Baş Ağrısına Ne İyi Gelir? Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

baş ağrısına ne iyi gelir baş ağrısı nasıl geçer
baş ağrısına ne iyi gelir baş ağrısı nasıl geçer

Baş ağrısı günümüzdeki birçok insanın en sık karşılaştığı sağlık sorunlarından birisidir. Baş ağrısı yaşam kalitesini düşüren ve ciddi sosyal etkileri olan bir sağlık problemidir. Hal böyle olunca baş ağrısına ne iyi gelir sorusu da insanların sağlık konusunda en merak ettiği konulardan birisi haline gelir. Baş ağrısı neden olur, baş ağrısına ne iyi gelir ve baş ağrısı nasıl geçer gibi soruların cevaplarını bilmek bu ağrıdan kurtulmak için hayati derecede önemlidir. Siz de sık sık baş ağrısı çekiyor ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız yazımızı okumaya devam edin… Ve baş ağrısının gününüzü mahvetmesine izin vermeyin. Uzman önerilerinden derlenen baş ağrısı için doğal çözüm yöntemlerini mutlaka uygulayın.

Konu Başlıkları

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dünya üzerinde yaşayan milyonlarca insan baş ağrısından kurtulmak için çeşitli yollar denemiştir. Çünkü insanların yoğun stres altında yaşadığı günümüz dünyasında çok yaygın olarak ortaya çıkan şikâyetlerden birisi de baş ağrısıdır. Bireylerde yoğun iş temposu, sınav stresi, trafik, kronik hastalıklar, hava kirliliği, yoğun stres, psikolojik rahatsızlıklar, yaşanan travmalar ve susuz kalmak gibi çok çeşitli nedenlerden dolayı şiddetli baş ağrısı şikayeti ortaya çıkar. Çok ciddi bir sağlık sorunun tetikçisi değil ise baş ağrısının diğer nedenleri arasında beslenme düzenindeki hatalar, aşırı kafein alımı, alkol tüketimi, hormonal düzensizlikler, uyku düzeni bozukluğu, ilaçların yan etkileri gibi faktörler de yer almaktadır.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer

İnsanlar arasında çok yaygın olarak görülen baş ağrısını dindirmek için hemen ilaç almak istenen bir durum değildir. Gereksiz ve bilinçsiz ilaç alımının vücuda sanıldığının aksine birçok olumsuz etkisi vardır. Bu nedenle en doğal yöntem olan ilaçsız baş ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabını bulmak çok önemlidir.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Bu amaçla hazırladığımız yazımızda sizlere baş ağrısına ne iyi gelir, ilaçsız baş ağrısı nasıl geçer, şiddetli baş ağrısına ne iyi gelir gibi en çok merak edilen soruların cevaplarını bulacaksınız. Yazının son bölümünde ise baş ağrısı nasıl geçer evde doğal çözüm yöntemleri hakkında derlenen pratik bilgilere ulaşacaksınız. Faydalı olması dileğiyle…

Günümüzün en ciddi sağlık sorunlarından biri olan baş ağrısını ilaçsız geçirmek çok önemlidir. Baş ağrısını pratik ve doğal yöntemlerle önemli düzeyde hafifletmek için bazı hususları sizlerle paylaşacağız. Hazırsanız başlıyoruz.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Su 

"<yoastmark

Baş ağrınız tuttuğunda ilk önce yapmanız gereken şey hemen 1 bardak su içmektir. Hatta suyunuzun içine bir dilim limon ya da birkaç damla limon suyu ilave ederseniz daha da iyi olur. Suyun vücudumuz için saymakla bitmeyen faydalarından biri de kan dolaşımını hızlandırarak vücudu rahatlatmasıdır. Yapılan araştırmalara göre az su içmek baş ağrısı şikâyetlerini artırmaktadır. Bu nedenle ilaçsız baş ağrısı nasıl geçer diye merak edenler için hemen belirtelim ki günlük en az 5 bardak su içmek baş ağrısını ilaçsız geçirmek için çok etkili bir yöntemdir.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Buz Kompresi

