Balık Dolapta Kaç Gün Dayanır, Nasıl Saklanır

Balık Dolapta Kaç Gün Dayanır, Nasıl Saklanır
Balık Dolapta Kaç Gün Dayanır, Nasıl Saklanır

Balık Kaç Gün Dayanır

Besin değeri açısından çok zengin ve bir o kadarda sağlıklı olan balık, sofralarımızın baş tacıdır. Bilhassa mevsiminde yenilen balık, yağ asitleri açısından çok zengin olup, bağışıklık sistemi üzerinde de büyük yararları bulunmaktadır. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde ise neredeyse her cins balık bolca bulunduğundan, bu konuda şanslı ülkelerden biriyiz. Özellikle Omega 3 açısından zengin olan bu besin maddesi, genellikle bol olduğu mevsimlerde alınarak, sağlıklı koşullarda saklanarak daha sonra da tüketilebilmektedir. Hem taze taze alıp yiyebileceğimiz hem de saklayarak sonra tüketilebilen çiğ balık dolapta kaç gün dayanır ya da çiğ balık dolapta nasıl saklanır gibi konular hakkında bilgi sahibi olmamız gereklidir.

Hem bu kadar sağlıklı bir o kadarda gıda zehirlenmelerinde başı çeken gıda ürünlerinden biri olan balığı, saklama koşulları ile ilgili detayları bilmemiz oldukça önemlidir.

Taze Balık Nasıl Anlaşılır

Çiğ Balık Dolapta Kaç Gün Dayanır

Balık taze olarak tüketildiğinde besleyici özelliği daha yüksek ve daha lezzetli olan bir gıda maddesidir. Eğer hemen tüketmeyeceksek, yaz ve kış aylarına göre değişiklik gösterse de taze olarak aldığımız balığı iki gün dolapta tutabiliriz. Bu durumda ise balığın bulunduğu kaba buz koyarak saklamamız önerilmektedir. Balık oda sıcaklığında ise ortalama 8 saat sonra histamin üretir ve bu sağlığımız için tehlikeli olabilir bu sebeple balığı alır almaz dolaba koymamız en doğru hareket olacaktır. Çiğ balık dolapta nasıl saklanır ve balık kaç gün dayanır gibi bilgilerin, sağlığımızla direkt ilgili olması sebebi ile bu konu hakkında doğru bilgi edinip, uygulamak gereklidir.

Çiğ Balık Dolapta Nasıl Saklanır

Balık alırken balığın ne zaman tutulduğunu ve ne zamandır tezgâhta olduğunu bilmek önemlidir. Ancak bu bilgileri doğru bir şekilde alabilmek oldukça zordur. Bu yüzden aldığımız balığın tezgâhta iken taze olup olmadığını anlayabilmek faydalı olacaktır. Balığın solungaçları kırmızı, gözleri parlak ve büyük balıklar kesildiğinde etleri dağılmıyorsa muhtemelen tazeliğinden emin olunabilir.

pişmiş balık dolapta kaç gün dayanır
pişmiş balık dolapta kaç gün dayanır

Tazeliğinden emin olduğumuz balığı aldıktan sonra eğer iki gün içinde tüketeceksek buzdolabında rahatlıkla saklayabiliriz. Önerilen saklama şekli ise kurumaması için mutlaka üzeri kapalı olmalıdır ya da alındığı şekli ile üzerine buz koyularak buzdolabında bekletilmelidir. Ancak buz koymadan da, balığınız dolapta yaklaşık 24 saat sağlıklı bir şekilde saklanabilir ve balık dolapta kaç gün dayanır sorusunun en doğru cevabı bu olacaktır. Eğer buzdolabınızda +5 derecelik bölüm bulunuyorsa 3 gün süre ile -5 derecelik bölümde ise 12 ile 14 gün boyunca çiğ balık tazeliğini koruyarak duracaktır.

