Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur, Nasıl Anlaşılır?

bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur, nasıl anlaşılır?
bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur, nasıl anlaşılır?

Bebeğinin sağlıklı gelişimi için gebelik takibini titizlikle yapmak gerekir. Düzenli doktor kontrolü altında geçirilen gebelik döneminin en heyecanlı zamanları bebeğin cinsiyetinin belli olduğu zamanlardır. Anne babadan tutun da yakın çevredeki herkes bebeğin cinsiyeti hakkında tahmin yürütür. Ancak bilimsel açısından bakıldığında bir bebeğin cinsiyetinin belli olacağı dönem bellidir. Bundan dolayı özellikle her anne adayının en merak ettiği soruların başında bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur, nasıl anlaşılır, soruları gelir.

Aslında bir bebeğin cinsiyeti gebelik başladığı andan itibaren bellidir. Halk arasındaki söylentiler, sonradan belli olduğu yönünde olsa da gerçeği yansıtmaz. Ancak mevcut teknoloji ya da bilim ışığında cinsiyeti kesin olarak belirlemek için bebeğin belli bir haftaya kadar büyümesi gerekir. Günümüzde bebeğin cinsiyeti genellikle ultrason cihazlarıyla yapılan muayenelerle belirlenmektedir.

Hamilelik Belirtileri İlk Ne Zaman Başlar?

Bebeğin cinsiyetini öğrenmek hazırlık sürecinde birçok şeyin de belirleyicisi olacaktır. Örneğin, bebeğin cinsiyeti belli olur olmaz anne adayı bebeğine kıyafet alışverişi yapabilecektir. Çocuk odasını düzenleyecekse eğer uygun mobilya seçebilecektir. Hatta çoğu zaman anne babalar, bebeklerine koyacağı ismi bile düşünmeye başlayabileceklerdir. Hal böyle olunca anne babanın yanı sıra tüm yakın çevrenin de en önemli gündem maddesi bebeğin cinsiyeti olmaktadır.

Şimdi dilerseniz bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur, nasıl anlaşılır, sorusunu bilimsel bilgiler ışığında inceleyelim.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?
bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Öncelikli şunu açıklamak isteriz ki halk arasında bebeğin cinsiyetini tahmin etmek adına yapılan çeşitli değerlendirmelere ve hiçbir bilimsel dayanağı olmayan tahminlere kulak asmamalısınız. Bir bebek, ya kız ya da erkek olacaktır. %50 gibi yüksek şansın olduğu bir konuda insanların tahmin yürütüp doğru tahmin ettiklerinde de bunu ilginç sebeplere bağlamaları çok yaygındır. Ancak bunlar sadece tahmindir, bilimsel açıdan hiçbir geçerliliği yoktur. Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur, sorusuna doğru cevabı sadece bilim verir. Bu tür söylentilerden anne ve baba adayının, kendisini uzak tutmasını ve bu tarz şeylere fırsat vermemesini tavsiye ediyoruz.

Bir bebeğin cinsiyetinin tespiti için doktora gitmeniz ve ultrason muayenesinden geçmeniz gerekir. Ultrason muayenesinde eğer bebek cinsiyetini belli edecek büyümeyi göstermişse kız mı, erkek mi olduğunu öğrenebilirsiniz. Doktorunuz bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur sorusuna en erken 12. haftadan (3. ay) sonra cevap verebilir. Ancak bu cevap hiçbir zaman kesin değildir. Bu aylarda yapılan tespitler yanıltıcıdır. Bebeğin cinsiyeti ile ilgili en net cevabı 20. haftadan (5. ay) sonra alırsınız.

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

"<yoastmark

Ülkemizde ve aynı zamanda dünyada cinsiyet belirleme de kullanılan en yaygın yöntem, ultrason muayenesidir. Ultrason cihazı, anne karnına insan kulağının duyamayacağı yüksek frekanslı ses dalgaları gönderir. Organlardan yansıyan ses dalgalarını toplar ve görüntüye dönüştürür. Elde edilen görüntüden hareketle bebeğin cinsiyeti tayin edilir. Uzman doktor, bebeğin cinsiyeti belirlerken cinsiyet organı yanı sıra, kemik yapısı, kalp atış hızı, kafatası gelişimi gibi birçok ölçüt değerlendirir. Bebeğin cinsiyeti nasıl anlaşılır sorusuna diğer bir cevap ise amniyo sıvısı testi yaptırmaktır.

Amniyo sıvısı örneği almak bebeğin cinsiyetini belirlemede kesin sonuçlar veren bir yöntemdir. Bunun dışında kromozom incelemesi de bebeğin cinsiyetini belirleme de az da olsa tercih edilen bir diğer yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Tabi ki hangi yöntemin gerekli olduğuna ve uygulanması gerektiğine doktorunuzun karar vermesi gerekir.