baş ağrısını geçirmek için buz kompresi
baş ağrısını geçirmek için buz kompresi

Bazen sadece küçücük bir buz parçası bile baş ağrınızı önemli derecede hafifletebilir. Bunun için buzu elinizde tutabilirsiniz. Ya da bileklerinize sürebilirsiniz. Ancak en yaygın yöntem buz torbasını ense ve alın bölgesine tatbik etmektir. Buz uygulamasının sonunda baş ağrınızın hızlı bir şekilde kesildiğini göreceksiniz.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Limon Ve Nane Kompresi

baş ağrısı için nane limon
baş ağrısı için nane limon

Limon ve nane ikilisi daha isimlerini duyar duymaz bile insanlar üzerinde ferahlık ve rahatlama hissi yaratan mucizevi etkiler gösterir. Baş ağrınız tuttuğunda yarım limonun suyunu, 3 – 4 dal taze nane yaprağını 1 bardak su ile karıştırın. 15 dakika sonra temiz bir bezi bu karışım ile ıslatıp ense, alın, kulak arkası, bilek gibi bölgelere tatbik edin. Kısa sürede rahatlama ve ferahlama hissedeceksiniz.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Sıcak Duş

baş ağrısını geçirmek için sıcak duş
baş ağrısını geçirmek için sıcak duş

Sıcak su baş ağrısını önemli derecede dindirir. Baş ağrısını hissettiğiniz anda imkânınız varsa hemen bir duş alın. Sıcak su damarlarınızı rahatlatarak baş ağrısını keser. Eğer sıcak duş alma imkânınız yoksa sıcak su ile doldurulmuş kova içinde ayaklarınızı bir süre bekletin. Ayaklarınız sıcak su içinde beklerken ensenize buz torbası koyarak şok etkisi yaratabilirsiniz. Ağrınızın bu sayede daha hızlı kesildiğini fark edeceksiniz.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Yürüyüş

baş ağrısını geçirmek için yürüyüş
baş ağrısını geçirmek için yürüyüş

Özellikle uzun süre oturarak ve kapalı ofis ortamında çalışan kişilerde görülen baş ağrısı nasıl geçer sorusu için tavsiye edilen bir yöntemdir; yürüyüş yapmak. Yapılan araştırmalara göre de açık hava da bol oksijenli ortamlarda hafif tempolu yürüyüş yapmak şiddetli baş ağrısına iyi gelen aktiviteler arasında yer almaktadır. Baş ağrınız tuttuğunda kendinize kısa bir yürüyüş molası verin. Eğer siz de kapalı ortamlarda fazla zaman geçiriyorsanız açık havada olmak ve kısa bir yürüyüş yapmak size de iyi gelecek…

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Sessiz Ortam

baş ağrısını geçirmek için sessiz ortam
baş ağrısını geçirmek için sessiz ortam

Öncelikle baş ağrısını geçirmek için yapmanız gereken karanlık bir ortamda dinlenmek. Özellikle şiddetli baş ağrısını geçirmek için bile tavsiye ettiğimiz bu yöntemin ne kadar işe yaradığını görünce siz de şaşıracaksınız. Tek yapmanız gereken sakin, sessiz ve karanlık bir ortamda bir süre yatıp dinlenmek. Zihninizi baskı altında tutarak sürekli meşgul eden ve baş ağrısına neden olan şeylerden uzaklaşmak adına da önemli derecede etkili olan bu yöntem ayrıca migren atakları için de önerilen çok etkili bir uygulamadır.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Masaj 

baş ağrısını geçirmek için masaj
baş ağrısını geçirmek için masaj

Şiddetli baş ağrısı nasıl geçer sorusunun tarih boyu cevabını arayan insanların denediği bir yöntemdir; basınç noktalarına masaj yapmak. Vücudunuzda belli yerlerde bulunan basınç noktalarına baskı ile masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırırsınız. Ve böylece ağrıyı kısa sürede dindirebilirsiniz. Örneğin kulak kepçesinin hemen arkasındaki kafatası kemiğine baş parmaklar ile 2 dakika boyunca masaj yapın. Böylelikle baş ağrısından kısa sürede kurtulabilirsiniz. Bir diğer baskı bölgesi olan şakaklar için de aynı kural geçerlidir. Şakak bölgesindeki ana kas üzerinde yapacağınız masaj da baş ağrısını önemli derecede hafifletecektir. (Şakak bölgesindeki ana kası bulmak için parmaklarınızı şakaklarınıza koyun ve dişlerinizi sıkın. Ana kasın inip çıktığını hemen fark edeceksiniz.) Baş ağrısını ilaçsız geçirmek için son olarak en bilinen basınç noktası olan baş ve işaret parmaklarının arasındaki bölümdür. Bunun için baş ve işaret parmaklarının arasında kalan yumuşak kası diğer eliniz ile ovalayın ve masaj yapın.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Rahatlatıcı Yağlar