Çiğ Balık Buzlukta Nasıl Saklanır

Genellikle mevsiminde hem taze hem de uygun fiyatlarla aldığımız balıkları, buzlukta saklayarak sağlıklı bir şekilde tüketebileceğimizi hemen hepimiz biliyoruzdur. Ancak çiğ balık buzlukta nasıl saklanır ve nelere dikkat etmeliyiz gibi konular hakkında bilgi sahibi değilsek, bu sakladığımız balığın bize sağlıktan çok zarar vereceğini de unutmamamız gereklidir.

bir dilim pizza kaç kalori

Öncelikle aldığımız balığı buzluğa koyma amaçlı aldıysak hiç zaman kaybetmeden ve buzdolabında bekletmeden buzluğa koymamız doğru olacaktır. Eğer balık çok alınmışsa bunları bir seferlik pişirilecek porsiyonlarda ayırmalı ve bu şekilde ambalajlamalıyız. Ambalajlamadan önce balıklarımızı tuzlamak hem lezzet hem de görüntü açısından daha iyi sonuç almanıza yardımcı olur. Ambalajladığımız porsiyonların üzerine tarih atmamız ise unutulmaması gereken detaylardan biridir.

Buzluğumuzun derin dondurucu özelliği varsa 6-7 ay eğer yoksa yaklaşık 40 gün bu şekilde rahatlıkla saklayabiliriz. Ancak dondurup ve çözdürülmüş balığın tekrar dondurulması kesinlikle önerilmez.

Donmuş Balık Nasıl Çözdürülür

Dondurulmuş olan balıkların lezzetinin ve tazeliğinin korunması için hızlı dondurmak ne kadar önemliyse hızlı bir şekilde çözdürmek de aynı oranda önem taşımaktadır. Bu sebeple donmuş balık nasıl çözdürülür ve ne şekilde çözdürüldüğünde daha sağlıklı olur bilmemiz doğru olacaktır. Ancak 20 derece üzerindeki bir ortamda balığın çözdürülmesi ise bakteri üretme riskini arttıracağından bu konuya da önemle dikkat edilmelidir.

çiğ balık dolapta kaç gün dayanır
çiğ balık dolapta kaç gün dayanır

Gıda üzerine yapılmış pek çok araştırmada görülmüştür ki buzluktan çıkartılan çiğ balıklar mikrodalga fırınların buz çözdürücü programlarında, hem çabuk hem de gıda değerini en az kaybedecek şekilde çözdürülmektedir. Bu sebeple eğer mikrodalga kullanıyorsanız ilk önerimiz bu olacaktır. Bir diğer yöntem ise soğuk su içerisinde çözdürmektir. Bu aşamada balık çözülene dek su birkaç kere değiştirilmelidir ve mutlaka soğuk olmalıdır.

Pişmiş Balık Dolapta Kaç Gün Dayanır

Balığın alındığında hemen pişirilip yenmesi en sağlıklı olanıdır ancak, pişirdiğimiz balık arttıysa veya daha sonra yenmek için pişiriliyorsa, pişmiş balık dolapta kaç gün dayanır ve nasıl saklanmalıdır gibi konularda bilgi sahibi olmak önemlidir. Balık protein açısından zengin bir yemektir ve proteinli gıdalarda bakteri çok daha hızlı üremektedir. Bu sebeple pişirdiğimiz balığı oda sıcaklığında soğuduktan sonra kapalı bir kap ile dolaba koymalı ve en fazla 48 saat içerisinde tüketmeliyiz. Önemli bir diğer konu ise buzdolabında saklanan ve tekrar ısıtılmış balığın bir daha dolaba konulmaması gerektiğidir. Bu sebeple pişirdikten bir gün sonra bile olsa balık ısıtılıyorsa, mutlaka tüketin ve artanını saklamayın.

Pişmiş Balık Nasıl Saklanır

Pişmiş balık hem dolapta hem de buzlukta saklanabilmektedir. Ancak pişmiş balığın tazeliğini koruyabilmesi ve sağlığımız açısından risk oluşturmaması için pişmiş balık nasıl saklanır ve bu şekilde ne süre ile tazeliğini korur bilinmesi lazımdır. Öncelikle pişirmiş olduğumuz balığı dolaba koyacaksak mutlaka kapaklı ve hava almayan bir kapta saklamamız önemlidir. Eğer buzlukta saklayacak ve uzun bir süre tutmayı düşünüyorsak, hava almayacak şekilde paketlenmesi ve üzerine pişirildiği ve buzluğa konulduğu tarihin atılması doğru olacaktır. Normal buzluklarda yaklaşık 2 ay derin dondurucularda ise 6 ay kadar bu şekilde pişmiş balığımızı sağlıklı bir şekilde muhafaza edebiliriz.

Önceki İçerikİşkembe Çorbası Tarifi, Nasıl Yapılır
Sonraki İçerikFeraset Ne Demek, Feraset Sahibi Olmak Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.