Bebeğin Cinsiyeti Kaçıncı Haftada Belli Olur?

bebeğin cinsiyeti kaçıncı haftada belli olur
bebeğin cinsiyeti kaçıncı haftada belli olur

Daha önce de belirttiğimiz üzere gebelik başladığı andan itibaren bebeğin cinsiyeti bellidir. Ancak doktorlar gebeliğin ilk 12 haftası süresince bebeğin cinsiyeti hakkında herhangi bir fikir elde edemezler. Ancak 12 haftadan sonra vajinal ultrason tekniği ile bebeğin cinsiyetinin öğrenildiği durumlar söz konusudur. Ne var ki, bu uygulama her anne adayı için uygun olmayabilir. Önceliğiniz her zaman bebeğin sağlıklı gelişimi olmalıdır. Bu sebeple doktor tavsiyesi doğrultusunda hareket etmelisiniz. Bebeğin cinsiyeti kaçıcı haftada belli olur, sorusunun cevabı için aceleci davranmamalısınız.

Bebeğin cinsiyeti en erken gebeliğin 15. haftasında belli olur. Yine de yanılgı payı söz konusudur. Dolayısıyla birçok doktor cinsiyet belirlemek için 20. haftayı bekler.

Kısacası, hata paysız bir cinsiyet tayini için en ideal süre 20 hafta beklemektir. Hamileliğin 13. haftasından sonra bazı durumlarda bebeğin cinsiyeti hakkında değerlendirme yapılabilir. Ancak bu asla kesin bir sonuç vermez.

Bebeğin Cinsiyeti Kaçıcı Ayda Belli Olur?

Hamilelik gün sayısı genellikle hafta üzerinden hesaplanır. Ancak siz yine de bebeğin cinsiyeti kaç ayda belli olur, diye soruyorsanız açıklayalım: Bebeğin cinsiyeti en erken 16.hafta en geç 20. haftada belli olur. Ay olarak hesaplandığında bebeğin cinsiyetinin en erken 4. ayda belli olduğu görülmektedir. En kesin sonuç ise 5. ayda elde edilir.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Öğrenilir?

Gebeliğin başlamasıyla anne baba adaylarının en önemli düşüncesi bebeğin sağlığı olmalıdır. Gelişim sürecini yakından takip etmeleri önemlidir. Özellikle anne adayı, normal hayatına devam ederken beslenmesine daha dikkat etmelidir. Gebelik süreci sağlıklı ilerliyorsa tatlı bir telaş olan bebeğin cinsiyeti gündeme gelebilir. O zaman her anne baba adayı bebeğin cinsiyeti ne zaman öğrenilir, sorusunu sormaya başlar.

Bebeğin cinsiyeti en kesin ve en erken gebeliğin 15. haftasında, en geç ise gebeliğin 20. haftasına kadar belli olur. Hamileliğin 2. trimester dönemi olan bu süreç içinde anne adayı gebeliğinin getirmiş olduğu bazı gelişmeleri de hissetmeye başlayacağı hassas bir döneme girmiş olacaktır.

Bebeğin Cinsiyetini Kim Belirler?

"<yoastmark

Bebeğin cinsiyeti anne tarafından mı yoksa baba tarafından mı belirlendiği çok merak edilen ve tartışılan bir konudur. Peki; bilimsel araştırmalar kimi işaret eder, bebeğin cinsiyetini kim belirler?

Bebeğin cinsiyetini belirleyen kromozomlara,  X ve Y kromozomları denir. Yapılan bilimsel açıklamalara göre, kadın genetik yapısında sadece X kromozomu vardır. Erkeğin ise bazı sperm hücrelerinde XY kromozomu vardır. Buna göre kadının yumurtasını erkeğin X kromozomu döller ise kız bebek, Y kromozomu döller ise erkek bebek dünyaya gelir. Dolayısıyla da bebeğin cinsiyetini kadın değil, erkeğin belirlediği sonucu çıkmaktadır

Bebeğin Kalp Atışı Cinsiyeti Belirler Mi?

 

"<yoastmarkGebelikte cinsiyet tahmini için bazı veriler vardır. Kalp atışı da bu verilerden biridir. Ultrason muayenesinde erkek bebeklerin kalp atım hızı ile kız bebeklerin kalp atım hızı arasında ufak farklılıklar cinsiyeti belirlemede kullanılan bir unsur olarak yer alır. Çoğu durumda erkek bebeklerin kalp atım hızı 140 ve aşağısında seyrederken, kız bebeklerin kalp atım hızı 140 ve yukarısında seyreder. Ancak bu veriler bebeğin cinsiyetinin belli olması için tek başına yeterli değildir. Diğer bulgular ile değerlendirildikten sonra bebeğin cinsiyeti hakkında yorum yapılması daha doğru olur.

Önceki İçerikKayseri Yağlaması Tarifi, Kayseri Yağlaması Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikFırında Beşamel Soslu Ispanak Graten Tarifi, Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.