"<yoastmark

Lavanta yağı, nane yağı ve okaliptus yağı gibi esans özelliği ile rahatlatıcı etkisi olan yağlar ile baş ağrısının hızlı bir şekilde azaldığı ispatlanmıştır. Bunun için yapmanız gereken 5 – 6 damla lavanta yağını yarısına kadar kaynar su bulunan tencere içine damlatın. Karışımın buharını hafif hafif soluyun. Kısa sürede rahatladığınızı hissedeceksiniz. Baş ağrısını geçirmek için aromatik yağlardan yararlanma önerisi olan diğer yöntem ise 5 – 6 damla lavanta yağını 2 – 3 damla badem yağı ile karıştırıp şakak bölgesine masaj yapmaktır. Özellikle de rahatlatıcı bir klasik müzik eşliğinde masaj yapılırsa çok daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Fesleğen Yağı

baş ağrısını geçirmek için fesleğen yağı
baş ağrısını geçirmek için fesleğen yağı

Şiddetli baş ağrısı nasıl geçer? Bu sorunun cevabı olan fesleğen; halk arasında çok bilinmez. Ancak oldukça etkili bir doğal bitkidir. Soğuk sıkım yöntemi ile yapılmış fesleğen yağı baş ağrısını geçirmek için birebirdir. Aromatik özlü fesleğen yağı ile şakak ya da alın bölgesine masaj yapabilirsiniz. İsterseniz de sıcak su içine birkaç damla damlatarak buharını soluyabilirsiniz. Her iki yöntem sonunda da baş ağrınızın çok kısa sürede hafiflediğini fark edeceksiniz.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Kalem

baş ağrısını geçirmek için kalem
baş ağrısını geçirmek için kalem

Evet, yanlış duymadınız. Şiddetli baş ağrısını azaltmak için yapabileceğiniz bir diğer yöntem kalemdir. Dişlerinizin arasına aldığınız kalemi bir süre sıkıp bırakın. Burada önemli olan nokta kalemi çok fazla bastırarak ısırmayın. Alt çene çalıştırmasını sağlayan bu egzersiz sayesinde baş ağrınız kısa sürede hafifleyecektir.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Beslenme Süresi

"<yoastmark

Baş ağrısı; Vücudun uzun süre aç kalması, kendini enerjisiz hissederek kıtlık psikolojisine girmesi sonucu en çok görülen sağlık sorunudur.  Uzun süren açlık krizleri, gerilim tipi ağrı çeşidi olan ense ve alın bölgesinden başlayan baş ağrılarına sebep olur. Bu nedenle uzun süre aç kalmaktan kaynaklanan baş ağrısını geçirmek için ağrıyı hissettiğiniz anda hafif bir şeyler atıştırın. Ancak hemen belirtelim; mideye aşırı yüklenmek ve ağır beslenmek de baş ağrısına sebep olabileceği için ölçülü bir miktarda ve uygun zamanlarda beslenmeye özellikle özen gösterin.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Elma Sirkesi

baş ağrısını geçirmek için elma sirkesi
baş ağrısını geçirmek için elma sirkesi

Sirkenin saymakla bitmeyen faydalarından biri de baş ağrısına iyi gelmesidir. Bunun için yapmanız gereken şey oldukça basit; 1 bardak sıcak su içine 2 yemek kaşığı elma sirkesini ekleyip karıştırın. Sirkeli karışım ılıyınca yudum yudum için. Baş ağrınızın önemli derecede azaldığını fark edeceksiniz. Sirkeli karışımı şiddetli baş ağrısını geçirmek için de baş ağrısını önlemek için de günlük düzenli olarak tüketebilirsiniz.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Çiğ Badem

baş ağrısını geçirmek için çiğ badem
baş ağrısını geçirmek için çiğ badem

Yapılan araştırmalar sonucunda çiğ badem tüketmek baş bölgesinde hissedilen baskının kısa sürede kesilmesinde etkili olmaktadır. Çiğ bademin içinde bulunan salisilin enzimleri baş ağrısını hızlı bir şekilde hafifletmeye etki etmektedir. Bu nedenle ağrı hissettiğinizde bir avuç çiğ badem tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Zencefilli Çay 

