. Bununla birlikte bakteri, diğer eklem ve organlara yayılacak, vücudun bağışıklık sistemine zarar vererek kişiyi diğer hastalıklara karşı korumasız kılacaktır.

Bel Soğukluğundan Nasıl Korunulur?

bel soğukluğundan nasıl korunulur?
bel soğukluğundan nasıl korunulur?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ölümcül olabilir. Dolayısıyla dikkatli olmak gerekir. Bu konuda endişeliyseniz ve bel soğukluğundan nasıl korunulur, diye merak ediyorsanız yapmanız gerekenler oldukça basittir.

  • Öncelikle korumasız (kondom kullanmadan) cinsel ilişki yaşamamalısınız.
  • Eğer bir kişiyle ilk defa cinsel ilişkiye girecekseniz, partnerinize daha önce cinsel yolla bulaşan bir hastalık geçirip geçirmediğini sormalısınız.
  • Farklı kişilerle cinsel ilişki yaşamaktan uzak durmanız gerekir. Çünkü her yeni partner, beraberinde hastalık riskini de getirmektedir.
  • Genital hijyene önem vermelisiniz.

Bel Soğuklu Nasıl Geçer?

Enfeksiyona kaynaklı bir hastalık olan bel soğukluğuna yakalandıysanız vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Bel soğukluğu nasıl geçer, sorusuna asla ve asla ilaç tedavisi dışında bir yöntem aramamalısınız. Bu konuda size yardımcı olacak kişiler, sadece alanında uzman doktorlardır.

Bel Soğukluğuna İlaç

Kişi, kendini gözlemleyerek bir sonuca varmış olsa bile doktor kontrolü dışında hareket etmemelidir. Bel soğukluğuna ilaç tavsiye edecek tek kişi, uzman doktordur. Size tavsiyemiz doktor muayenesi olmadan, doktorun yazdığı reçete dışında hiçbir ilaç kullanmamanızdır.

 

ÖNEMLİ!!! Biobilgi.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları, tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri veya bilgiler genel varsayımlardan oluşmaktadır. Zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğindeki bu bilgiler tıbbi teşhis veya tedavi yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her uygulama öncesinde mutlaka uzman doktora danışılması gereklidir. Uzman doktora danışmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

Önceki İçerikMisvak Nedir, Nasıl Kullanılır? Misvak Faydaları Nelerdir?
Sonraki İçerikVücut Yağ Oranı Hesaplama, İdeal Yağ Oranı Kaç Olmalı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.