"<yoastmark

Baş ağrısına iyi gelen bitki çaylarının başında zencefil çayı gelir. Zencefil içerisinde bulunan etken maddeler kan damarlarını rahatlatır. Kan akışını hızlandırır. Böylece baş ağrısını hızlı bir şekilde hafifletir. Bu amaçla 1 çay kaşığı toz zencefili ya da rendelenmiş bir parça taze zencefili sıcak su içine atın. 2 dakika boyunca demleyin. Ilık hale gelen zencefil çayınızı yudum yudum için. Rahatlatıcı aroması ile zencefil şiddetli baş ağrısı için birebir etkilidir.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Tarçın Çayı

baş ağrısını geçirmek için tarçın çayı
baş ağrısını geçirmek için tarçın çayı

Tarçın içinde bulunan etken maddeler ve demir, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller baş ağrısını giderir. Baş ağrısı hissettiğiniz anda 1 fincan tarçın çayı için. Bu sayede gerilim tipi baş ağrılarınızdan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Tarçın çayını hazırlamak ise çok basit. Bunun için 1 parça çubuk tarçını 1 bardak sıcak su içine atın. 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Sürenin sonunda çubuk tarçını çıkarıp tarçın çayınızı içebilirsiniz.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Süper Yöntem

"<yoastmark

Birçok kişinin korkulu rüyası olan baş ağrısını geçirmenin en pratik yöntemlerinden birini paylaşacağız şimdi sizlerle. Avucunuzun içine aldığınız bir avuç buz parçasını elinizde tutup güçlü bir şekilde sıkın. Elinizdeki donma hissinin verdiği şok etkisi ile baş ağrınızın hafiflediğini fark edeceksiniz.

Baş Ağrısı İçin Önemli Hususlar

Stres kaynağı olan baş ağrısı nasıl geçer evde hangi yöntemler yapılmalıdır konularında geniş çaplı hazırlanan yazımızın bu bölümünde baş ağrısına ne iyi gelir ve baş ağrısını geçirmek için neler yapılmalıdır gibi sorulara pratik çözüm önerileri bulabileceksiniz; baş ağrısını geçirmek için dikkat edilecek hususlar şu şekildedir…

 • Alkol ve sigara kullanımını bırakın ya da mutlaka en aza indirin.
 • Düzenli olarak egzersiz yapın.
 • Kafein tüketiminde ölçülü davranın.
 • Her fırsatta açık havada olun.
 • Sürekli ağrı kesici ilaç almayın.
 • Doğru nefes alma tekniklerini öğrenin.
 • Uzun süre güneşte kalmayın.
 • Boyun kaslarınızı güçlendirici egzersizler yapın.
 • Stres yaratan ortam ve durumlardan mümkün olduğunca uzak durun.
 • Keten tohumu gibi omega3 yönünden zengin olan doğal ek takviyeler alın.
 • Günlük en az 2 litre su tüketin.
 • Aşırı yoğun kokulu parfüm ve deodorant kullanmayın.
 • Meditasyon ve yoga yapın.
 • Kan tahlilinizi yaptırın. Eksik olan vitamin ve mineral değerlerinizin normal seviyelerde olması için doktor kontrolünde tedavi olun.
 • Ve unutmayın; şiddetli baş ağrılarınız tüm yöntemleri denemenize rağmen bir türlü geçmiyor mu? Gece uykuda problemler mi eşlik ediyor? Baş ağrılarınızın yanı sıra mide bulantısı ve kusma görülüyor mu? Görme bozukluğu, kol ve bacaklarda his kaybı gibi durumlar var mı? Bu sorulara çoğunlukla evet cevabını veriyorsanız hiç vakit kaybetmeden doktora gitmeyi ihmal etmeyin…
Önceki İçerikMagnolia Kaç Kalori? Magnolia Besin Değerleri Nelerdir?
Sonraki İçerikZ Kuşağı Nedir, Z Kuşağı Hangi Yıllar Arasında Doğanlara Denir, Özelikleri Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.